Sayfa 386/1030 İlkİlk ... 286336376384385386387388396436486886 ... SonSon
Arama sonucu : 8234 madde; 3,081 - 3,088 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

1.  Alıntı Originally Posted by bahri Yazıyı Oku
    Hem Üretim ekonomisi olalım diyeceksin hemde asgari ücret 2500 olsun ve üstüne de enflasyonun doların inmesini faizlerin düşmesini bekleyeceksin buna güzel bir kahkaha atılır anca
    Bahri zaten sanayide doğru dürüst usta meziyetli adam 3000TL netin altında almıyor. Bu artış ile ne yazık ki zaten niteliksiz olan ve şirketlerde maliyetleri göze batmadan çalışan vasıfsız seviyede çaycı, ortacı, kapıcı ve hatta ne yazık ki güvenlikçi gibi belki milyonlarca kişinin işi tehlikeye girecek.

Zira yüksek maaş verilse de bu işi yapabilecek eleman sayısı son derece az ve onların oluşturduğu piyasa asgari ücret piyasasından çok farklı bir piyasa.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

2. Forumdaşlar ben bu hesabı ödediğim için biliyorum. Asgari ücret için verilen halihazırdaki veriler brüt ücreti ve bunun üzerine eklenen işveren vergilerini içermiyor.

Şu anda işverenin tüm vergiler dahil asgari ücretli için yıllık maliyeti 32.341 TL'dir . Aylık şu anda 2695 TL ödeniyor.

Aşağıdaki linkten hesaplatabilirsiniz:

https://www.verginet.net/dtt/MaasHesaplama.aspx (net maaşı seçin ve 1604TL girin)

(sadece devlete ödenen vergiler ve maaş). Buna yemek servi ve kıdem tazminatı dahil değildir.

Buna 1 yıllık kıdem tazminatı (işten çıkınca her yıl başına verilecek olan) : 269TL
    Yemek : 250TL
    Servis ve yol ücreti : 120TL

Eklendiğinde şu anki aylık asgari ücret maliyeti: 3.334 TL'dir

Eğer asgari ücretin neti 2300-2500TL aralığına çekilirse işverene toplam maliyet çok kabaca 4300-4600TL arasında olacaktır.

Türkiye'de yemek ve yol ücretleri verilmek zorundadır. Bazı müesseseler yol ücreti vermeyebilir ama bunlar azınlıktır.

Onun dışında yukarıda ödenen tüm ödemeler zorunlu ödemelerdir. Zamanında ödeyenler için vergi kısmından %5 indirim vardır bu da toplamda 100TL gibi bir meblağa denk gelir. Ama bu ödemeleri 1 gün aksatırsanız bu hakkınız yanar.

NOT: 3000TL net maaş alan için SGK+yemek+yol+kıdem tazminatının aylık ödemesi = 6200TL civarındadır.

Kusura bakmayın mevduatla ilgisi yok ama geniş kesimleri etkileyecek önemli bir konu olduğu için bilmenizi istedim.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin

3. biri polis ve asker maaşını,
    asgari ücret ile kıyaslama da bulunmuş,

ilginç,
    faiz topiğin de gelinen son durum...

Türkiye'de temel problem şu : bilgili olanların yetkisi yok , yetkisi olanlarında bilgisi yok.

4.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Bahri zaten sanayide doğru dürüst usta meziyetli adam 3000TL netin altında almıyor. Bu artış ile ne yazık ki zaten niteliksiz olan ve şirketlerde maliyetleri göze batmadan çalışan vasıfsız seviyede çaycı, ortacı, kapıcı ve hatta ne yazık ki güvenlikçi gibi belki milyonlarca kişinin işi tehlikeye girecek.

Zira yüksek maaş verilse de bu işi yapabilecek eleman sayısı son derece az ve onların oluşturduğu piyasa asgari ücret piyasasından çok farklı bir piyasa.
    aynen üstad 4500 tl ye çalışan ustalar var biliyorum ancak bu adamlar işi bilen mühendise iş öğreten en az 15 yıl tecrübesi olan adamlar ! ancak asgari ücrete yüksek zam yapıldı mı otomatik olarak zorunlu artış yapılan kalemler oluyor bu da ekonomik dengeyi bozuyor ! asgari ücret artışının etkileri diye google da arama yapılırsa pek çok uzmanın asgari ücret artışının yarattığı olumsuz etkilerle ilgili yorumlarını görebilirsiniz ! patrona prim desteği verilse bile bunun bir gün kalkmayacağının garantisi yok ayrıca prim desteği verilse bile sadece maaş yükü bile yüzde 25 lik artışla şirketlerin belini bükecektir zaten kur artışı ile sıkıntıya girdiler birde bu olursa ne olur bilemem ! ayrıca emekli ikramiyesi üstüne de yüklü asgari ücret artışı da eklenirse sıkı mali politika nasıl uygulanacak sorusu da sorulmaya başlanır ! ben ekonomik denge açısından konuşuyorum romantizm yapılacaksa 5000 10000 olsun maaşlar bir derdim yok

5.  Alıntı Originally Posted by bahri Yazıyı Oku
    aynen üstad 4500 tl ye çalışan ustalar var biliyorum ancak bu adamlar işi bilen mühendise iş öğreten en az 15 yıl tecrübesi olan adamlar ! ancak asgari ücrete yüksek zam yapıldı mı otomatik olarak zorunlu artış yapılan kalemler oluyor bu da ekonomik dengeyi bozuyor ! asgari ücret artışının etkileri diye google da arama yapılırsa pek çok uzmanın asgari ücret artışının yarattığı olumsuz etkilerle ilgili yorumlarını görebilirsiniz ! patrona prim desteği verilse bile bunun bir gün kalkmayacağının garantisi yok ayrıca prim desteği verilse bile sadece maaş yükü bile yüzde 25 lik artışla şirketlerin belini bükecektir zaten kur artışı ile sıkıntıya girdiler birde bu olursa ne olur bilemem ! ayrıca emekli ikramiyesi üstüne de yüklü asgari ücret artışı da eklenirse sıkı mali politika nasıl uygulanacak sorusu da sorulmaya başlanır ! ben ekonomik denge açısından konuşuyorum romantizm yapılacaksa 5000 10000 olsun maaşlar bir derdim yok
    Yüksek kademe maaşlarda o oranda artış zaten uzun zamandır yapılmıyor. Yani asgari ücret her geçen sene o üst gruba biraz daha yaklaşıyor ama hala aralarında ciddi bir fark var. Asgari ücretli çalışacak kalifiye olmayan elemanlarda ise bu işsizlik artışı olarak yansıyor.

6.  Alıntı Originally Posted by vecdi Yazıyı Oku
    Dijitalden hesap açmadan miktar söyleyerek oran alabilirmiyiz muhtemelen hesap açmadan vermezler diye düşünüyorum
     Alıntı Originally Posted by Webster Yazıyı Oku
    Alirsin ben oyle yaptim cuma gunu. Xxx miktar getirecegim ne verirsin dedim 30 deyince ac hesabi hemen dedim;)
    Eyvallah kardeşim.

Beyler merhaba vakıfbank özel bankacılık bu cuma aradım 21.09.2018 paramın vadesi ayın 24; bugun yani beni aradıklarında 500 k için %29.15 özel verdi şimdi banka şubemlede görüştüm onlarda cuma %28.50 verdi bana sıkıntı yok şuan vade günüm geldi bugün %26 verdiler faizlerde gerileme oldu diyorlar anlaşma yapmadan cuma günü halkbank ta sordum %28 dedi benim miktara bugün onlarda anlaşmış gibi %25.50 oldu piyasa tl ye doydu felan dedi müşteri temsilcisi bune perhiz bune lahana turşusu işimden dolayı mecbur %26 dan 40 gün bagladım kasım 2 de vakıf ve halk hariç başka banka bakmayı düşünuyorum

8. Yüzsüzler ortaya çıkmaya başladı,
    yanlış yapanın batmayacağı sistem düzelemez,
    en önemli faktör adalet.

2008 yılında ABD
    Lehman Brothers iflas etmesine müsaade etti,
    mesaj şu idi yanlış yapan batar.

aynı mesajı hükümet de vermeli,
    aksi takdirde bozuk bir temelin üzerine inşa edilen düzen kısa sürede yine tökezleyecektir.

Türkiye'de temel problem şu : bilgili olanların yetkisi yok , yetkisi olanlarında bilgisi yok.

Sayfa 386/1030 İlkİlk ... 286336376384385386387388396436486886 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •