Sayfa 599/1012 İlkİlk ... 99499549589597598599600601609649699 ... SonSon
Arama sonucu : 8092 madde; 4,785 - 4,792 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

Arkadaşlar sn rxpu nun yazdıklarını okuyunca kafamın karışmadığı noktalar olmadı değil.Çünkü küçülen bir ekonomide doğal olarak patronlar da sıkıntıya girecek.Bu patronların hepsi de rasyonel üretim yapan çok kazanan insanlar değil,pek çok kobi var zar zor dayanmaya çalışan.Asgari ücret konusunda rakam olarak düşüncelerim değişmemekle beraber tek yol devletin saçmalamayı bırakıp atıl yatırımlardan vazgeçip,diyanet miyanet bütçesini mümkünse onda bire düşürüp,tüm arabaları uçakları falan satıp ciddi bir tasarrufa gitmesi ve asgari ücretten aldığı vergiyi azaltması bence rasyonel.(Güldünüz di mi,bizim hükümet ve yazdıklarım bir arada yazılınca insan ister istemez gülüyor,haklısınız)Yoksa vatandaş gelen zamlardan sonra doğal olarak ya bu kadar saçma sapan işe para bulunuyor da benden neden acı çekmem isteniyor diye düşünür.Asgari ücretin önemi şundan ,zaten pek çok üniversite mezunu vasıflı yabancı dil bilen genç bile asgari ücretle işe başlıyor,işsizlik had safhada asgari ücret 1000 lira da deseniz bir sınav açın on kişilik kadroya bin kişi kapıya dizilir.Biz bir kez çamura battık bu işlerin düzelmesi sadece asgari ücretle hallolacak bir konu değil.Geçen yaz otel plajında hanımı beklerken kapıdaki güvenlik görevlisi gençle sohbet ettim,jeoloji mühendisiymiş,devlete girmek istemiş 25 000 lira rüşvet istenmiş,bu gencin ailesi de fakir zar zor okutmuş çocuğu,e ne oldu o kadar emek o kadar umut o kadar çile kapıdaki güvenlik görevlisi asgari ücretli jeoloji mühendisi oldu, 1600 liraya çalışıyor.Şimdi o gence sen 1800 e devam et diyeceğiz öyle mi.Benim aklım ve vijdanım almıyor arkadaşlar kusura bakmayın.

Aslında boşa yazıyorum,yazarken kendim bile inanmıyorum ki yazdıklarıma,olan ve olacak belli ,5 yıl ortalık yangın yeri,hazırlığı olan dayanacak ,olmayan yandı gitti.Bu yönetimde bu işleri halledecek ne güç ne para ne de akıl var.Bunca yıl global konjonkturun ekmeğini yedik,eh baya da şımardık.Şimdi bedel ödenecek,maalesef ben ne yazsam faydası yok asıl bedeli de en alttakiler ödeyecek her zamanki gibi..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,986
     Alıntı Originally Posted by HAKEM Yazıyı Oku
    Aslında boşa yazıyorum,yazarken kendim bile inanmıyorum ki yazdıklarıma,olan ve olacak belli ,5 yıl ortalık yangın yeri,hazırlığı olan dayanacak ,olmayan yandı gitti.Bu yönetimde bu işleri halledecek ne güç ne para ne de akıl var.Bunca yıl global konjonkturun ekmeğini yedik,eh baya da şımardık.Şimdi bedel ödenecek,maalesef ben ne yazsam faydası yok asıl bedeli de en alttakiler ödeyecek her zamanki gibi..
    O zaman,

Sikma tatli canini, oksa patlicanini...

Ver mehteri ver

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,986
    Bi hafta sonumuz vardi, onun da icine ettiniz asgari ucret ile..

Bulamadiniz mi dogru durust konusacak bir sey?

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

5.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    O zaman,

Sikma tatli canini, oksa patlicanini...

Ver mehteri ver

Syg,
    patlıcanı okşamakta zamlandı dudu abi

Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku

Syg,
    Valla ya aslında emekli adamız bana ne de geç işte.Forumda bir ton genç arkadaş var önlerinde koca hayat var ,asıl onlar düşünmeli onlar yazmalı bu konuları Bizdeki de akıl.Haklısın valla dudu hocam.Benim 29 marta bağladığım bir para var faizde.O zaman faizler kaç olur ki.Masus seçime göre ayarladım paranın dönüşünü ))))))))))

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
     Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku

Syg,
    Enflasyonla Yaşam Sanatı olabilir mesela.

https://www.a101.com.tr/brosurler/15...in-yildizlari/

https://www.sokmarket.com.tr/uploads...1314390835898/

https://www.tiendeo.com.tr/firsatlar-kataloglar/bim
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

8.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Özel sektörün performansı düzelmeden , devletin küçülmesi de ciddi bir sorun. Nereden tutsan elinde kalıyor. Bu dönem Türkiye neredeyse tamamiyle devlet harcamaları ile sıfır üzerinde büyümeye geçmiş.

O kadar verimsiz ve dengesiz bir ekonomimiz var ki neredeyse hane halkının %80-90'ı asgari ücret, memur maaşları ve emekli maaşları ile geçiniyor. Ekonomi ucu ucuna da olsa ancak böyle dönüyor veya dönemedi krize girdik dediğimiz hali dahi bu. Devletin küçüldüğü bir senaryoyu düşünemiyorum dahi.
    devlet o veya bu şekilde küçülecek. yada venezuela gibi devalüasyon ile devam etmeye çalışacak. sizin yazdıklarınızın zaten hiçbiri sürdürülebilir değil, patladı da an itibariyle zaten. devlet parayı vergi ve borçla toplar. vergi geliri ve borçlanma zora girince ya ayağını yorganına göre uzatırsın yada darpaneler çalışmaya başlar.

ayrıca asgari ücret 2200 net brütte 3000 üstüne çıksın bir çok katma değeri düşük iş kolu yok olur yada yerlerine kaçak göçmen çalıştırılır. misal benzinlikteki pompacılar. kendi yakıtınızı kendiniz koymaya alışın şimdiden

Sayfa 599/1012 İlkİlk ... 99499549589597598599600601609649699 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •