Sayfa 617/820 İlkİlk ... 117517567607615616617618619627667717 ... SonSon
Arama sonucu : 6556 madde; 4,929 - 4,936 arası.

Konu: TUKAS - Tukaş Gıda Sanayi

Torbalı Ovası'nda domatesler ihracat için güneşe serildi -AA

Torbalı Ovası'nda domatesler ihracat için güneşe serildi

- İzmir'in Torbalı ilçesinde tarlalarda kurutulan domatesler 100'den fazla ülkeye ihraç ediliyor

İZMİR (AA) - HALİL FİDAN - Türkiye'nin kurutulmuş domates üretim merkezi konumundaki İzmir'in Torbalı ilçesinde tarlalar kırmızıya büründü.

Bölgede nisan ayında ekimi, temmuzda ise hasadı yapılan domatesler, kamyon veya traktörlerle Torbalı Ovası'ndaki tarlalara getiriliyor.

Tarım işçileri tarafından ikiye bölünerek örtülerin üzerine sıralanan domatesler, müşteri talebine göre kükürtlü veya tuzlu olarak 1 hafta güneş altında bekletilerek kurutuluyor.

Torbalı'da domates kurutma işinde çalışanların büyük kısmını Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden gelen tarım işçileri oluşturuyor. Kendi imkanlarıyla kurdukları çadırlarda kalan aileler, evlerinden yüzlerce kilometre uzakta "gurbet mesaisini" sürdürüyor.

Kavurucu sıcakta saatlerce çalışan işçilerden her biri, el çabukluğuna göre günde ortalama 100-150 kasa domates kesebiliyor. İşlem yaptıkları kasa sayısına göre ücret alan işçiler, daha çok domates kesmek için adeta zamanla yarışıyor.

- "Bu sene kalite güzel"

Tarım işçisi Fevzi Ergen, AA muhabirine, ailesiyle birlikte Şanlıurfa'dan Torbalı'ya geldiğini söyledi.

Yaklaşık 8 yıldır Torbalı'da domates kurutma işi yaptıklarını belirten Ergen, "Bu sıcağın altında çalışmak zor oluyor. Sıcaklık 40 dereceyi geçiyor. Sabah saat 05.00 gibi çalışmaya başlıyoruz, akşama kadar bu devam ediyor." dedi.

Domates üreticisi Halit Çoban da yıllardır bu işte olduklarını ve çoğunlukla kendi yetiştirdikleri domatesleri kuruttuklarını ifade etti.

Bu yıl hava şartları nedeniyle ekimi geç yaptıklarını, bu sebeple kurutma mesaisinin de geç başladığını dile getiren Çoban, şunları kaydetti:

"Yaklaşık 30-40 gün sonra sezonu kapatacağız. Bu dönemde işçiler saat 05.30 gibi çalışmaya başlar akşam 19.30'a kadar kesim yapılır. Sonra firmanın isteklerine göre tuz veya kükürt atılır. 6-7 gün içinde kuruduktan sonra toplamaya başlarız. Toplandıktan sonra da tekrar firmalara gönderiyoruz. Günlük 10 kamyon civarında domates kesiliyor. Yaklaşık 250 ton falan yapar. Bu sene kalite güzel maşallah, verim de çok iyi ama ekilişler az. Biraz da maliyetlerden ötürü kimse cesaret edip ekemedi. Biz işte bugüne kadar çok şükür gelmeyi başardık. İnşallah bundan sonra da güzel olacak."

- Talep her geçen yıl artıyor

Daha çok pizza ve makarnalarda kullanılan kurutulmuş domatese talep her geçen yıl artıyor.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği verilerine göre, 2020'de 83 milyon dolar olan kuru domates ihracat tutarı geçen yıl yüzde 17 artışla 97 milyon dolara ulaştı. Önceki yıl 31 bin 200 ton olan ihracat miktarı da 2021'de yüzde 18 artışla 36 bin 800 tona çıktı.

Türkiye, 106 ülkeye kurutulmuş domates sattı. En fazla kurutulmuş domates ihracatı ABD'ye yapıldı. ABD'yi İtalya ve Almanya takip etti.

Kaynak : Anadolu Ajansı
    YORUMLAR TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR.

2.  Alıntı Originally Posted by kazankazan Yazıyı Oku
    Hiç işlem olmaması derken ertesi günden yani boşluğun oluştuğu günden bahsediyor.

https://www.birbilenesorduk.com/ekon...ada-gap-nedir/

Neyse konuyu çok uzatmayalım. Bugün zaten moralimiz bozuk, biraz daha topladık bakalım.

Temmuzda salçaya yüzde 40 zam olacak diye bir ara bir haber vardı, oldu mu, bilgisi olan var mı?
    Ben temmuzda salçada yüzde 5-10'dan fazla zam görmedim. O da büyük ihtimal fabrikanın fiyat artışından değil de perakendecinin asgari ücret artışı vb maliyet artış zammı.

3. TUKAS 710 gram salca bayramda Migros'ta 16.90 idi...

bakin 1kg bile degil

hissesi 14.40... yersen

22 Temmuz 2022

Kışlık Hazırlıkların Yerini Market Hazırlıkları Aldı
    Torbalı’da artan sebze fiyatları ev hanımlarının kışlık hazırlıklarına darbe vurdu. Ev hanımları yüksek fiyatlardan dolayı artık el yapımı ürünlerden vazgeçmeye başladı.

Yaz aylarının gelmesi ile vatandaşlar kışlık malzemeleri hazırlamak için fiyat araştırmasına başladı. Geçtiğimiz yıllarda yazın ucuzlayan sebzeleri kurutan, turşu yapan ya da domates salçası yapan ev hanımları bu sene artan fiyatlardan yakınıyor. Torbalı’da bu yıl yazlık sebzelerin hasadı başlarken Pazar tezgahlarındaki fiyatlar cep yakıyor. Mazot, gübre, işçilik, ekipman giderleri yüzde yüze yakın artması nedeniyle üreticiler satış fiyatlarından memnun değilken vatandaşlar da fiyatlara tepkili. Salçalık domatesin pazardaki ortalama fiyatı 5-7 liradan satılırken, çarliston biberin kilosu 15-18 lira, kırmızıbiberin kilosu 20 lira, dolmalık biberin kilosu 12 liradan satışa sunuluyor. Torbalı’da yaşayan ev hanımları ise kurutmalık biber, tarhanalık malzeme ya da salçalık domates almak için yaptığı fiyat araştırması sonucunda kışlık hazırlık yapmaktan vazgeçecek hale geldi.

1 kilo salça 70 lira

Torbalı’nın verimli topraklarında yetişen salçalık domatesler geçtiğimiz yıl çöpe atılmıştı. Bu yıl ise artan girdi maliyetleri vatandaşın fiyatların düşeceği ümidini tüketti. Salçalık domatesin şuan tezgahta 5 ila 7 lira arasında satılması ise ev hanımlarını tedirgin ediyor. Geçtiğimiz yıllarda kasasının 30-35 liradan alınan salçalık domatesin bu sene 70 liradan aşağı düşmeyeceği tahmin ediliyor. Bu doğrultuda ince hesaba giren ev hanımları ise 10 kilo domatesten 1 kilo salça çıktığını ifade ederek artık evde salça yapmanın daha maliyetli olduğunu söyledi.

“Hem cebimizden hem sağlımızdan olacağızâ€

Torbalı’da ev hanımı olan Semiha Y. “Yıllardır yaz aylarında aldığımız taze sebzeler ile kışlıklarımızı hazırlıyorum. Biber kuruturum, turşu yaparım, tarhana, salça yaparım. Ama bu yıl fiyatlar o kadar arttı ki artık hesap kitap yapmak zorunda kalıyoruz. Örneğin 10 kilo salçalık domates alsam bundan 1 kilo salça elde edeceğim. Bunun bana maliyeti 70 lira, ayrıca gün boyu kullanacağım suyu da eklemek gerek. Ama markette 1 kilogram salçanın en pahalısı 25 lira. Hazır salça almaya yıllardır karşıydım ama bu sene mecburen hazır salça alacağım. Aradaki fiyat farkı o kadar yüksek ki. Biber kurutmayacağım muhtemelen, turşu da markette daha ucuz. Turşuluk salatalığın kilo fiyatı ise 30 lira. 30 liraya marketten 2 çeşit turşu alabilirim. Ben de artık kışlık hazırlıklarımı marketlerdeki indirimli ürünleri alarak yapıyorum. Geldiğimiz noktada hem cebimizden hem sağlımızdan olacağız belli ki†dedi.

AL YA DA SAT TAVSİYESİ DEĞİLDİR..

5.  Alıntı Originally Posted by olimpik forum Yazıyı Oku
    Kamu ar a göre gıda enflasyonu yıllık %176 imiş,salçaya %40 zam kurtarmaz.
    Yeni sezon ürün fiyatlarını ben hayal edemiyorum. Şu anda, boş kavanoz fiyatları Tukaş kavanoz salçadan daha pahalı.

efe09 "1 kilo salça elde edeceğim. Bunun bana maliyeti 70 lira, ayrıca gün boyu kullanacağım suyu da eklemek gerek. Ama markette 1 kilogram salçanın en pahalısı 25 lira."

25 tl den şirket zarar eder,,en az 50 tl olması lazım.
    YORUMLAR TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR.

7. Salçanın içine domates dışında ne koyuyorlar da bu kadar ucuza mal edebiliyorlar acaba. Salça diye yediğimiz şeyin büyük kısmı domates değil , başka katkı/dolgu maddeleri var muhtemelen. Marka bağımsız düşünüyorum.
    Yatırım tavsiyesi değildir.

8. Evde tat marka salça varmış. (Hanımı Tukaş alması konusunda haberdar etmem lazım ). Salçanın üstünde 1 kg salça için 6.5 kg domates kullanılmaktadır yazıyor. 1,5 kiloluğun fiyatına baktım aynı marka için 35-39 tl arasında değişiyor fiyatı.
    Yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 617/820 İlkİlk ... 117517567607615616617618619627667717 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •