Sayfa 36/852 İlkİlk ... 2634353637384686136536 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 281 - 288 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Her gelen veri kötü geliyor. Ki devletin yayınladığı veriler, gerçek verinin isteğe uyarlanmış, uydurma hali. Ona rağmen kötü geliyor.

Eğer USD yi en azından 5.50 civarı yada altında tutmayı başaramazlarsa, serbest düşüş yaşatmaya hazır kalabalıklar var.

Yerel seçimleride hükümetin unutması gerekecek Mİ. Suçu gene birilerine yükler, ağlayıp sızlar, bağırıp çağırır. Sanki kendisine vurmuşlarda halktan yardım istiyormuş gibi. Seçimlerdede bi %40 hile yapılırsa olay kapanır, yerel seçimler cepte, muhalefet zaten kabul etmeye hazır, hallerinden memnun.

Şu an tek dertleri yerel seçim.
    Son düzenleme : alicemal; 18-10-2018 saat: 10:06.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Altın fiyatı USD düşüşü ile beraber biraz alıma uygun hale geldi, dünden beri alıma başlasammı diye düşünüyorum. BIST in geleceği epeyce karardı.

Hala yurt içinde dovize saldırmaya hazır kalabalıklar var.

Karşılarında MB var.

MB bu kalabalıkların bakış açısını değiştiremedi. Yahudi ekonomi kanalları ve internet siteleri MBnin karşısında.

Gıda harcamaları %12 düşmüş çok kötü haber.

Bu otomotiv verilerini yayınlayan gazetecileri döveceğim. Birinin yazdığı, diğerini tutmuyor. Sinirlerimi bozdular.

abd şimdide 3 tutuklu daha salınsın istiyor. Haksız yere birini tutuklarsan, onunda dayısı varsa yersin dayağı. al papazı ver papazını abd ye yaptıklarına insanın aklı almıyor. Dedimya koyunsan sopa dan anlarsın. Al işte sopayı yedik, dahası geliyor. Yanlız sopayı aile içinden birileri kaptı, ailenin diğerlerini dövdü. Hem gerizekalıyız, hem koyun, hemde mal.

Bu kelimeler yahudi şartlandırmasına uygun oldu. Artık onlarla beraberim abicim. Kolay yolu seçtim.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Şu an için en doğrusu %25 faizle parayı bağlamak gibi görünüyor.

Fakat şubeye gitmeyi, ne vercen faiz demeyide hiç sevmem. Benim bankanın internet şubesine baktım, paran kaç olursa olsun Faiz oranı %8 küsür. çüşş.
    İnternet şubesinden %25 verse, hisseden artan parayı hemen 3 aylık faize sokacam ama vermiyor.

BIST de orta vade kalmak mantıklı değil. Yukarı desen, ekonomik veriler ortada. Aşağı desen fiyat ucuz(sebeplerini açıkladım) aşağı fazla yol yok. BIST seviyesi mevcut ekonomik verilere rağmen pahalı değil. Ucuzda pek değil ama planlarken 1 yıl sonrası ne olacak diye bakmak lazım. Özellikle enflasyonuda ekleyeceksin.

Hali ile 5-10 yükselir, 5-10 düşer.
    Kısa vadeli oynayanlar için uygunda, orta uzun vade için uygun değil gibi görünüyor. Tabi yarın bişey olur, çakılır yada uçar, o da bu ülkede mümkün. Fırıldak çok.

Şu senetlerden kurtulsam epey kafam rahatlayacak. Şöyle bi 105 yapsa yeterliydi, bu seneyi %20 nin üstünde artı ile kapatırdım. Enflasyonu hesaba katarsan yeterli kazanç değil ama ne yapalım. 110 bine çıksa yeterli olurdu. Ama görünen oki, çok zorlaştı.. küçükte olsa bir umut bekliyorum.

USD ye girmek kumar. Hemde ülkene, dolayısı ile kendine zarar veriyorsun, yapana bişey demem ama bana uymaz.

Altına gir, USD ye girmiş olursun. Fiyatı tamamen USD ye göre inip çıkıyor.
    Fiziki olarak USD almadığın içinde ülkene, dolayısı ile kendine zarar vermiyorsun.

Tabi herkes altına girerse, bu sefer altın ithal etmek gerekir buda piyasadan USD alınması demek. O sebeple sadece ben girecem, giren varsa çıksın. Daaalın.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Yerli bi elektrikli otomobil üretilmiş. Motoru dahil %90 yerli imiş(ne kadar doğru bilinmez. Güvenli değilse %90 olabilir.)

http://www.genotomobil.com/otomobil/tm-480

400 km menzili var.
    2 vitesli. Biri ileri biri geri. Burası ilginç tabi. 160 km son süreti. 1 saat hızlı şarj.
    Bide yan aynalar yok kamera var.

Araba bana tipsiz geldi ama kişiye göre değişir.
    Fiyat 50 bin TL.

Şaka şaka.. 200bin TL ye satacaklarmış.
    Yerli ya o sebeple ucuz.

Yabancı arabadan daha pahalı satacaksan, kimsede ollmayan bi özelliğin olması lazım. O zaman belki tutarsın.
    Niye 200bin versin millet.

Kalite belli değil, servis yok. Sürpriz yumurta.
    Arabanın başka özelliğide yazılmamış.

İçi berbat, dışı berbat. Fiyat ciddiyetsiz. Bu kafa lise kafası.
    Al tutan bi modelin kasa tasarımını mesela egea nınkini, bi kaç çizgiyi değiştir, farı değiştir tamam. Pek çok ünlü marka geçmişte böyle başladı. daha sonra kendi çizgilerini oluşturdularki, çoğu zaman en gelişmiş firmalar bile birbirlerinden dış ve iç görünümü kopyalar. Buda doğal.

Her neyse, bu tiple, bu özellikleri ile bu fiyatla aptalca bi iş yapmış olurlar.
    50 bin fiyat koysa bile alan çok sınırlı olur. Sırf iyi niyetli zengin insanlar yardım olsun diye alır. Çünki servis yok, araba 1 ay sonra dağılırmı belli değil, parça yok vb...
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Otomobilde yapılması gereken açık.

Tasarımı, al egea yada volvo, çok tutan bir araba, ön ızgara, farlar değiştir, bi kaç çizgi ekle çıkar. Tamam.

Kasayı Bursa yan sanayi orta kalite yapıyor. Transfer et oradan iyi bi kaç usta, kalfa, çırak. Kur fabrikanı.
    Direk yan sanayie ürettirsen, pahalı gelmiyorsa, kendin fabrika kurma, başlangıçta onlara ürettir.

Al motoru TEI den. Geçen gün yazdım, 2.1 lt motora 210 BG güç üretmişler. Şu an mercedesin ürettiği turbo dizel motorla, litre başına beygir gücü üretiminde yarışır.
    TEI ile 1.2 lt lik turbo dizel motor anlaşması yap. 120 BG güç üretir. Tabi motordan anlamam tahmin ediyorum. Şu an orta sınıf arabaların bir kısmı 95 BG ile konforlu 180 yapıyor, 12 sn de hızlanma. 120 BG ile çok konforlu bir orta sınıfı sürüşü sağlarsın, hızlanmada arabanın ağırlığına göre 10 sn altına bile inebilir.

Güvenlik yazılımlarının tamamını aselsana ürettirirsin, zaten üretiyorlar, IHA lar, helikopterler ve uçaklar için. Adamlar savaş uçağı ve helikopter similasyon cihazı yapmışlar ve yapalıda çok oluyor. Ayrıca şu an ATAK helikopterinin yazılımları, bayraktar ve anka IHA larının yazılımlarını üretiyorlar.

Geriye, koltuklar, plastik aksam var. Onlarıda içerde üreten çok firma var.
    Son olarak, tüm dünyanın aynı firmalardan ithal ettiği üç beş güvenlik cihazı var.
    ABS, EBD vb... şeyler.
    Bunlarıda tusaş ve aselsan a havale edersin, yapabildiklerini yaparlar, kalanını, ithal edersin.

En az %90 yerli otomobil. Bu kadar kolay. Zaten tüm firmalar benzer işleri içerde yapıyorlar.

Zamanla, tüm üretimi aynı fabrikaya toplamaya çalışırsın, kendi tasarımlarını da üretirsin. İlk alımı devlet kurumları yaparak destek olmalı. Fiyat pahalıda satsak alınır diye belirlenmemeli. Yahudi kafasıdır bu.
    Biz yahudi değiliz, para önemli ama hayatın paradan ibaret olmadığını biliyoruz, maliyete kârını ekle sat. İyi bişey yapmışsan, tüm dünyada satmaya başlarsın.

1 ila 3 yılda, sen hiç bir şey yapmayacaksın ve otomobilin hazır. Yukarda anlattığım elektrikli oto yu 6,5 milyon dolara mal etmişler. 3,5 yıllık ar-ge ve denemeler hepsi 6,5 milyon usd. Koç bi ara devletten 1 küsür milyar dolar istemişti araba üretimi için. Direk kafa milleti soyalıma gidiyor. 1,5 milyar dolarıda savunabilirsin, mantıklı şeyler anlatılabilir, ama kafadan 1,5 istemek, bu işi yapmam demek. Zaten fiat ford tofaş üretiyorum, 50 yıldır bu millete güzelde geçiriyorum, niye sömürdüğüm bu milletin işine yarayacak bi işe gireyim.? Mantık bu.

Verimli Elektrikli motor türkiyede üretiliyor. Dizelden sonra hemen hybrid üret. Hybrid de elektrik geri kazanımı sistemini dışardan alman lazım ama aselsanada havale edersin, onlar yapana kadar dışardan alırsın.

Aynı anda tamamı elektrikli araba çalışmasına başlarsın...

İş bu kadar kolay ama ne yaptılar. Bu firmaları hiç katmadılar.
    5 tane hayatında otomobil parçası üretmemiş firmaya işi verdiler.
    Kimbilir kaç milyar verdiler, yada taahhüt ettiler.
    Bu 5 şirketin 4 tanesi yahudi. Bir taneside hükümetin zengin ettiği ethem sancak.

Bu kafa ile bir ülke kalkınabilirmi.?
    Dünyanın en ileri teknolojik yürüyen-uçan araçlarını üreten devlet şirketlerin var ve son onlara tarikatları doldurup yok etmeye çalışıyorsun, otomobilide devlet parası ile 5 tane otomobilden anlamayan şirkete veriyorsun. Başka ülkede vatana ihanetten tutuklanabilirsin.
    Son düzenleme : alicemal; 19-10-2018 saat: 10:55.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Tabi borsa forumu, herkes BIST ve USD yorumu bekliyor, ben alakasız konuları daha çok yazıyorum. Aslında dolaylı yoldan alakalı.

Günlük haftalık hareketler beni çok strese sokmuyor. Çünki günlük oynamıyorum.

Bugün bir miktar altına geçmeyi düşünüyordum ancak dün akşam birden USD zıpladı.
    Bilmediğimiz bir şey yoksa, tepki gelmiş olmalı.

Böyle tepkimi olur derseniz haklısınız. Akşama kadar dur 10 dakkada jet hızı. Bunun sebebi şartlanmış küçük yatırımcı olmalı. eyvah kaçıyor deyip hep birlikte hurraaaa yapmış olmalılar. tabi detay bilmeden tahmin etmeye çalışıyorum. Belkide büyüklerden biri, elinde odunla sürüye daldı. yada teknikçi avladılar, yada bi motor kafasına göre meydana daldı, "artık özgürüm" dedi. Belkide her şey normaldi. Sebebi uzun vadeci için önemli değil, kısa vadeci için çok önemli.

Altına geçmeye başlamak için USD nin 5.50 civarı olması uygun olur.

5.50 ye yaklaşınca ilk parti altın FON unu alacağım. Portfoyun %20 sini oluşturacak.

Bu arada suudi kralının Türkiyede öldürttüğü abd uşağı gazeteci olayı ilginç.

Göründüğü kadarı ile, şark kurnazı 2 tüccar, bizim hükümetle abd başkanı trump, suç üstü yakalanan suud kralına, yaptığı işin bedelini DOLAR olarak ödetmeye çalışıyorlar.
    Geçen yıl tehditle trump bi 300 milyar dolar koparmıştı. silah anlaşması yaptılar.
    Şimdi tekrar koparmaya çalışıyor bu sefer işin içinde bizim hükümetle damadıda var.

Problem şuki, trump herşeyi açık yapıyor, aldığı parayıda açık söylüyor ve kendi ülkesi adına alıyor.
    Bizim hükümet ise gizli kapaklı iş yürütüyor. suudlardan para koparabildimi hiç bir zaman bilemeyebiliriz.

Geçmişte suud kralı ile barışıkken, suud kralı her gelişte hükümet tepe yetlikilerine milyonlarca dolarlık hediyeler verir. Tüm ülkelerde şu kadar hediye aldık deyip kayıt tutar ve hazineye koyarlar. Ama bizim hükümet, erdoğanla, abdullah gül, aldıkları hediyeleri söylemediler, hazineyede devretmediler. Bu ülkede ilk oldu bu ikisinin yaptığı.

Hali ile gizleme huyları var. Suud kralından bişey alınmışmi hiç bilemeyebiliriz.
    Ancak suudlar bizle şu konuda 40 milyar dolarlık bir anlaşma imzaladı diye bir haberde bu günlerde gelebilir. Küçükte olsa böyle bir ihtimal var.

Böyle bişeyi başarırsa, yerel seçimleride garantileyebilir. Suudlardan çabuk gelecek onlarca milyar dolar, USD yi 5 TL altına iter ve bizim milletde herşey düzeldi deyip halay çekmeye başlar. "ne büyük bir aile şu hükümetle damadı" derler.
    Halbuki zamlar duruyordur, maaşlar kuş kalmıştır, çözümde kalıcı değildir en fazla 1 yıl sonra yine mokoko.
    Son düzenleme : alicemal; 19-10-2018 saat: 11:03.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    BIST ve ülke için kötü bir konut satışı haberi. Ülke için neden kötü? çünki hükümetin tek bildiğini zannettiği konu konut üretmek ve satmaktı. Onda bile çamura saplandılar.

Haber şu.

Sıfır konut satışı: eylülde geçen yıl aynı aya göre %14 düşmüş. Sıfır 60bin konut satabilmişler.

Yabancıya ise 5bin küsür konut satılmış. Alanlar Irak, İran, suud vatandaşı. Bi kaç yüz tanede alman yadan filan alan olmuş, onlarda emeklilerdir. Emekli maaşı ile kendi ülkesinde ancak karnını doyurur. Ama bu doviz fiyatları ile Türkiyede, almanyada yaşadığı hayattan 7 kat daha zengin yaşar.
    Bu emekli grubu, USd fiyatları 2 TL nin altına düştüğünde, evlerini satıp gitmişlerdi. Çok az kalmışlardı. Şimdi bi kısmı geliyor.

Ekim ayındayız, normalde tek turiz göremezsin. Ama geçende sahile yakın avm ye gittim, ortalık turiz kaynıyor ama bitli turiz. 10 TL lik donu ile, kahvenin 10 TL olduğu cafe ye oturmuyor, gidip aradaki banklara ailecek oturuyorlar.
    Oteli ise denize sıfır ve 5 yıldız. Her şey dahil.

Cafelere oturup herşeyi satın alanlar ise arap turistler. Öyle gürültücülerki.

17 yıldır ege sahillerinde yaşıyorum.
    Hep avrupalının alt sınıfı ile muhatap olunurdu sahil kasabalarında. Çoğu gürültücü, eğitimsiz, bakkaldan aldığı kola şişesine alkol koyup sahilde içen gençler ve biraz paralı yaşlılar.

Tabi, sahili çitle kapamış lüks otellerde dışarı pek adım atmayanlarda çok, onlar ayrı.

Ne gürültücüler derdim.

Şimdi arapları görünce, gürültüyü anladım.

Kalabalıklar, yanyana bi kaç cafe ye oturmuşlar, cafe den cafe ye bağırarak konuşuyorlar iyimi.?
    AVM nin diğer sokağında oğlu geziyor, onu çağırmak için kadın öyle bir çığlık atıyorki, alışık değilsen şaşırırsın.

Her neyse bunlar kültürel şeyler, aşağılık yada üstünlüğü gösteren şeyler değil.
    Nerden geldim bu konuya.?

Ha! Konut satışları.

Konut satışlarının azalması demek, mobilya ve beyaz eşya satışlarınında azalması demek. Çünki konut alanların ilk işi, içini doldurmak oluyor. Çamaşır, bulaşık, buzdolapları, TVler, koltuklar, dolaplar, lambalar, sehbalar, halılar, yatak yorgan perde...

Kapısı, penceresi, boyası, pek çok sektör, konut satışından para kazanıyor.

Beyaz eşya istatistiğine baktım. Beyaz eşya üretimi ilk 8 ayda %16 daralmış. Eylülde %37 azalma.

Bu haberleri okuyunca, altın alım planımı hemen devreye soktum.
    Alış emrini girdim. Yarın sabah ilk parti altın FON u almış olacağım.

Planlarım tam olarak tutmuyor, ama bu yıl başından itibaren, ekonomide işlerin iyi gitmediği açıktı. Zaten plan çok sağlam değildi.
    Üstüne brunson krizi çıktı, USD ye millet hücum etti. Koca bi yumruğu, ekonomiye ve halka, dolara hücum edenler indirdi.
    Hali ile benim planlar allak bullak oldu.

Şu an artıda olmam bile, ilk yarıda aldığım USD ye endeksli altın ve EMTIA fonları sayesinde. Onlardan iyi kazandım. BIST maliyetimde sanırım 98 bin le 100 bin endeks arası bişey olması lazım.
    Altın ve emtia kârınıda hesaba katınca, BIST 93 bine inince anca eksiye geçiyorum.

Altın alış emri girdim. Hayırlı uğurlu olsun. BIST i hedge etmiş olacağım. Bu hedge işi mantığıma hiç uymaz ama denk geldi işte.
    BIST yükselirse, USD düşecek ve bağlı olarak altın fiyatı düşecek. Hali ile BIST den kazanırken altından kaybedeceğim. Altından kazanırsamda BIST den kaybedeceğim. Hedge işi bu sebeple kafama yatmıyor ama mecbur kaldım gibi.
    En iyi senaryo.
    BIST 110 bine çıkar senetleri satarım, altına tam geçerim. Sonra BIST düşmeye başlar altından kazanırım...

Hesabım bu ama planın iyi kazanması için BIST in 100 bini geçmesi lazım.

Hadi hükümet, yol şu suud kralını. Yularından yakalamışsın, sen bu işin uzmanısın. kap en azından bi 20 milyar USD yi...

Hükümetten "kaşıkçı yı, Suud yönetimi öldürmemiş, terör grubu öldürmüş, kralla alakası yok" açıklaması gelirse,
    Bilinki bizim hükümet milyarları suud kralından almış.

Alınan parayı bizim hükümetle damadı açıklarmı, açıklamazmı bilemem.

Açıklamamışsada, cebemi indirmiş, yoksa abd ile bu konuda ayrı anlaşma yapmış, ülkemiz adına kolaylıklar istemiş olabilir, onuda bilemem.

Ama kaşıkçıyı suud kralı-devleti öldürtmüş diye açıklanırsa, para alamamış demektir.
    Başka ihtimallerde mümkün ama ana hatları ile bunlar aklıma geliyor.
    Suud kralının, kaşıkçıyı öldürttüğü, abd ve bizim hükümetin bunu bildiği ve ellerinde deliller olduğu KESİN.
    abd ve bizim hükümetin, bu delilleri, suud lardan para-yardım koparmak için kullanmaya çalıştıklarıda KESİN.
    Son düzenleme : alicemal; 19-10-2018 saat: 13:00.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    arkadaş hükümet konuşuyor galiba.

Yemin ediyorum bu adamın konuşması beni katil yapar. ızdıraptan kurtulmak için kendimi öldürürüm onu değil.

"Sağlam durduk bişey olmadı" demiş.

Lan elektriğe %70 zam kime girdi. ?
    Otomobile %100 zam kime girdi.?
    Gıdaya %50 zam kime girdi.?

İşsizlik fonundan, devlet bankalarına 11 milyar aktaracak kadar paraya muhtaç kalmışsın.!
    Üretilen evleri satabilmek için, ucuz kredi faizi adına devlet bankalarının başına silah dayayacak kadar muhtaç hale gelmişsin.!
    Enflasyon rakamını masa başında çok düşüremedi diye, memurunu işten atacak kadar muhtaç hale gelmişsin.!

Son 6 ayda, sigorta parası için sırf istanbulda kâr etmeyen 71 fabrika neden yakıldı.? Tarihte yok böyle şey.!
    Kaç büyük şirket 1 ayda konkordato ilan etti.!?
    Şirketler iflas açıklamasın diye eylül ayında hangi kanun çıktı.?
    Lider sektörlerden beyaz eşya sektörü üretim rakamları son aylarda ne? Yırtındığın konut sektöründe durum ne.?
    Elektrik ve gaza yapılan bu yılki toplam zamlar ne kadar? Enflasyon ne kadar?
    Devlet geçen yıl neden KGF çıkardı.?
    Devlet bankaları neden piyasa altında konut kredisi faizi vermeye zorlanıyor.?
    Devlet bankalarının parası bitipte dışardan borç alamayınca geçen hafta ne yapıldı.?
    Özel bankalardan %40 dan kredi alan iş adamı, 1 yılda %40 hangi sektörde kazanırki yılı ne kâr ne zararla kapatsın.?
    Neden yeniden yapılandırma kararnamesi çıktı.?

Valla billa, 3 dakkada yazabildiklerim bunlar... Yemin ederim normal bir insanı, bu siyasetçiler katil eder.
    @NeAcaipDunya

Sayfa 36/852 İlkİlk ... 2634353637384686136536 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •