Sayfa 631/820 İlkİlk ... 131531581621629630631632633641681731 ... SonSon
Arama sonucu : 6556 madde; 5,041 - 5,048 arası.

Konu: TUKAS - Tukaş Gıda Sanayi

Alıntı Originally Posted by efe09 Yazıyı Oku
    Dondurulmuş Gıda Sektörüyle ilgili alınan teşvikler arkadaşlar..Tukaşın kapasite ilavesi diğerlerine göre belirgin oranda yüksek..Saygılarımla..

https://ibb.co/k3NsNC6

AL YA DA SAT TAVSİYESİ DEĞİLDİR..

Arkadaşlar,yukarıda paylaştığım teşvik belgeleri ile ilgili olarak,araştırmalarımda şöyle bir sonuca ulaştım.2019 yılı sonunda Manyas fabrikasının kapasitesi 36.000 ton,Akhisar 53.000 ton,Torbalı 76.000 ton ve toplamı 165.000 ton iken,2020 yılı sonunda sırasıyla 64.000 ton,103.000 ton,121.000 ton ve toplamda 288.000 ton olmuştur.Teşvik belgesindeki,20.000 ton kurutma meyve ve 10.000 tonluk dondurulmuş gıda üretime geçmiş görünüyor.Torbalıda halen personel alımına devam edilmesi iş yoğunluğunun sebebi diye düşünüyorum,ayrıca da Torbalıda hazır yemek kısmı da çeşitlendirildi.Umarım ki herşey beklentilerimiz doğrultusunda şekillenir..Saygılarımla..

2. "11.08.2020 tarihli 528 milyon TL yatırım teşvik belgesi. Bunun ne demek olduğunu tam bilmiyorum. Yatırım tutarının tamamı nedir? sözkonusu teşvik aşamaları nedir? kaç yılda ödeme yapılmaktadır. v.s ancak anladığım bir şey var. o tariht dolar kuru 7,3 tl. yani
    72 milyoooon dolar yatırımı teşvik belgesi.
    bu rakam ben de büyük mana ifade ediyor.
    alt tarafı , domates salçası, konserve ve dondurulmuş gıda, .... buürünler çok mu stratejik ürün ? olmazsa olmaz mı?
    Niğde ? niğde olduğu için mi bu teşvik ?
    Herkese verirler mi?
    Bu yatırımı yapmış mı ? yapmış....
    sadece Niğde değil, 20.08.2020 de 20.000 ton/yıl kurutulumuş meyve, 10.000 ton /yıl kapasiteli yeni tesis için de, 50 milyon kadar ayrıca Yatırım teşvik belgesi almış , hem de izmir torbalı için.
    Bu yatırımlar, bölgesel kalkınma için mi?
    özetle, bu belgeyi verenler birşeyler biliyordur herhalde,ortada harcanan paralar milyonlarrr. 2022/3 aylık dönemde brüt kar marjı %41 civarında... bu oran önemli rakam.
    2022/3 ay sonunda kalan stok ne kadar, ? stoklu mu stoğunu satıyor mu ?
    bu yıl domates alıp salça yapabildiniz mi ? diyelim ki daha vakti var. bekleyelim. Ok. fiyat 4 tl olursa sala yaparmısınız? yaparsınız. 6.5 *4 = 26 tl domates fiyati, emek haric ( zekine yapalim) yakit? diyelim 1Tl, kavanoz +kapak ( bulamazsiniz ya diyelim 3 TL) toplam 30 TL 1 kg salca. peki farkli markalarda farkli fiyat olsa da simdi markette 1kg domate salcasi da 30 TL/ bu durum da salca yaparmisini_? turkiye nufusu artti, ayrica nufusun % 10 u kadar yurt disiindan turist geliyor/ Bu nufusu doyuracak tarla ve ekim artti mi _? ayrica, rusya ile yapilan tarim anlasmasi nasil etkiler_? her zaman oldugu gibi biz rusyadan tahıl alırız, ya onlar bizden ne alır ? domates alırlar her halde ? ya avrupa , bugünkü çıkan haberlere göre doğalgaz ile ısınan serlarda üretim sorunu olacak diye kg 1,5 ila, 2,2 euro arasında domates bağlantılarını şimdiden yapmaktalar. Avrupa enerji sorunu sadece demir çelik, kimya, otomotiv sektörünü mü etkiler ? enerji kullanan her üretimi etkiler mi ? mesel buğdaydan un üreten fabrikaya üretimini ve maliyetini etkilemez mi? yani endüstriyel gıda üretimini ve maliyetini etkilemez mi ( hem maliyet artışı hem de az üretim sebebiyle az eksikliği sebebiyle fiyat artışı) etkiler ise bu ürünleri en kolay nereden karşılarlar ? Yani kısaca demem şudur. Şirket faaliyeti, yatırımı, yatırımın üretime başlaması, bir yana, hissenin güncel F/K sı bir yana, gelecek f/k sı ( bor fab katkısı) ayrı bir yana. O gidiyor bu gidiyor bu kalıyor , anlayışı ile günlük bakmak mı lazım, bacanın tütmesine mi bakmak lazım. Bakınız tukas formunda yazı yazan da kalmamış ise işte bu zamanlar diplere yaklaşmak olabilir mi ? " diye kendi kendime düşünürken düşüncemi kaleme aldım. tabiki bu durum klasik sözle biter. Yatırım tavsiyesi değildir.

3.  Alıntı Originally Posted by taki Yazıyı Oku
    "11.08.2020 tarihli 528 milyon TL yatırım teşvik belgesi. Bunun ne demek olduğunu tam bilmiyorum. Yatırım tutarının tamamı nedir? sözkonusu teşvik aşamaları nedir? kaç yılda ödeme yapılmaktadır. v.s ancak anladığım bir şey var. o tariht dolar kuru 7,3 tl. yani
    72 milyoooon dolar yatırımı teşvik belgesi.
    bu rakam ben de büyük mana ifade ediyor.
    alt tarafı , domates salçası, konserve ve dondurulmuş gıda, .... buürünler çok mu stratejik ürün ? olmazsa olmaz mı?
    Niğde ? niğde olduğu için mi bu teşvik ?
    Herkese verirler mi?
    Bu yatırımı yapmış mı ? yapmış....
    sadece Niğde değil, 20.08.2020 de 20.000 ton/yıl kurutulumuş meyve, 10.000 ton /yıl kapasiteli yeni tesis için de, 50 milyon kadar ayrıca Yatırım teşvik belgesi almış , hem de izmir torbalı için.
    Bu yatırımlar, bölgesel kalkınma için mi?
    özetle, bu belgeyi verenler birşeyler biliyordur herhalde,ortada harcanan paralar milyonlarrr. 2022/3 aylık dönemde brüt kar marjı %41 civarında... bu oran önemli rakam.
    2022/3 ay sonunda kalan stok ne kadar, ? stoklu mu stoğunu satıyor mu ?
    bu yıl domates alıp salça yapabildiniz mi ? diyelim ki daha vakti var. bekleyelim. Ok. fiyat 4 tl olursa sala yaparmısınız? yaparsınız. 6.5 *4 = 26 tl domates fiyati, emek haric ( zekine yapalim) yakit? diyelim 1Tl, kavanoz +kapak ( bulamazsiniz ya diyelim 3 TL) toplam 30 TL 1 kg salca. peki farkli markalarda farkli fiyat olsa da simdi markette 1kg domate salcasi da 30 TL/ bu durum da salca yaparmisini_? turkiye nufusu artti, ayrica nufusun % 10 u kadar yurt disiindan turist geliyor/ Bu nufusu doyuracak tarla ve ekim artti mi _? ayrica, rusya ile yapilan tarim anlasmasi nasil etkiler_? her zaman oldugu gibi biz rusyadan tahıl alırız, ya onlar bizden ne alır ? domates alırlar her halde ? ya avrupa , bugünkü çıkan haberlere göre doğalgaz ile ısınan serlarda üretim sorunu olacak diye kg 1,5 ila, 2,2 euro arasında domates bağlantılarını şimdiden yapmaktalar. Avrupa enerji sorunu sadece demir çelik, kimya, otomotiv sektörünü mü etkiler ? enerji kullanan her üretimi etkiler mi ? mesel buğdaydan un üreten fabrikaya üretimini ve maliyetini etkilemez mi? yani endüstriyel gıda üretimini ve maliyetini etkilemez mi ( hem maliyet artışı hem de az üretim sebebiyle az eksikliği sebebiyle fiyat artışı) etkiler ise bu ürünleri en kolay nereden karşılarlar ? Yani kısaca demem şudur. Şirket faaliyeti, yatırımı, yatırımın üretime başlaması, bir yana, hissenin güncel F/K sı bir yana, gelecek f/k sı ( bor fab katkısı) ayrı bir yana. O gidiyor bu gidiyor bu kalıyor , anlayışı ile günlük bakmak mı lazım, bacanın tütmesine mi bakmak lazım. Bakınız tukas formunda yazı yazan da kalmamış ise işte bu zamanlar diplere yaklaşmak olabilir mi ? " diye kendi kendime düşünürken düşüncemi kaleme aldım. tabiki bu durum klasik sözle biter. Yatırım tavsiyesi değildir.
    Elinize sağlık Sn. Taki.

Ben kendimce iyi yüklü bir pozisyon aldım ama sürekli yazmıyorum kimseyi etkilemek istemiyorum merak eden için her şeyi yazdık temel + teknik, ayrıca pek çok güzel paylaşım yapan arkadaşlar var. Bilanço gelince yorumunu da yaparız. Kesinlikle 1 yıl geçmeden Allah ömür verirse pozisyonumu bozma düşüncem yok, nasip bundan sonrası, sürekli yazmıyorsak kimseyi etkilemeyelim diyedir

4. Yazdığım yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

5. Kış hazırlıkları zora girdi! Ev salçası hayal olabilir

Hem domates ve biberin hem de kavanozun fiyatı geçen seneye göre 2-3 kat arttı. Hal böyle olunca kış hazırlıkları da zora girdi. Vatandaş salça yapmak mı yoksa satın almak mı daha kârlı kararsız kaldı.

MEDYABAR.COM -

Yemeklerin olmazsa olmazı salça yapımı zorlaştı. Artan maliyetlerden dolayı hem domatesin hem de biberin fiyatı artarken pazarcılar ise bu maliyetlerin kendilerini de kurtarmadığını söyledi. Pazarda domatesin kilogram fiyatı 7 buçuk TL iken geçen sene 3-4 TL civarlarında olan kavanoz fiyatı da bu sezon 7 buçuk TL oldu.

Vatandaşa ağır geliyor
    Pazarcı esnaflarından Ali Çuhadar bu sene şartların çok ağır ve alım gücünün çok düşük olduğunu söyledi. Çuhadar, “Mahsulün tarladan çıkışı, ekimi, dikimi her şey para. Şu an salçalık domates 7 buçuk lira. Toptan isteyenlere biraz daha kolaylık yapıyoruz ama bu da vatandaşa ağır geliyor. Biber de yavaş yavaş başladı ama onda da fiyatlar iyi değil†dedi.

İnsanlar zor durumda
    Bir başka pazarcı esnafı İsa Açar ise, “ Domatesin fiyatı şu anda 7 buçuk lira. 10 kilo alsan 75 TL yapar. Vatandaşlar bu sezon salça yapmakta zorlanacak. Kavanoz fiyatları da çok yükseldi. Salça yapmak mı daha iyi olur yoksa satın almak mı bilemiyorum. Kavanoz satışları düştü çünkü fiyatlar yüksek. Bir kavanoz 7 buçuk TL. 20 tane alınsa 150 TL yapar. Vatandaş bu sene salça yapamayacak. İnsanlar çok zor durumda†ifadelerini kullandı.

Yazık günah
    Pazarda domates alan bir vatandaş ise yaptığı açıklamada, “Kızım Adana’da bana o yapıp gönderiyor. Ama bu sene hiç yollamasın yazık günah. Çok pahalı. Azar azar almaya bakacağız artık. Salçasız da bir şey olmuyor. Nasıl yapacağız bilmiyorum†diye konuştu.

Salçasız yemek olmuyor
    İşlerin bu aylarda durgun olduğunu belirten Süleyman Kösedağ ise, “Domatesin fiyatı tezgahta 7 buçuk lira. Tarlada ise 3 buçuk TL. İnsanlar salça yapamayacağını söylüyor ama mecbur yapacak çünkü salçasız yemek olmuyor. 10 kilo yapamaz 5 kilo yapar belki ama yine de yapar. Fiyatların biraz da düşmesini bekliyoruz. Biber fiyatları 15 TL civarında. Poşet fiyatları da arttı. Her şeyin fiyatı artıyor†dedi.

https://medyabar.com/haber/11608041/...hayal-olabilir

Salça yapamayan, salça alır...
    Yazdığım yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

6. İzmir Dikilide geçen yaz bu günlerde salçalık domatesi 1,25 e, kapya biberi 3 tl den almıştık. Sabah kamyon geçiyordu evin önünden aynı domatesi 5 tl, kapya biberi 10 tl. ye satıyorlardı

https://www.tomatonews.com/en/global...22_2_1735.html

8. bu sefer harbiden döndük galiba. yeni alıcılar da var gibi
    Borsada bilgisiz bir yatırımcıyım.Temel analizden-teknik analizden anlamam. Kulağım delik değildir. Kimse benim yazdıklarımdan etkilenip işlem yapmasın.(eski nickim : hallederiz )

Sayfa 631/820 İlkİlk ... 131531581621629630631632633641681731 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •