Sayfa 55/1252 İlkİlk ... 5455354555657651051555551055 ... SonSon
Arama sonucu : 10014 madde; 433 - 440 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

1.  Alıntı Originally Posted by ekmekparası Yazıyı Oku
    Benim 2014 ortalamam net %10.94.. 2015 ortalamam net %10.67.. 2016 ortalamam net %11.39.. 2017 ortalamam net %12.1.. 2018 netim de %13.32.. Tabi bunların birleşik faizleri de var işin içinde periodlarım yaklaşık ortalama 3 ay.. Kabaca +%1 eklesek her yıla(emin değilim bu hesaptan).. Ocak 2014 te dolar 2.20 ise..

2.20x11.94x11.67x12.39x13.1(14.32/12x7)= 3.79 yapar dolar kuru.. Gerçek 4.83..

Zarar %27.4....

Yatırım tavsiyesi değildir...
    Tabi sene sonu dolar kuru ve mevduat oranları da önemli tam bir kıyaslama yapmak için.. Adam 500 puan artış yapar kur düşer 4.30 a, mevduat getirisi artar zarar biraz daha kapanır.. Tabi yine dolar mevduatı da eklemek lazım net bir hesaplama için.. Sonuç olarak TL zararda.. Ama üzülecek bir şey yok uzun vade de hepsi birbirini yakalar.. Dolarcılar isterlerse 2001 den de hesap yaparız.. Ama sonuç çok hoşlarına gitmeyebilir..

2013 Mayısından hesap etmek lazim hareket ordan basladi .

rxpu indikatör güncelleme zamani gelmis .

bende%100 zarar hesapladim
    mayis-2013 -temmuz 2018 tl aleyhine tabiki.

TL için mevduatta 20 üzeri oran alan var mı

Düşüncelerimin hiç kimse için tavsiye niteliği olmadığını belirtmek isterim Saygılarımla

4.  Alıntı Originally Posted by ekmekparası Yazıyı Oku
    Benim 2014 ortalamam net %10.94.. 2015 ortalamam net %10.67.. 2016 ortalamam net %11.39.. 2017 ortalamam net %12.1.. 2018 netim de %13.32.. Tabi bunların birleşik faizleri de var işin içinde periodlarım yaklaşık ortalama 3 ay.. Kabaca +%1 eklesek her yıla(emin değilim bu hesaptan).. Ocak 2014 te dolar 2.20 ise..

2.20x11.94x11.67x12.39x13.1(14.32/12x7)= 3.79 yapar dolar kuru.. Gerçek 4.83..

Zarar %27.4....

Bence hesap doğru... Anlatmak istediğimde bu idi....

Bu arada USD alıp en tepe noktası olan 2,38 TL den satıp TL alıp TL mevduat yapan adamın durumu 3,80 TL dir....

2,25 TL den yada o ay 2,15 TL den USD satıp TL alan adamın durumu çok daha vahim...

En tepeden kim satabilir ki o da ayrı bir konu...

Not; Bazı arkadaşlar bana kızmışlar... Onların yıllık faizlerini %1 eksi hesaplamışım diye... Oysa düşünmüyorlar ki USD kurunu ise en tepe olan 2,38 TL den üzerine TL FAİZ yazdıklarını... O yıl USd 2,06 TL dahi oldu...

2,06 TL üzerine yazsana 4 yıllık TL vade FAİZ ini bakalım ne çıkıcak?

2,75 mi? Bence hiç hesaplama, moralin bozulmasın...

Tl süper diye 2,10 TL den USD satıp TL yatırımcısı olan yığınlarda vardı...

Siz 2,38 TL den mi sattınız?

O sebeple "iğne kendinize çuvaldız başkasına"

Demem o ki; nerden bakarsan bak.. İster alttan ister üstten bende 2014-2018 arası çoğunluk TL de idim... Ama bu son 4-5 yılda TL de kalan adamın birikimi %50 eridi...

Tıpkı kızgın tavaya konan tereyağı gibi... Alınacak %1 yada %2 puan fazla yıllık faiz oranı ile de kapanacak gibi değil...

Zarar edildi... Ben direnmiyorum. Kabul ediyorum.

Daha önümüzde Haziran ve Temmuz enflasyon oranları var...

Sonuç SnPowerPC haklı idi...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,074
     Alıntı Originally Posted by ekmekparası Yazıyı Oku
    Tabi sene sonu dolar kuru ve mevduat oranları da önemli tam bir kıyaslama yapmak için.. Adam 500 puan artış yapar kur düşer 4.30 a, mevduat getirisi artar zarar biraz daha kapanır.. Tabi yine dolar mevduatı da eklemek lazım net bir hesaplama için.. Sonuç olarak TL zararda.. Ama üzülecek bir şey yok uzun vade de hepsi birbirini yakalar.. Dolarcılar isterlerse 2001 den de hesap yaparız.. Ama sonuç çok hoşlarına gitmeyebilir..

Aynen uzulecek bir sey yok.
    Uzun vadede bakmissiniz pek bi farki kalmamis.
    Ne diye uzuldum, oradan oraya kosturdum stress yaptim dersiniz.
    Gidin hayatinizi yasayin, hayallerinizin pesinden kosun, paranin degil, zira omur geciyor, yani en onemli sermayenizi bosa harciyorsunuz.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

6.  Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    Bence hesap doğru... Anlatmak istediğimde bu idi....

Bu arada USD alıp en tepe noktası olan 2,38 TL den satıp TL alıp TL mevduat yapan adamın durumu 3,80 TL dir....

2,25 TL den yada o ay 2,15 TL den USD satıp TL alan adamın durumu çok daha vahim...

En tepeden kim satabilir ki o da ayrı bir konu...

Not; Bazı arkadaşlar bana kızmışlar... Onların yıllık faizlerini %1 eksi hesaplamışım diye... Oysa düşünmüyorlar ki USD kurunu ise en tepe olan 2,38 TL den üzerine TL FAİZ yazdıklarını... O yıl USd 2,06 TL dahi oldu...

2,06 TL üzerine yazsana 4 yıllık TL vade FAİZ ini bakalım ne çıkıcak?

2,75 mi? Bence hiç hesaplama, moralin bozulmasın...

Tl süper diye 2,10 TL den USD satıp TL yatırımcısı olan yığınlarda vardı...

Siz 2,38 TL den mi sattınız?

O sebeple "iğne kendinize çuvaldız başkasına"

Demem o ki; nerden bakarsan bak.. İster alttan ister üstten bende 2014-2018 arası çoğunluk TL de idim... Ama bu son 4-5 yılda TL de kalan adamın birikimi %50 eridi...

Tıpkı kızgın tavaya konan tereyağı gibi... Alınacak %1 yada %2 puan fazla yıllık faiz oranı ile de kapanacak gibi değil...

Zarar edildi... Ben direnmiyorum. Kabul ediyorum.

Daha önümüzde Haziran ve Temmuz enflasyon oranları var...

Sonuç SnPowerPC haklı idi...
    Ben powerpc yi her zaman haklı buldum.. Destekledim.. Ama özel sebeplerden TL de kalmak durumunda kaldım.. Hala durum dolardan yana.. TL deyim ve artık dolara geçebilirim.. Ama şunu da söylüyorum; doların son 1,5 senesi.. 2019 sonu-2020 başından itibaren dolardan ayrılmak lazım.. Keşke powerpc geri gelse..

7.  Alıntı Originally Posted by Pscyokinesis Yazıyı Oku
    Hoşgeldin nedir acaba bana dün 18.75 oranın olduğunu bahsetti mt temditte

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Hoşgeldin 19 aslına ama bana böyle yaptı mt geçen aydan alacağım vardı.
    Bu arada faizleri düşürmekten bahsedip duruyorlar acaba gerçekleştirebilirler mi? her ihtimale karşı uzun mu bağlasaydık acaba veya bundan sonra uzun mu bağlamak gerekiyor.

8. beni baskan yardımcısı yapın tl mevduatcı olarak zam yapıcam faiz artırmıcam ama yapıcam doları 2 gune 4.50 ye dusurecem saka maka yıllardır burda bazende konuyu acarım devletin mevduattan aldıgı stopaj tutarı nedir yıllıkta ? bircok seye prim vergi borcu vs heryıl siliniyor 10 larca milyar tl ...mesela stopaj 0 a inse tl mevduatta hem dolar duser hem tl yi desteklemis olursun hem vatandasın tl ye guvenmesini saglarsın oda gider dolarını bozar ...birde hani buradaki borsa hakkında yazanlara lafım yok yeni borsacı olabilirler ama ekonomi kanalına cıkan kendine ekonomist diyenlere sasırıyorum yas aralıgı 40-50 arası ama nasıl piyasıcılar valla pes...neymis efendim bankalarda daha once boyle bir satıs olmamısmıs hacimli imis yahu ne bekliyorsun 10-15 yıl onceki bankacılık hisseleri ile simdiki zaman birmi o zaman misal x banka hissesinin piyasada 500 milyon lotu vardı simdi 2 milyar lotu var ..haralde hacimli olacak sag cep sol cep olayı derler buna ...neymis efendim 1 gunde %12 hic dusmemismis yav siz hangi dnyada yasıyorsunuz ben defalarca o koca bankaların taban ve tavan oldugunu bilirim ..ornek 2001 kriz gunu hadi bunu gec 2003 teki istanbuldaki o teror saldılrıları hsbc ye falan o gun tum borsa hisseleri tabandı bankalar dahil..hadi gec gezi olayları ilk gunu borsa 7000 puan dustu yine tum hisseler tabandı vs vs ...borsa dusmek veya cıkmak isterse sebebe de gerek yokki ne diyebilrsin yani buna ? 20 sene once borsanın gunluk hacmi 250 milyondu simdi ortolama 10 milyar eee hisselerin lot sayıları halka acıklıkları cogaldı haralde hacimli olacak ...boyle oluyor diye 100 tane dedikodu ..bunları bddk denetliyor hadi olmadı uluslararası kredi kurulusları denetliyor oda yetmedi uluslarasarası denetmenlik sirketleri denetliyor...nasıl kredi alsınlar o zaman adamlar yas yere yatarmı ....ha ulkede zincirleme ekonomik cokuntu olur o zaman zaten heryer etkilenir 2001 deki gibi.

Sayfa 55/1252 İlkİlk ... 5455354555657651051555551055 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •