Sayfa 862/1012 İlkİlk ... 362762812852860861862863864872912962 ... SonSon
Arama sonucu : 8092 madde; 6,889 - 6,896 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,002
    Ne oluyor?
    Baslik idealist kapisma alanina mi dondu?
    8 saat sonra okuyabiliyorum yazilanlari kusura bakmayin.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,002
    Bi yerlerde bi panik butonu olmali
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

3.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Syg,
    Dudu abi bassan da faydası olmaz panik düğmesini de bozar bu bize saygılarda yok başarılarda

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    camekanın dışında
    Gönderi
    1,797
    bende küçük bir imalat sahibiyim konfeksiyon üretiyorum.yanımda asgari ücretli ssk lı bir kaç emekçim var. ben nasıl üretip sattığım ürünü iyi karla satmayı ve tahsilatlarımı zamanında ve mümkünse anında yapabilmeyi beklerken işçimde bel bağladığı hayatını idame ettirdiği maaşını gününde almak istiyor.

evet eskisi gibi değil hiçbirşey, karlar düştü maliyetler arttı ihtiyaçlar arttı dövizde 2018 de yaşanan devalüasyonla hepimiz fakirleştik ürettiğimiz emeğimiz paramız kazanımlarımız buharlaştı gitti.piyasa dengeleri kaydı bozuldu benim gibi küçük ve orta halli kobi dediğimiz kavramı bitti. kobilerin büyük çoğunluğu imalattan çekildi yüksek faiz ortamında malını makinesini atelyesini satabildiği en iyi fiyata satıp nakit parayı aldı bankaya yatırdı. işte faizin neden üretimin ve istihdamın düşmanı olduğu bir kez daha doğrulandı. şimdi ya büyük sermaye kaldı yada merdiven altı sahtesi kopyasıyla kar edilmeye çalışıldı yani illegal ortam genişledi buda beraberinde işçinin emekçinin haklarından ücretinden feragat etmesine sebep oldu.aman işimi kaybetmeyeyim pahasına işçi emekçi ölümü görüp sıtmaya razı oldu, yani ne sendikaya gidebildi ne yatırılmayan sigortasının hesabını sorabildi vesselam.

bakın yüksek faiz ortamında şu an makinesini atelyesini nakte çevirip işyeri kapanışı yapan ve hasbel kader tazminatların karşılığı bankada hazırsa işçisini emektarını kapıya koyan ortaksız basit limited bir kobi diyelimki elinde kalan 500.000 Tl nakiti faize koyduğunda 32 güne %24 den 9000 TL gelir elde ediyor !

şimdi bu kobi inanın imalata devam etse imalathanenin mal dağıtımını kendisi kendi aracıyla yapsa yemek atelyede pişirilse işçilerin servisi yakın yerlerde oturduklarından kendi ceplerinden gerçekleşse dahi aylık yeni asgari ücret + ssk prim toplamı bir işçinin çalıştırılma maliyeti en az 3500 tl dir.

4 personel ayda 14.000 tl yapar + yakıt-elektrik-gaz-su-iş yeri kirası-stopaj-vergi muhasebe....vesairelerle birlikte maliyet ayda 20.000 tl yi bulur bu rakamlar 4 kişinin çalıştığı 100 metre kare konfeksiyon kesimi dikimi yapılan ayda ort.600 takım konfeksiyon üreten bir imalathane bunlardan taş çatlasa 24 bin lira ciro elde ederki bunun en az 20 binlirası maliyetdir ! spontane gelişen masrafları maliyetleri saymadım bile !

şimdi ayda 4 binlirayla çoluk çocuk istanbul şartlarında bir imalatçı kobi ancak işte işçisi kadar yaşar o standartın çok üzerinde değildir yani işçinle kader birliği yaparsın öyle patron olarak farklı bir standardın artık olamaz ! ha eskiden olurdu, evet işçide geçinirdi işverende elbette daha iyi bir standart için sürdürürdü işini para kazanırdı sonuçta.

işte bakın sat tekneyi koy faize ne uğraşıcan yok ssk sıydı yok maaşıydı yok elektriğiydi yok vergisiydi. öde personelinin tazminatını kalanı koy bankaya al ayda 9000 lira çoluk çocuk paşa gibi yaşa stres yok sorumluluk yok değilmi ?

yani uzaktan göründüğü gibi değil hiçbirşey. tüm bu olumsuz şartlara rağmen üretelim satalım hem biz ekmek yiyelim hem personelimizi istihdam edelim diyoruz belkide kör kahramanlık yapıyoruz bilmiyorum ?

aman tekne yüzsün diye yıllardır çoğu zaman sabah 07:30 akşam 22:00 işçimden önce gelip işçimden saatler sonra gidiyorum bacaklarıma kramplar giriyor . evet türkiyede zor hayat çok zor geçim çok pahalı. gönül isterki işçide işverende emeğinin karşılığını alsın hayat standartları yükselsin.

bende nacizane bişeyler paylaşmak istedim hatamız olduysa affola, ne kırmak isteriz nede kırılmak.

üreten istihdam sağlayan işverenlerede ekmeği peşinde onuruyla mücadele veren işçi kardeşlerimizede sonsuz hürmetler.ikiside aynı gemidedir gemi batarsa ikiside batar.daima sağduyu lütfen.

saygılarımla değerli forum üyeleri
    “Kalbimizde Tanrı'nın ışığı vardır, onun adı da vicdandır." Lev Nikolayeviç Tolstoy

5. Forumda o kadar başlık var oda olmazsa açarsın bir başlık asgari ücret 10000 olsun dersin sizi destekleyen yazar enkahramanrıdvan kozmonot ve hakem üçünüz takılırsınız

Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Syg,
    Cen uykudan yeni mi kalktın? Don't feed the trol...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Karadenizin yeşillikler diyarı..şehri İstanbul .
    Gönderi
    19,625
    ....................................

başlığa asgari ücreti okumak için gelmiyorum...
    Forum kurallarını okumak için tıklayınız

Forumun Altın Kuralı : Forumda okuduğunuz bilgileri fikir vermesi amacıyla ve mantık süzgecinden geçirerek değerlendirin. Hiç kimse sizi tanımadan size para kazandırmak heveslisi değildir. Hayatta karşılaşmadığınız ve adını soyadını dahi bilmediğiniz bir kişinin tavsiyesi ile senet almaya/satmaya kalkışmayın, sonu %99 hüsran olacaktır..

Not: hisse başlıklarında dini ve siyasi ile futbol taraftarlığı yazıları kabul edilmiyor.

8.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Giittim ve alistigim %100 termal olan (odada da termal su) Orucoglu otelde kaldim.
    Yemek bufesi eskiye gore daha zengin idi..
    Yeni bir bina eklemisler yan tarafa.. Orada kaldim.
    Odalar acayip sicak anadan dogma yatmak lazim.
    Kisacak bir termostat filan da yok. Kis ortasinda klima calistirdim veya cami actim bazi geceler.
    Syg,
    ben de oruçoğlunda rezervasyon yaptırdım. 4 gece kal 3 gece öde kampanya vardı. 2 kişi 4 gece YP 1.500 TL'ye geldi. şubat ayında.

Sayfa 862/1012 İlkİlk ... 362762812852860861862863864872912962 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •