Sayfa 5/9 İlkİlk ... 34567 ... SonSon
Arama sonucu : 68 madde; 33 - 40 arası.

Konu: 18 Mart Çanakkale Zaferi Ve Şehitleri Anma Günü

1. Tüm ŞEHİT lerimizin ruhu şad olsun!!!

Ruhumu şâd edin yeter"

Çanakkale Savaşı esnasında Yüzbaşı Mehmet Tevfik Bey'in yazdığı bu mektup, savaştan geriye kaldığı bilinen en dokunaklı belge.
    Kahraman şehidimiz bu mektubu, Arıburnu Cephesi'nden babaannesine, babasına, annesine ve kızkardeşine hitaben yazmış. İki hafta sonra da şehit olmuş.

"Pazartesi, 31 Mayıs, 1915
    Sebeb-i hayatım, feyz-i velinimetlerim. Sevgili peder validem, babacığım, valideciğim. Arıburnu’nda ilk girdiğim müthiş muharebede sağ yanımdan ve pantolonumdan kurşun geçti, hamdolsun kurtuldum. Fakat bundan sonra gireceğim muharebelerden kurtulacağıma ümidim olmadığından bir hatıra olmak üzere şu yazılarımı yazıyorum. Hamdüsenalar olsun Cenâb-ı Hakk’a ki beni bu rütbeye kadar eriştirdi. Yine mukadderat-ı ilahiye olarak beni asker yaptı. Siz de ebeveynim olmak dolayısıyla beni vatan ve millete hizmet etmek için ne suretle yetiştirmek mümkün ise öylece yetiştirdiniz. Sebeb-i feyz-i rıfatım ve hayatım oldunuz. Cenâb-ı Hakk’a ve sizlere çok teşekkürler ederim.
    Sevgili peder ve valideciğim; gözbebeğim olan zevcem Münevver ve oğlum Nezih’ciğimi evvela Cenâb-ı Hakk’ın, sonra sizin himayenize emanet ediyorum. Onlar hakkında ne mümkün ise lütfen yapınız. Oğlumun tâlim ve terbiyesine siz de refikamla birlikte lütfen gayret ediniz.
    Servetimizin olmadığı malûmdur. Mümkün olandan başka bir şey isteyemem, istesem de pek beyhudedir. Refikama hitaben yazdığım kapalı mektubu lütfen kendi eline veriniz. Fakat çok müteessir olacaktır, o teessürü azaltacak şekilde veriniz. Ağlayacak, üzülecek tabii; teselli ediniz.
    Sevgili peder ve valideciğim, belki bilmeyerek size karşı birçok kusurda bulunmuşumdur, beni affediniz. Ruhumu şâd ediniz.
    Sevgili hemşirem Lütfiye’ciğim, bilirsiniz ki sizi çok severdim. Sizin için ve sa'yimin yettiği nisbette ne yapmak lazımsa yapmak isterdim. Belki size karşı da kusur etmişimdir, beni affediniz. İlahi mukadderat böyle imiş. Hakkınızı helal edin. Ruhumu şâd edin.
    Ey akraba ve dostlar ve sevenlerim, cümlenize elveda. Cümleniz hakkınızı helal ediniz. Benim tarafımdan cümlenize hakkım helal olsun. Elveda, cümlenizi Cenâb-ı Hakk’a tevdi ve emanet ediyorum. Ebediyen Allah’a ısmarladım.
    Oğlunuz Mehmet Tevfik"

''Dörtnala gelip Uzak Asya'dan
    Akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanan bu memleket bizim.
    Bilekler kan içinde, dişler kenetli, ayaklar çıplak
    Ve ipek bir halıya benzeyen toprak,
    Bu cehennem, bu cennet bizim.
    Kapansın el kapıları, bir daha açılmasın,
    Yok edin insanın insana kulluğunu bu davet bizim..
    Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
    Ve bir orman gibi kardeşcesine, bu hasret bizim..''

Nazım Hikmet
    (Kurtuluş Savaşı Destanı)

“Sen bilmezsin. O bilmez. Hiç kimse bilmez, bilemez. Hatta ben bile. Bir tek paşa gönlüm bilir.”
    Aşık Veysel Şatıroğlu

3. https://twitter.com/tarihdergi

https://twitter.com/tarihdergi/statu...93981202010112

102. yılında 18 Mart deniz muharebesini gerçek zamanlı paylaşımlarla aktarmaya saat 10:30’da başlıyoruz. Dev müttefik filosu yaklaşıyor…

Bilinen bilinmeyen sayısız şehit , gazi .
    Evinde , köyünde göreceği azıcık huzurdan geri kalmış ecdad.
    Hepsine ödenemeyecek borcumuzu biliyoruz .
    Ne mutlu ki hala aynı ingiliz uşaklarına , mandacılara , içeride ve dışarıdaki düşmanlara karşı durabilecek bir güç var .
    Huzur içinde uyusunlar.
    Mutluluk uzun dönemde dengeye gelecektir .

Şu anda mağlubiyeti bütün damarlarımda hissetmekteyim.
    Çok üzgünüm...
    Oldukça mutluydum,umutluydum,daha düne kadar Çanakkale bizimdir! diyordum.
    Çünkü bu savaşı kazanmak için askeri,parayı,cephaneyi ,her şeyi hesaplamıştım.
    Hepsinde çok üstündük,mutlaka yenecektik.
    Yalnız bir şeyi hesaba katmamışız
    MUSTAFA KEMALİ...

Bağrımda İngiliz gururu olmasa TÜRKLERİ alnından öpmek onları ayakta alkışlamak isterdim.
    Winston Churchiil

Atalarımın ruhları şad olsun, nurlar içinde yatsınlar
    SELAM OLSUN MUSTAFA KEMALLERE

“Sen bilmezsin. O bilmez. Hiç kimse bilmez, bilemez. Hatta ben bile. Bir tek paşa gönlüm bilir.”
    Aşık Veysel Şatıroğlu

Aşık Veysel Şatıroğlu

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    Balkan Savaşı, Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı hepsi 10 yıl içinde gerçekleşmiş, bu coğrafyadaki insanları derinden etkilemiş, erkeklerini, evlatlarını kaybetmelerine yol açmış savaşlardı.

Babamın ilk ad olarak bana uygun gördüğü babası Ömer, Çanakkale'de savaşırken tifoya yakalanarak köyüne gönderilmiş köyünde ölmüş, babaannem iki çocuğu ile kalmıştır.

Dün gece HaberTürk'te bir programda, bir konuşmacı, paralel kumpasları anlatırken, ordunun ve mensuplarının moral seviyeleriyle ilgili görüş aktarırken, "Kurtuluş savaşında Teşkilatı Mahsusa'nın yiğitçe direnişi, Atatürk ve arkaşadaşlarına yepyeni bir ruhla orduyu oluşturmalarına zaman kazandırmıştır" dedi.

Bir milletin kaderini tayin etmede öyle şiirlerdeki gibi tüm halk değil, bir kaç yiğit vatansever başlıca etmen olmakta.

Falih Rıfkı o yılları anlatırken dağların asker kaçaklarıyla dolu olduğunu, savaşmak istemeyenlerin dağlarda yaşadıklarını, jandarmanın bunlarla uğraşmaya yeterli, sayı ve gücünün olmadığını aktarır.

Savaşları, iyi yetişmiş profesyonel askerlerin kazandığı bir gerçek.

Halk genelde insana dair tepkiler verir felaketler karşısında: korkar ve kaçar, ya da boyun eğer.

Mustafa Kemal gibi askeri liderlerin önemi ve büyüklüğü buradadır.

Çanakkale Savaşlarının üst komutası tamamiyle Almandır.

Mustafa Kemal bu savaşlarda Yarbay ve sonra terfi ederek Albay rütbesindedir. Ancak, dün yazdığım yazıda da ifade ettiğim gibi, Çanakkale Savaşlarının asıl önemi Kurtuluş Savaşının gerçek bir provasını oluşturmuş olmasıdır. Bizlere de Mustafa Kemal gibi bir komutanı vermiştir.

Çanakkale Savaş ve Zaferinin 100. Yılını kutladığımız bu günlerde, unutmamamız gereken, vatan olarak kabul ettiğimiz Anadoluyu savunan binlerce şehit ve gazinin bir milletin kaderini değiştiren insanlar olmalarıdır.

Onlara dua, onlara minnet...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12

Kurmay Albay Mustafa Kemal, Gelibolu, Çanakkale ...

Sayfa 5/9 İlkİlk ... 34567 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •