Sayfa 6/41 İlkİlk ... 4567816 ... SonSon
Arama sonucu : 325 madde; 41 - 48 arası.

Konu: Seçimden sonra borsa

1.  Alıntı Originally Posted by parasever Yazıyı Oku
    Bu arada Garanti 21 günlük ağırlıklı ortalamasını endeksten önce kırdı.
    Bu ortalamayı geçen hisselerin sayısı arttığında endeksin de bir anda ortalamasını kırdığını ve yükselişe devam ettiğini göreceğiz.
    "Borsayı bir orkestra gibi fiyatlamasında etkili olan büyük şirketleri de enstrümanlar olarak düşünebiliriz"
    Birkaç enstrüman çalınmaya başladığında orkestranın ne çaldığını söyleyebiliriz.
    Bu durum düşüşte de çıkışta da geçerli.
    Endeksin düşüşünde "endeks henüz 110 000 seviyesindeyken 100 000 endeks seviyesi altına gelen hisseler vardı. Bu hisseler endeksin gelecekte o seviyelere gerileyebileceğini gösteriyordu"
    Başlayan bu yukarı harekette bazı hisseler önceden yükselecek ve olası endeks direnç seviyelerimizi bize söyleyecekler.
    Bu yöntem sadece endeks grafikleri üzerinden analiz yapmaktan daha iyi.

Şimdi de yeni seviyelere işaret eden enstrümanlar var. Bunları da seçimden sonra paylaşırım. Şimdilik odaklandığım şey bu yükseliş hareketi.
    sn.parasever iyi akşamlar.Endeksle hissenin kıyaslamasını nasıl yapıyorsunuz.Biraz açabilirmisiniz.slmlar

2. Sayın baymetin,
    Sorunuza ben yanıt vereyim.Metastock'ta relatif strength comparative isimli bir gösterge var.Eğer karşılaştırma hissesi olarak xu100 seçilirse belirlediğiniz hisse grafiğini xu100 grafiğine böler.Yeni grafik üzerine örneğin 9 günlük moving avarage eklenirse hissenizin endeks karşısındaki gücünü ölçmüş olursunuz.Yeni grafikte 9 günlük hareketli ortalama üzerinde ise endekse karşı daha güçlüdür.

Alıntı Originally Posted by parasever Yazıyı Oku
    Son durumda Bovespa ve Bist zirveye uzaklık %20
    Bir büyük adam diyor ki; Artık Bovespa değilsiniz ,artık Merval oldunuz bu ekonominin Merval olmaması lazımdı ama oldu artık daha çok çalışıp daha güzel yerlere gelmeye çalışacağız....Unutmayın ;Ziyan zamanına göre hesaplanır.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Cuma günü Odaş hisse başlığında yazdığım bir yazıdan alıntı.
    Bu yorum neredeyse netleşen seçim sonucuyla örtüşen bir yorum.
    Açtığım bu başlığın ilk sayfasına "bu nedenle" geçmiş tahminleri en doğru olan araştırma şirketinin tahminlerini ve yorumlarını ekledim.

Borsada olasılıklara yatırım yaparız , bu olasılıkların da rasyonel analizlere dayanmasını bekleriz . Alım satım kararımızı verirken duygularımız etkisindeki kendi beklentilerimize dayalı sonuçlara göre bir yatırım stratejisi oluşturamayız.
    Sonuç benim takip ettiğim beklentilerini de burada yayınladığım şirketin tahmin ettiği gibi.

Alıntı Originally Posted by parasever Yazıyı Oku
    Türkiye ' de insanlar tarafı oldukları siyasi görüşten bağımsız objektif bir seçim sonucu tahmininde bulunmuyorlar.
    Bu durum hisse senedi alım satımlarına da yansıyor.
    Borsacıların en az %65' inin millet ittifakı tarafında olduğunu düşünüyorum. Hisse nette yapılan seçim anketlerinde de daima bu kesimin oy oranı gerçek seçim sonuçlarından alakasız bir şekilde yüksek çıkıyor. Dolayısıyla odaş fiyatlaması da bu yönde.
    Farkındayım , bu yorumu birçok kişiye mantıksız bulabilir , ne kadar mantıklı olduğunu seçim sonuçları açıklandıktan sonraki borsa hareketleri söyleyecek , bu varsayımı seçimden sonra test etmiş olacağız.

Alıntı Originally Posted by Kornbluth Yazıyı Oku
    Bir büyük adam diyor ki; Artık Bovespa değilsiniz ,artık Merval oldunuz bu ekonominin Merval olmaması lazımdı ama oldu artık daha çok çalışıp daha güzel yerlere gelmeye çalışacağız....Unutmayın ;Ziyan zamanına göre hesaplanır.
    Büyük adam diyorsunuz "İsmini paylaşın da bilelim kim bu büyük adam (!)
    Bu saçmalığı paylaştığına göre küçük adam olma yolunda "büyük bir adım" atmış demektir.
    Bu açıklaması siyasi midir ?
    Bağlı bulunduğu toplulukla alakalı mıdır ?
    Bu kişiyi büyük adam yapan nedir ?

Bu şekilde bazılarına paranoyakça gelebilecek bu soruları sormam son nerede normal.

5 büyük bankanın ekonomistlerinden birisini arayıp bu durumu sorsanız hiç birisi bu görüşe katılmaz.
    İsimlerine TV' den aşina olduğunuz

Haluk Börümcekçi
    Gizem Öztok Altınsaç
    Işık Ökte
    Üzeyr Doğan
    Arzu Odabaşı ( yeniler bilmeyebilir kendisi finansal piyasaların en iyilerindendir)
    Serhat Gürleyen

Arayın sorun....

Türkiye' yi Arjantin gibi görmek isteyenlere hizmet eder bu paylaşımınız sadece.

Görüyorum ki hangi ekonomistin gerçeğe işaret ettiğini düşünürken de "siyasi görüşlerimizden kopamıyoruz"
    Böylesine net, burada dillendirmeye değmeyecek bir söylemin, yatırım kararlarımızı yönlendirebilmesi gerçekten çok ilginç.

"Ne kadar yanlış olursa olsun bir şeyi sürekli tekrar ederseniz insanlar gerçekliğine inanır " diye bir söz var.
    Arjantin' in yanına Türkiye' yi koyan zihniyetin hareket noktası da bu.

Bu ilk değil ,
    Şunu da dediler : Devlet bankadaki dövizlere el koyacak. Bu sözü Prof. ünvanı olan ortodontistimden bile duydum.
    Gçemişte aracı kurum ortağı olmuş en az 25 yıllık borsacıdan da duydum.
    Delinin birisi bir kuyuya taş attı herkes peşinden gidiyor. Yapmayın arkadaşlar hepimiz aynı gemideyiz
    "Bu geminin adı Vatan"

Arjantin ve Türkiye rakamlarını yan yana koyun kıyaslayın.
    En azından bunu yapın.
    Ne kadar saçma olduğunu kendiniz de görebilirsiniz.
    Son düzenleme : parasever; 24-06-2018 saat: 22:20.

Alıntı Originally Posted by diskriminant Yazıyı Oku
    Sayın baymetin,
    Sorunuza ben yanıt vereyim.Metastock'ta relatif strength comparative isimli bir gösterge var.Eğer karşılaştırma hissesi olarak xu100 seçilirse belirlediğiniz hisse grafiğini xu100 grafiğine böler.Yeni grafik üzerine örneğin 9 günlük moving avarage eklenirse hissenizin endeks karşısındaki gücünü ölçmüş olursunuz.Yeni grafikte 9 günlük hareketli ortalama üzerinde ise endekse karşı daha güçlüdür.
    Değerli bir bilgi vermişsiniz , fakat kastettiğim şey bu değil.
    30 hisselerinin endekse kaç puan katkı yaptığını bilmek gerekiyor.
    Ayrıca 10 yıllık faiz oranları seyrine dair bir öngörü de gerekiyor.
    Elbette kur ile ilgili de bir öngörü gerekiyor.
    Tek tek hisselerin bilanço tahminlerini yapıp düşüşlerle beklenen endeks seviyesinde olabilecekleri fiyatları tahmin etmek gerekiyor.
    Bunları bildikten sonra hisselerin tek tek hareketlerinin nasıl olacağınına dair varsayımlar üretebilirsiniz.
    Mesela bu düşüşte
    Zayıflaması beklenen banka bilançoları
    İhracatçı şirketlerin durumu
    Emtia yükselişinin etkisinde olan hisseler.
    Dibi tahmin etmek adına önemli değişkenlerdi.

Bunu yaparken aynı zamanda kur ve faiz tahminlerinizin gerçekliğini de test etmiş oluyorsunuz
    Borsa, faiz, kur biliyorsunuz ki hepsi bir bütünün parçası.
    Birisini doğru tahmin ettiğiniz zaman diğerlerinin doğruluk olasılığı da doğal olarak artıyor.
    Son düzenleme : parasever; 24-06-2018 saat: 21:51.

Çarşambadan beri yazıyorum "borsaya para girişi var" diye.
    Açıklanan rakamlara göre alıcı yabancı.
    http://www.borsagundem.com/haber/yab...-yapti/1317709
    Takip ettiğim hisselerde emeklilik fonlarının satışına takık oldum.

Hikaye hiç değişmiyor; ucuz fiyatlarda yerli satıyor yabancı alıyor.
    Dolar uçacak diye konuşan "sözde uzmanlar" yüzünden yerli yatırımcı kafası karışmış şekilde dolara koştu.
    Yabancı da yüksek fiyatlardan dolarlarını bozma şansını yakalıyor.

Dolar ve borsa beklentimi seçim öncesinde Çarşamba paylaştım şimdi izleyelim olacakları.
    Bu senaryodan farklı bir senaryo gerçekleşeceğine dair ön sinyaller alırsam burada yine paylaşırım.
    Şimdi orkestradaki enstrümanlar ne çalacaklar ona bakacağım

Yarın ve sonraki günlerde ne yapacağız?

Piyasa ne bekliyor ?
    Bu sorunun cevabı ile başlayalım.

Borsanın hareket mantığı öngörebildiği bir gelecekteki beklentiyi satın almaya dayanır.
    Bu olumlu da olabilir olumsuz da ya da belirsizlikte olabilir zaten bunu da satar.

Şimdi beklentisi ne ?
    Piyasanın cevap beklediği şey ne ?

Hepimiz biliyoruz...

- Ekonominin başına kim geçecek
    - Merkez bankasının durumu ne olacak
    - Yardımcılar, danışmanlar kim olacak

Bütün bunlar aslında "sattığımız bir belirsizlik" yani 92 000 fiyatlamasının içindeki bir belirsizlik bu.
    Dolayısıyla bunlar belirli hale geldikçe "borsa olumlu fiyatlayacaktır"

Hatırlayın Babacan giderse iyi olmaz söylemleri vardı , yerine yenileri geldi borsa yükseldi.
    Şimdi de "Şimşek var mı yok mu diye bakmayacaktır piyasa"
    Yerine gelecek olanın ne söyleyeceğine bakacaktır daha yok işlerin nasıl yürüyeceğine bakacaktır.
    Açıkçası bunu yazarken ben de acaba diyorum ama duygularımdan sıyrılıp piyasanın fiyatlama mekanizmasına göre hareket ediyorum..

Az duygu çok mantık.

Öyle ise önümüzde olumlu fiyatlama getirecek bir beklenti var.
    Bu beklentiye ohalin kalkmasını da eklersek.
    Hatta bu beklentilere "yerel seçimleri ile ilgili belirsizliğin de ortadan kalktığı gerçeğini ekleyebiliriz"
    Bunlar oldukça güçlü beklentiler...

Arkama yaslanıp "ortalamalar kırılmadığı sürece pozisyonumu korumak düşer bana"
    Beklentiler gerçekleşinceye kadar...
    Beklentiler gerçekleştiğinde herkes almaya koşarken biz satalım mı diye bakarız...

Günlük bazda 21 günlük ağırlıklı ortalama
    Saatlik bazda 50 saatlik , hatta 100 saatlik ağırlıklı ortalama
    dikkat edeceğim ortalamalar.
    kırılmadığı sürece sorun yok diye düşünüyorum.

Ayrıca suna da dikkat edeceğiz.

Endeksin orkestra hisselerinde enstrümanlar olduğunu söyledik.
    Eğer enstrümanlar yani hisseler her gün yeni tepeler yapıyorsa endeksin de bu şekilde davranacağını söyleyebiliriz.
    Fakat bu hisselerden bazıları bir yere yükselip önceki günün en düşük noktasının altındaki seviyelere gelmeye başlıyorsa endeksin
    de sonraki süreçte bu davranışı sergilemesi beklenebilir.

Ben şahsen bunlara dikkat ettiğim sürece olası en yüksek kazancı kazancı elde edebileceğimi düşünüyorum
    Son düzenleme : parasever; 24-06-2018 saat: 23:36.

Sayfa 6/41 İlkİlk ... 4567816 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •