Sayfa 42/153 İlkİlk ... 3240414243445292142 ... SonSon
Arama sonucu : 1219 madde; 329 - 336 arası.

Konu: U.v. Temettü yatırım planım(portföyüm)

Alıntı Originally Posted by flexy Yazıyı Oku
    Altın ve doviz için bunlara dayalı mevduat yapmayacaksanız yada tahvillerini almayacaksanız (faiz konusuna yaklaşımınızı biliyorum) elinizde tutmak uzun vadede paranızı reel olarak eritecektir. Hisse adı-tavsiyesi konusuna ise kesinlikle karışmam.

Başka bir başlıkta ~30 yıllık reel getiriler konusunda bir görsel paylaşmıştım ;

Karar elbette sizin. Bol kazançlar.

Bu tespitinize katılamıyorum üstadım. Yıllık enflasyon grafiğine baktığımda ( son on yıla baktım ) dolar ve altının daha fazla getiri sağladığı görülüyor ha dolar altınla zengin de olamazsın.
    Benim msjimda vurguladıgim unsur borsa değil zaten ilk msjimda portföyün yüzde 10 la 30 arası kadar da altın oranı çıkabilir dedim. Geri kalanı borsaya yatıracağımı söylemiştim. Borsanın da çok güzel getiriler sağladığını hep söyledim.
    Benim sorum şu 10 yılda daha iyi getiri sağlamış dolar veya altın varken neden enka.
    Farklı bir hikâye mi var?
    Ha hisse bu uçar gider bilemem.

2.  Alıntı Originally Posted by flexy Yazıyı Oku
    Pasife yaz-iptal et döngüsüyle hisse, vadeli kontrat, opsiyon, çapraz (fx), emtia vb. fiyatları üzerinde manipülasyon yapılabiliyor. Bu döngüde; 1000 emirden 999'u iptal ediliyor. Emir iptal ücretleri ise; enstürmana göre değişmekle birlikte ya yok yada belli bir sayı üzerinde ücretlendirilecek şekilde işleyen ve çok düşük miktarlarda. Regülasyon bu konu için isteniyor.

Spoofing dışında kullanılan diğer yöntemler hakkında : https://www.quora.com/How-can-someon...xcept-spoofing

Son kullanıcı olarak veri analitikleri ile buna benzer yapılar oluşturabilsek bile arada 1 veri dağıtıcı ve 2 emirlerin bist'e iletilmesinde yaşanan süre kayıpları nedeniyle çok büyük yatırımlar yapmadan bu yapılara yem oluyoruz.

1: Veri dağıtıcıları, bist tarafından gelen ham verileri işleyerek bizlere grafik, tablo vb. sunumlarla ulaştıran firmalar. Yukarı bahsedilen yapılar verileri direk borsadan ham olarak alıp kiraladıkları kolokasyon ortamlarında inanılmaz düşük sürelerde sunucu yada amaca yönelik fpga'lar ile işleyebiliyorlar.

2: Vps, vds, sunucu yada yakınınızda bulunan bilgisayarlardan emir gönderildiğinde ilk olarak risk, teminat, muhasebe vb. hesaplamalar için aracı kurumların backoffice ve emir terminali gibi noktalara uğramak zorunda. Aracı kurumların borsa binasında bulunan sunucularından direk emir gönderemediğimiz için emir iletimi zorunlu olarak uzuyor. Emirin aracı kuruma ulaşması esnasında internet servis sağlayıcınızın altyapısına bağlı olarak omurga üzerinde kaybettiği zaman bu hesaba dahil değil.
    hemen alta yorumu caktım foyamız ortaya cıkacak bu programlarla. algorıtma işide ölecekmı yoksa.

HFTlerle ilgili bir sunumu 2015 te Türkçeye çevittirerek arkadasıma yorumlatmıştım.

ingilizceniz yoksa bile videodan hftnın nasıl calıstıgını anımasyonlarla bıle anlayabılırsınız.

Üzerinde elktirik olanlar HFT elektirik olmayanlar ise normal benım gibi kişilerin kullandıgı algolar.

Videoda nasıl calıstıgını ve ınsanları nasıl kandırdıgını anlattıgı gıbı bunları kanunla düzeltilmesi engellenmesi lazım filan diyor. genel ana özet böyle

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

3.  Alıntı Originally Posted by tosunpasa Yazıyı Oku
    Bu tespitinize katılamıyorum üstadım. Yıllık enflasyon grafiğine baktığımda ( son on yıla baktım ) dolar ve altının daha fazla getiri sağladığı görülüyor ha dolar altınla zengin de olamazsın.
    Benim msjimda vurguladıgim unsur borsa değil zaten ilk msjimda portföyün yüzde 10 la 30 arası kadar da altın oranı çıkabilir dedim. Geri kalanı borsaya yatıracağımı söylemiştim. Borsanın da çok güzel getiriler sağladığını hep söyledim.
    Benim sorum şu 10 yılda daha iyi getiri sağlamış dolar veya altın varken neden enka.
    Farklı bir hikâye mi var?
    Ha hisse bu uçar gider bilemem.
    Elbette kararınıza saygı duyuyorum. O hisse ile ilgili yada başka bir hisse özelinde kesinlikle tavsiye vermem. Bol kazançlar.

4. ne zengin topık mubarek herşeyden konustuk

enkaiyi bir inceleyeyım dedım. tabı tosunpasa hocam.

Şirketin geçmiş fiyat performansı veya bilancolara bir fikir veriyor ancak herzmanda bu boyledır demek doğru olmaz.

mesela cogu fırsat hıssesı aslında kotu hısselerın arasından cıkar.

Mesela banvte bir bak iğrenç bir hisse biranda karlar cosuyor hisse bimastan 5 yılda kazanacagın parayı 1 senede banvtten alıverıyorsun. o bakımdan her hisseye ayrı ayrı bakıp ıncelemek lazım.

hatta belkı portfoyun %10 u ile bile olsa fırsat hisselerinde değerlendırerek gelecek 10 yılda kendını test etmıs olursun acaba bu tarz analızlerı tutarlı bır sekılde yapıp yapamıyormusun gibisinden.

fırsat hisselerini tutarlı sekılde cıkarabıldıgını anladıgında agırlıgını arttırabılırsın. Yani aslında borsa süreci gelişim ve değişim süreci tecrübe süreci o yuzden her anında kendını test etmekle geçir derim.

mesela geçmişe dönük getiri testlerinin notu yerine şu an bılancosunu guzel gordugun hisselerin listesini yap gelecek bılancolarınıda takıp ederekten lısteye ekleme cıkarma yaparak bır back test olustur. Bellimi olur belkıde güzel bir strateji belirlersin. ALmak zorunda degılsın ama hayalı bır sekılde almış gibi notlar alıp istatistikler tut.

enkaiye gelince aslında bu şirket kötü yonetılen bır sırket degıl. ama son bır kaç bılancosu gerçekten iyiye gitmiyor.

2018 de yamulanlardan bır tanesıde enkai 2018 de ne cok hısse yamulmuş öyle ya bir çok şirketin net karı 2018 de boynunu aşağı bukmuş.

vel hasılı enkai için bu gıdısata bır dur demeden almak bana göre riskli tosunpasanın dedıgı gibi daha iyisi var iken enkaide diretmenin getirisinin kurbagayı ürküteceğini sanmıyor.

pd/dd si sürünen ancak karları son donemlerde muazzam artmış bir şirkette risk almak daha anlamlı gibi.

hani en azından oyle bır hıssede kazanç potansıyelınde yüksek olur. enkainin pd/dd değerinin aşağıda gorunuyor.

hesapalayıp normal sevıyeye geleceğini varsaysan bile getirisi pek anlamlı kalmayacaktır hele net kar aşağı yuvarlanırken bu durum gorundugunden daha kötü olabilir.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

5. incelediğin hissselerden pd/dd si ucuz ancak satış ve karlılıgı yukarı dikmeye baslamıs bır hısse gorursen haber ver beraber ınceleyelım.

6.  Alıntı Originally Posted by tosunpasa Yazıyı Oku
    Eyvallah hocam.
    Enkayi denk getirip kriz zamanında alsan bile 4 kat getiri sağlamış.
    Dolar aynı süreçte 4.5 gram altın 5.5 kat getiri sağlamış. Türkiye'de dolar ve altının düştüğü zaman var mı ki gidip daha az getirisi ve sürekli sıkıntıların yaşandığı bir ülkede gidip bu hisseye yatırım yapayım. En az bir iki sene de inşaatta durgunluk hat safhaya çıkabilir.
    Bana bu hisse gayrimenkule dayalı hisseler bankalar mantıklı gelmiyor.
    Yaptığım şey hissenin sadece 10 yıllık düzeltilmiş grafiğine bakmak hiç bir analiz yapmadım. Gelecek 10 yılda hissenin uçup gitmesi için bir sebebiniz varsa eyvallah der kenara çekilirim. Yoksa bu kadar güzel hisseler varken neden enka.
    Saygilar.
    özkaynak büyümesi konusunda başarılı ve istikrarlı bulduğum için tercih ettim ama sizinde söylediğiniz gibi geçmiş 10 yılda altın ve döviz karşısında hiç getiri sağlamamış bu konuda haklısınız.daha cazip hisseler vardır muhakkak bende henüz öğrenme aşamasındayım.saygılar.

yatırım tavsiyesi değildir.

Üstadlar pegasusu inceleyelim mi

Pegasusu ben inceledim nerden yamulmus onu tespit edemedim 😉
    Erhan hocama bakar o iş 😉

Sayfa 42/153 İlkİlk ... 3240414243445292142 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz