Alıntı Originally Posted by No_DeaL Yazıyı Oku
Sn. Pardaillan, geçen yıl sonu KAP'ta yayınlanan Kardemirin finansal raporundan finansal borçlar kısmını ekliyorum. Burda borçların durumuyla ilgili net bilgiler mevcut. Sizi daha doğru sonuçlara ulaştıracaktır. Mesela faziler hariç 2018 de ödenecek dolar cinsinden borcun :68,2 milyon, Euro cinsinden :20,4 milyon ve TL cinsinden :155,7 olduğu görülüyor(Biliyorsunuz cari yılda sadece kısa vadeli borçlar ödenir.)

Bir kaç noktayı belirtmem gerek. Öncelikle dönem içinde kısa vadeli ne kadar borçlanma yapılıp ödendi bunu bilmemiz imkansız. İkincisi bilançolar 3 er dönemde ve o dönemin sonundaki kurdan hesaplandığı halde dönem içinde kardemir dolar borcunu 7 tlden bile ödemiş olabilir. Bunu da bilemeyiz. Ancak bilemediğimiz şeyleri yanında rakamlar bize bir çok şeyi söylüyor.

Ben bilançoya baktığımda daha önemli ve pozitif şeyler görüyorum. 2017 sonu itibariyle brüt kar marjı %18 iken 2018/9 dönem sonunda %34 e yükselmiş. Bu neredeyse iki katı artış demek. Sebebini de söyleyim. Amerikanın demir-çeliğe koymuş olduğu vergi kardemir için dezavantaj değil, tamamen avantaj. Çünkü malının %90 ını yurtiçine satmaktadır ve oligopolistik yapıda olan demir-çelik piyasası için hem döviz kurundaki artış, hem de Türkiyenin demir-çelik ithalatına koymuş olduğu vergi sayesinde maliyetlerden çok daha fazla yurt içi fiyat artışı yapılmıştır. Kardemirin gelir tablosundaki brüt kar marjından durumu net olarak görebiliyoruz. Trump bu vergileri düşürmeyeceğine göre(ben öyle inanıyorum) bu avantaj uzunca süre devam edecek.
Sn no_deal
Öncelikle incelediğiniz ve verdiğiniz bilgiler için tesekkür ederim .
Evet 2017 bilancosunda Tl bazlı verilen borçları o günün kuruna çevirirsek 2018 toplamında 68.2 milyon usd , 20.4 euro borç ödemesi olduğu gözüküyor.
Benimde ilk 9 ayda 55 milyon usd, 20 milyon euro civarında ödediği yönünde tahminim var, net bir şey çıkartabilmek ve yorumlayabilmek için 2018 bilancosunu görmek gerekir, çünkü sizinde belirttiğiniz gibi kısa vadeli, yani 1 yıl icinde alınıp ödenen krediler bile olabilir. Yani 2.1.2018 de alınan 9 ay vadeli bir krediyi 2017 bilancosunda göremeyiz, dolayısıyla hangi kredi hangi kurdan ödedi, ne kadarlık bir tutar 7 tl.karşılığında borçlanıldi ya da ödendi yinede tam rakamsal tesbiti cok zor. Daha yakın rakam tesbit edilebilinirmi, evet edilebilir. 2017 sonu, ilk çeyrek, ikinci ceyrek, üçüncü çeyrek bilancolarını tek tek incelemek gerekirki, bu seferde son ceyrekte uzun vadeli borcların 1 yıl içinde kısa vadeye dönecekleri vs derken, epey bir uğraşmak, ve sonunda yine tam olarak sonuca ulaşamamak var.
Pozitiflik konusuna da tamamen katiliyorum, 9 aylıkta %35 gibi bir favok muhteşem. Ancak son çeyrekte fiyatların düşmesi, elinde yüksek maliyetli stok ve hammadde olması bu kar marjini biraz indirebilir. Geçmis yıllarda gördük SMM , hasılattan daha yüksekti ve zarar yazıyordu. Son çeyrek benim için kapalı bir kutu olmasına rağmen, eski genel müdürün bir beyanatında biz yıl sonuna kadar olan malları sattık, hatta nisan 2019 a kadar ray siparişleri alındi açıklamaları umut vericiydi.

Yalnız trump un vergi getirdigi tarihten itibaren hissemiz düşüyor, fiyatlar düşüyor, son günlerde bir canlanma var o da cevher madeni kazasından sonra gelişen bir olay, ben hem Türkiye ye getirilen ilave vergilerin kalkmasi, hemde global olarak Abd - Çin arasındaki müzakerelerin olumlu sonuclanması halinde hissemizinde güzel yerlere geleceğine inanıyorum, direk ihracatımiz az olabilir ama,. İhraç eden şirketlere satışımız olduğu için vergilerin devam etmesi sektörüde olumsuz etkiler, hele iç piyasa talebi geçen yılın çok çok altındayken.( İnşaat sektörü)

Bol kazanclar..