Special Days Image
Sayfa 27/852 İlkİlk ... 1725262728293777127527 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 209 - 216 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Borsa yönünü değiştirecek haftasonu bişey olmadı.
    Sadece bi belediyenin önünde bi adam kendini yaktı. İşsizmiş.
    Geçen aylarda bir kişide meclis önünde kendini yaktı, geçinemiyormuş.

Ülkede 2 kişi kendini yaktı, açlıktan ölen samsunda bir bebek oldu, bi adam yine intahar etti parasızlıktan.
    Hükümet ise yabancı ülkelere yaptıkları yardımları ablatıyor. Her yıl 8 - 10 milyar diye savuruyorlar. Rakamlar öyle ise 40-50 milya yabancı ülkelere "hesapta" yardım yapmışız.

20 sene önce baskın medyamızın tamamı yahudi elindeydi. meclis önünde kasa fırlatan esnafın biri yüzünden medya yaygarayı koparmış, hükümet değişmişti.
    Toplantıda kitap fırlatılmış, yahudi medyası yaygarayı koparmış hükümet değişmişti.

Yahudiler en küçük olayları bile hükümete baskı aracı olarak kullanıp, maddi çıkar elde ediyorlardı. Ya milyarlık teşvikleri öne alınıyordu, ya boğazda ilave yapı izni alıyorlardı, ya özelleştirilen bir firmayı kapıyorlardı, yada yüklü kredileri devlet bankasında onaylanıyordu.

Yahudiler ülke halkını soymak için kullanıyorlardı. O zamanlar mutlulardı.
    Şimdi ise yahudi ermeni medyası yine etkin. Ama ana kanalları kaptırdılar. İnternet haber siteleri yine yahudi elinde. bloombergHT, NTV, fox tv yine sahibi yahudiler, halk tv ise kontrolleri altında, bazı gazetelerde öyle.

Ama halkın büyük kesimi bunları takip etmediğinden, tüm ankara yansa kimsenin haberi olmayacak.

Hani eski yöntemde, haberi oluyordu milletin ama yahudiler bunu devleti soymak için bilinçli yapıyorlardı.
    Şimdiyimi istersin, eskiyimi...

Al birini vur ötekine. 2 kötüden birini seç, alternatif olarak iyi yok.
    Son düzenleme : alicemal; 24-09-2018 saat: 10:18.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Dovizde hala satan yok. Herkes ne olur ne olmaz diye elinde doviz kenarda bekliyor.

Satan olmadığından, piyasaya girip ihtiyaç üzerine bir firma doviz almaya kalktığındada fiyat yükseliyor olmalı. Dovize hücumda görünmüyor. Satece satan olmadığından, en küçük talepte yükseliyor olmalı.

Turizm gelirleri olan dovizde ellerde tutuluyor olmalı. Oteller dovizi bozmamış olmalılar.

Bu direnci damat kıramadı.
    Tabi 130 milyar dolar civarı bankadaki dovizin sahibi kurumlar ve gerçek kişiler yani sade ve az şekerli vatandaş. Vatandaşın elinde kurumlardakinden daha fazla doviz varmış.

Buda ilginç. Nasıl da halkı dovize şartlandırmışlar. Bu şartlandırma, abd ve ingiliz oyunu. Onlara bağlanalım diye, yahudi gazeteleri ve TV leri ile hem kültürel yozlaşma yaptılar, hemde dolarizasyona şartlandırdılar.

Hükümetle damadı, kasımdaki abd seçimi bitince, bizdede doviz düşer diye bekliyorlar.
    ABD seçimi yüzünden baskı yapılıyor düşüncesindeler.

Bu arada gözler sendikasyon kredilerinde.
    Bankalar yenileyebilecekmi.?

İyide devlet bankaları hariç yerli banka yokki. Büyük bankaların hepsi ya tamamen yabancı bir DEV bankanın kolu, yada ortağı. Kredilerde faiz yükselsede almakta sorun olmaması gerekir, eğer olursa, ABD ye destek amaçlı bilinçli yapılıyor demektir.

Bu arada adam enflasyon hedefi önce %20 sonra aşağı düşüreceğiz dedi ama devletin belirlediği ÖTV yede ortalama %50 zam yapmışlar. Hayırlı uğurlu olsun. %50 zam yap, hedefim %20 de YERSEN. Resmi enflasyon rakamı nasıl olsa gerçeği yansıtmıyor, açıklanan rakamı %20 ye göre ayar yapın derim olur biter.

Elektrik ödemelerim apartman aidatı kadar oldu. Elektriğe zamlar devam ederse kira ile yarışacak herhalde.
    Resmi Enflasyon rakamı uydurma değilde gerçek olsaydı %50 olurdu.
    Son 15 yılda %8 filanda çok açıkladılar ama hepsi uydurmaydı, %20 nin altına hiç düşmedi.

Bu arada epeydir ÜFE rakamı hep TÜFE nin 2 katına yakın açıklanır. Ben öyle gördüm, nadiren tersi olur.
    Bakkalı düşün. Hükümetin açıkladığı enflasyon rakamlarına göre,
    Aldığın malın fiyatı hep %50 artıyor, ama sen satarken %25 zamla satıyorsun. 5 yıl böyle gitse, aldığın fiyatın altında satıyorsun demektir.?

Peki niye devlet hep ÜFEYİ, TÜFE den daha büyük açıklıyor, 2 rakamda uydurma.!!!

Sebebi şu olmalı.
    Kiralar ÜFE ye göre belirleniyor. Asgari ücret ve emekli maaşı zamları ise TÜFEye göre.
    E belirleyenler kimler, vekil denen insanlar. Bu adamlar devlet vasıtası ile kazandıkları milyarları nereye yatırıyorlar, gayrımenkule.
    Tanıdığım vekil var, 20 yıldan fazla vekillik yaptı. Adam ticaretten anlamaz, tamamını gayrımenkule gömdü. Yüzlerce dairesi ve arsası var. Bu adam hırsız olmayan vekillerden. Bide yolsuzluğa batan bakan, vekil ve belediye başkanlarını düşünün. Onlarda daha çok kiraya verdikleri gayrımenkul olmalı.
    TÜFEyi hep yüksek açıklamalarının sebebi yine kendi cepleri olmalı.

Nasıl bir aşağılık düzen ama.
    Son düzenleme : alicemal; 24-09-2018 saat: 10:22.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bir tanede huzur verici haber okudum.
    Her yerden hırsızlık haberleri yağıyor, bu haber nadirde olsa bizim iyiliğimiz için çalışan kurumları kaldığını, henüz yok edilemediğini gösteriyor.
    Ta 1960 da kurulmuş bir kurum.

Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü, 7 yeni yerli tohumu ıslah edip tescil ettirmiş. Yani bu tohumu ek, bitkiyi üret, sonra o bitkinin tohumunu yeniden ek ve yine ürün al.

Çoğunuz şaşıracak, zaten öyle değilmi.? HAYIR değil.

İthal tohumlar ve yurt içinde yabancı firmaların ürettiği tohumlar, genetikleri ile oynanmış. Sadece bir sene ekebiliyorsun, ertesi sene yine o yabancı firmadan tohum almak zorundasın. Ürettiğin bitkinin tohumunu yine eksen ürün alamıyorsun.

Bu izinleri verenler hükümetlerin bakanları. HALKI yabancı şirketlerin tohumlarına mahkum ettiler. Kendi ceplerini doldurdular.

1960 da kurulmuş şirket ve hala çalışıyor. Henüz siyasetçi şirketi kapatmamış, belkide fark etmediler. Yabancı şirketler belkide bu haber üzerine siyasetçiye "kapattırın" diyecekler..

Haber huzur vericiydi.
    1980 den beri halk için yapılmış bir iş gördünüzmü... Her yapılan daha önce yapılanların, bazı kesimlerce paylaşılması üzerine...

Birde aselsan, roketsan, havelsan, TAI-TUSAŞ üretimleri huzur verici ama o firmaların içide akp döneminde tarikatlarla doldurulmuş. Bir kısmı fetö sebebi ile atılıyor ama yerine diğer tarikatları dolduruyorlar. Böyle giderse onlarında ömrü uzun sürmez.
    Zaten bu firmaların da temelleri 1970 li yıllarda atılmış. Son dönemlerin eseri değiller.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Sömürgeciler harekete geçmiş.

Otomotiv sanayimizi anlatmıştım. Tamamen bu ülkeyi sömürmek amaçlı teşkilatlanmış. İhraç ettiğimiz araçlara ve yedek parçalarına ödediğimiz tutarla, yurt dışına sattığımız araçlardan aldığımız tutar aynı. Yani koca otomotiv sanayimizin bu ülkeye doviz katkısı SIFIR.
    Ama üretebileceğimiz parçaları da üretmeyip yurtdışındaki yahudi firmalarından aldıklarından, otomotivde dovize bağımlı durumdayız.

Bu asalaklar, son aylarda iç pazarda satışlar %50 düşünce panik yaptılar. Bu yıl satışları düştüğü halde gelirleri düşmedi arttı, sebebini yazmıştım. Ama böyle giderse önümüzdeki yıl gelirleri çok düşecek. Panik yapmışlar. Devletteki 4 ekonomi bakanını ayarlamışlar, toplantı yapacaklarmış.

Ne diyecekleri açık, "aman destek"
    Peki halkı temsil eden bu bakanlar ne diyecek. "Siz vergi veren bu ülke vatandaşı için 80 yıldır ne yaptığınızı anlatın, bende size bu vatandaşın vergisini destek olarak vereyim." diyecekler değilmi.!
    Güldünüz tabi... "Bizim bu işte çıkarımız ne olacak" diyecekler. Gülmeyin, vekil akrabam var, kendi şehrinden her gelene aynı şeyi söyledi, "benim bu işte çıkarım ne"
    Ayrıca kasa sıfırlayan bakanlarıda biliyorsunuz.

Önümüzdeki 4 ayda %70 oranında iç pazarda daralma bekliyorlarmış.

BIST için kötü haberdi bu. Hemde çok kötü... Değişme ihtimali, kasımdan sonra dovizin 5 TL civarına düşmesine bağlı.

Bu arada tekstil üretiminde işçilik hariç üretim tamamen doviz fiyatlarına endeksli diyor bir tekstilci, bunada çok şaşırdım. Pamuk, gübre, tohum filan ithal ettiğimizi biliyordumda, diğer neyi ithal ediyorsun. Makine desen bizde yapılıyor, boya desen bizde yapılıyor.? Neyi ithal ediyorsun. Büyük oranda kredili çalışıyor olmalılar, kredi fiyatlarıda dovize bağlı. Acaba bumu.?

İnşaatçılarda bi kaç yıldır zora düştüler, batanlar oldu. Böyle giderse büyüklerden topu dikenler olacak. Halkın sırtından yaşatmaya devam ediyorlar.
    0,98 kredi veriyoruz diyorlar ama sahtekarlık. Ederi 500bin eden evi 600bin fiyat koyup 0,98 faiz diyorlar. Fiyatı 700bin koy SIFIR faiz de. Daha çok kandırırsın.
    Zaten bu yöntem onlarca yıldır uygulanıyor, kimsede ses çıkarmıyor. Faizi fiyata ekleyip 12 ay 24 ay sıfır faiz diye reklamlar çıkıyor.
    0,98 faizli diye yutturulmaya çalışılan son kampanyanın tek avantajı 120 ay vadeli olmsı. Bu sebeple alanlar olur.

Birde yabancıya gayrımenkul alım kolaylığı getiriyorlar. Zaten almaları çok kolay bu seferde vatandaşlık verelim diyorlar.

Batıda kim isterki Türkiye vatandaşlığını. Kimse. Sebebi batıda Türkiyenin görüntüsü. Yerli Medya bizi nasıl uyutuyor, kendi çıkarlarına uygun şekillendiriyorsa, batıdada aynı. ABD li damat var geçen yaz beraberdik, ABDnin ortadoğuda yaptıkları ile ilgili bilgi sıfır. Kendisi yüksek eğitimli bilinçli bir ABD li. Tek bildiği, abd ortadoğuya barış götürdü. 8 yıl öncede bir ingiliz gençle muhabbetim odu oda başka damatdı, oda aynı şeyleri biliyor. Anlatamıyorsun. Türkiye dahil tüm ortadoğuyu vahşi ülkeler olarak görüyor. vahşi görünüyor ama vahşeti yaratanlar ingiliz-abd-israil-fransa ve diğer destekçi avrupa ülkeleri.

Her neyse... batıda kimse istemez vatandaşlık tabi istisnalar hariç. En çok savaş altındaki zengin araplar, biraz ruslar belki paralı çinliler varsa onlar ister. Zaten evleride onlar alıyorlar.
    Son düzenleme : alicemal; 24-09-2018 saat: 10:43.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Artıya geçtiğime göre portfoyun son durumunu yazayım.
    Yanlız daha önce bahsettiğim istanbul daki hırsız kooperatif yöneticileri yüzünden, özel sektör borçlanma araçları fonu parasını çekmek zorunda kaldım. O sebeple oranlar değişti, artık sadece BIST banka ve BIST şirket var.

BIST banka %33
    BIST şirket %67

K/Z %10,54

Endex aralıkta 110bini görürse, bende +%30 u geçicem gibi görünüyor. Hedefim buydu.
    Kasım sonu aralık başı gibi hisse portfoyunu sıfırlamayı planlıyorum.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    3 gün istanbul arası verdim, bi 100bini geçirememişsiniz.

Gözlemlerime dayanarak hayvandan pek bir farkımız olmadığını görmüştüm.
    Panik anlarında, aynı hayvanlar gibi davranırız. Karşımızdakine gücümüzün yeteceği kanısındaysak yine hayvanlaşırız. Cinsel konularda hep hayvanızdır.

En şaşırdığım şey cinsel sinyal gönderen kadınların çevresinde fır dönen erkekler.

Mart ayında çiftleşmeye hazırım sinyali çakan dişi köpeğin etrafı nasıl hırlayan erkeklerle dolar. Bir birlerine hırlarlar en güçlüsü dişiyle çiftleşir, diğer leri şans beklerler, bi köşede dişiyi yanlız yakalarmıyım diye bölgeden ayrılmaz.

Aynen insanlardada var. Kolay gibi görünen kadınların kıçının çevresi hep mart erkekleri ile doludur. Güçlü hisseden hemen konuya girer, güçsüz hissedenler zamanını fırsatını beklerler.

Kadının ve erkeğin evli bekar olması farketmiyor.

Asıl yazmak istediğim konu başka.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bilgi eksikliğin varsa, çok kolay yönetilirsin.

Hemen sürüye katıp sağmaya başlarlar.

Her yıl şahit oluyoruz. Parana piyasanın şu kadar üstünde faiz verecem. Millet %20 veriyor ben %50 verecem.
    Yada evi şu fiyata al, aylık 3bin TL kira garantisi veriyorum. O bölgede o evlerin kirası 1000 TL. Adam 3bin veriyor.

Ekonomik bilgin yoksa kolay kanar, soyulan sürüye katılırsın.
    Banka %20 faiz veriyorken bu adam hangi işi yapacakta 1 senede paranı ikiye katlayacak.? Bişeyler söyler, ekonomik bilgin yoksa gittin.

En çokta korkularımızı kullanırlar. Cennet cehennem.
    Başımıza gelen her kötü olayı, suç işlememize bağlarlar, iyiyide kendi yüceliklerine.
    Nerden, ne sebeple kötülük geliyor, nerden ne sebeple iyilik çıktı bilgin yoksa, sağılan sürüdesin.

Korkmaya o kadar çok meyilliyizki. Bugün şahit oldum.

Bilgin yoksa hemen korkarsın.
    Mesela bir şelalenin üstündesin. Suya dalacaksın. Şelalenin derinliğini biliyorsan, korkmadan atlarsın. Bilmiyorsan korkarsın.

Bataklık kenarındasın, karşıya geçmen lazım. Bataklıkta yılan varmı, timsah varmı, batıyormu bilmiyorsan korkarsın. Biliyorsan, uygun yerden korkmadan geçersin.

Kadın bir misafirimiz var henüz 60ına gelmemiş.
    İstanbuldan yeni geldi ege kıyısına. Bizim buralar 2 gündür biraz fırtınalı, hafif kapalı.
    Kadını, İstanbuldan çocukları aradı, egede hortum olacakmış, izmir, kuşadası, muğla kıyıları filan ayvayı yediniz. Kadın hemen internete daldı 120 km fırtına diyorlar. Sağdan biri geliyormuş, soldan biri, birleşecekler kusursuz hortumu oluşturacaklar.

Kadın bir korkmaya başladı sormayın gitsin. Bilmediği bir coğrafyada, bi kaç korkutan haberle kendinden geçti.
    Bu kadını kolaylıkla sürüye katar sağmaya başlarsın.
    "Evet doğru korkunç olacak, evler dayanmaz, ilk oluyor, hemen şunu yapmalıyız. O iş için hadi para toplayalım." diyebilirsin.
    Yeteneğine göre bişeyler uydurursun, din adamlarının yeteneğini tartışamayız.

Kadın sağılmaya hazır. Ayıp ediyorum ya kadına, ama bilimsel gözlem gibi okuyun. Kadın bilime katkı sağladı.

15 yıldır ege sahillerinde yaşadığımdan, hava durumlarını iyi bilirim. Mevsim geçişlerinde fırtınalar olur.
    Ayrıca sürekli haber okuduğumdan, son yıllarda akdeniz ve karadenizde küçük hortumların cam ve naylon seralara zarar verdiğinide biliyorum. Küresel ısınma sonucu, bizim büyük denizlere bakan kıyılarımızda hortumlar görülmeye başladı. Ancak ev yıkacak kasırgamız henüz türkiyede yok. Akdeniz ve Karadenizdeki gibi, Egede hortumda yok. kasırgalar ve büyük hortumlar okyanuslara kıyısı olan yerlerde olur. Sıcak deniz akıntısıda lazım.

İşte benim bu konudaki bilgim, zerre korkmamama sebep oluyor. Kadın ise hiç bilmediği bir konuya denk geldi, korktu ve soyulmaya hazır. Kötü niyetli biri lazım sadece. Bazende iyi niyetle başlıyor, paralar gelmeye başlayınca, para insanı bozuyor.

Her neyse. ABD neden islamı düşman gösterdi kendi halkına. Bombaları atan terör yaratan islam örgütlerini, bizzat abd hükümeti yarattı. Neden kendine düşman yaratıp halkını korkutuyor.?

Yunan hükümetleri. Hiç ihtiyaçları olmadığı halde neden sürekli Türkiye sınırlarını kaşıyorlar ve Türkiyeyi kışkırtıyorlar. Türkiye ile neden hep düşmanıymış gibi bağ kuruyor. Ermeniler neden hep Türkiye ile sorun yaratıp düşmanca tavır sergiliyor.?

Hükümetlerin neden düşmana ihtiyaçları var.?

Halklarını düşmanla korkutup, bir araya toplayıp birlik olmak. Sonrada korkmuş halkı istediği gibi yönetebilmek için.
    Bunu, sürüyü ağılda toplayıp sağmak olarakta çevirebilirsiniz.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Olmadığım 3 günde bakalım borsa yönünü değiştirecek bişey olmuşmu.

BIST e bakışımı açıklamıştım. Tekrar hatırlatayım.
    Kasım sonu aralık başına kadar bir miktar yükseliş bekliyorum. 110bin yakalarsam sevinecem. Geçerse sürpriz olur. Nasıl geçer, hükümet güçlü ülkelerle bi anlaşmalar filan yaparsa, yani sanal bahar yaratırsa, 110bini geçebilir, ama öyle bir sanal bahar görünmüyor. Yada bizim millet insafa gelir bütün dolarlarını devlete "somaliye yardım etmesi için ve bi kaç saray daha için hibe ederse" USD 5 i görür BIST de 120 bini. Öyle bişeyde imkansız. Sebebi bizim milletin zekileşmesi değilde, hükümetin koyun gütme performansı çok düştü.

Netçede aralık başı 110bin umudum var. Aralıkta banka ve şirket bilançoları, 2018 için bağlanmadan önce BIST den çıkacam. BIST deki büyük oyuncu bankalar ve FON lar, 2018 bilançolarını iyi göstermek için BIST i yukarda kapamak isteyecekler gibi görünüyor.

Ülke ekonomisinin kötüye gittiğini bu forumda açıklamama zaten pek ihtiyaç yok. O zaman neden yükseliş bekliyorum. Çünki kısa vadede hala bi şekilde şirketler kârlılıklarını yüksek tutmayı başardılar. Belki şirketlerin büyük kısmı bilanço oyunları yaptı. Bir kısmı ihracata çalıştığından zaten iyiydi. Araba şirketlerinde satış düştü ama kur farkı bu sene artı yazdı onlara bu sebeple çok kâr yazdılar ama bu iş sadece 1 seneye özeldi, bankalar yine devlet teşviklerininde yardımı ile yine enflasyon ve üzerinde kârlar açıkladılar, BU SENE İÇİN KURTARDILAR. Önümüzdeki senede kurtarabilirler çünki bi yerden zarar yazdıklarında diğer taraftan bi kural çıkarıp, yeni bir ücret icad edip geçirebiliyorlar. Ama uzun vadede geçirebilecekleri canlı insan sayısı çok azalacak, gelecekleri karanlık. Şöyle düşünün, atın üstünde bankalar, at gittiği müddetçe rahatlar ama at yıkıldıysa bankada yıkılır. Bankaların kendi ayakları yok. Sadece iş bankasının var çünki sanayi şirketlerine sahip.
    At da müşteriler.

Ülke ekonomisinin kötüye gittiğide açık. Sadece dolaylı verilere baksanız yeterli. Dolaylı verilerde o kadar açıkki. Kör olmak lazım görmemek için yada sürü içindeyseniz göremezsiniz, tek gördüğünüz öndeki koyunun kıçı olur.

Devlet hovarda ev lideri gibi evdeki herşeyi satılığa çıkardı bitirmek üzere. En son İNANILMAZ AMA BOR MADENLERİMİZİ SATILIĞA ÇIKARMIŞ DİYE DUYDUM. Araştıracam ne kadar gerçek. Bor madeni o kadar değerliki. Biz henüz tam olarak işlemiyoruz bor madenini. İşlesek petrol değerinde. Her türlü madde üretiminde katkı maddesi. Deterjan aldım, BOR katkılı. Diğer deterjanlardan daha temiz yıkadı, daha ucuz ve kimyasal koku yok. Açık kapta tut, yıkama esnasında etrafa kimyasal kokuda yayılmadı.

Her şeyi satılığa çıkarmışsan, dovizleri altınları verin diye yalvarmaya başlamışsan zaten başka şeye bakmaya gerek yok.
    Üstüne birde suriyede katil sürülerine maaş veriyoruz ve Türkiyedeki suriyelilerin sağlık ve eğitim masraflarını filan karşılıyoruz.

Her neyse...
    Planım kısaca bu dicem ama yine uzattım.
    Birazda haber araştırayım, geçen bi kaç günde BIST i etkileyecek olaylar olmuşmu.?
    @NeAcaipDunya

Sayfa 27/852 İlkİlk ... 1725262728293777127527 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •