Sayfa 28/852 İlkİlk ... 1826272829303878128528 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 217 - 224 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Son yıllarda merkez bankaları altın toplama işine girmişler. Özellikle Rusya. Her ne kadar toplam talebin %10 u kadar alsalarda, önemli işaret. Toplayanlar arasında ilk üçte ÇİN in olmamasına şaşırdım. Geleceğin parası olarak USD hariç kendi kontrollerindeki bir birimi hayata geçireceklerse, ALTIN önemli bir seçenek. Diğer alternatif ise, DİGİTAL PARA'lar. ABD o konudada önde gidiyor, bitcoin i epey yaydılar. Çin ne düşünüyor acaba, onun planı çok önemli.

Epey eski yazılarımda, özellikle son 70 yılda dünyayı büyük ölçüde yahudilerin yönettiğini, daha öncede batı ülkelerini yönettiklerini epey bi anlatmıştım. Her türlü insanlık dışı yöntemi kullanıyorlardı. Özellikle savaşlar ve krizler en önemli araçları. Gizli servislerle ülke yönetimlerini belirlemeleri ise ikinci en önemli araçları sayılır. Peki geleceğimizde yahudi kontrolundemi geçecek. Dünyada 12 milyon yahudi ve 7 milyar diğer insanlar var. 7 milyarı tam anlamıyla köleleştirebileceklermi. Sanırım tek rakipleri Çin şu anda ama Çin'inde askeri kabiliyetleri, ABD ile baş etmeye henüz yeterli değil. 20 yıl sonra yetebilir ancak şu an Rusya olmasa batı ülkeleri Çini 3 ayda yerle bir eder. Peki 20 yıl sonra baş edemeyecekleri bir ülkenin GÜÇLENMESİNE İZİN VERECEKLERMİ. Şu an için Çini içten parçalamaya ve ekonomik numaralarla engellemeye çalışıyorlar. Ancak Çin yönetimi akıllı bir politika ile hızlı ilerliyor. tersine ABD ise 50 yıldır aşırı para bolluğu ile obezleşip aptallaşmış durumda. ABD de çin ile GELECEKTE baş edemeyeceğini, kendilerinin dolayısı ile yahudilerin yok olacağının farkında(sanırım). Bundan tek kurtuluş yolları, HEMEN BİR DÜNYA SAVAŞI ÇIKARARAK çini bombalarla dümdüz etmek. Asya ve ortadoğuda her yerde karışıklıklar artıyor. Rusya, Çin ve ABD pek çok yerde karşı karşıya eller tetiklerde bekliyorlar... Şu an için savaş beklenmiyor ancak yahudiler dünya savaşını kurtuluş olarak görüyorlarsa, karışıklıklar hızlanacaktır. O sebeple şimdiden büyük şehirlerden taşınmanın planlarını yapsak iyi olur. 2 nükleer bomba en büyük şehirlere, ülkeyi teslim al. Niye yıllarca savaşacaksınki.

Elon Musk tan bahsetmiştim ama buradamı yazdım bilmiyorum. Dahi muamelesi görüyor ama dahi olmadığını gördüm. İyi bir girişimci o kadar. Pek çok saçma sapan yatırıma büyük paralar gömdü, oradan belliki dahi değil. Sadece otomobil ve pil üretimine odaklansaydı, bugünki zor duruma düşmezdi. Ama tünel trenleri ve uzaya yolculuk gibi bilgi birikimi olmadığı yerlere hücum etmekte aceleci davrandı. Şimdi şirketi elinden almaya çalışıyorlar ve başardılar gibi görünüyor. O şirketide yahudi yatırımcılar sahipleniyor gibi. Ford'u, wolkswageni, audi yi filan, önce batma noktasına getirip sonrada ele geçirdiler diye biliyorum. Medya ve yargı elindeyse, herhangi bir şirketi kolayca batma yada hızla zenginleşme noktasına getirebilirsin. Dünya medyasının(TV,gazeteler,dergiler,internet haber ve paylaşım siteleri) %85 i yahudilerin kontrolunde diye biliyorum.

Bişeyin başkanı Ali Osman Akat isimli şahıs, çok güzel bilgiler paylaşmış. Benim için değerli bilgilerdi. Yanlız adamın ismine şaşırdım. İsminde hem Ali, hemde Osman var. Tarihi geçmişi bilenler için çok şaşırtıcı bir durum.
    Okumak isteyenler için link koyayım.
    https://www.bloomberght.com/haberler...erika-merkezli

Dış borç çevirme konusunda panik yapılıyordu. Panik yapılmaması gerektiğini yazmıştım. Bizde dış borç alanların büyük kısmı, ya yabancı bir büyük bankanın türkiye şubesi ya ortağı, yada yabancı dev firmaların ortağı ve şubesi. Borç kolaylıkla alınır ama faizi biraz artacaktır. Ayrıca hükümete baskı yapmak amacı gütseler, işi abartabilirlerdi ama kendi şirketleri zarar ederdi, o sebeple ölçüde tutmak zorundaydılar. Hali ile bir konuda bilginiz varsa, o konuda korkunuz olmaz. Borçları çevirmeye başlamışlar. Kısa vadede korkmaya gerek yok. Uzun vadedede korkmamak için de, şimdiden önleminizi alın. Bilgi şart.

USD ye baskı yapan 3 gelişme olmuş. Dünyada USD düşüş trendinde, Türkiye idlib konusunda Rusya ile anlaşmış, abd yede kaş göz işareti ile cilve yapmışız. Üçüncüsüde borç çevirme durumumuzun çıkmazda olmadığı görülmüş ve ekonomistlerin YARATTIĞI sanal korku bir ölçüde aşılmış. Ekistradan bizim ekonomistler bu ülkeyi hep FED faizleri ile korkuturlar. O korkuda hafif azalmış. Geçmişi hatırlayanlar, FED faizleri tepelerdeyken bizim borsanın ralli yaptığını bilirler. Ama medya ekonomistleri, BÜYÜK OYUNCULARIN pozisyon almalarını kolaylaştırmak için, seyreden kalabalıkları dönem dönem belli bir yöne sürmek konusunda epey deneyimliler.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bizim hükümet, seçimler yaklaşırken yine dünyanın önde gelen liderleri ile buluşup fotoğraf vermeye başladı. ABD, Almanya ve Rusya.

Her seçimden önce akp ye destek veriyorlar. akp kazansın istiyorlar.
    Sebebi akp ile çok hızla ülke olarak güç kaybediyoruz. Güç kazanmamızı hiç bir ülke istemiyor.

ABD, Almanya ve Rusya. Bu üç ülke rakip ülkeler ve birbirleri ile düşmanlar. tarihte çok savaşmışlar. Gelecektede savaşacaklar. Ancak Türkiye söz konusu olunca ORTAK HAREKET EDİYORLAR. Mesela Türkiye ile olan anlaşmazlıklarda, bu 3 ülkede yunanistan ve ermenistana destek veriyor. Ülkemizde faaliyet gösteren terör örgütlerine bu 3 ülkede destek veriyor.

3 ülkede Türki cumhuriyetlerle bağ kurmamızı engellemeye çalışıyor bu sebeple Azerbaycan ile olan sınır bağlarımızı koparmaya çalışıyorlar, o konuda ermenistanın işgal politikasına hepsi destek veriyor. Türki cumhuriyetlerde çok fazla doğal kaynak var ve Türkiye bu kaynakları belli ölçülerde teknolojiye çevirebilir. Güçlü bağ kursak, Türki cumhuriyetlerle geleceğin dev devletleri arasına girebiliriz.

Buna engel olunmaya çalışılıyor. Türklerin saldırgan olduğu biliniyor, güçlenmemizi haklı olarak engellemeye çalışıyorlar. Çünki kendileride saldırgan ve işgalciler. rakipleri engellemek doğal hakları.

Şimdide bizim hükümeti güler yüzle karşılayıp, sıra ile fotoğraf verecekler. Seçimlerdede bizim bilgi yoksunu halk, bu fotoğraflardan etkilenecek. "vaaaay, bizim reiz kimlerle el sıkışıyor ya. Büyük ülkeyiz büyüüük. Helal olsun reizimize."
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Geçen haftalarda USD alıcıları çok hevesliydi, her sabah USD 3-5 TL yükselişle başlardı. Bu sabah 1 TL de olsa düşüşle açılmış. USD alıcıları heveslerini kaybettilerse, bugün yarın 6 TL altını görebiliriz. Bu ne demekti, endeks 100bin üzerine atacak. Planlar işliyor.

Elektrik faturam iyice yükseldi. Yine zam haberi var. Artık ısıtma gideride içinde olan apartman aidatı öder gibi elektrik faturası ödüyorum. Bu paranın bir kısmı hırsızların cebine giriyor. Böyle giderse, elektrik ödemelerim ev kirası gibi olmaya başlayacak.

Dünyada altın fiyatının düşmesi ve Tr de USD nin düşmesi ile, TR deki gram altın fiyatıda düşüyor. Bu benim için iyi haber. Farklı bir gelişme olmazsa, yıl sonuna doğru hisse den çıkıp altına girmeyi planlıyorum. Hemde kasımda sülaleye bir bebek daha katılıyor, onada altın almalıyım.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Sanal lale devrinin sonuna doğru geliniyor. 10 senedir bunlar iyi yıllar diye her rastladığım cahil insana söylüyordum. Çok kötü günler bizi bekliyor diyordum. Tabi beni beklemiyor çünki bilgi her şeydir. Bilgin varsa her dönemde en azından durumunu sabit tutmayı başarırsın. İlaveten Aç gözlü ve hırslı isen, malını mülkünü artırabilirsinde.

Her krizde, ülkemizde ve dünyada büyük kalabalıklar fakirleşirken, milyoner, milyarder sayılarıda artar. Köy sisteminde ne anlatmıştım. Üretim artmadan birileri zenginleşiyorsa, ceplerinden çıkan para mutlaka ve mutlaka, başka birilerinin cebine giriyordur. Milyoner sayısı artma sebebide bu. Çoğunluğun parası devlet aracılığı ile azınlığın cebine girer, milyoner, milyarder sayın artar. Devletler yani köy sisteminde muhtar, hep zengine, güçlüye çalışır. İnsanoğlunun %80 ninin doğasında bu var. %20 de yok.

Çok kötü yıllar bekliyor. Neden.?

Önceden krize girerdik ama bir kaç yılda çıkardık. Ama o zaman tarlalarımız, arsalarımız, fabrikalarımız bizim ve devletin elindeydi. Devlet borcu azdı, halkın borcu yoktu ve geleceğimizide borçlanmamıştık.

akp döneminde geleceğimizi yap işlet devret modeli ile borçlandırdık. Çocuk ve torunlarımıza hiç geçmedikleri köprülerin borçlarını ödeteceğiz. Zaten geçersede ücret ödiyor, geçip geçmemesi fark etmiyor.
    Aileler, kredi kartları, ev kredileri, araba kredileri, normal krediler olmak üzere yüz milyarlarca dolar borçlu. Hem devlet borçlu, hem halk yüksek oranda borçlu. fabrika ve şirketlerimizde yabancıların elinde, üztelik eğitim sistemimizinde içine ediyoruz. henüz tüy dikemediler ama dikecekler gibi görünüyor. Çünki bir sonraki seçimleride akp zihniyetinde birileri kazanacak. Umut görünmüyor.

Hali ile şirketlerini kaptırmışsın, bankalar gitmiş, tarlalar arsalar madenler ormanlar limanlar barajlar gitmiş, halk gırtlağa kadar borçlu, çocuklarını torunlarını üç beş küşüye borçlandırmışsın. Gelecek krizlerde artık tekrar belini doğrultamayacaksın. %40 ımız sefildi, %60 ımız sefil olacak. Sadece %20 civarı hırsız ve şanslı kesim krallık yaşayacak. %60, %40 dan ölesiye nefret edecek ama hizmetçileride olacaklar.
    Brezilyaya hoş geldiniz. Güney afrika cumhuriyetine hoş geldiniz. Kolombiyaya hoş geldiniz. farkımız kalmamak üzere.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    IMF ile anlaştıkmı acaba.?
    Anlaştıysak, dolar aşağı doğru hızlı salınır.

IMF de nerden çıktı.?

Örnekle anlatalım.

Koca bir çıftlik var. Çiftliğe ait tarlalar, büyük ve küçük baş sürüleri, meyve bahçeleri ve zirai makineler, ayrıca bi sürü işçi. Çobanlar, bahçıvanlar, ziraatçiler, veterinerler, ürünleri işleyenler, bakıcılar, şoförler, ev hizmetçileri vb...

Çiftliğin bir patronu var.
    Patron tek başına onlarca işçi ile baş edemez o sebeple KÂHYA tutar.
    Patron, kâhya ve bi sürü işçi var.

Patron her yıl gelir elde etmek zorundadır, bu sebeple işçileri sürekli çalışır vaziyette tutması gerekir. İşçiler kaytarmamalıdır, hırsızlık yapmamalıdır ve yeterince çalışmalıdır. Yoksa patron para kaybeder.

Kendisi baş edemediği içinde işçilerin başına KÂHYA koyar.

İşte IMF bu kâhya dır.
    Patron borç veren ülkeler ve işçilerde bu ülke halkıdır.

kâhya, patronun çıkarlarını kollar. Verdikleri maaşın karşılığını almak ister.

Türkiyeye borç veren ülkelerde, bizim ülke yöneticileri hovardalık yapmasın, halk çalışsın borçlarını ödesin diye başımıza IMF yi kâhya olarak koyar. IMF bize şunu yapma bunu yap der. Kurallar koyar. Amacı borç verenlerin paralarının geri dönmesini garantilemektir. Bu arada eline geçirmişken, borç veren ülkelerin çıkarına siyasi dönüşümlerde yaptırmaya çalışır, gelecektede bu ülke halkını çalıştırıp kazanabilmek için kurallar koydurmaya çalışır. BORÇ ALMIŞSAN BU KURALLARI KABUL ETMİŞSİN DEMEKTİR.

İşin doğrusu ülkeyi soyan siyasetçilerin varsa, IMF ile burun buruna mutlaka kalırsın.

Sonuca gelelim.

Şimdi bizde IMF ismine alerji olduğundan, IMF kendi adı ile gelmemiş. mak kinsey adı ile gelmişler. İsmine ne derseniz deyin, isterseniz kâhya deyin, isterseniz usta başı, isterseniz idari işler müdürü, isterceniz polis. yaptığı iş aynıdır. Borç verenin çıkarlarını korumak amaçlı seni kontrol etmek.

IMF nin yerine aynı işi yapacak olan kurum mak kinsey gelmiş diyorlar.

Böylece fırıldak siyasetçiler, IMF ye muhtaç olmadık diyebilecekler kendi sürülerine. Zamanında sizi IMF den kurtardık diya bas bas bağırıyorlardı, IMF ye 5 milyar dolar borç verelim diyorlardı.

Tabi ne dediklerinin önemi yok, önemli olan ne derlerse desinler kabul etmeye meyilli büyük bir nüfusumuzun olması. Bu nüfus, çaresizlikler sonucu akp ve tarikatlara sığınmış durumda. Onları kendilerine yakın görüyorlar. alternatif gibi görünen chp, kendini halktan uzağa konumlandırmış. uzaktan hakaret edip duruyorlar, halk onlara oy vermiyor çünki kendilerinden görmüyorlar. Olayın dinlede alakası yok, dışlanmışlıkla alakası var. chp güruhu, halk denen eğitimsiz kesimi dışlamış durumda, okullarından mahallelerinden attılar.

her neyse...

mak kinsey, imf nin yerini dolduracak deniyor. Ne kadar doğru göreceğiz. Mak kinsey batıdan tonla milyar dolar borç getirip, içerde polis koltuğuna oturursa, IMF miz hayırlı uğurlu olsun demektir.

Mak kinseyin şu anda oturduğu koltuk, polis koltuğu. İşin yarısı tamam. Şimdi dolar çuvallarını getirmeli ve kurallarını koymalı. Onu bekliyoruz.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    İlk duvara tosladık, eylül imalat PMI 42.7 ye düşmüş. Bu çok düşük bir rakam. BIST için çok kötü bir haber. Normalde çakılması gerekir. geleceğe dair umutda yok çünki. 20 yıldır yöneticiler aynı, şu ana kadar düzeltemedikleri bi şeyi bundan sonrada düzeltemezler.

Ancak bu haberle BIST çakılmaz. Normalde çakılması gerekir dedim. Bizde ne normalki.? USD 6 nın altına inerse, bist 100bin üstünde kalır. mak kinsey haberleri, USD ye baskı yapıyor olmalı.

Büyük oyuncular, tahminimce, bu haberle satacak olanları bi kademe aşağıya inip bekleyeceklerdir.

Pek çok AVm de lüks markalar kepenklerini kapatıyorlar. Yabancı lüks markalardan bazıları ülkeden çıkıyor. Buda bolluğun bittiğine işaret. Lüks alan orta sınıf üstü ve soradan görmeler, artık daha az harcıyor. Orta sınıfın önemli kısmı, fakirleşerek alt sınıfın üstüne yerleşti zaten. Migros, karfur gibi orta sınıfa hitab eden marketlerin raflarındaki sağlıksız ucuz ürünlerin bollaşmasından belli.

Otomobil satışları içerde son 3 ayda çakıldı. Dış satış azda olsa yavaşladı, diğer lokomotif olan inşaat ise 2 yıldır halktan alınan serumla ayakta tutulmaya çalışılıyor.

İmalat PMI ını 7 ayda 55 den 42 ye indirmek için büyük beceri gerekir. gerçekten mucize. Küçük çapta savaşa girsen yada büyük bir krize girsen ancak böyle olur.

A dur ya biz suriye ile savaştayız. Orada 60 bin katile maaş veriyoruz. Hükümet kriz mriz yok ama keriz çok diyor.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bankacılık sektörü ağustos rakamları açıklanınca. BIST ciddi satış yemiş görünüyor.

Aslında rakam toplamlarına bakarsan, yeterli oranlarda miktar artışları sağlamış. Ancak kârlılık oranında sorun var. %12 küsür artmış görünüyor.

Önceki enflasyon rakamlarına göre yeterli bir rakam ancak yeni enflasyon rakamlarına göre kötü bir rakam.

Aslında geçici bir gösterge. Çünki enflasyon son aylarda hızlı arttı. kârlılık oranı ise son 1 yılı kapsıyor.
    Bankaların yeni verdikleri krediler, yeni enflasyona göre faiz içeriyor ancak bilançoya yansıması gelecek yıl olacak.

Çok düşük gelen imalat PMI endeksinin üzerine birde bankacılık kâr rakamının düşük gelmesi, ister istemez oyuncuları bocalattı.

FON yöneticileri, şimdi ne yapsak diye kara kara düşünüyorlardır. Gelecek hesapları yapıyorlardır.

Tabi benim pozisyonda kararmaya başladı.

Biraz sağlıklı düşünmenin zamanı.

USD yavaşta olsa 5 TL civarına doğru ilerlemeye devam etmezse, büyük oyuncular ve FON yöneticileri BIST konusundaki kararlarını değiştirebilirler.

Şu an USD yönüne bağlıyız gibi görünüyor.

Yıl sonu 110bin hedefim biraz daha karardı.

6 TL altında kalırsa, hala umut var demektir.

bizim pavyonlarda şarkıcıların başına doğru 1 dolarlık banknotları, şak şak şak sayanlar var.
    mak kinsey de onlar gibi TV ler önünde 1 dolarlıkları şak şak şak diye savursa, bizim millet çok etkilenir. Dolar zenginiyiz diye ağlaşmaya başlarlar.
    Durumda düzelir. Ama kimsenin aklına gelmez bu şimdi.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    eylül TÜFE %6.5, yıllık TÜFE yaklaşık %25

Kendi uydurdukları hesaplama yöntemlerine göre bile %6,5. Bu demektirki en az %20 enflasyon olmuş.
    Normalde her eylül, enflasyon normalin üzerinde gelir. Neyse.

Bankalar açısından bakarsak. Geçen yıl enflasyon %10-12 civarıydı, krediyi %23 civarı satıyorlardı. kârlarıda enflasyon üzerinde geliyordu.
    Ama şu an enflasyon %25, krediyi %35 den satıyorlar. Ancak açıklanan kârlar, %23 den sattıkları krediye göre.
    Yani bankalar açısından durum geçici. Mİ?
    Normalde mevduatları, para stoklarını yüksek oranda artırmışlar, buda gelecekleri için iyi haber. sadece kâr rakamlarında sorun var, onun sebebinide açıkladım.

Sanayi yavaşlamasaydı durum geçiciydi. İnşaat yavaşlamasaydı durum geçiciydi. %35 den sattıkları krediler bilançolarda görünmeye başlayınca kâr rakamlarıda enflasyonu geçecekti.

Ama bankalar hep büyüdü.

Ülkenin 2 lokomotifi otomotiv ve inşaatda büyümüştü. Şimdi otomotiv ve inşaat küçülüyor. Hali ile bankaların verdikleri kredilerde azalıyor.
    Yinede banka kârlarına çok kötümser bakmamak gerekiyor.

USD düşerse, otomotiv satışları düzelir. İnşaat düzelmez. Bunun için batı ile barışması, suriye savaşını bırakması orayı Rusyaya devretmesi gerekir. ABD ye devrederse, oradan ABDnin yetiştirdiği terör grupları yine anamızı ağlatır.

USD 6 nın üstünde, hükümetin yapabileceği pek bişey kalmadı. ya mak kinsey dolarları şak şak şak diye saçacak, yada Suriyeden çıkıp orayı gerçek sahiplerine devredeceğiz.

Psikolojik seçenekse, brunsonu brakmak. Hükümet son konuşmasında bırakma sinyali verdi. Bu işi hukuk halledecek dedi. Ama söyleme tarzı o kadar tehdit ediciki, millet başka türlü anladı.

Yıl sonu 110 hedefi gümlemiş görünüyor. Hisse pozisyonlar aynen duruyor.

Büyük oyuncular, genelin tersine yıllar boyu hareket bile yapabilirler. tabi eger gelecekte durumun düzeleceğini görmüşlerse.
    %90 emindim 110binden, şimdi %60 filan...

Henüz pozisyon bozmayacağım. İşin ilginci büyüklerde o kadar hevesli değiller hisse satmaya.

Şimdide ayın 12 si beklenecek galiba.
    Son düzenleme : alicemal; 03-10-2018 saat: 10:55. Sebep: kalın ladım.
    @NeAcaipDunya

Sayfa 28/852 İlkİlk ... 1826272829303878128528 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •