Sayfa 317/594 İlkİlk ... 217267307315316317318319327367417 ... SonSon
Arama sonucu : 4749 madde; 2,529 - 2,536 arası.

Konu: BTCIM - Batı Çimento

Alıntı Originally Posted by mterkan Yazıyı Oku
    Sen 150 ye mal edip, bana 200 e fatura edersen; senin hasılatın 200 olur... ben de 250 ye satarsam benim hasılatım 250 olur...hasılatı toplasan 450 gibi görünür.. aslında hasılat toplamda 250 dir... bunun 50 si senin diğer 50 si de benim kârım olur... Maliyeti de 150 dir...
    SPK Madde 21
    23 Aralık 2012 Ticaret Kanunu.Net SPK
    Örtülü kazanç aktarımı yasağı

MADDE 21- (1) Halka açık ortaklıklar ve kolektif yatırım kuruluşları ile bunların iştirak ve bağlı ortaklıklarının; yönetim, denetim veya sermaye bakımından doğrudan veya dolaylı olarak ilişkide bulundukları gerçek veya tüzel kişiler ile emsallerine uygunluk, piyasa teamülleri, ticari hayatın basiret ve dürüstlük ilkelerine aykırı olarak farklı fiyat, ücret, bedel veya şartlar içeren anlaşmalar veya ticari uygulamalar yapmak veya işlem hacmi üretmek gibi işlemlerde bulunmak suretiyle kârlarını veya malvarlıklarını azaltarak veya kârlarının veya malvarlıklarının artmasını engelleyerek kazanç aktarımında bulunmaları yasaktır.

(2) Halka açık ortaklıklar ve kolektif yatırım kuruluşları ile bunların iştirak ve bağlı ortaklıklarının, esas sözleşmeleri veya iç tüzükleri çerçevesinde basiretli ve dürüst bir tacir olarak veya piyasa teamülleri uyarınca kârlarını ya da malvarlıklarını korumak veya artırmak için yapmaları beklenen faaliyetleri yapmamaları yoluyla ilişkili oldukları gerçek veya tüzel kişilerin kârlarının ya da malvarlıklarının artmasını sağlamaları da örtülü kazanç aktarımı sayılır.

(3) Halka açık ortaklıklar ve kolektif yatırım kuruluşları, ilişkili taraf işlemlerinin emsallerine, piyasa teamüllerine, ticari hayatın basiret ve dürüstlük ilkelerine uygun şartlarda gerçekleştirilmiş olduğunu belgelemek ve bu durumu tevsik edici bilgi ve belgeleri en az sekiz yıl süre ile saklamak zorundadırlar. Birinci fıkrada belirtilen ilkelere aykırılığın tespitinde izlenmesi gereken usul ve esaslar Kurul tarafından belirlenir.

(4) Kazanç aktarımının Kurulca tespiti hâlinde halka açık ortaklıklar, kolektif yatırım kuruluşları ile bunların iştirak ve bağlı ortaklıkları, Kurulca belirlenecek süre içinde kendilerine kazanç aktarımı yapılan taraflardan, aktarılan tutarın kanuni faizi ile birlikte mal varlığı veya kârı azaltılan ortaklığa veya kolektif yatırım kuruluşuna iadesini talep eder. Kendilerine kazanç aktarımı yapılan taraflar Kurulca belirlenecek süre içinde aktarılan tutarı kanuni faizi ile birlikte iade etmek zorundadır. Örtülü kazanç aktarımı yasağının ihlali ile ilgili 94 üncü ve 110 uncu maddeler ile ilgili mevzuatta öngörülen hukuki, cezai ve idari yaptırımlar saklıdır.

http://www.ticaretkanunu.net/spk-madde-21/

3.  Alıntı Originally Posted by iki gozum Yazıyı Oku
    SPK Madde 21
    23 Aralık 2012 Ticaret Kanunu.Net SPK
    Örtülü kazanç aktarımı yasağı

MADDE 21- (1) Halka açık ortaklıklar ve kolektif yatırım kuruluşları ile bunların iştirak ve bağlı ortaklıklarının; yönetim, denetim veya sermaye bakımından doğrudan veya dolaylı olarak ilişkide bulundukları gerçek veya tüzel kişiler ile emsallerine uygunluk, piyasa teamülleri, ticari hayatın basiret ve dürüstlük ilkelerine aykırı olarak farklı fiyat, ücret, bedel veya şartlar içeren anlaşmalar veya ticari uygulamalar yapmak veya işlem hacmi üretmek gibi işlemlerde bulunmak suretiyle kârlarını veya malvarlıklarını azaltarak veya kârlarının veya malvarlıklarının artmasını engelleyerek kazanç aktarımında bulunmaları yasaktır.

(2) Halka açık ortaklıklar ve kolektif yatırım kuruluşları ile bunların iştirak ve bağlı ortaklıklarının, esas sözleşmeleri veya iç tüzükleri çerçevesinde basiretli ve dürüst bir tacir olarak veya piyasa teamülleri uyarınca kârlarını ya da malvarlıklarını korumak veya artırmak için yapmaları beklenen faaliyetleri yapmamaları yoluyla ilişkili oldukları gerçek veya tüzel kişilerin kârlarının ya da malvarlıklarının artmasını sağlamaları da örtülü kazanç aktarımı sayılır.

(3) Halka açık ortaklıklar ve kolektif yatırım kuruluşları, ilişkili taraf işlemlerinin emsallerine, piyasa teamüllerine, ticari hayatın basiret ve dürüstlük ilkelerine uygun şartlarda gerçekleştirilmiş olduğunu belgelemek ve bu durumu tevsik edici bilgi ve belgeleri en az sekiz yıl süre ile saklamak zorundadırlar. Birinci fıkrada belirtilen ilkelere aykırılığın tespitinde izlenmesi gereken usul ve esaslar Kurul tarafından belirlenir.

(4) Kazanç aktarımının Kurulca tespiti hâlinde halka açık ortaklıklar, kolektif yatırım kuruluşları ile bunların iştirak ve bağlı ortaklıkları, Kurulca belirlenecek süre içinde kendilerine kazanç aktarımı yapılan taraflardan, aktarılan tutarın kanuni faizi ile birlikte mal varlığı veya kârı azaltılan ortaklığa veya kolektif yatırım kuruluşuna iadesini talep eder. Kendilerine kazanç aktarımı yapılan taraflar Kurulca belirlenecek süre içinde aktarılan tutarı kanuni faizi ile birlikte iade etmek zorundadır. Örtülü kazanç aktarımı yasağının ihlali ile ilgili 94 üncü ve 110 uncu maddeler ile ilgili mevzuatta öngörülen hukuki, cezai ve idari yaptırımlar saklıdır.

http://www.ticaretkanunu.net/spk-madde-21/
    Geçen yıl Sökenin birikmiş KDV sini eritmek için ihracat batıçim üzerinden yapıldı, ilk çeyrekde ise Söke direk kendisi yaptı.

4.  Alıntı Originally Posted by izmirli_hoca Yazıyı Oku
    Dar bir zaman aralığında derledim.
    Hata olmamasına dikkat etmekle beraber , kontrol edilmesi uygundur.

Özetle:

Borsa' daki çimentolar, krize rağmen

1-Özkaynaklarını % 3 oranında artırmışlardır. (Çok iyi)

2-Ortalama Borçları ise % 18 civarında artmıştır. (Dövize rağmen)

3- % 100 ün üzerinde Karlılık düşüşü vardır. (Düşük kar oranı)

4-Hasılat kaybı ise ort. % 13 civarındadır (Çok iyi- Düşük fiyat nedeni ile olabilir)

5- Ortalama Borsa fiyatları 1 sene de % 18 kayıpta..

6-Limanlardan uzak Fabrikaların hasıla kaybı nettir.

Tebarüz eden ler , ADANA, BURSA, CIMSA (Cemtas olayı ile Bursa, Satış olayı ile Adana)

BATI ve SÖKE , büyük yatırım ve borçlarına rağmen, ortalamalardan çok fazla uzaklaşmamıştır.

Bilhassa Batı daki FİYAT düşüşü bu tabloda desteklenmiyor. AKCANSA ile esdeğer yönetiliyor.

Borç yükü azalan,Varlığını artıran BURSA en basarılı olarak lanse edilebilir.

Tüm bu çıkarımlar, tamamen şahsıma ait olup, ilaveler ve düzeltmelere açıktır.

Lütfen Yatırım tavsiyesi olarak almayınız..
    bsoke 10 mayıs 2018 fiyatı 0.8 değil 1.25'dir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ANKARA
    Gönderi
    664
     Alıntı Originally Posted by ugur.yuzgec Yazıyı Oku
    bsoke 10 mayıs 2018 fiyatı 0.8 değil 1.25'dir.
    Soylediginizi detayli aciklarsaniz daha faydali olur kanaatindeyim.Nasil 1,25tl ye isabet ediyor?

6.  Alıntı Originally Posted by OZDEMIR1 Yazıyı Oku
    Soylediginizi detayli aciklarsaniz daha faydali olur kanaatindeyim.Nasil 1,25tl ye isabet ediyor?
    izmirli hocanin paylaştığı Excel tablosunda yer alan bsoke 10 mayıs 2018 kapanış fiyatı hatalıdır

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7.  Alıntı Originally Posted by ugur.yuzgec Yazıyı Oku
    izmirli hocanin paylaştığı Excel tablosunda yer alan bsoke 10 mayıs 2018 kapanış fiyatı hatalıdır

Arkadaş Haklıdır.

Sermaye artışı düzeltmesinde hatalı olduğumu gösterdikleri için, uyaranlara teşekkür ederim.

Fiyat 1 sene önce 1,34 tl (sermaye artışı öncesi)idi.

Sermaye artışı (% 53.85 bedelli sonrası, düzeltilmiş Fiyat 1.25 olarak revize edildi.)

Yeni EXCEL tablosunu yayınlıyorum.

Düzeltme Formüiü

Yeni fiyat =(kapanış Fiyatı +0.5385) / 1.5385

=(1,24+0.5385) / 1.5385
    =1,156 yeni fiyat

Düzeltme faktörü = 1,156 / 1,24 = 0.932255

12/05/2018 fiyatı 1,34 * 0,932255 =1,25
    Son düzenleme : izmirli_hoca; 12-05-2019 saat: 19:57. Sebep: Hesaplama

8.  Alıntı Originally Posted by izmirli_hoca Yazıyı Oku
    Arkadaş Haklıdır.

Sermaye artışı düzeltmesinde hatalı olduğumu gösterdikleri için, uyaranlara teşekkür ederim.

Fiyat 1 sene önce 1,34 tl (sermaye artışı öncesi)idi.

Sermaye artışı (% 53.85 bedelli sonrası, düzeltilmiş Fiyat 1.24 olarak revize edildi.)

Yeni EXCEL tablosunu yayınlıyorum.

Emeğinize sağlık

Sayfa 317/594 İlkİlk ... 217267307315316317318319327367417 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •