Sayfa 32/1230 İlkİlk ... 22303132333442821325321032 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 249 - 256 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by Serkan74 Yazıyı Oku
    fiyatlarda reel yıllık %1.39 azalma var. İstanbul kötü aslında, İzmir'de fiyatlar uçmuş yıllık %8 reel getiri var. Seçim sonucu mevcut yönetim değişmez ise konut balonu en az 4 sene daha devam eder diye düşünüyorum.
    4 yıl sonunda reel %30 daha fiyat artışı gerçekleşirse "oturduğun evi satıp kiraya çık" mantığı yerleşebilir.
    bence balon yavaş yavaş sönmeye başladı...eğer il bazlı bakacaksak, başkası da mahalle bazlı bakar..emlakta hikaye bitmez bu durumda...ya da batan bir müteahhit 1-2 konutu çok uygun fiyata satabilir..onu da sana bana yedirmezler....demek istediğim genel trende ve gidişata bakmak lazım...bunun için de tcmb türkiye geneli verilerine bakmak lazım.

%15 e yaklaşan genel enflasyon ve %20 üzerinde inşaat maliyet artışına rağmen yıllık fiyatlarda TL olarak azalma olursa, ve bu azalma 2-3 yıl sürerse o zaman patladı diyebiliriz...şu anki durum, şişen balonun havasının yavaş yavaş inmesi bence...ülke için en hayırlı olan da bu. konut orta halli vatandaşın erişebileceği fiyatlarda olmalı...bunun için de arsa sahipleri arsa payı olarak %50 değil, en fazla üçte bir pay almalı...ve müteahhitlik işi belli yetki ve belgelerle yapılabilmeli, sermaye yeterliliği koşullarına bakılmalı...mesela belediye ruhsat vereceği zaman, projenin toplam inşaat maliyetinin en az yarısı öz kaynak ile karşılanmalı koşulu gelmeli.

2. Emlak konusu açılmışken 2001 2008 görmüş abilere soru sormak isterim. Veya amerika mortgage krizi ile ilgili bilgisi olanlara. Şu anda evim de param da yok ama mecburen yaklasik 5 yıl içinde bir tane su andaki ederiyle söylemek gerekirse ankara kosullarinda 100k dolar 100k euro arasına satilan bi ev alicam birikim yapabilirsem. Peki ben balonun patladığını ve ev almanın zamanının geldiğini nasıl anlarım? Balon patlayınca veya kriz olunca benim belirledigim kriterlerdeki ev 50k dolar -euro araligina mi dusecek veya dolar bazli yuzde kac dusus balonun patlamasi sayilir? Veya balaon su anda coktan patlamis olabilir mi?Soru çok uzun oldu o yüzden zahmet edip cevaplayan olursa şimdiden cok teşekkür ederim..

3. Ben sorarken sn cautionary den gerekli cevap gelmiş zaten teşekkürler.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,959
     Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    sn. dudu;

cahilliğime verin de bedelsizin hisse sahibine faydası ne

ne şirketin karı değişiyor veya dağıtılıyor

ne de benim şirkete ortaklık oranım

bedelsiz yapan şirket büyüyecek diye düşünüp mü artıyor hisse fiyatı.
    Enflasyonun yuksek oldugu donemlerde sirketlerin fiyatlarinin enflasyon kadar guncellenmesi icin bir yddaf (yeniden degerleme deger arts fonu) diye bir sey cikarttilar.
    Yoksa kendimizi kandirmak tabii..
    Onemli olan enf uzeri karin duzenli olarak artmasidir.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

5.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Nominal faiz ile temettu oranini karsilastiriyollar.
    Reel faiz ne kadar?
    Syg,
    Reel faizi bulmak için enflasyonu kaç aliyim? CPI'dan gelen resmi rakam mı pazardaki rakam mı?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,959
     Alıntı Originally Posted by Miriel Yazıyı Oku
    Reel faizi bulmak için enflasyonu kaç aliyim? CPI'dan gelen resmi rakam mı pazardaki rakam mı?
    Dahasi gecmis enflasyonu mu alayim yoksa yatirirken parami faize gelecege yonelik bir enflasyon tahmini mi yapayim?

Syg,

7.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Dahasi gecmis enflasyonu mu alayim yoksa yatirirken parami faize gelecege yonelik bir enflasyon tahmini mi yapayim?

Syg,
    Açıklanacak olanı almak lazım, o zaman da reel faiz <= 0 diyebiliriz sanırım.

[device_name] cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,959
     Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku

Syg,
    En guzeli yemek mi acaba?
    Yemeyince haramiler yiyor.
    Parami tasarruflarimi, emeklerimi degersizlestiriyorlar enflasyonu tirmandirarak, para basarak, acik vererek v.s v.s
    Syg,

Sayfa 32/1230 İlkİlk ... 22303132333442821325321032 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •