Sayfa 49/852 İlkİlk ... 3947484950515999149549 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 385 - 392 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    100 bin ithal SIFIR otomobil, gümrüklerde bekletiliyormuş. Ellerindekini bile satamadıklarından, gümrüktekini nasıl satacaklarını bilemiyorlarmış.

Devletten yine yardım istemişler.

Düşünün, otomobil firmaları yıllardır ithalatla çok yüksek karlar elde ettiler, bu ülkenin parasını yabancı firmalara aktardılar. Şimdi satış yurt içinde düşünce, devletten yani halktan, yani kazık attıkları, sömürdükleri halktan para istiyorlar.

Devletin önünde 2 yol var.
    1. Ya yine bunlara halkın cebinden destek verecek. Bunlar şu ana kadarki sömürü düzenini devam ettirecekler.
    2. Yada bu firmaların ithalat yüzünden çok büyük zarar etmelerine seyirci kalacak.

Tabi 1 noyu hep seçti, yine seçmemesi için sebep yok.

2 noyu seçse, ithalatçı, ülkeye zararlı firmalar çok büyük zarar yazacaklar, ama batacak kadar değil, hoş batsa daha iyi olurda. Yerini kim dolduracak. Yurt içinde daha fazla üretim yapanlar.
    Parça ithal edenlerde, hangi parçaları yurt içinde üretebiliriz diye düşünmeye başlayacaklar.

İlk hamleyi reno yaptı ve geçen ay enjektör fabrikası kurdu ve üretmeye başladı.

Devlet ithalatçıya yardım etmezse, parça üreten yeni yeni fabrikalar kurulacak, işçi alacaklar, dışarı para fazla gitmeyecek... Fabrika sahipleri yine yabancı olduğundan kâr payı olarak para götürecekler ancak parça ithal parası hiç olmazsa yurt içinde kalacak ve yeni iş sahaları açılmış olacak.

Tam doğru iş, yerli firmalara olabildiğince çok parça ürettirmek ve yabancıların bu firmaları satın almalarını engellemek.
    Bunu yapmıyorlar, tersine yapanı soymaya çalışıyorlar(TAI-TEI)

her neyse... araba firmaları bu sene rekor bilançolar açıkladılar. Azcık gelecekte az kazanacakları ortaya çıkınca, devlet aracılığı ile halkın cebine ellerini daldırdılar.
    Son düzenleme : alicemal; 05-11-2018 saat: 11:45.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Gelelim ana konuya.

Enflasyon gerçeğin epey altında ama devletin olmasını istediğinin epey üstünde açıklandı.

Bu çok kötü haber.

Çünki faizler enflasyona göre belirleniyor, faizlerde ülkede nerdeyse her şeyi kötü yönde etkiliyor.

Tabi hükümete sorarsan, önce faiz artıyor sonra enflasyon. Çok zekice. Şark kurnazıyız ya.

Bizde normal olmayan şeyse, USD ye göre enflasyonun belirlenmesi.

USD artıyor, enflasyon fırlıyor, faizler artıyor.

Yada

USD düşüyor, enflasyon düşüyor, faizler düşüyor.

Bu saçmasapan sisteme sokulmuşuz.

Böyle şartlanınca ne oluyor. USD artarsa faiz artar diye kestirme algı beyinlerde oluşuyor. Hali ile USD artar artmaz, bankalar enflasyonu beklemeden hemen faiz artışı istiyorlar. Bunun sebebide şartlandırma.

USD artınca bankaların hemen faize hücum etmesini hükümet görüncede, lan diyor, USD yükselince faiz artıyor, enflasyon sonra geliyor.?

Enflasyonun arttığını fark etmiyor çünki kendisinin enflasyonla hiç bir bağı yok. 20 yıldır süper zenginlik yaşıyor, her yıl yüzmilyon dolarları ailesi "yasal" yollardan alıyor, enflasyon neki.?

Hali ile bankalar bağırınca ilk fark ettiği faiz oluyor. Kafayada USD yükselince faiz artar sora enflasyon oturuyor...

Bu rakamı açıklayan müdürü asmaları lazım. Hoş adam yeni, uygun yöntemi uyduramamıştır diye asmayabilirlerde...

Netçe: resmi enflasyonun yüksek gelmesi, USD düşüşünü kalıcı olarak durdurabilir...
    bu sene borsada 100 bini geçmek hayal olabilir.

Olmayabilirde... Daha öncede dediğim gibi büyükler tren yolunda gider. Her haberde hemen yön değiştiremezler, istasyonu görmek zorundalar.

ANCAK Çok önemli bir veri ile yön değiştirirler ve bu veri en az gelecek 1 yılı etkilemeli. Uzun vadeyi değiştirecek bir veri olmalı.
    Bu enflasyon rakamı, büyükleri raydan çıkartacak kadar önemlimi.?

Bence oturup uzuuuun uzuuuun düşünecekler... Tabi bildikleri bişey yoksa. Mesela suudi milyarları yoldamı.? yada abd bizi kucaklayacakmı.?
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Tek akıllı olarak gördüğüm "köşe" yazarı Ege Cansen'dir diye daha önce yazmıştım. Onu mutlaka okurum.

Onda paylaşmadığım tek görüş se, enflasyon yükseldiği zaman hemen maaşları donduralım der. Yani buna benzer bişeyleri yazar, dolaylı yoldan.
    Maaş artışı enflasyonu dahada yükseltir der.

Şimdi bu laf bana ANORMAL - ANORMAL derecede mantıksız geliyor. Çok bariz mantıksız geldiği içinde, söyleyende hemen kötü niyet ararım.
    Acaba derim, patronlar yahudi, maaş dondurulması patronların işine gelir, o zaman maaşı donduralım diyende yahudi olabilirmi? Cansen bey yahudimi.?

Ege Cansenin tipine bakıyorum, yahudi olmaya müsait bir tipi var ama yüzde yüz yahudi diyemem. Adamın geri zekalı olmadığıda açık ve net. Hem kariyeri hem yazdıkları.

Zaten yahudide olsa, yarım yamalakta olsa, ülke medyasında aklı başında yazan, sürüye uyup meee demiyen tek köşe yazarı bu. Sürüye girmiyor. Hali ile sürünün durumunu net görebiliyor. Sürü içinde iseniz, görebildiğiniz tek şey, öndeki koyunun kıçıdır.

Nereye gelecem.

Ege bey ekonomist. Enflasyonla mücadelenin yolunun maaşları durdurmak olmadığını biliyor olması gerekir.

Nerden biliyorum.?

4 yıl ekonomi eğitimi aldım da ondan. Hoş ekonomi eğitimi almasamda olay basit ve ortada, akıllı adama illada eğitim gerekmiyor.

Bize öğretilen, kapitalist sistemde yeterli üretimi yapan firman varsa, her ürün için birden fazla firma üretimde rekabet ediyorsa, devlette rekabet şartlarını adil sağlayıp uymayanları cezalandırıyorsa, enflasyon diye bişey olmaz.

2 x 2 = 4.

Kapitalist sistemin temel kuralıdır bu.
    ADİL rekabet olacak, devlet ve yargı kimseyi kayırmayacak. rekabet olması için her ürünü birden fazla firmanın üretmesini devlet olarak sağlaman gerekiyor. rekabeti bozanları ağır cezalandırman gerekiyor...

BU KADARCIK ŞEYİ ANLAMASI ÇOKMU ZOR.

Şimdi siyasetçinin anlamamasını anlarım çünki adamların tek derdi cep doldurmak. Sistem düzgün olursa cep dolduramaz. Sistem ne kadar bozuk olursa, o kadar kolay ve sorunsuz cep doldurur.

Halkı anlarım. Medya sürekli güçlülerin çıkarına halkı doldurup duruyor. Medya ve siyasiler aynı yataktadır. Ya ikiside düzgündür, ya ikiside bozuktur.
    Biri bozuksa diğerinin düzgün olmasına imkan ve ihtimal yoktur. Hali ile medyada kendi çıkarı için halkı yalan yanlış şeylerle doldurur, şartlandırır. Batıya hayranlığımız ve yatırım için USd ye hücum, ülkeyi satışa çıkarmamız ve bunu güle oynaya yapmamız hep şartlandırma.

Ama Ege abi yi anlayamam.

Kaç sefer yazdı maaşlar artmamalı diye. Vekil maaşı değil, asgari ücreti söylüyor.

Ege abi gibi, sürü içinde olmayan tek ekonomist de bunu diyebiliyorsa, kalan medyayı siz düşünün artık, ne kadar rezil durumdayız.

Ege Cansen i epey düşündüm neden bunu yapıyor diye.?

Son kararımı yazmıştım. Adam zengin çocuğu olmalı, hayat boyu zenginlik içinde yaşamış olmalı, işçi nedir, çalışmak nedir hiç bilmiyor olmalı. Zaten hep patron yada dev fabrikalarda yönetim kurullarında olmuş, bunu arada yapıştırır okuyana.

5 yıl asgari ücretle yaşamış olsa, çocuklarını bu para ile okutmaya çalışmış olsa, maaşları dondurun demek aklının ucundan bile geçmez.

Peki bir ekonomistin, enflasyon karşısında çözümü nedir.?

Bu ülkemizdeki onlarca üniversitenin ekonomi derslerinde öğretilir ve çok basittir.

Yukarda yazdığım şartlar içinde aksayan nedir.?
    Aksayanı bulup çözüm önereceksin hepsi bu.

Siyasiyi ve ortakları medyayı, halkı anlarımda Ege cansen i anlamam arkadaş ya.!!! Lütfen ısrar etmeyin, anlamamakta direnecem.

Peki bizde aksayan ne. Şartları yeniden yazalım.

A - Ülkende üreteceksin, her ürünü birden fazla firmanın üretmesine devlet olarak olanak sağlıyacaksın. Bu sayede rekabet olacak ve kimse kafasına göre zam yapamayacak. Biri zam yapmışsa, rekabet yüzünden alternatifi ucuz olduğundan satışı düşecek, düşmemişse malındada tüy yoksa, o zaman üreten firma sayısı azdır, hemen o ürünü üreten yeni firmalar yaratacaksın, gerekirse sen kuracaksın.
    B - Kanunların serbest rekabet şartlarına uygun olacak. Hiç bir kayırma, ayırma, kollama maddesi olmayacak. Hiç bir kesim, sınıf, coğrafi bölge kayrılmayacak(az gelişmiş yerler hariç).
    C - Kanunlara uymayanları denetleme ve yargı sistemin hemen bulup ağır cezalandırılacak.

İşte kapitalist sistemin Aa Be Ce si arkadaş ya.
    Şimdi bakalım hangisi bizde aksıyor.

Yaw bunların hepsi bizde aksıyor. Aksıyor demekte aptalca olur, bunlardan düzgün çalışanı yokki.?
    Tamamen soygun sistemine uygun düzenlenmiş ve soyanlarda devlet-yargı ve medya tarafından korunuyor.

Bu durumda Ege abimize hak veriyoruz ve neden "Garip gurebanın maaşlarını dondurun emşerim." dediğini anlıyoruz..

Benimki eşşeklik. USD alanlarla beraber meydanda ayva reçelli nuri abimiz tarafından kırbaçlansam yeridir.
    Son düzenleme : alicemal; 05-11-2018 saat: 15:24.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    95 i geçmiş göründüğümüze göre, benim haftalar önce gördüğüm alçalan üçgene gelelim.

Pekde üçgene benzemiyor ya.! Ne demiştim, eğer bu formazyon devam ederse 90-93 aralığından dip yapıp yukarda 98 civarından satış yemeli.

Üçgenin üst bandı şu an 97.700 e denk geliyor.

Başka ne demiştim. Alçalan üçgen, normalde aşağı kıara çünki alçalan üçgen.

Ama sebeplerini yazdığım maddelerden dolayı yukarı kırmasını bekliyorum da demiştim. Arada enflasyon verisi yüksek geldiğinden 98 den bir teknik dönüş olabilir.

Veri kötü gelmeyip, üste arap katili selman yada abd soytarısı trump bizim ülkeye gadasını uzatsaydı, bizim hükümette o gadayı yerinde hemen değerlendirseydi, 98 ve 100 yukarı hemen geçilebilirdi.

Ama selefi-vahabi arap katilden tık yok, tersine bizim hükümet süt beyazı gadasını arabistana doğru uzatmış gibi görünüyor, abd deki bebek beyinli ise, bizim hükümete şimdilik sıcak yaklaşıyor.

Bana yukarı kırmayıp üçgene benzer şeye devam edeceğiz gibi geliyor.

Diğer ihtimal, büyüklerin haricinde, satıcı ve shortcu çok olursa, yukarı devam da edebilirler.
    @NeAcaipDunya

5. ali bey endeks yarım saate ters yüzde olabilir. benim hissem çıkmadı çıkmıyor. heran bir haber gelebilir. endeks 95 500 lerden şelale ye geçebilir bu ihtimalde var.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
     Alıntı Originally Posted by proleter Yazıyı Oku
    ali bey endeks yarım saate ters yüzde olabilir. benim hissem çıkmadı çıkmıyor. heran bir haber gelebilir. endeks 95 500 lerden şelale ye geçebilir bu ihtimalde var.
    Düşüşe geçme ihtimali, yukarı gitme ihtimali kadar var.
    Ama şelale şeklinde olma ihtimali görmüyorum.
    110binde olsaydık, şelale ihtimalini göz ardı etmezdim, ama buralarda şelale ben beklemem.

Tabi herkes şelale beklerse benim çok işime yarar, herkese KFC den GDO lu tavuk gümleme ısmarlayabilirim.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Vay canına.!
    ABD geçici muafiyet vermiş. Muafiyet zaten biliniyordu, tammı yarımmı o bilinmiyordu.

Tam muafiyet verseydi, kesin BIST realizasyona benzer bişey gelecekti. Önce hızlı yukarı, sora "aman kaçıyor" diyenlere yukarda verirlerdi, sora eksi kapardık. Belki tekrar 90bin görebilirdik.

Geçici muafiyet denince, yeni alıcı gelmedi, coşku olmayınca veremediler.

Tamamen tahmin, gerçekle alakası olmayabilir.

Haberden sonra biraz düşüp sonra yüksek kapaması, bende bu izlenimi uyandırdı.

90binde yazdığım "trak şak" formasyonu aynen devam ediyor.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    "trak şak" formasyonu aklıma gelmişken hatırlatayım.
    benim eski halim olur kendisi.

---

Endeks 120binden 90 bine kadar düşmüş, 2 kez 90bin altına seans içi inilmiş tekrar 90bine dönülmüş.
    Devamında endeks 90binden 2 kez 91.500 e çıkmış, orada agresif satış yemiş. Büyük oyuncular çıkışa başlamadan önce, long cu KY lere agresif satışlarla göz dağı verip korkutmuş.
    Şimdi yine 91.500 e çıkmış orada salınıyor. KY 2 günlük agresif satışlar sebebi ile almaya korkuyor. Ekonomi kanallarında, karamsar haberler dolanıyor.
    Büyüklerin çıkışa hazırlığı tamam. Sonraki hareketler ve KY.

---

Endeks 94 bine hızlı çıkacak. Arada kısa süreli 700-800 puanlık satış ve kısa ama korkutucu düşüşler.

Almaya niyetli ama endişe sahibi yapılıp senet aldırılmamış olan kimse, "sahte çıkış, her an aşağı dönecek gibi, 90bini kesin aşağı kırar bu."

Arada medyada ekonomistler sürekli karamsar haberleri öne çıkarır.

Tak, 97 bin.

"98bin tekniğinden ciddi satış gelir, olmadı 100binde kesin realizasyon var, bu ekonomik durumda hisse almak akıllı işi değil, düşsünde bakarız."

Ekonomi kanallarına göre batmak üzereyiz haberleri.

Şak 102 bin.

"artık alınmaz, çok yükseldi."

Bu arada ekonomi kanalları, iyi haberleri ön plana çıkarmaya başlar.

Trak 110bin. "Artık alayım, bu gidişat 132 bini gösteriyor."

güm 100bin.

"lan annza koyim..."

--------- 120binden 90bine inerken short a şartlanmış VOB cu KY nin durumu.

"1500 puan yükseldi, burdan short, en az bin kaparım."

Arada medyada ekonomistler sürekli karamsar haberleri öne çıkarır.

"97bin oldu, zararı tek vuruşta rahat burdan çıkarırım, short"

"102bin oldu, anna koduklarım, bi nefes aldırmadılar, 105 tekniğe gelsin short gider 5bin artı yazarım havada karada."

Bu arada ekonomi kanalları, iyi haberleri ön plana çıkarmaya başlar.

"110 oldu, artık dönmez, long zamanı sanırım."

----------------------------------

Buda internetten bulduğum aynı formasyon.

KY borsa psikolojisi.jpg
    @NeAcaipDunya

Sayfa 49/852 İlkİlk ... 3947484950515999149549 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •