Sayfa 719/852 İlkİlk ... 219619669709717718719720721729769819 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 5,745 - 5,752 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Sayin alicemal,
    Gecmis olsun.
    BİZ DEĞERİNİ ÖLÇERİZ,FİYATINA PİYASA KARAR VERİR.
    BURADA YER ALAN BİLGİLER YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİL,TAMAMI İLE ANALİZDİR.

2. geçmiş olsun
    Allah sıhhat şifa versin

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    jmk99, POLARIS, Moruk sağolun.
    Mesaj ve reputation comment ile iyi dilek sunanlarada teşekkür ederim.
    Tamamen iyileştim.

---

abd borsası olması gerektiği gibi yükselişini durdurdu. Ya yataya saracak veya orta vade hafif bir inişe geçecek. Bunu tetikleyen abd de sürekli iyi gelen bilançoların artık iyi gelmemesi. Birde FED tarafından piyasadan para çekilmeye başlandığında o finans bilançolarının nasıl geleceğini düşünün. Tabi abd son bilançolarını incelemedim sadece haberlerde iyi değil diye duydum. İnceleyecektim covide yakalandım.

Her neyse, abd bir sonraki bilançolara kadar yatay yada aşağı sarıyor. Bilançolar epey kötü gelmişse aşağı doğru salınması daha normal.

BIST de ise yabancılar çıkmaya devam ediyor. Bilançoların iyi gelmesine rağmen yabancıların BIST den çıkması ana problem. Yabancının çıkma sebebi uzun vadede tayyip in ön görülemez saçma sapan dış politikasıydı. Son aylarda ise BIST tam soygun yeri oldu. 4 günlük taban olayı ipi çekti. O 4 günden hemen sonra yazmıştım. Temel teknik sebep olmadan 4 gün taban yapan borsada hiç bir aklı başında adam durmaz. yabancı FON lar zaten çıkıyordu, çıkmaya devam ediyorlar.

4 günlük tabanın sebebi anladığım kadarı ile tayyip'in USD yi 18 den 11 e kadar 1 günde düşürecek olan kararını tayyib'in çevresindekiler biliyordu. Bu kişilerden BIST bağlantılı olanlar USD hızlı düşecek, BIST de düşer biz önceden satalım demişler. Katar lılardır, tayyip e yakın olup BIST i yönlendirebilecek onlar var. Onlar karardan önce 2 gün taban yaptırdılar. Stoplar algoritmalar kredililer filan. karar açıklandıktan sonrada kalanlar satışa geçince 2 taban daha. Son düşüncem bu.

Böyle bir borsada kurumsal firmalar durmazlar. yabancılar çıkmaya devam ediyor. katar lılar, TTKOM u soyup soğana çeviren lübnan lılar gibi BIST de paralarını 10 a katlama peşindedirler. O sebeple sömürgeci batılıların uyduğu kurallara uymuyorlar. Kuralsız BIST i kullanıyorlar.

Üzerine Rusya-Ukrayna gerginliği çıktı filan.

BIST'de hâlâ kenardayım ve keyfim de yerinde. O 4 günlük taban, BIST in beş para etmez kurumsal kimliğinide yerin dibine gömdü.
    Ne aracı kurumlar hesap sordu nede medyada hesap soran tek kişi gördüm. Üzerini kapadılar.

Viop'a geri dönmeye hevesli değilim. Ancak çok büyük düşüş olursa belki dönerim, pandemi ilk başladığı andaki gibi.

Artık ekonomiyide sıkı takip etmiyorum. Yüzeysel bakıyorum.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

4. yeni gördüm geçmiş olsun.

5. Geçmiş olsun Ali Cemal Abi

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    h//g, rasit sağolun.

---

Devletin açıkladığı enflasyon TÜFE de yıllık %48. Gerçek enflasyon ise %100.

akp'ye 21 yıldır oy atılıyor. Geldiği yer neresi.? enflasyonda akp öncesi dönemden daha kötü. Diğer şeylerde de akp öncesinden çok daha kötü.

- Enflasyonda devlet rakamı olarak batık durumda. Enflasyonu düşük gösterdiği için de enflasyona göre zam alan çalışanları ve bu çalışanlara ürün hizmet satan kesimin ebesini bellemiş durumda. Enflasyonu düşük göstermeyip millete enflasyon kadar zam yapsa yine kurtaracak. Ama büyük kazığı 2006 dan beri bu kesime attı. Fakirleştirdi.

- akp devraldığında ülkenin dış borcu 120 milyar dolardı. Şu an 500 milyar dolar ve önümüzdeki 25 yılıda YİD lerle(yap işlet devretle yapılan otoyollar, köprüler, tüneller, hastaneler) müteahhitlere borçlandırmış durumda. akp gitse bile attığı kazığı 25 yıl daha ödeyecek bu millet.

- akp devraldığında tarım ve hayvancılıkta kendi kendimize yetiyorduk. İthalat yok sayılırdı. Şu an hayvancılık ve tarımı batırmış durumda. Büyük ihtimalle dünyanın en pahalı eti ve tarım ürünlerini tüketiyoruz. Et pek zamlanmadı demeyin o büyük marketlerden aldığınız et normal et değil. Ağırlaşsın diye içine kimyasal sıvı sıkıyorlar. test için yağsız kıymalık et alın ama çektirmeyin. O eti evde tavaya atıp biraz kızartmaya çalışın. tavanın içi göl oluyorsa, o ete kimyasal sıvı sıkarak ağırlaştırmışlar. 1 kg diye aldığınız et gerçekte 600 gram. yani 80 TL verdiyseniz gerçekte 110 TL vermişsiniz üzerine o kimyasalla uzun vadede zehirleneceksiniz. tarım ve hayvancılıkta planları olmadığından, tarım alanlarını, meraları satıp bina diktiklerinden, tarım ve hayvancılık geriledi. Yerli tohumu neredeyse yasakladılar, yabancı GDOlu(hibrit) tohumu teşvik ettiler ve tarım yabancıya muhtaç hale geldi. Sırbistandan İthal ettiğin ineğe Yunanistandan ithal ettiğin samanı yediriyorsun(bu cümle köşeden yazara ait, ismini hatırlamadım y. özdil olabilir.). 80 yıl önce Mercimek sattığın kanada dan mercimek ithal ediyorsun, 80 yıl önce tarım ürünleri buğday sattığın Rusya dan buğday, arpa ithal ediyorsun.(bu bilgi köşeden yazara ait, ismini hatırlamadım M. Muratoğlu olabilir.)

- Değerli maden haklarını yabancıya sattın, ülke siyonist maden şirketleri ile doldu. Her yıl toprağından çıkardıkları altınları kasalara koyup yurt dışına çıkarıyorlar. Madenin olduğu yerdeki köylü o madenden çıkan altın dan faydalanmadığı gibi, üstelik maden şirketinin kullandığı siyanürle toprağı zehirleniyor, havası zehirleniyor, köylü daha kötü duruma düşüyor. Köylünün altını alınıyor, yerine köylü siyanürle ve kel toprakla baş başa bırakılıyor. O toprakları dedeleri savaşarak, ölerek kazanmışlar. o altın o köylüye ait. Bu halka ait.

- 100 milyar dolar civarında kamu şirketini sattın. O para ile yatırım yapmadın parayı faiz ödeyerek sıfırladın. Elde kalan savunma sanayi kamu şirketlerine fetö gibi abd nin kurduğu sunni tarikatları soktun, o şirketlerin ileri teknolojileri yurt dışına çıktı. israil, abd ve ingiltere aldılar. yarın o İHA larla bu 3 ülkeye karşı savaş o İHAlar havada imha edilecek çünki teknolojini kaptırdın. Nasıl işlediği, nasıl sinyal karıştırdığı, nasıl dost düşman ayırdığı hepsini biliyorlar ve o tarikatlar hala o şirketlerin içindeler.

- Sağlık sistemini baltaladın. İlaç ve aşı fabrikalarını kapattın, ilaç ve aşı da yabancıya muhtaç hale getirdin. İlaç ithal eden tarikat firmalarına her yıl milyarlarca dolar para ödüyorsun. O para eskiden yurt içinde kalıyordu.

- Dovizi önce en aşağı haketmediği seviyelere indirdin, yabancı ürünler çok ucuzladığı için ülkede fabrikalar kapandı ithalatçı ülke haline geldik. Ülkede doviz kalmadı. Böyle olmadı dedin bu seferde dovizi uçuk fiyatlara çıkardın ve ülkedeki insanlar dahil her şey yabancı için bedava haline geldi. her şey yabancı için bedava sayılacak fiyatlara satıldı satılıyor. Bu satışla gelen parada ithalat yolu ile geri dışarı çıkıyor. malın mülkün satıldı, elde parada kalmadı. 20 yıl sonra hurdaya çıkacak arabalar ve elektronik ithal ettin. Üzerine sattığın şirketlerin kazancıda her yıl yurt dışına çıkıyor.

- Eskiden devlet kurumları yarım yamalakta olsa devlet kurumuna benzerdi. Şimdi tarikatlarla doldurulmuşlar, ne doktor doktora benziyor ne mühendis mühendise. Üniversite sınav sorularını tarikatlara vermişsin, kamu sınav sorularını vermişsin, hiç ders çalışmadan o sınavları kazanıp karşına kamu doktoru olarak, kamu mühendisi olarak gelmişler. Kamu doktoru diye gidiyorsun, karşında genç ve imam havasında bir delikanlı. Kendi hemşiresi kadar bilgiye sahip değil, hemşire doktora gülüyor kaale almıyor. teşhisi teknisyen koyuyor. doktor bilgisayardan karşılığına bakıp ilaç yazıp gönderiyor. İnternetten okuyarak hastalığın ve tedavisi hakkında daha çok şey öğreniyorsun. Kamu mühendisi yol yapıyor daha ilk yıl yağmur çukurları oluşuyor, yokuşlardaki yol yamuluyor. Birinci yıldan itibaren tamir gerekiyor, 4 yıl sonra yolu baştan yeniden yapmak zorunda kalıyorlar.

Aklıma gelenler bu kadar ama bunlardan tek bir madde için bile adamı işten atarlar. slında o adamı işe almazlar çünki iş görüşmesine geldiğinde ben buyum diye bağırıyor. İşe almazsın. Ama arkanda abd varsa oluyor bu işler. Sonuçda bizim çenemizi yoruyor.

.
    Son düzenleme : alicemal; 05-02-2022 saat: 16:55.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

selamlar,

karne tatili bitti ve geri geldik

hacimsiz bistti yukarı aldılalar hemde sanayilerle

bankalardaki citi takasındaki artışı herkesin gözüne sokmuşlardı ki

gene aynı oyun

hokus pokus

geçen yıl boş kademelerle bir ara gene byle yukarı almışlardı

herkes patlıyacak derken yukarı gitti ve düşmedi

bakalım yarın da aynısı olur mu

21,60 dan asesan var tabi ki zarar da var ama olsun

yakında bae ziyareti var bakalım görelim beklenti falan filan olur mu

zaten ya yazı geliyor

ya tura

fazla da düşünmeye gerek yok

bol kazançlar dilerim hepinize

8. Marketteki ete kimyasal değil sadece su katıyorlar,daha kırmızı daha canlı renk görünmesi için. Bu da iyi birşey değil tabi ki.

BIST testere yapmaya devam ediyor. Uzun vadeci olmayan için bir trend yok, gün içi oynaklıklar yüksek. Testerenin dalgasını yakalayan iyi kazanç elde edebilir. Ters pozisyonda kalsan bile bekleyince pozisyonun kara geçebiliyor. Ancak testerede tecrubesi olmayan veya dalgaya ters gitmeye başlayan için artarak büyüyen kayıp olur.

Sayfa 719/852 İlkİlk ... 219619669709717718719720721729769819 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •