Sayfa 841/852 İlkİlk ... 341741791831839840841842843851 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 6,721 - 6,728 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Youtube da
    "detroit junkies"
    "philedelphia kensington street junkies"
    "los Angeles junkies"

filan diye aratıp gelen videolara bir bakın. Amerika yı göreceksiniz. Daha az yoğunluklu olmak üzere benzeri ingilterede var ve fransa da olduğuda söyleniyor. İngiltere görüntülerini gördüm ama fransa yı araştırmadım. Fransa da olan tanıdıklar söylüyor.

Bizdeki amerika uşaklarınında bizi götürdüğü yer orası.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Dec 2017
    İkamet
    İzmir
    Gönderi
    3,166
     Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    Bugünlerde Java çalışıyorum, cep telefonlarına oyun yazabilirim.
    Takdir etmeyi geçtim bir yana.
    Keşke tüm Türk vatandaşlarımız, alicemal abimiz gibi olsa.
    Ben, çalıştığım dönemlerde, Bilgi işlemdeki arkadaşlarımı yönlendiremedim Java'ya.

Yahudi yaklaşımında biraz farklı düşünüyorum.
    Onun dışında, müthiş bir kalem.
    Ufuk açıcı, geliştirici.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
     Alıntı Originally Posted by izmut Yazıyı Oku
    Takdir etmeyi geçtim bir yana.
    Keşke tüm Türk vatandaşlarımız, alicemal abimiz gibi olsa.
    Ben, çalıştığım dönemlerde, Bilgi işlemdeki arkadaşlarımı yönlendiremedim Java'ya.

Yahudi yaklaşımında biraz farklı düşünüyorum.
    Onun dışında, müthiş bir kalem.
    Ufuk açıcı, geliştirici.
    Epey tecrübeli bir profesyonel olarak bu konudaki düşüncemi aktarayım.

Kişisel tercihler farklıdır. Bir işyeri adına karar veriyorsam tercihler farklıdır.

Yeni başlıyorsam tercihim. C, C++ veya Java. Bu üçünden birine hakim olmam gerekirdi. Belki dördüncü olarak C# olabilir, java ile syntax açısından çok benzer. Bu 3 veya dördünden birine hakimseniz, diğer herhangi bir dili çok kısa süre içinde öğrenirsiniz, sadece C de zorlanırsınız. Bir veya en fazla bir kaç haftada tam gün çalışarak uygulama yazmaya başlarsınız, bir kaç ayda projeyi kapsamlı geliştirecek kadar yeterince şey öğrenmiş olursunuz. Yeni dile geçerken, eski hakim olduğunuz dildeki bildiğinizin, yeni dildeki karşılığı ararsınız. işiniz zor değildir. Birbirlerine çok benzerler.

Nadiren çok çok alakasız dillerde geçiş oluyor. İngilizce biliyorken almanca öğrenmek kolaydır, Türkçe biliyorken Azerice öğrenmek kolaydır. Yazılım dilleri genelde böyledir. Birde Türkçe biliyorken Çin'ceye geçmeniz gerekirse işte o uç örnektir. Veya Türkçe den Arapça'ya. Bunu 2,5 kez yaşadım. Olabilecek en ağır şekilde.

Bu üçüne ilaveten javascript mutlaka öğrenirdim. Dünya farkında olmadan oraya doğru gidiyor.

İş yeri adına karar vereceksem durum çok değişir.
    Hangi dili seçeceğime yapacağım iş ve şirketdeki kaynakların türü karar verir. Ben karar veremem.

Yapacağım iş cad, cam, sistem programı veya görüntü işleme, mekanik+elektronik ortak bir iş(mekatronik) benzeri hız ve bolca sistem kaynaklarına erişim gerektiren bir iş ise C dilini mecburen seçerdim. İkinci seçenek C++. Eğer çoklu platforma yazacaksam Javayıda alternatif olarak yedeğe alırdım. Fazla detaya dağılmayayım.

Hangisini seçeceğime ekipteki personelin hangi dili bildiğine bakarak karar verirdim. Tabi bazı uygulamalarda birden çok dil kullanılabiliyor.

Eğer şirketler için muhasebe, stok, text veri alış verişi yani hesap kitap listeleme gerektiren bir paket yazacaksak. O zaman elim daha rahat olurdu. Öncelik ekibimde kaç kişi hangi dili biliyor ona bakardım. Ona göre karar verirdim. Merkez dillerden her hangi bir dille yazabilirsin. Mevcut paket hangi dilde ise onla yazabilirsin. Dünya nereye gidiyorsa o dille yazabilirsin bilen azsa eğitim aldırırsın filan.

Bu tür uygulamalarda dilden daha önemlisi proje geliştirme prensipleridir. Bunu açmam uzun sürer açmayayım. maalesef çalıştığım hiç bir kurumsal firmanın bu prensiplerden haberi yoktu. vardı ise bana çaktırmadılar, iyi gizlediler.

Eğitim alma işi kurumsal yazılım firmalarında bolca olur. Bir pakete mesai saatlerinde destek veriyorken, akşamları bir kaç saat ileride geçeceğimiz dilin, sistemin eğitimini aldığımız oldu.

Çok dil ve sistem değiştirdim. Bu tür şeyleri bolca en üst seviyelerde yaşadım. Uç örnekler de yaşadım. Anım çok.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bu arada bizim BIST bir kaç haftadır tekliyor galiba. ne oldu Katar lılarda paramı bitti.? Yoksa dağıtımı yaptılarda olurunamı bıraktılar.

Geçen haftalarda bakmıştım. BIST düzenli yükseliyordu ama batılıların parası değildi. Onların koyduğu para aynı duruyordu. katarlılarında aynıydı. Yabancı payı en düşük seviyelerdeydi. Giriş yapan milyonlarca yeni yerli yükseltiyordu. Ama medya yabancı alıyor deyip duruyordu. Onun üzerine yabancı paylarına bakmıştım.

Ayrıca Şimşek'in önlemleri işe yaramadımı, USD 27 yi geçmiş.? Özel bir sebebi varmı, yoksa eski şeylere devammı.?

Borsada param olmadığından araştırmıyorum ama öğrenmek de isterdim doğrusu. BIST epey düşerse tekrar gireceğim demiştim. Bekliyorum. akp döneminde katarlılar sebebi ile CİDDİ düşeceğini sanmıyordum. Ciddi den kastım %30 - 50 arası.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Hiç bilmediğiniz bir ülkenin bazı göstergelerine bakarak o ülkede devletin yolsuzluğa batıp batmadığını anlayabilirsiniz. İllede o ülkede yaşamanız gerekmez. Devlet halkını soyuyorsa çok açık göstergeleri vardır.

Bu göstergelerden biride o ülkede mafya nın yaygın olması.

Peki bir ülkede mafya neden vardır.?

Halk devlet de adaleti bulamıyordur. Devlet laçkalaşmıştır ve devlet olmaktan çıkmıştır.

Ülkede yasadışı silahlı gruplar örgütlenir ve kendi yasa dışı işlerini yaparlar. Bunu önlemesi gereken devlet organları bizzat bu mafyaların ortağıdır, paylarını alırlar. Mafyanın kalıcı olması için devlete sırtını dayaması gerekir yoksa kalıcı olamaz.

Devletle ortak olan yasadışı büyük mafya organizasyonları ise çürümüş devletlerde doğar.

Bu büyük işler tarafı birde vatandaşlar sıkıştıklarında mahkemeye değil mafyaya başvurur veya eline silah alır bizzat kendisi şiddete başvurur. Bunun sebebide alt gelir grubuna mahkemelerin polisin kapalı olmasıdır. mahkemelere müracaat öyle zorlaştırılırki vatandaş hakkını arayamaz ve eline silah alır veya mafyaya verecek bir şeyi varsa mafyaya müracaat eder.

Vatandaşa hizmet eden mafya, vatandaşın taleb üzerine doğar.

mahkemeye müracaat etmek alt gelir hatta orta gelir grubu için çok büyük masraflar gerektirir oldu. Bir kere bizzat devletin talanı yüzünden mahkemelere başvuran arkadaşlarım var. Mahkeme masrafları hariç bir arkadaşım avukata 8bin, diğeri 40 bin verdi.

Bu eski fiyatlardan, şimdi yeni zamlar geldi.

Başka bir arkadaşım gayrımenkulü ile ilgili bir problemden dolayı mahkemelik oldu ve mahkemeye teminat yatırması gerekti. Sırf mahkemeye müracaat edip hakkını savunabilmek için gayrımenkulun değerinin belli bir oranı kadar teminat yatırması gerektiki rakamı hatırlamıyorum ama ciddi bir rakamdı.

Peki alt gelir grupları bu rakamları nasıl ödeyecek.? Adamın bir evi var, birileri ile mahkemelik olsa, mahkeme, avukat masraflarını, isteniyorsa teminatı nasıl ödeyecek.?

Mahkemeye gitmeden avukata danışmaya kalksa en düşük danışmanlık ücreti 2.300 TL olmuş. Oda avukatların eğitimide berbat, aldığın bilginin doğruluğunun garantisi yok.

Alt gelir grubunun adalete ulaşması maalesef bayağı bir zorlaştırıldı.

Küçük işlere bakan tüketici mahkemeleri var, onlar ne kadar işe yarıyor bilmiyorum ama çevremde ona ihtiyacı olan olmadı, hep avukat ve mahkeme.

Millet meclisindekiler milleti temsil etmeyen kişilerden oluşturulunca, olay meclisin halkı ezme işine dönüyor.

Gazetelere haber sitelerine bakın, hep mafya haberleri veya silahla kendi adaletini sağlamaya çalışan birilerinin olayları. Ülke mafya ülkesi haline geldi.

Dev şirketlerin halkı toplu olarak soyması var. Hatırladığım ilk toplu soygun boyner denen adamın kendi giyim şirketinin kart sahibi 300 bin kişiye, borç tutarlarına sebepsiz 5 TL eklemesi. Adam soyduğu ile kaldı.

Borsadan örnek vereyim, manipulatör yakalanıyor ceza alıyor. manipulasyona konu olan tahtada 10bin kişiyi soymuş. Devlet diyorki bu 10 bin kişiye mahkemelere gidip hakkınızı alın. 10bin kişinin hakkını almasına imkan varmı.? Yok. Onlarda biliyordur ama uygulama bu. IMKB nin tonla avukatı var 10 bin kişi adına mahkemeye başvurur manipulatörün malvarlığına el koyar, zarar görenlere dağıtırsın. Aracı kurumlarda kimin ne kadar zarar gördüğü var. Avukat masrafınıda manipulatörden alınan paradan tahsil edersin. Yani IMKB nin cebinden kuruşda çıkmayacak. Bu kadar kolay bir iş.

Bankalar milyonlarca müşterisine haksız ücret uyguluyor. Devlet milyonlarca kişiye gidin tüketici mahkemelerine geri alın filan diyor. Böyle bir saçmalık olabilirmi.? Adalet bumu.? Haksız olduğunu biliyorsun, devlet olarak emir verirsin bankalar aldıkları haksız paraları iade ederler. Bu kadar kolay bir iş.

Ama yapmıyorlar milyonlarca kişiye kendiniz alın diyorlar. Böyle bir devlet olabilirmi.? Bunu yapana devlet denirmi.?

Alman dev araba firması arabası için yalan beyanda bulunmuş, o arabanın satıldığı devletler araba firmasını mahkemeye verip sattığı araba kadar çok ağır ceza veriyor. Halka gidipte bu arabaları alanlar mahkemelere başvursun demiyor. abd wolkswagen'e yanlış hatırlamıyorsam emisyon rakamını bilerek az görterdiği için 10 milyar dolar ceza kesti. Vosvos Tiguan ları alanlar mahkemeye gitsin demedi.

.
    Son düzenleme : alicemal; 21-09-2023 saat: 12:14.
    @NeAcaipDunya

6. meclisin 5 te 1 avukat, yani 600 de 123 kişi.. böyle olunca en guzel yerlerde sosyal tesisleri,örgütlülükleri, ucretleri vs vs hepsi güzel oluyor, sonra juristokrasi , aristokrasi felan ...

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
     Alıntı Originally Posted by palmet Yazıyı Oku
    meclisin 5 te 1 avukat, yani 600 de 123 kişi.. böyle olunca en guzel yerlerde sosyal tesisleri,örgütlülükleri, ucretleri vs vs hepsi güzel oluyor
    Evet doğru. Kanunları da bunlara yaptırıyorlar. Onlarda kendine yontuyor. Mecliste (muhalefeti geçtik hepsi aynı ... ,) sendikaların halkı savunması gerekir, sendikalar ise ayrı soygun yeri olmuş. Devletin kontrolune girmişler, sadece toplu sözleşmelerde göstermelik bir ortaya çıkıyorlar.
    @NeAcaipDunya

8.  Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    Evet doğru. Kanunları da bunlara yaptırıyorlar. Onlarda kendine yontuyor. Mecliste (muhalefeti geçtik hepsi aynı ... ,) sendikaların halkı savunması gerekir, sendikalar ise ayrı soygun yeri olmuş. Devletin kontrolune girmişler, sadece toplu sözleşmelerde göstermelik bir ortaya çıkıyorlar.
    bır sendıka biliyorum..türk...iş..oyle guzel bir otel yaptırmışkı bunuda kiraya vermıs, unlu bır otel zıncırıne,,kendı uyesı burda kalamaz.(otel gunluk ucretı cok pahalı gelır) ama o uyeden topladığı parayala bu oteli yaptırmış..boyle tezatlıklar. sorsan ...iş sendıkası uyesıne otel %20 ındırımlı...%50 de ındırım yapsan o sendıka işcisi, uyesi orda o fiyatı odeyemez

Sayfa 841/852 İlkİlk ... 341741791831839840841842843851 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •