Sayfa 820/820 İlkİlk ... 320720770810818819820
Arama sonucu : 6556 madde; 6,553 - 6,556 arası.

Konu: TUKAS - Tukaş Gıda Sanayi

Güzel bir haber arkadaşlar..

Salça, patates ve soğanda ihracat kısıtlaması kaldırıldı

Ticaret Bakanlığı, domates salçası, dondurulmuş patates ve dondurulmuş soğan ile taze patates ve soğanda ihracat kısıtlamasının kaldırıldığını ihracatçı birliklerine bildirdi.

https://twitter.com/tarimyazari/stat...00471572267108

AL YA DA SAT TAVSİYESİ DEĞİLDİR..

2.  Alıntı Originally Posted by efe09 Yazıyı Oku
    Güzel bir haber arkadaşlar..

Salça, patates ve soğanda ihracat kısıtlaması kaldırıldı

Ticaret Bakanlığı, domates salçası, dondurulmuş patates ve dondurulmuş soğan ile taze patates ve soğanda ihracat kısıtlamasının kaldırıldığını ihracatçı birliklerine bildirdi.

https://twitter.com/tarimyazari/stat...00471572267108

--zaten adı yasaktı...fiilen yasak yoktu ki?...salçada geçen sene dünyada üretim fazla olduğu için iran ve çin ile rekabet edilemedi..

Alıntı Originally Posted by efe09 Yazıyı Oku
    Sayın ft-2; zaten yazımın başlangıcında enflasyon muhasebesine göre rakamlar değişebilmekte demiştim,üç aşağı beş yukarı son çeyrekteki ihracat değerinin diğer çeyreklere göre daha yüksek olduğunu vurgulamak ve 2022 yılı ihracat değerinin enflasyon muhasebesine göre katsayı oranında arttırıldığını ifade etmek için yazımı paylaşmıştım.Zaten enflasyon muhasebesi hesabında geçmişe dönük olarak(2021-2022-2023) rakamları yorumlamak çok da kolay değil..Tukaş,son 2 yılda iki kez bedelsiz sermaye artışı yaptığı için mesela,net parasal pozisyonda -700 milyon kayıp çıkarmasının ana faktörü olarak ortaya çıkmıştır.Bu anlamda her şirketin enflasyon muhasebesi farklılık gösterebiliyor..Benim Tukaşın bu bilanço döneminden sonra en çok önem verdiğim ve üzerinde durduğum konular:

-Özsermayenin yüksek artışı (Ödenmiş sermayenin 4 milyarlık kayıtlı sermaye tavanına kadar arttırılabileceğini düşünüyorum)

-Maddi Duran Varlığın 5 milyar liranın üzerine çıkması

-Dondurulmuş sebze tesislerindeki üretimin 2.çeyrek ile beraber sırasıyla açıkacak olması

-Bu kadar büyük devasa projeye rağmen borçluluğun düşük olması,dondurulmuş patates tesisi için alınacak makinaların finansmanında ise,marka ve şirket gücünün büyüklüğünün etkisi diye yorumladığım çok iyi rakamlarla borçlanılabilmesi..

İlave olarak şunu belirtmeliyim,

-2023 yılı 2.çeyreğinde faaliyet gideri olarak bir defaya mahsus deprem vergisi(teşvik alan şirketler için)kesilmişti.140 milyonluk bu rakam,enflasyon muhasebesi ile son bilançoda 200 milyon olarak düşmüştür.

Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    --zaten adı yasaktı...fiilen yasak yoktu ki?...salçada geçen sene dünyada üretim fazla olduğu için iran ve çin ile rekabet edilemedi..
    Sayın ft-2;ben konuya Tukaş açısından baktığımda,geçen yıla kadar Manyas fabrikasında yaklaşık 20.000 ton,Torbalı fabrikasında da 10.000 ton domates salçası üretilmekteydi.Geçen yıl haziran ayında üretime başlayan Bor fabrikasında ise 76.600 ton salça üretilmektedir.Diğer iki fabrikada üretilen salçanın toplamının 2 katından fazla..Dolayısıyla kısıtlamanın bitecek olması Tukaş ın elini rahatlatacaktır diye düşünüyorum..

Sayfa 820/820 İlkİlk ... 320720770810818819820

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •