Sayfa 386/1230 İlkİlk ... 286336376384385386387388396436486886 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 3,081 - 3,088 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,009
     Alıntı Originally Posted by hayrii Yazıyı Oku
    Aslında tam bir sistem oluşturacak kriterlerim yok. Toplu sermayem olmayınca ancak tasarruf ederek belli bir düzeye cıkacagımı idrak edince uvy başladım. Temel analize merakım vardı. Bilançodur faaliyet raporudur okuyarak ve sosyal medyadan temel analiz konusunda uzman olanları takip ederek başladım. İlk oluşturduğum portföy büyüme odaklı gelişmekte olan riskli hisselerle başladım. Bir miktar parayı 3 bölerek başlangıç yaptım. Ve sonra aylık alımlarla devam ettim. Riskden korkmuyordum çünkü aylık alımlar cüzi olunca fazla göze gelmiyordu. 2017 iyi geçmesine rağmen Sasa yı trade ederek kaçırdım. POltk Seykm Ozrdm RTLB gibi B gurubu hisslerden zamanla Poltk harici çıktım. Cünkü patron odaklı şirketlerdi kurumsal değildi bunu zamanla öğrendim. Hepsinden karla çıktım bu arada. 2018 in ikinci yarısından sonra daha güçlü kurumsal yapısı daha profsyonel olan temettü veren hisselere geçerek bu portföyü oluşturdum. Bu portföyü zamanla 5 temel hisseye düşürmeyi düşünüyorum. İlk aylarda her ayın 17 si saat 17 de alım yapıyordum ïŠ . Şimdi ay içinde alımları böldüm . %20 nakitle de şok düşüler de ekstra alım yapıyorum. Yani tek tavsiyem olur hisse seçimlerini yapın kademeli alın ve unutun. 2 sene sonra farkı görmeye başlarsınız.
    Bir sure sonra sadelesme gelecektir mutlaka.
    Uzun vadede 5 uzeri hisse adami yorar.
    Ben de su anda 3 ana hissedeyim.
    Eregl ile max 4 hisse olacak sanirim.
    Belki de eregl icin enerjim yetmez.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

2.  Alıntı Originally Posted by HAMZA SÜTBIYIK Yazıyı Oku
    sadece 2016 kasım ayındaki ilk yatırım % kaç artı ya da ekside ? bir de her ay yatırım yaptığınız tarihle paralel o günkü ortalama 32 günlük mevduat faiz oranından da sanal işlem başlatsanız , bileşik faiz karşısında portföy kıstası açısından ...

örnek 2016 kasım ayında 932 tl lik hisse aldım ( masraflar dahil ) paralel hesapta 32 günlük mevduata 932 tl yi yatırdım...
    aralık 2016 da 932 tl lik hisse aldım ( komisyon dahil ) paralel hesapta 32 günlük mevduata 932 tl yatırdım , 2 gün sonra da 932 ana para + faiz gelecek onu da gene 32 günlükden bağlayacağım.....

pratik olması açısından 32 günlük kırık mevduat kıstası yapıyorsam , borsadaki alımlarımı da 32 günde bir yaparım
    Her ay portföye ekleme yaptığım icin aylık takip ediyorum. Son portföy değerini önceki ayın değerinden ( buna son ayın tasarrufunu ekleyerek )çıkarak artış yüzdesini buluyorum. Kasım 16 daki portföyü 100 kabul ederek aylık artış oranı göre bu gün endeksim 170 seviyesinde. Örneğin ilk alımları yaptığın aylarda poltk in 14.75 den girişi var bu gün artış oranı %300 buluyor. Ama benim şu anki maliyetim 30.50. Sasa nin ilk girişi bu günkü fiyatlardan 0.90 nu bulur. Seykm ve Ozrdm %50 kârla sattım. Seykm bu güne kadar tutsaydim (patron hisse satıyor diye çıkmıştım) yüzde 300 lerde idim.

Böyle bir portföyün getirisini tam doğrulukla nasıl hesaplayabiliriz. Benim hesaplama yöntemim ne kadar doğrudur fikri olan var mı.
    Saygılarımla.

Redmi Note 4 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

3. Sayın Hamza bey sizin bileşik faiz le karşılaştırma yöntemi mantıklı. Ama ben BIST 100 le kıyas yapmak istesem nasıl yapılır benim yaptigim sağlıklı mı bir fikriniz var mı.

4.  Alıntı Originally Posted by oguz90tr Yazıyı Oku
    Benim portföy de böyle... Hepsi de eşit oranda...

TRAKYACAM TOFAS SASA AKSA ASELSAN ALKIM SODA ISKENDERUNDÇ EGEEN

hektaş ve kordsa çok ilgimi çeken hisseler ancak benimkilerden hangilerini bırakacağıma larar veremiyorum bir türlü.
    Hep iyiler için yorum yapılıyor, size bendekilerden hangileri zayıf halkalar ???

SM-N920C cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Bunların hiç biri zayıf halka değil. Hepsi eşitse Sasa ve Aksa dan birinin olmaması gerekir. Hekts bu portyfde olmasa olmazı çeşitlilik açısından. Koç grubu varsa Sabancı da olsa dersen Kords en iyi seçim olur. Oranlarla oynayarak portföyü dengeleyeblirsin. Nakit her zaman bulundur çok güven veriyor.

5.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Bir sure sonra sadelesme gelecektir mutlaka.
    Uzun vadede 5 uzeri hisse adami yorar.
    Ben de su anda 3 ana hissedeyim.
    Eregl ile max 4 hisse olacak sanirim.
    Belki de eregl icin enerjim yetmez.
    Syg,
    Evet sayın Dudu 5 hisse daha sağlıklı takip edilebilir. İlerde sadeleştirme yaparız İnşallah.

6.  Alıntı Originally Posted by hayrii Yazıyı Oku
    Sayın Hamza bey sizin bileşik faiz le karşılaştırma yöntemi mantıklı. Ama ben BIST 100 le kıyas yapmak istesem nasıl yapılır benim yaptigim sağlıklı mı bir fikriniz var mı.

yok ben de bilmiyorum o kadar finans matematik bilgim yok... bunların formüller hesaplanma yöntemleri var.... mesela ileri tarihli beklentiyi bugüne indirgeyen formüller var , dolarla tüfeyle de ölçmek lazım portföyü ki bazen kademeli olarak ya da tamamen portföyden çıkış yapmak gerekebilir... geçmişle bugünkü yatırılan paranın maliyetini hesaplayıp yüzde getiri nasıl hesaplanır bilmiyorum ... bilenler vardır mutlaka
    Samurayların pirinç tarlalarındaki çay seramonilerinde , çay kaselerinin içine dalıp , suikast için vakit kollayan hain ninjalardık. Hamza Sütbıyık ( AKA Klaus Maximilian Kerpenter Münche ) - Mazardium EF87 ® madeni uzmanı

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,707
    Geçmişteki paranın bugünkü değerini merkez bankasının sitesinden öğrenebiliyoruz. Örneğin 2016 yılındaki Ocak ayındaki 1.000TL 2019 mayıs ayında 1.507 TL olmuş.. bununla ilgili link aşağıdadır:

http://www3.tcmb.gov.tr/enflasyoncal...on_anayeni.php

İlgili formül aşağıdaki şekildedir.

http://www3.tcmb.gov.tr/enflasyoncalc/formul.htm

Aylık Enflasyon (Ï€m)
    Log10(1+Ï€m) = (Log10(son yılın TÜFE'si / ilk yılın TÜFE'si ))/n = Z
    (n= tarihler arasındaki toplam ay sayısı)
    πm = 10Z-1
    Yıllık Enflasyon (Ï€a)
    πa = (1 + πm)12 - 1
    Toplam Yüzde Değişim (yd)
    yd = 100 x ((Son yılın TÜFE'si - İlk yılın TÜFE'si) / İlk yılın TÜFE'si)

İsteğe bağlı olarak formülde yer alan son yılın tüfesi ve ilk yılın tüfesi kısmına bist 100 değerleri konulabilirse sanırım aynı sürede paranın bist 100 e karşı durumu da ortaya konmuş olur..

8.  Alıntı Originally Posted by cennetyolu Yazıyı Oku
    Geçmişteki paranın bugünkü değerini merkez bankasının sitesinden öğrenebiliyoruz. Örneğin 2016 yılındaki Ocak ayındaki 1.000TL 2019 mayıs ayında 1.507 TL olmuş.. bununla ilgili link aşağıdadır:

http://www3.tcmb.gov.tr/enflasyoncal...on_anayeni.php

İlgili formül aşağıdaki şekildedir.

http://www3.tcmb.gov.tr/enflasyoncalc/formul.htm

Aylık Enflasyon (Ïââ��¬m)
    Log10(1+Ïââ��¬m) = (Log10(son yılın TÜFE'si / ilk yılın TÜFE'si ))/n = Z
    (n= tarihler arasındaki toplam ay sayısı)
    Ïââ��¬m = 10Z-1
    Yıllık Enflasyon (Ïââ��¬a)
    Ïââ��¬a = (1 + Ïââ��¬m)12 - 1
    Toplam Yüzde Değişim (yd)
    yd = 100 x ((Son yılın TÜFE'si - İlk yılın TÜFE'si) / İlk yılın TÜFE'si)

İsteğe bağlı olarak formülde yer alan son yılın tüfesi ve ilk yılın tüfesi kısmına bist 100 değerleri konulabilirse sanırım aynı sürede paranın bist 100 e karşı durumu da ortaya konmuş olur..
    Teşekkürler. Bende bulmuştum bu verileri. 2016'kasim ayından Mayıs 2019 sonuna kadar enflasyon %43.68 olmuş. Benim portföyün benim hesaplamalarima gore %68 getirisi var.Bist100 ise %20 getiri elde etmiş.
    Benim hesaplama formülü ise şöyle;
    Kasım ayı sonu değeri 100 TL Aralık ayı değeri 120 TL ise . Aralık ayında 10 TL katkı varsa Kasım sonuna 10 TL ekliyorum 110 oluyor.
    120-110 /110= %9.09 getiri olur.
    Her ayın sonunda böyle hesaplayinca 100 TLlik degerin üstüne aylık getiri yüzdelerini koyunca %68 lik bir getirisi oluyor portföyün.
    Arkadaşlar böyle bir hesaplama ne kadar doğrudur. Enflasyonu ve Bist100 yenmiş oluyor portföy.

Sayfa 386/1230 İlkİlk ... 286336376384385386387388396436486886 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •