Sayfa 634/852 İlkİlk ... 134534584624632633634635636644684734 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 5,065 - 5,072 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Türkiyeyi EM(Gelişmekte olan ülkeler-Emerging Market) grubuna sokmuşlar. Halbuki Geriye Giden Ülkeler sınıfına sokmalılardı.

EM grubu toplamda gece ve dün biraz düşmüşler. Biz ise biraz yükseldik. Bizdeki şartlar 2013 den çok farklı. Son 3 haftadır yabancılar hisse alıyorlar. Düzenli satıyorlardı. Son hafta almışlarmı TCMB verisi yayınlanmamış. Arada sırada böyle yapıyor, geç yayınlıyor. Kimsede kalkıp TCMB son haftayı neden yayınlamadı demiyor.

Bugün 10:00 da devletin uydurma enflasyon verisi var. 15:30 dada abd istihdam verisi var. TCMB son hafta verisi yayınlansaydı bu 2 veri hakkında yabancıların ne düşündüğünü az çok anlardık. Bir kaç gündür yabancı alışı olduğuna göre, bu 2 veri konusunda olumsuz görüşleri yok. TR verisi belli gibi TCMB faizini geçirmeyecekler belki biraz düşer.

abd verisi ile bir fazla bir az geliyor. BIST de yabancı alımı devam ettiğine göre az veya fazla gelmesi BIST de alanlar açısından fark etmeyecek. Belki çok iyi bir veri gelirse ilk etapta korku satışı olur. yada korkuya bağlı satacakları aşağıdan karşılamak için indirirler.

siyonist kanalların aşırı yüklemesi ne etki yaratacak bilemediğimden, bugün verilerin etkisi konusunda kararsızım.
    Kuralımız neydi, "kararsızsan ilgili konudaki bilgin tecrüben azdır."

Biraz long azaltarak bu 2 veriye giriyorum. Yarın duruma göre yerine koyarım.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Türkiyeyi EM(Gelişmekte olan ülkeler-Emerging Market) grubuna sokmuşlar. Halbuki Geriye Giden Ülkeler sınıfına sokmalılardı.

EM grubu toplamda gece ve dün biraz düşmüşler. Biz ise biraz yükseldik. Bizdeki şartlar 2013 den çok farklı. Son 3 haftadır yabancılar hisse alıyorlar. Düzenli satıyorlardı. Son hafta almışlarmı TCMB verisi yayınlanmamış. Arada sırada böyle yapıyor, geç yayınlıyor. Kimsede kalkıp TCMB son haftayı neden yayınlamadı demiyor.

Bugün 10:00 da devletin uydurma enflasyon verisi var. 15:30 dada abd istihdam verisi var. TCMB son hafta verisi yayınlansaydı bu 2 veri hakkında yabancıların ne düşündüğünü az çok anlardık. Bir kaç gündür yabancı alışı olduğuna göre, bu 2 veri konusunda olumsuz görüşleri yok. TR verisi belli gibi TCMB faizini geçirmeyecekler belki biraz düşer.

abd verisi ise bazen fazla bazen az geliyor. BIST de yabancı alımı devam ettiğine göre az veya fazla gelmesi BIST de alan yabancılar açısından fark etmeyecek. Belki çok iyi bir veri gelirse ilk etapta korku satışı olur, veya korkuya bağlı satacakları aşağıdan karşılamak için indirirler.

siyonist kanalların aşırı yüklemesi ne etki yaratacak bilemediğimden, bugün verilerin etkisi konusunda kararsızım.

Kuralımız neydi, "kararsızsan, ilgili konudaki bilgin azdır."

Biraz long azaltarak bu 2 veriye giriyorum. Yarın duruma göre yerine koyarım.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Dün bir haber vardı, abd de öğrenciler okula giderken artık taksiye binemiyorlarmış. Aylıklarının alım gücü düşmüş. Önceki yıllarda taksi ile gidip geliyorlarmış.

Diğer yanda ise pandemiye rağmen, dünya ekonomik krizde olmasına rağmen, milyarlarca kişinin gelirleri pandemi sebebi ile düşmesine rağmen, dolar milyarderlerinin servetleri çok artmıştı.

FED'in ECB nin şirketlere yağdırdığı trilyonlar, dünyadaki milyarlarca insanı fakirleştirdi.

Şirketler Bu trilyonları enerji ve emtia yani üretim hammaddeleri piyasalarına soktular. Fiyatlar uçtu. Uçan fiyatlardan şirketler bolca bedavadan kazandı, ama uçan fiyatlardan tüketim malzemeleri ve besin fiyatlarıda arttı. Dünyada enflasyon oluştu. pandemi sebebi ile gelirleri artmayan tersine azalan milyarlarca insan ise çifte fakirleşti. Hem aylık geliri azaldı veya tamamen yok oldu. Hem de enflasyon sebebi ile artan fiyatlardan zarar gördü, alım gücü azaldı. Rahat alabildiklerini alamaz hale geldi. Bir kalite düşüğünü almaya başladı veya aynı kaliteyi daha az miktarda almaya başladı. Geliri aynı kalanların veya resmi enflasyon oranında artanların ise satın aldığı ürünlerin fiyatı resmi enflasyonun çok üzerinde arttı.

Yani bu trilyonlardan faydalanamayan kalabalıklar fakirleşti, refahı azaldı.

Kuralımız neydi.
    "Üretim artmadan, birileri zenginleşiyorsa, o para MUTLAKA VE MUTLAKA kalabalıkların cebinden çıkmıştır."

Parayı yerde bile bulsan, diğer insanları fakirleştirirsin, çünki bol harcarsın, para bollaşınca fiyatlar artar, geliri artmayan diğer insanların alım gücü düşer yani fakirleşirler.

Devletlerin ana görevlerinden biri budur. gelir dağılımını düzeltmek. Güçsüzün yanında yer almak. Ama devletler tam tersini yaparak güçlünün yanında yer alıp kalabalıkları soymaya aracılık yapıyorlar. Çünki devletlerin yönetimi çıkar gruplarının elinde.

Medya da aynı çıkar gruplarının elinde olduğundan, gerçekte ne döndüğünüde öğrenemiyorsun ve bu soygun düzeni TVlerde, haber sitelerinde sana normal gösteriliyor.

Demokrasi dediğiniz şey, teoride halkın kendi kendini yönetmesi, gerçekte ise güçlünün kalabalıkları yönetmesi şeklinde işliyor.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Enflasyon verisi açıklandı, durum karıştı. Resmi enflasyon TCMB politika faizini aştı.

TCMB başganının sözü neydi. "Politika faizi resmi enflasyonun altında olmayacak.". Şu an 0.25 puan altına düştü.

Şimdi belirsizlik oluştu. TCMB sözünü tutup politika faizini 0.25 puan artıracakmı.? Buyur burdan yak. Derdimiz yoktu birde bu çıktı.

Siyasetçilerin içinde olduğu olaylarda tahminim pek tutmuyor. Enflasyon politika faizini geçmez diye düşünüyordum. Artık enflasyon ne kadar artmışsa, çuvala sığdıramamışlar.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    abd istihdam verisi beklenenden çok kötü gelmiş.

Kötü gelince BIST e yarıyor gibi gösteriliyordu. BIST deki satışlar veriden sonra azalmış.

Asıl konu yabancılar enflasyon verisine nasıl tepki verecek.?

Daha önce TCMB faizi konusunda tam istedikleri olmadı diye şuursuzca hisse satmışlardı.

Şu an resmi enflasyon oranı, TCMB politika faizinin 0,25 puan üzerinde ve TCMB başganı kendisini "politika faizimiz sürekli enflasyonun üzerinde olacak" diye bağlamıştı. TCMB ve hükümete güvenilmediğinden, yabancılar bu günlerde sorun çıkarabilir.

Bu ay 23 Eylüldeki toplantıda TCMB nin en az 25 puan faiz artırması gerekir. Ama TCMB ve hükümete güvenen yok.

Umarım yabancılar TCMB yi baskıya almak için yine şuursuzca hisse satmazlar.

Azalttığımı yerine koydum.

Bol şans.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Yeni haftaya başladık.

Önümüzdeki bir kaç gündeki ana konu enflasyon rakamının, TCMB faizini geçmesi. Yabancılar TCMB ye baskı amaçlı doviz alıp hisse satacaklarmı.?

Son 4 haftadır azar azar hisse ve devlet kağıtları alıyorlar. Düzenli bir yabancı girişi söz konusu. Bu devam edermi.?

Bu sabah yabancıların ağırlıkta olduğu bankaların xbank endeksi iyi artı açtı. xbank Bugün ciddi artı kapatırsa, yabancıların şuursuzca satmayacakları konusunda ip ucu elde etmiş oluruz. Yanlız bu olayı yabancılar hazmetmeye çalışırken tayyip kalkıp onları sinirlendirecek bir ekonomi konuşması yaparsa katlanmayabilirler.

Tabi bunlar Sömürülen Türkiye nin şartları. Normal şartlar değil. %19 faiz veriyoruz sömürgeci bankalar kızıyorlar, beğenmiyorlar. Dünya bunlara %1 den fazla faiz vermiyor. Bu anormal şartlar, bizde normal çünki sömürülen bir ülkeyiz ve sömürgeciler, "kuralları mantıksızda olsa ben koyarım, uymazsan kafanı kırarım." diyor ve kafamızı her seferinde çot diye kırıyorda. Ülke bu kadar aciz bir halde. Ama akp başbakanı binali yıldırım'ın Hollanda basınına göre sırf Holldada ki aile serveti 26 milyar dolar. Acizliğimizin sebebi bu. Halk... her neyse...

Bugünü yabancılar ne yapacak diye geçireceğiz sanırım.
    Ekonomik veriler aylardır çok iyi, bilançolar uçup kaçıyor ama BIST ayrı olay. Sömürülen ülkeyseniz, hisse borsası için bakmanız gereken göstergeler pek normal olmuyor.

Hisse Long devam.

ONS altın 1834 gördü. Ben 1830 u geçip bir sonraki ciddi teknik seviyeye çıkmasını bekliyorum. Şu an ons almaya niyetim olmadığından teknik seviyeleri incelemedim.
    Yükseliş Sebebini detaylı yazmıştım. abd de FED açıklamaları ons altını destekleyen yöndeydi.

Bol şans.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    tayyip'in Orta Vadeli Program'ında USD fiyatına bakıyorum.!!! O zaman 4 boğumlu Özlem'in neden "USD bu yıl 8.0 in altına hayatta inmez" dediğini anlıyorum. O ana kadar anlamamıştım, çünki bu haftalarda doviz düşüyordu ve düşmeye devam edecek gibi görünüyordu.

tayyipin USd hedefleri şunlar:
    2021 8,30 TL
    2022 9,27 TL
    2023 9,77 TL
    2024 10,27 TL

Başka bir şeye daha şaşırdım. USD 7.0 nin altına düşmezse, tayyip seçim meçim kazanamaz. Millet'in %60'ı kırılıyor. Bu kırılanlardan akp ye oy verenlerin bir kısmı 25 yıl sonra uyandı. akp oyları %52 lerden %25 lerin altına düştü. Bu USD fiyatları ile uyuyan kesimden sadece devlet yardımı alanlar, yardımları kesilir korkusu ile akp ye oy verir, kalanının çoğuda vermez. özal gibi tarihe karışır. tarihe karışacağı için sevinmiyorum çünki akpliler 25 yılda bu milletin malı mülkü emeği ile servet yaptılar. O servet, ülkeyi bu hale getirdikleri halde ceplerinde kalıyor, kalacak. Aynen özal ailesinin cebinde kaldığı gibi.

Kuralımız neydi.? "Üretim artmadan birileri servet yapıyorsa, diğerleri nin cebinden yapıyordur." hali ile akp li kaymak tabakanın serveti, büyük kalabalıkların cebinden çıktı, fakirleştiler, bir kısmı devlet yardımına muhtaç hale geldi.

Peki bu USD fiyatı ile seçimi kaybedeceğini idrak edemiyormu.? Bilmiyorum. Belki seçim yapmıştır. Serveti USD üzerine.
    USD mi düşsün seçimi kazanma şansı olsun, yoksa aile serveti ile artık amerikada kalan hayatınımı sürdürsün.? Belliki seçimi abd üzerine. Orada ailesinin yüzmilyonlarca dolarlık yatırımı var. Sırf manhattan daki yüksek katlı binası 100 milyon doları geçer.

.
    Son düzenleme : alicemal; 07-09-2021 saat: 10:26.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    BIST hafif kırmızı açtı. Bu görüntü normal günler için yeşil kapatacağım görüntüsüdür. Yabancılar ne yapmış. garan ve ykbnka yüksek eksi açmış. akbnk isc ise yatay.

Sanırım bugün yeşil kapatacağız. bankaların toparlayacağını düşünüyorum. Görünürde BIST açısından TR de ve dünyada yeni sorun göremedim.
    @NeAcaipDunya

Sayfa 634/852 İlkİlk ... 134534584624632633634635636644684734 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •