Sayfa 599/852 İlkİlk ... 99499549589597598599600601609649699 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 4,785 - 4,792 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
     Alıntı Originally Posted by cumartesi71 Yazıyı Oku
    Bu memleketin denizi biter, kerizi bitmez. Cafelerin açılışına ortak olayım dedim 2 dilim ekmek, 1 dilim peynirden ibaret tosta 22 TL fiyat söylüyor, alelade bir yer. Aslında enflasyon, yediğimiz kazığın ufak bir parçası. Aliexpress zamanında çarşıda 9 TL olan çorabı, 1 TL ye alıyordum. 9 kat tat, maksat esnaf kazansın, Berat kıyamadı esnafa, var mı böyle ballı börek? Bence ipekyolu aktifken bile yoktur. Endonezya'dan 1 dolara aldığım terlik burada 105 TL. Ağaçtan muz toplayıp karnını doyuran Endonezyalının 8.5 TL verdiği mala biz 100 lük bayılıyoruz. Serbest piyasa ya. Rahat bırakın o zaman sigara saranları serbest piyasaysa. Enflasyon diye birşey yok, bu bildiğin tuttuğunu öpmek. Ne kadar öpülüyorsan o kadar etkileniyorsun enflasyondan.
    Bahçede komşularla otururken 2 genç geldi. Biri erkek biri kız ikiside 20-22 civarında. Su arıtma cihazı pazarlamaya çalışıyorlar. Bu işten aylık giderlerini bile çıkaramazlar.

Kız psikoloji öğrencisi, erkek lise mezunu işsiz. Erkek parasızlıktan okumaya devam etmemiş, üniversite harcı az demeyin ödeyemeyecek yüzbinlerce genç var. Hele birde tıb-mühendislik gibi bir yer hedeflemişseniz, şehir değiştir masraf, Tıb-mühendislik harcı yüksek filan. Çoğu genç lise de pes ediyor, devam etmiyor. Bakıyor üniversite mezunlarında da işsiz çok.

İşsiz olup aynı zamanda okumayan genç çok, önemli kısmıda çok düşük maaşlarla idare etmeye çalışıyor. Bu düşük maaşlılarda çalışıyor görünüyor. Bunlar karınlarını doyurdukları, telefon, yol, yiyecek masraflarını karşılayabildikleri için dua ediyorlar.

Halbuki hepsi insanca yaşamalı. Okumak isteyen okumalı, çalışan mesai harici eğlenebilecek parası artmalı. tatil parası artmalı, dışarda yemek parası artmalı. Ev araba parası biriktirebilmeli. Hiç birini gençlerin çoğu yapamıyor. HAYATA BİRİLERİ İÇİN ÇALIŞMAYA GELMİŞLER. Gençler biyerlerde bir yanlış olduğunu bilmiyorlar. O yaşta o bilinç oluşmaz. O yaşta ancak kendilerini biri doldurursa o görüş peşinde bilinçsizce koştururlar. Kullanılırlar.

Her neyse... bugün sahilde spora gideyim. Biraz keyfim yerine gelsin.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

2.  Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    Son 1 yıllık enflasyon maaşlı çalışanlar açısından en az %40 vardır.
    Tam kapama sonrası bugün ilk defa cafe ye oturdum. Benim cafe de zam yoktu. Sevindim doğrusu. Açık süt aldığım yer ise son 1 yılda %28 zam yaptı. Terlik aldım geçen yıl aldığımın aynısı, aynı marka, aynı tip, %80 civarı zam. Marka Spor ayakkabı alayım dedim %100 zam almadım, marka değiştirecem. Yabancı marka ama Türkiyede satılanları Türkiyede üretiliyor diye biliyorum. Arabayı bu haftalarda 10bin bakımına götürecem orada ne girecek henüz bilmiyorum. En az %100 bekliyorum.
    Ortalama enflasyon %60-70 arası,bizzat alışveriş yaptığım için biliyorum....
    Yazılarımın tamamı (SPK) Sermaye Piyasası Kanunu md 101, md 103, md 104, md 106, md 107, md 110 ilgili maddeleri kapsamında tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı içerisinde değerlendirilemez yatırım tavsiyesi içermez yatırım tavsiye niteliği taşımadığından Yatırımcı profilinize uymayabilir. YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR

Doğduğum kasabada, sonu denize ulaşan bir yokuş, bu yokuşun başında da geniş bir alan vardı.
    Milli bayramlarda, o yıllarda kasaba şimdilerde ise büyük ilçenin ekmek teknesi ERDEMİR'in sponsorluğunda büyük kutlama TAK ları asılır/kurulurdu.
    Alanın adı "Meydanbaşı"
    Babacığımın kendisiyle özdeşleşmiş sözlerindendir; "Kargadan başka kuş, Meydanbaşı'ndan başka yokuş tanımam."
    Babasının ekmeğini yiyen bebesi olarak diyoruz: Oyumuz bakidir, başkasını tanımayız.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
     Alıntı Originally Posted by alyel Yazıyı Oku
    Doğduğum kasabada, sonu denize ulaşan bir yokuş, bu yokuşun başında da geniş bir alan vardı.
    Milli bayramlarda, o yıllarda kasaba şimdilerde ise büyük ilçenin ekmek teknesi ERDEMİR'in sponsorluğunda büyük kutlama TAK ları asılır/kurulurdu.
    Alanın adı "Meydanbaşı"
    Babacığımın kendisiyle özdeşleşmiş sözlerindendir; "Kargadan başka kuş, Meydanbaşı'ndan başka yokuş tanımam."
    Babasının ekmeğini yiyen bebesi olarak diyoruz: Oyumuz bakidir, başkasını tanımayız.
    Ereğli dedin Zonguldak anım aklıma geldi.
    30 yaş civarı Zonguldak SSK ya kendi yazdığım projeyi yükleyeceğim. O dönem çalıştığım kurumda profesyonelleşme yok. Analiz, tasarım, yazılım, yükleme, eğitim herşeyi aynı kişiler yapıyor.
    Zonguldağa çok erken varmıştım, çorbacı açılana kadar merkezde bir parkta oturdum beklemeye başladım. Az sonra eşşekli bir adam geldi Parkın çöp kovalarındaki çöplerini eşeğın sırtındaki kovalara doldurdu gitti. Şimdi ne durumda acaba, devir değişti, ilkel zihniyet geri geldi, araba sokuyor olabilirler.

Ne güzel değilmi. Parka çöp arabası sokmuyor. Parka araba sokmak, parkın yapılış amacına aykırı.

Dün sahile spora gideceğimi yazmıştım. Sahil hafta sonu sebebi ile epey kalabalık sayılırdı. Oturdum güneşlendim. Sahil de kumsalın arkası, sahile paralel giden yürüyüş ve bisiklet yolu. Öküzlerin yürüyüş yollarında motorlu araç kullanmalarına alışmıştık(ben ölene kadar alışamam), dünde bir polis arabası yürüyüş yolundan bir yukarı bir aşağı gidiyor devriye geziyor. polis arabası karşısına çıkan mecburen yolun kenarına çekilip arabanın geçmesini bekliyor. Bisikletli olanlar duruyor.

Polis Motorsikletli 2 kişiyi durdurdu ve uyarı vermekle yetindi gönderdi. Bizim millet mazeret uydurma profesyoneli olmuş, motorsikletli kadın ve erkek ne söyledi ise polis bıraktı. Bizim poliste hem gözünün önündeki suçu görmeme profesyoneli, hemde ceza yazmama profesyoneli. Ceza yazsa, o iki kişi ömür boyu yaya yoluna motorsiklet ile girmez. Cezayı Görende girmez. yarın o 2 kişi yine motorsikletle yaya yoluna girecekler. Çünki ceza almadılar. özal ailesi yargılanmadı, bugün devlet siyaset yolsuzluğa batmış durumda.

Polisimizin eğitim durumu bu kadar. Motorsikletlileri yürüyüş ve bisiklet yolundan çıkarmak için aynı yolda araba ile devriye geziyorlar. Doğrusu ne.? Yeni icad yapmayacaksın, polisde binecek bisiklete, devriye gezecek. hemde sahildekiler ne giymişse aynısını giyecek. Erkek polis şort ve renkli sahil atleti, kadın polis de mayo yada bikini(espri yazmıştım, hassas biri çıkar alınır diye sildim).

Bugün heryerim ağrıyor çünki dünki sahil sporunu biraz fazla kaçırdım. 8 km mesafenin 7km sini yürüdüm, 1 km sini koştum.
    @NeAcaipDunya

5.  Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    batman, şerro neye diyorsun bilmiyorum.
    Yabancının payı azaldı ama hala ellerinde %42 var. Batılı yabancıda %35.
    Ellerindeki miktarın dörtte birini satışa koysalar BIST günlerce taban yapar. Ne yabancının ne yerlinin işine yarar. Herkes zarar eder, o sebeple aylara, yıllara yayıyorlar. Karşılığında alan ise, 70 milyarlığını katar almış, kalanını bizim son bir yıl giren 1 milyon kişilik KY grubu. Yeni giren 1 milyon kişinin parasının bir kısmını bizim büyük oyuncular silkeleye silkeleye cebe indirdi.

BIST in dayanma sebebi, yabancılar satışlarını uzun vadeye yayıyorlar, yüklenmiyorlar. Yabancılar büyük zararda o sebeplede satıp çıkmak onlar açısından zor. TV de yabancılar kârlı sattı çıktı diyenler oluyor, bana göre doğru değil.
    Yabancının papaz olayından beri satışının Şu ana kadar karşılığında alanda vardı. Pandemiden önce katarlılar almaya başlamış, sonrada yeni giren KY grubu.

Yabancı satışıda epey azaldı, belki hafiften almayada geçecekler ama tayyipin kararları TR de kalmaya engel oluyor.
    şerro yeşil soğan benjo aynı kapıya çıkıyor ali cemal abi
    dolar başlığında alıştık. Ayhan başgan dolar da roketleme kaçınılmaz diye açacaktı en son başlığı unuttu sonra, ben yaptım ben temizleyeceğim dedi sonrası malum.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Demek şerro, yeşil soğan, benjo diye USD ye diyorsunuz. İstanbul tahtakalede dovizin hepsinin ilginç takma adları vardı. Sanırım sterline kraliçe diyorlardı. Diğerlerini unuttum.

---

tayyip Amasra'da 135 milyar m3 ilave gaz bulmuş. Müjde oymuş. Bu müjde ile BIST de bişey olmaz.

Bu sabah genel göstergelere bakıyorum. Anormal bişey yok. USD cuma günki seviyede, CDS 407 de haftalardır düşmüyorda artmıyorda. tayyip her kısa devre yaptığında yükseltip orada tutuyorlar. İyi veriler geldiğinde düşürmüyorlar.

Gece açılmaya başlayan asya piyasalarıda kötü değil, toplu bir kırmızılık yada yeşillik yok. Normal herşey. abd vadelileri çıktığı yüksek yerde duruyor. abd vadelinin son dalgası hakkında yazdığım tahminler gerçekleşti sayılır. Son dalga oldu. Söylediğim gibi dalga biterkenki gelen kötü enflasyon verisi ile 2 küçük hafif aşağı yatay dalga daha yaptı. Şimdi sıradaki yukarı dalgaya geçti. Tek tutmayan tahminim, o iki küçük dalganın aşağıda bitiş yeri tutmadı. Ben daha aşağı iner demiştim, indirmediler.

Virus vaka sayısıda 5binlere kadar düşmüş. Tam kapama bitti ama vaka sayıları düşmeye devam ediyor. Aşı olayım dedim, internette e-nabıza baktım, Çin aşısı aradım bulamadım. Siyonistlerin biontek aşısı var gibi görünüyor, o aşıyı olmakta istemedim. Bende alerji var, biontekin aşısıda sentetik yeni teknoloji ve denenmemiş aşı, bende ne yapar bilmiyorum, riske girmedim.Neden siyonist.? Biontek'in 2 sahibinden emin değilim ama üst firmaları pfizer şirketi siyonist şirketi. Biontek'in 2 sahibinden kadın olanda ibrani tipi var. Batıda hızla çok yükselenler Türk görünse bile ibrani kökenli oluyorlar. Mesela coca cola nın CEO su muhtar kent TC. kimlikli-doğumlu ama ibrani kökenli.

Konuyu dağıtmayayım, bugün BIST de kötü görünen bişey yok. haberleri okumadım henüz, tayyip yeni bir numara çevirmişmi bilmiyorum. Biraz haber okuyayım.

siyonist kanalın sitesi, yellen faiz sinyali verdi diyor. Bu faiz sinyali önemli, bakalım piyasayı nasıl etkileyecek. Şu an için pek etkilemiş görünmüyor. Avrupa seansı açıldığında biraz daha netleşir.
    @NeAcaipDunya

alicemal çok zorlama cinovac gelmeye bilir. Çin neredeyse kundaktaki bebeğe bile aşı vurmayı planlıyor. Başta nşye vurmadı diyorsan kobay olarak kullanmak istediği ülkelere bol miktarda aşı göndererek testi o ülke vatandaşlarında yaptı. Sıkıntı görmeyince tüm vatandaşlarını aşılamaya karar verdi.
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
     Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    alicemal çok zorlama cinovac gelmeye bilir. Çin neredeyse kundaktaki bebeğe bile aşı vurmayı planlıyor. Başta nşye vurmadı diyorsan kobay olarak kullanmak istediği ülkelere bol miktarda aşı göndererek testi o ülke vatandaşlarında yaptı. Sıkıntı görmeyince tüm vatandaşlarını aşılamaya karar verdi.
    Kobay olayını sanmıyorum yaw. Çin'in aşısı, akp aşı fabrikamızı kapamadan önce bizimde ürettiğimiz klasik aşı. 100 yıldır bu aşıyı kullanıyoruz zaten, kobaya, denemeye ihtiyaç yok. Kimseye vermeme sebebini bilmiyorum tahmin edebilirim. Vaka sayısını sıfıra indirdikten sonra, dışarıdan gelenler sebebi ile arada sırada vaka çıkıyordu. Sınırları TAM kapamadan, virusten kurtulmanın tek yolu herkesi aşılamak. Tamamen ihracata dayanan ekonomisi sebebi ile sınırları tam kapatamaz. Onu anlamış olmalılar.
    @NeAcaipDunya

Sayfa 599/852 İlkİlk ... 99499549589597598599600601609649699 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •