Sayfa 605/1012 İlkİlk ... 105505555595603604605606607615655705 ... SonSon
Arama sonucu : 8092 madde; 4,833 - 4,840 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,999
     Alıntı Originally Posted by Berk Dogan Yazıyı Oku
    Erdoğan,Biz gelmeden önce traktör yoktu.

Allah razı olsun reis sayende traktör gördük. Senden evvel ineklerle tarla sürüyorduk.
    Ben cocuklugumda et bilmezdim.
    Patates yemegi diye bir sey yaparlardi icine de 3-5 kucuk parca kusbasi et koyarlardi..
    Bu yemegi de herkese bir parca et gelecek sekilde bolustururlerdi...
    Sagolsun Reis sayesinde artik mangal yakabiliyoruz.
    Bonfile nedir antrikot nedir arada ne fark var ogrendik..
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

2.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Ben cocuklugumda et bilmezdim.
    Patates yemegi diye bir sey yaparlardi icine de 3-5 kucuk parca kusbasi et koyarlardi..
    Bu yemegi de herkese bir parca et gelecek sekilde bolustururlerdi...
    Sagolsun Reis sayesinde artik mangal yakabiliyoruz.
    Bonfile nedir antrikot nedir arada ne fark var ogrendik..
    Syg,
    Oda bişimi Dudu hocam. reis sayesinde buzdolabımız oldu fırınımız oldu. allah razı olsun. Reisten önce biz etler bozulmasın diye kuyuya sallardık.nerde buzdolabı 2000 yıllarında yoktuki.

3.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    2200TL net için giydirilmiş maliyet 3786 TL yapıyor. Zira brüt ücrete işveren hissesini de eklemek gerekli.

3786TL'ye her yıl için 1 yıl brüt maaş kıdem tazminatı eklersek aylık giydirilmiş maliyet 4052TL yapıyor.

Türkiye'de istisnasız olarak işverenler öğle yemeğini karşılıyor. Bu da 4052TL + 320 TL = 4.372 TL yapıyor.

Genelde çoğu işveren yol parası da verebiliyor. Ama bunu hesaba katmayalım.

Asgari ücretli bir işçi tatil günlerini saymaz ise yılda 220 gün civarı çalışıyor. 1 hafta yıllık tatil hakkı ve yılda 5 gün hastalandığını göze alırsak. Efektif olarak kabaca 200 gün çalışmış oluyor.

Yıllık maliyeti 4.372TL /200gün olarak hesaplarsak asgari ücret net 2200 TL'ye çıkartılırsa asgari ücretli bir işçinin günlük maliyeti 262 TL civarında oluyor.

NOT: Bu hesaba tüm sigorta primlerini zamanında ödeyen işletmeler için uygulanan %5 iskonto dahil. Eğer prim ödemeleri 1 ay dahi aksarsa toplam maliyet aylık 100TL-150TL civarı daha yüksek olabiliyor.
    Asgari ücret bile bu kadar maliyetli ise bu millet neden pırt pırt doğum yapıp en az 3 çocukla hangi refah seviyesine ulaşabilecek?

Bir işçi bir günde 262 TL ye denk geliyorsa ve kira, elektrik, vergi ve diğer giderlerle o işyeri ne kadar ciro yapacak da karlı olarak devam edebilsin?

Buradan asgari ücret yükseldikçe işsizlik artar, (işçilik maliyeti nedeniyle üründe artış olacağından) enflasyon kaçınılmaz yükselir, harcamalar kısılacağından ekonomik durgunluğa yol açar

yorumu yapılabilir mi?

Ülkemizde de tıpkı avrupa gibi işçinin max. verimde çalışmak zorunda kalacağı günler başlıyor. 25 yıl önce ingilterede bir inşaata baktığımda neredeyse hiç işçi görememe karşın inşaat ilerliyordu. Malzeme getiren kamyonun kendi vincine sahip olduğundan sadece kamyon sürücüsü malzemeyi istenilen yere indiriyordu.

Bir 200 kişilik istihdam için o kentte büyük olay olurdu ve haftalarca yazılar yazılıyordu. Maaşlar yükseldikçe iş bizde de çok kıymetli olacak.

3 çocuk hayal olacak. Ülke yaşlanacağından tıpkı ingilterede olduğu gibi 60-70 yaşında çalışan kasiyerlermiz olacak.

Dincilerin ümmet hevesi, nüfus ile dünyayı ele geçirmeleri hayal olacak.
    KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.
    Sadece Kendi Düşüncelerimdir. Buna göre işlem yapmayınız.

Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Bu sene tatil hayal oldu...
    Birakalim yabanci gelsin bizim isgal edecegimiz yatakta yatsin, ulkeye dovis getirsin..
    Biz de tasarruf etmis olurus bu sekilde.
    Syg,
    Haklisiniz sayin dudu. Bizi resmen zorunlu tasarrufa itmis oldular. Soyle dusunuyorum. 8000 lik otel normal sartlarda 6000 olsa gidecektim. Boylelikle 6000 cebimde kalmis olacak

5.  Alıntı Originally Posted by Webster Yazıyı Oku
    Haklisiniz sayin dudu. Bizi resmen zorunlu tasarrufa itmis oldular. Soyle dusunuyorum. 8000 lik otel normal sartlarda 6000 olsa gidecektim. Boylelikle 6000 cebimde kalmis olacak
    Maliye Bakanı gibi konuştun. Uzaya seyahat başlamış ama sıra çok, ben de 250bin dolar tasarruf etmiş oldum.. ;)

SM-A520F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,999
    Bugün 5040 gün primi yatan bir asgari ücretliye 718 TL emekli maaşı bağlanıyor.
    Aylık Bağlama Oran(ABO)
    2000'de yapılan reform ile %60'dan %43'e;
    2008'de yapılan reform ile %43'den %28'e düşürüldü
    Reform olmasaydı aynı çalışan 1.822 TL emekli maaşı alacaktı
    Aylık kayıp:1104 TL

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

7.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Bugün 5040 gün primi yatan bir asgari ücretliye 718 TL emekli maaşı bağlanıyor.
    Aylık Bağlama Oran(ABO)
    2000'de yapılan reform ile %60'dan %43'e;
    2008'de yapılan reform ile %43'den %28'e düşürüldü
    Reform olmasaydı aynı çalışan 1.822 TL emekli maaşı alacaktı
    Aylık kayıp:1104 TL

Syg,
    Lütfen, seçimden önce daha az emekli maaşı alanların maaşları 1000 TL’ye artırılacak. Bunu başka kim yapabilirdi ki, biraz kadirşinas olmak lazım ki allahtan halkımız öyle.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Arkadaşlar asgari ücretin enflasyonu azdırması olayı bence doğru değil.ÜFE yüzde 45 tüfe yüzde 25 bu üfenin içindeki tek maliyet işçilik maliyetimi hammadde maliyeti,elektrik su masrafı vergi,işyeri kirası falan olayı etkilemiyor mu asgari ücretle enflasyonun korelasyonu hangi yüzdedeyse pek çok kobi için diğer maliyetler de benzeri oranda maliyeti etkiler.Asgari ücretin diğer bir önemi ücret baremleri açısından milletin aklına bir kıstas olarak gelir oturur.Bir beyaz yakalı da ,memur da ,piyasada iş yapan esnafta kendi gelirini asgari ücretle kıyaslar refahını ona göre ölçer asgari ücreti artırmak demek toplumdaki refah algısını da en azından kıyas olarak artırmak demektir.Ha diyelim ki asgari ücreti düşürmek tüm bu donelere rağmen iyi bir şey olsun sn bahri nin dediği gibi 1000 liraya düştü mü ,afganlı suriyeli falan memleketine dönsün bizimkiler iş bulsun..Madem böyle iyi bir şey neden asgari ücreti 1000 lira yapmıyoruz cevabı olan var mı.

Sayfa 605/1012 İlkİlk ... 105505555595603604605606607615655705 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •