Sayfa 100/852 İlkİlk ... 50909899100101102110150200600 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 793 - 800 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Peki hiç ekonomi kanalı seyretmeyelimmi.? Hiç ekonomist köşesi okumayalımmı.?

Hepsini seyrediyor, hepsini okuyorum.
    Gerektiğinde bende ekonomi kanalı seyrediyorum ama sizin gibi değil. Hamuda kalkarak seyrediyorum. O zaman gerçek kabak gibi görünüyor.

Dün haberturk te bi köşe yazısı okudum ama hamuda kalkmadan okumuşum, resmen delirdim. Yazıyı güntay şimşek isimli değerli şahıs yazmış.

Tusaş ve bayraktarın IHA hikayelerini biliyorum, epey araştırdım o konuyu.

Adam bayraktarları öve öve bitirememiş. Yazısı baştan sona yanlış. bayraktarların, (devletten sözlü alım garantisi almadan hiç bir ticaret adamı tecrübesi olmayan ileri teknoloji işe dağ gibi para bağlamaz, o parada devlet bankalarındandır ya, adam mezun oluyor IHA üretiyor dünyada sadece 6 ülkenin ürettiği IHA yı) tusaş'ın IHA mühendislerini projeleri ile beraber transfer etmesi ile IHA üretiyorlar. Dünyada böyle bişeyi yapın direk vatana ihanetle ipin karşısındasınız. Pardon, dünyanın bi kaç ülkesinde.

Her neyse tam delirecem, hamuda kalkmadığımı fark ettim.
    Hamud pozisyonunda tekrar okuyunca, kabak çiçeği gibi güzelleşti yazı. Adamın günahını almışım...

bu habertürkün yazarları korkunç... oray eğn abd maceralarını güzel anlatıyor, araya çok reklam sıkıştırıyor ama okunuyor. fatih altaylının delikanlı yazılarınıda okurum ama adamın patron adamı olduğunu bilerek okurum kapalı gözle değil. birde ekonomist yazarlarına haftada bir bakıyorum, bilmediğim bişey varmı diye...

ama korkunç bir gazete... hamuda kalkmadan okursanız, suya götürür susuz getirir. döndüğünüzde, evi arabayı karıyı kaybetmişsiniz demektir.

Ege Cansen hocamda bugün saçmalamış.
    Her zaman söylerim, zeminden bağımsız, o zeminin üzerindeki olaya yorum yapamazsınız. Diye.
    Eskişehir belediyesi, halk ekmek büfelerinde açık süt satacak, ona kızmış. Hem zarar edermiş kimse almazmış, hemde şirketlere rakip olması doğru değilmiş. Hamuda kalkınca yazıyı farklı algılıyorsunuz tabi.
    Ege hocam hayatında hiç fakir hayatı yaşamadığından, orta sınıf mahallelerde bile 25 kuruş daha ucuza alabilmek için kış soğuğunda milletin halk ekmek kuyruğuna girdiğini bilmez. 10 sene önce TBMMnin 500 metre ilerisindeki kızılay halk ekmekte kışın sabah soğuğunda kuyruk gördüm. Başka yerlerdede gördüm. Şu ara görmüyorum sanırım büfe sayıları arttı, belki eskiden belli saatlerde satarken şimdi her saat satmaları etken oldu.
    Kalite sütü uygun fiyata sat, alan çok olur. Ne sen zarar edersin, ne üretici, nede satıcı. Herkes kazanır. Araya kimseyi sokma.

Peki zemin ne.?
    Tabiki belediye bu işi yapmamalı ama ülke bozuk. O işe mecbur bırakılıyorsun. ülke soygun talan düzeni ile işliyor. Devlet arızalı olunca kendi mahallende düzeni kurabilmek için devletin düzeninden farklı işler yapmak zorunda kalabiliyorsun.

Her neyse... kendi işime bakayım artık...
    Son düzenleme : alicemal; 17-01-2019 saat: 11:53.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bi kaç gündür VOB tarafına bakıyorum. Bu sefer fazla muhabbete sarmışlar bilgi azdı. Yanlız deniz43 ün bi yazısı vardı, Doviz mevduatları 161 milyar doları bulmuş. MB her hafta açıklıyor. En son 153 dü diye hatırlıyorum.

Demekki sirketler ve parası olanlar, seçim sonrası kaos bekliyor.

Tabi şu riskte var. Hükümet bi müddettir tekrar abd ile cilveleşmeye başladı. Olurda seçime kadar yada seçim sonrası IMF veya benzeri bir kurumla anlaşırda, ülkeye onlarca milyar dolar sokmanın yolunu bulursa, doviz alanlar yine kaybedecekler.
    Riskli iş. Tüm paramı dovize veya dovize endeksli şeylere bağlamazdım.

Doviz borcu olan şirketleri, dovizle dışarı iş yapanları anlıyorum, onların alması satması doğal ama yatırım amaçlı alanları anlamıyorum desem onuda anlıyorum. Doğaları böyle değiştiremezsin. Ancak sopa yada havuçla kontrol altında tutabilirsin.

Ancak gerçekten iyi ve kapasitesi yüksek bir insan çıkacak, yapmayın ülkenize zarar veriyorsunuz diyecek, bak o zaman vazgeçebilirler. Çünki insanların %99 u gerçekte iyidir. Verdikleri zarar cahillikleri yada aptallıklarından.

Tabi siyasette öyle iyi ve kapasitesi yüksek biri kalmadı. Hepsi ... şimdi yazsam mahkemelik olma riskim var ama anladınız.

Mecliste olmayan alternatif partileri inceliyorum, oy verebilecek birilerini arıyorum. Ama bir müddet inceleyince onlarında arızası çıkıyor. Yinede meclistekilerden iyiler. Haydar Baş ı dinledim. Çok iyi şeyler söylüyor ama tipi erbakan tipi, konuşma tarzı çok rahatsız edici. Vatan partisi Perinçeki epey bi izledim. Onunda zekası ve kapasitesi yerlerde, ayrıca kötü niyetini fark ettim. Bu ara TKP yi dinliyorum, Türkiye Kominist Partisi. Adam tam benim düşündüklerimi söylüyor, yahudi veya yahudi uşağı tipide yok gibi... Emin olamadım ama yahudi dir diyemem. Şu ara kafa TKP de.

Eğer arızalarını bulmazsam ona oy vereceğim. Benim düşündüklerimin haricinde bişey söylemedi adam. tabi söylemek başka, uygulamak başka. Meclisteki hangi parti ben azılı hırsızım katilim nitelikli dolandırıcıyım diyorki.? Hiçbiri. hepsi ben süperim diyor.

En iyisi benim parti kurmam ama oda çok büyük bir örgütlenme gerektiriyor. Büyük sermaye lazım. Zaten kurmaya kalksan hemen çevreni abi ben çok iyiyim diyen aşırı hevesliler doldurur. Aşırı heves-fanatiklik, zayıf irade demek. Zayıf irade demek, ben her yola yatkınım demek. Elinde sopa ile başımda durmazsan her haltı yiyebilirim demek...

Yani durum umutsuz. TKP her sene %0 oy alsada fark etmez, vicdanım rahat olsun... incelemeye devam edeyim.. Hırsızlık ve kötü niyet bulmazsam, altındanda yine yahudiler veya yahudilerin 100 yıldır kullandığı diğer azınlıklardan biri(rum ermeni) çıkmazsa, onlara oy vermeyi düşünüyorum.
    hadep abd uşağı olmasaydı ve pkk temsilcisi olmasaydı onlara oy verirdim ancak abd uşağı olmasaydı zaten %10 oy alacak kadar yükselemezdi. Hep %0 alırdı. Sistem ona izin vermiyor. medya lazım, devlette güç lazım.
    Uşak olmak bu kadar değerli bu maymun dünyasında.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    trump, hedeflediğini ufaktan başarmış görünüyor. Tüm dünya şaşırtıcı bi şekilde aman dilemeye başlamış gibi görünüyor.

Vurucu olsun diye abarttım ama durum görüntüsü bu.

trump ın hedefleri kendi ülkesini batışa gidişte hızlandıracak hedefler bunu defalarca yazdım ancak kısa vadede durumu iyileştiriyor gibi görünüyor. Güneşli havada gökdelenden düşersiniz. Aşağı inerken güneş yağı sürüp güneşten korunuzsunuz, ama yağ düşüşünüzü hızlandırır, yağ gibi kayarsınız. trumpın yaptığı işler güneş yağı sürme işleri..

abd bu duruma, karşılıksız para basma sayesinde HIZLA geldi. Aynen güneş yağı sürme örneğinde olduğu gibi, 1971 de altına dayalı USD basma anlaşmasından vazgeçtiler ve karşılıksız para basma anlaşmasına döndüler.

abd neden bunu istedi. Dünyaya hakim olma hevesleri vardı, aç gözlülüklerinin sınırı kalmamıştı. Dünyaya hakim olmak büyük ordu ve büyük para gerektirir. başka ülkeler teknoloji geliştirip kendilerinden güçlü hale gelemesinler diye büyük gizli servisler gerektirir. Hepsine korkunç para lazım.
    CIA nın bütçesi, dünyanın %96 ülkesinden fazladır. Türkiye dahil. Resmiyette hariç ama gayrıresmi CIA nın kazandığı parada yılda yüzlerce milyar dolar olmalı. Afganistandaki yıllık 500 milyar dolarlık uyuşturucu transferini yönetiyorlar. Güney amerika uyuşturucu ticareti CIA kontrolunde. kendi halkını uyuşturucu ile zehirleyerek yok ediyor dünya hakimiyeti için. Bu arada dünyayıda zehirliyor.

Her neyse yaw, bu konuya neden girdimki.?

1971 de karşılıksız para basmaya başlaması, kolay para, abd yi tembelleştirdi ve obezleştirdi.
    Şu anda abd de ağır işlerde çalışan onmilyonların hepsi göçmen. trump göçmen alımınıda durdurursa tam obez olacaklar.
    Teknolojide çalışanlarda benim gördüğüm hep göçmen. Proje yayınlanıyor bakıyorsun ekibin yarısının ismi çinli yada hintli. Nobel alan ekibe bakıyorsun çinli hintliler var. Onlar olmasa büyük ihtimalle o buluş gerçekleşmeyecek. Ama ödülü alan ekip başı anglo sakson, germen, frank yada ibrani.

Ha konuya neden girdim.

Hani long oynamaya başlarsınız, endeks shorta dönmüştür ama sizin kafa bi türlü dönmek istemez. Epey bi zarardan sonra dönersiniz.

Onun gibi.
    ABD karşılıksız bol para basmaya başlayınca dünyaya para saçmaya başladı. Enflasyonuda yükselmedi çünki parayı halk değil üstteki azınlık kullanıyor. Dünyayı satın alıyorlar. ucuz ithalatlada halklarını besleyip uyutuyorlar. Bizde bunu 15 yıl yaptık ama sadece ucuz ithalat kısmını. Dünyada dev şirketler alamadık. Ama tüm dev şirketlerimizi dolarlarla gelenlere sattık. Üstüne gırtlak bor.ç, üstüne arzi orman sat filan... her neyse konu bu değil...

Şimdi abd 40 yıldır para saçıyor, abd ile işyapan firmalar ülkeler ihya olup gelişiyordu.
    trump buna dur demeye çalışıyor. Ama kapasitesi yetersiz olduğundan bu işi ticari refleksleri ile yapıyor ve başaramayacak. Sebebi bilmezsen sonucu değiştirmen şansa kalır, değiştiremezsin.

abd, dünya gücünü kaybetmemek için habire para basıyor. Bu saçılan paralardan faydalanan avrupa ve asya ihya oluyor, teknoloji geliştiriyorlar. Biz ise o paraları birilerinin cebine koyup yurt dışına gönderdik. Yine bize getirdiniz ama konu biz değiliz diyorum.

Şimdi trump dünyayı tehdit edip kısıtlamalar getirince, asya ve avrupa bunu kabullenip küçülmeye gidecekleri yerde, abd tehditleri ile kuyruğu kıstırma durumuna geçmiş gibi görünüyorlar... Bol paradan vazgeçmek istemiyorlar.

Bunu küçük örnekle anlatayım... İnsanın doğası en kolay yoldan istediği şeye ulaşmak üzerinedir. SSCb dağılıp halkı bir kaç yılda çok fakirleşince, rus kadınların ilk aklına gelen neydi.?
    Çalışmak değil.
    TV lerde sinemalarda gördüğü Batıdaki eğlenceye ulaşmak ve bunun içinde bedenlerini satmak. Tüm dünyaya götürüldüler ve bedenlerini sattılar. Bunlardan 10-15 tanesi ile istanbulda iken tanıştım ve durumu irdeledik. Neden SSCB bu hale düştü diye dost sohbetleri yaptık. .

Suriye halkı başka örnek. Dışardan saldırı olunca ne yaptılar.? Savaşıp ülkeleri için öldülermi.? Hayır. Fırsatını bulan milyonlarca insan, TV lerde gördükleri eğlenceye ulaşmak için bunu vaad eden ülkelere doğru yola çıktılar. Savaşı fırsata dönüştürmeye çalıştılar. rusya olmasa Suriye devleti şu an fiiliyatta yoktu.

Dahada küçük örnek..

Apartmana mantolama yapılacak. Bu sebeple 1 yıllık geçici olarak aidatlar arttı, atıyorum 200 dü 300 oldu.
    1 yıl sonra mantolama bitti, yöneticiler 300 ü, 200 e geri çektilermi.? hayır. Çünki kendi ceplerinden çıkmamış olan beleş para geliyor. O parayı kaybetmek istemediler ve aidatı düşürmek yerine yeni işler uydurmaya başladılar. Uydu takarız, bahçeye çardak yaparız gibi... Kolaya beleşe alıştıysan, onu bırakmak zor gelir. İnsanın doğasına uygundur bu.

Hali ile avrupa ve asya şimdilik trump la anlaşmanın yolunu arıyorlar. özellikle Çin, %10 küsür büyümelerden %7 büyümeye gelince sapıttı.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    biogenetik te müthiş müthiş üzeri gelişmeler var. Bi kaç gündür okumaya çalışıyorum ama zaman ayıramadım bi türlü...
    tarih bir sayfa okudum delirdim. Batının yazdığı tarihi saçmalıkları kakalamaya çalışan bi sürü embesil akademisyen ve öğrenci.

Neyse artık son bi kaç haber okuyup işime bakayım...
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    2 gün önce şunu yazmıştım.
    "BIST 100 bine yaklaşırsa veya 95bin üstüne çıkarsa hafifçe senet azaltabilirim. Senet satarsam, o parayla yine altın alırım."

Yapabilirim demiştim.
    Şimdi BIST 97 binde ve bu konuyu hesapladım. BIST bank dan azaltma yapayımmı.?

Vazgeçtim.

Sebebi.
    Altın 1300 de. Önceki tepesi 1350 idi. Önünde fazla yol yok yüzde üç kadar. Portfoydede epey altın var.

Peki, USD yükselirse, TR piyasası altın coşar.?
    Seçimlere kadar hükümet kendi çıkarı için, piyasanın her istediğini verecek gibi görünüyor. Piyasa istediğini alıyorsa, seri katil olsan yinede sırtını sıvazlar "aferim" der. Bunu avrupalı, rus, abd li bize sık sık yapıyor. Onlara kapıyı açınca aferim e geçiyorlar ama biz hayatta ders almıyoruz çünki medyan yahudi, partilerin yahudi üretimi, tarikatların bile yahudi üretimi.

her neyse...

Seçimlere kadar USD, dolayısı ile altının coşacağı beklentisi zayıf.

endeks 100bini geçermi.? Bi realizasyon gelir herhalde sorası geçermi.?

Eğer piyasanın istediklerini vermeye devam ederse, seçimlere kadar geçme ihtimali var. İhracat artıyor, faiz düşüyor...

BISTin alternatifi şu an için pek çekici olmadığından azaltmaktan vazgeçtim.

hele bide IMF veya benzeri kuruluşla anlaşma olursa, altın doviz el yakar, BIST den daha çok kaybettirir.
    Pozisyonum, mevcut şartlarda iyi gibi görünüyor, beklemeye devam.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bazen medyada haber okumak işime gelmiyor çünki acaip sinirlerim bozuluyor, terastan aşağı atlayayım diyorum.
    Tabi benim teras 1 metre siz denemeyin.
    O zaman bizim VOB taraftan haber alayım diyorum, giriyorum topiklerine.

Abicim içlerinde zeki çokta, şunu anlamıyorlar. Çok sıra dışı biri değilsen, endeksi kısa, orta ve uzun vadede yönlendiren oyuncuların hafiflettiği sürünün içindesin.
    Kısa orta yönlendirenlerle uzun vade trend belirleyenler farklı olabiliyor. bazen manipulatörlerle spekülatörler, vur kaç amacıyla saatlik, günlük ve haftalık yön belirleyebiliyorlar. Sanırım büyükler onlara elleşmiyor.

İşte bu adamların güttüğü sürünün içindesin.
    Şunu bilmek şart.
    Ben sattığımda, yada ben aldığımda, sadece ben alıp satmıyorum. Sürü halinde alıp satıyoruz. Bu sürü küçükte olabilir, büyükte olabilir. Ama %90 sürü ile alıp satmışsınıdır.

Sen alırken durup dururkenmi alıyorsun.? HAYIR. Mutlaka bi sebebe dayalı alıyorsun yada satıyorsun. Peki o sebep bi tek sanamı işliyor.? HAYIR. Hangi vade oynuyorsan, o vade oynayanların tamamına etki ediyor ve bir kısmı senle beraber alıyor yada satıyor. Ama sen sadece kendini biliyorsun.

Hele hele günlük çizgilere ve haberlere bakarak alıp satıyorsan %100 sürü içindesin.

Sürü içinde olup olmadığını nasıl anlarsın.

Aylık K/Z hesabı tut. 5 ayda 3 veya daha fazla kez kırmızı kapadıysan sürü içindesin. Ama toplamda yani finalde artıdaysan.? O şansa denk gelmiş olabilir bir 5 ay daha tut, hatta 2 defa 5 ay daha tut. %70 oranında ayları kırmızı kapıyorsan sürü içindesin.
    %30 dan daha fazla yeşilsen ve finaldede yeşilsen o zaman sıradışı bi adamsın demektir. Sürü psikozundan az etkileniyorsun ve daha çok mantığınla işlem yapıyorsun demektir. Sürüden bağımsız kimse olamaz doğamız öyle. Az veya çok mutlaka etkileniriz. maymun değilde kaplandan evrilseydik o zaman sürü diye bişey bilmezdik tabiki.

Sen sattığında, senin satma sebebinle aynı nedenden sürüde satıyordur.
    Sen aldığında, senin alma sebebinle aynı nedenden sürüde alıyordur.
    Alma-satma sebebin haberde olabilir, temel analiz veya teknik analizde olabilir.

Bunu unutmamak gerekir. Kurumda fon yöneticisiysende aynı dır bu. Kurumdasın diye genlerin değişmez, diğer fon yöneticileri ile sürü oluşturursun. KY sürülerini avlamaya çalışırsın, senide balinalar avlamaya çalışır. Senin aldığın eğitim ve oyun tarzına göre balinalar taktik geliştirir. İstersen dünyanın en iyi eğitimini al fark etmez. Balina, yaptığını görüyor.

Tek istisna var oda kim? Tabiki efsanevi keçi.
    Atalarımda keçiydi. Denizden kertenkele olarak değil, direk keçi olarak çıkmışız.
    Ana karnında siz önce kurbağa yavrusu iribaş, sora kertenkele şeklindesinizdir, koca kuyruğunuz vardır. Son aylara doğru insana benzersin. Bense ana karnındada keçiyim, her daim keçi oğlu keçi.
    Son düzenleme : alicemal; 18-01-2019 saat: 14:52.
    @NeAcaipDunya

7.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    Ali Cemal abi senin durumunu iyi görmüyorum...Acil müdahale lazım https://twitter.com/Angel565Angel65/...183810560?s=19

MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Ali Cemal Abi bu yavru için dağ keçiliginden salon keciligine terfi etmen gerekebilir ahahaa

SM-C7000 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    tüh be eyÖzgürlük izimi kaybetti sandım ama yine ortaya çıktı.

Bu hafta sonu evrimin dibine vursammı diyorum. Pardon felsefenin. Borsada biraz ferahladık, geçicimi değilmi, 100bini devirirsek anlayacağız.

hükümet, seçime kadar sorun çıkarmamaya, herkese şirin görünmeye çalışıyor. Nefret ettiği adamın konserine bile gidiyor. Seçime kadar yine kendine AtatürkÇÜ'yüm diyen nitelikli dolandırıcıların trenine bindi. (Bu trene binme lafı kendi lafı. Hedefime ulaşana kadar herkesin trenine binerim diyen kendisi.) Atatürk, kendi adını kullanarak milletin sırtından geçinen bu AtatürkÇÜ sülük sürüsünü görseydi, mezarında ters dönermiydi.?
    Bence oda benim gibidir, milletin kapasitesini biliyor ve teşhisini koymuş, öyle gitmiştir. O kapasitedeki adam kendinden sonra olacaklarıda bilir. Zaten olacakları nutukta 90 yıl önceden görmüş yazmış. Ölüp kurtulduğu için huzur içindedir.

Millet öleceğini sandığı zaman acaip korkar. bende ise tam tersi.
    Bi kaç yıl önce kafama çok şiddetli ani bir acı saplandı. Şiddetli acıya rağmen o kadar çok huzur doldumki. "Ölüyorum kurtuluyorum" diye düşündüm.

Sora maalesef ölmedik... döndük maymun sürüsünün içine... şimdi din'nin peşine takılanlarla, AtatürkÇÜ'nün peşine takılanlarla beraber yaşamaya çalış, bakalım ne kadar yaşayabileceksin.
    @NeAcaipDunya

Sayfa 100/852 İlkİlk ... 50909899100101102110150200600 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •