Sayfa 150/852 İlkİlk ... 50100140148149150151152160200250650 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 1,193 - 1,200 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    2 gece önce ege cansen hoca nın TV programı vardı. Kulaklarıma inanamadım.

Bu 2 oluyor, ege hoca nın söylediği şeye inanma zorluğu çekmem.

87 den beri ekonomi takip eder günlük gazete okurum. ege hocayıda uzun zamandır okuyordum, yanındaki asaf hocayıda. asaf hocayı okumayı bırakmam ne zamana denk düşüyordu.? Kızıp bi mail atmıştım. 2006 lı yıllar filan olsa gerek.

Ne diyordum, ege hocayı hep okurdum halada okurum. Kendisi sürüye girmez, diğer ekonomistlere benzemez. Lider dir çünki bilgisine ve kendine güveni tamdır. Korkarak yazmaz.
    Yanlız gördüğüm kadarı ile hep patronların tarafında yazar, o sebeple hep yarım aydın demişimdir. En azından yarım aydın, diğerleri aydın bile değil.

SOn bir kaç ay içinde 2 kez şaşırttı beni. İkisindede şok oldum doğrusu.

1 ay kadar önce, Türkiye olarak dolara geçmeliyiz dedi. Kulaklarıma inanamadım. Her halde yanlış duydum dedim. Halada emin değilim duyduğumdan. Bunu demiş olamaz diyorum.
    2 paramız var diye eskiden beri derde, USD ye geçelim demesi yeni.

2 gün öncede yine şok oldum. Patron adamı olduğunu biliyordumda bu kadarını beklemiyordum.
    blumberg Ekranı açtığımda, asafla ege oradalar. karşılarında geceleri çıkan o ekonomist, adını bilmiyorum.

Tam o anda seyirciden gelen maili okudu sunucu. "Milletin geliri artmazsa, nasıl harcayacakta patronlar kazanacak.?"
    Benim savunduğum görüşün aynısı. Seyirci yazmış. Milletin geliri artarsa, harcar, millete mal satan patronunda geliri artar, geliri artan patron bankadan kredi çeker yeni fabrika kurar, bankanında geliri artar. Sistem budur. Seyircide bunu söylüyor.

ege hoca ne cavap verdi.? İnanılmaz.
    Sanırım o dakkaya kadar ege hoca maaşların artmaması gerektiğini savunmuş olmalı. Zaten hem yazılarında hemde TV de arada sırada bunu söylüyor. Seyircide bunun üzerine o yazıyı göndermiş olmalı.

ege hoca dediki "patron ihracatla para kazanacak."

İnanamadım. şok şok şok.

Tercümesi şu.

Millet boğaz tokluğuna çalışsın, zaten şu an büyük çoğunluk öyle çalışıyor. Üretilen malıda patron yurt dışına satsın.

Aynen bunu söylüyor. İçerde satması gerekmez sonucu çıkıyor. İhracat yapıp servetine servet katacak, milletin maaşı düşük olacak...

Bu sistem yahudilerin yerleştirmeye çalıştığı sistem. Biz üstünüz, geri kalan az gelişmiş insanlar. Biz üst sınıfız, kalan 8 milyar kişi bize çalışacak. Uşağımız kölemiz olacak. Dünyanın hakimi biz olacağız.

yahudilerin sistemi bu ve konu ile ilgili herkes bilir.

ege hocanın söylediğide orya çıkıyor.

İşçiye zam yapmayın, onlar fakir kalsın. patronlar işçinin ürettiği ürünü ihraç edip para kazansın.

Somuta indirgeyelim.

Araba fabrikan var. Yılda 500 bin araba üretiyorsun. 50 bin içerde patronlar ve ailelerine sat. kalan 450 bini ihraç et mesela İtalya ya sat.
    Sonuç: İşçilerin sıfır arabası olmasın. Peki İtalya o 450 bin arabayı nasıl alacak. Türkiye yılda 2 milyon toplam araba üretiyor diyelim. 200bin içerde patronlara sattın, 1.800.000 dışarı satacaksın.

İyide dışarıda kime satacaksın. Diğer ülkelerin işçisi iyi para kazanamazsa o arabayı nasıl alacak.? ege hocanın kafasını diğer ülkelerede uyarlarsan, İHRACATTA YAPAMAZSIN.

Mantığın tutar yanı yok. Türkiye hariç tüm dünya çalışanları yüksek maaş alsın, onlara satalımmı diyor.???

Ya bunadı, yada kötü niyetli. Zeka seviyesinin düşük olmadığı açık. Adamın mantığı inanılmaz...

Belkide ben ekranı açtığımda konunun gelişi çok farklıydıda ben çok yanlış anladım...

Ancak diğer verilerle birleştirince yanlış anlamadığımda açık... adam her enflasyon zıpladığında, maaşlara zam yapılmamalı diyor. Bunu bildim bileli söylüyor ve yazıyor. 2 gece önce ilave ettiği düşünce, ihracatla patronlar ayakta dursun.
    Bize üniversitede okutulan temel bilgi ise, enflasyonu daha çok üretim ve tam serbest rekabetle durdurursun. Liberal, kapitalist sistemin temel kuralıdır bu. Her dalda Bol üretim, serbest rekabet, kanunlarla sıkı denetim. Üniversitelerin ekonomi bölümlerinde öğrettiklerine ters söyledikleri.

Yok artık yarım aydın bile diyemem... Aydın maydın değil, çeyrek bile değil.
    USD ye geçelim bir, ikinciside bu. Gözümde yerin altına indi.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bir haftadır "bende seni adam sanıyodum" diye kimse kapıdan bağırıp kaçmadı.
    Performansım düşmüş olmalı.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Piyasaya anca bakabildim.
    Endeks düşerek açılmış. YSK bugün kararını verecek. Fon yöneticileri risk almak istemediler anlaşılan.

Hemen bankanın internet sitesine girdim hisse FON alış emri verecektim. Ancak saati geçmiş.

Zaten BIST yarım seans için normalden fazla düşmüş, USD de 6.0 nın üzerinde. Belkide alım saatini kaçırmam iyi olmuştur.

Yarına bakarım artık. Birde bugün ekstra bişey olmuşmu onu araştırayım.
    @NeAcaipDunya

4. zaten bu dolar oyle pis bi para birimidirki
    biz alacak oluruz
    hemen 15-20 Kurus düser
    tabi aldiktan sonra
    ve tabi
    aldigimizla kaliriz sonra
    sesli düsündüm, tavsiye maksatli degil
    yatirim tavsiyesi degildir

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    933
    Blog Entries
    1
     Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    ......
    Yok artık yarım aydın bile diyemem... Aydın maydın değil, çeyrek bile değil.
    USD ye geçelim bir, ikinciside bu. Gözümde yerin altına indi.
    Para satın alma gücüdür. Üretimdir! USD gecelim derken bunlara atıfta bulunmuş hoca. Paraya güç katan o ülkenin Merkez bankasıdır. Samanı bile dolarla ithal ediyorsak hoca ironi yapmış burada.
    Z a m a n ı S a t ı n A l a m a z s ı n !

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Moruk bu senede borsadakilerine nefes aldırmayacaklar anlaşılan.
    pars umarım ironi yapmıştır çünki "USD ye geçelim" cümlesini kulaklarım duydumu hala inanabilmiş değilim. Diğer cümle kesin ve önceki söyledikleri ile tutarlı. Maaşlara zam yapmayını her enflasyon çıktığında çözüm olarak söylüyor. Üzerine seyircinin sorusu ile afallayıp, ihracatla kazanırızı, fazla düşünmeden panikle söylemiş olma ihtimali var. Yada biz adama fazla iyi niyet yüklüyoruz.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bugün endeks yeterince kızarırsa, şirket hisse FON a alım gireceğim.
    Hazirana kadar USD ye baskı devam edecek görünüyor. Savunma altınlarım duruyor, USD yeterince yükselince altınları satarım. Tepeyi dibi bulamadığımı biliyorsunuz, altını tek seferde yada 2 parçada satarım.

Haziran sonrasındada BIST i gömerlerse o zaman terastan atlarım artık. Benim teras 1 metre ancak antrenmansız atlarsam, bacaklarım zedelenebilir risk büyük, bahçedeki vahşi kaplumbağalarada yem olabilirim.

Haziranda nurtopu gibi bi krizimiz oldu, temmuzdada S400 ler bizi bekliyor.

Krizi tetikleyen tamamen tayyip ve akp yönetimi. Kriz ortamını yaratanlarda akp başta geçmiş siyasetçiler, ülkeyi dolarize ettiler.

Ancak USD yi yükselterek krizi derinleştiren tamamen içerdeki bankalar. Son 1 yılda şüpheye bırakmayacak şekilde yaptıklarını gösterdiler.
    İçerisi kapalı, batı sermaye piyasaları açıkken USD ya düşüyor ya yerinde sayıyor. (swap olayı hariç ki onunda işbirlikçileri içerde vardır)
    Bizim piyasa açılınca USD çıkıyor. Hep böyle oldu.

Bizim özel bankaların sahiplerini geçen gün asmıştım.
    Son düzenleme : alicemal; 07-05-2019 saat: 09:56.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Yeni soru,
    USD, temmuz'a kadar geçecek olan sürede nerede tepe yapacak. ? yaklaşık 2 ay var. 6.50 mi, yoksa 7.0 yi gösterip geçirirlermi.?

Senetlere takviye alımınıda 2 parça yapsam belkide akıllıca olacak. USD tepesi belli değil ancak bence BIST in dibi 90 binler civarı... Tabi bankalar gözlerini karartıp senetleri çok satabilirlerde, netçede malları kaptırma korkusu ne kadar olabilir.? Yeni alıcı gelmezse, mal kaptırma korkularıda olmaz.

Zaten bizim devlet bankaları hariç özel bankalar ellerinde. Bi kaç küçük ve İş bankası var ellerinde değil gibi görünen.
    İş bankası yönetimininde erdem li olmadığını önce petrol ofisini yahudi aydın doğana aldırdıklarında anladık, üzerine muhasebe müdürünü genel müdür yaptıklarındada iyice biz erdemli değiliz diye bağırdılar.

Tabi anlayana.

Evet yeni durum herkesin kucağındayız, hayırlı olsun.
    @NeAcaipDunya

Sayfa 150/852 İlkİlk ... 50100140148149150151152160200250650 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •