Sayfa 57/153 İlkİlk ... 747555657585967107 ... SonSon
Arama sonucu : 1219 madde; 449 - 456 arası.

Konu: U.v. Temettü yatırım planım(portföyüm)

Sene sonu hesap özeti.

2. Az çok tanıdınız ben muhalefet etmek için yaratılmışım gibi :D

Kitap alıntısı harika, hisse seçiminde dikkat edilmesi gereken adlı maddelerde bazı maddeleri tartısmaya açık ve kısmet yanlış görmekteyim.

BU maddeleri yazan arkadaş her kimse kesinlikle ileri düzey borsa ve piyasa bilgisine sahip oldugu anlaşılıyor. Yani güzel ve akıllıca maddeler kurmuş fakat bazı maddeler de kısmen tartısabılır veya farklı gorus belırtebılırız. Bunlar;

5 numaralı madde şirketin yabancı ortağının olması onu her zaman güvenilir kılmayacaktır veya yabancı ortagı olmayanlar doğru ve dürst değillerdir demekte doğru ve dürst yönetilen yerli firmalara haksızlık olabılır. BU noktada temettünün de adıl dagıtılma kısmını cok anlayamadım.

12 numaralı madde öz sermayesi düşük olması veya düşük kalarak devam etmesi büyümesinin çok düşük boyutta olması diyelim biz ona çünkü düşük öz sermayeli şirket zaten küçük şirkettir belki daha yeni açılmıştır borsaya geçmişi 30 yıllık değildir vesaire o sebeple biz öz sermayesi büyümeyen veya çok az büyüyen diyelim. Haklı olarak temettü dağıtılınca öz sermayede küçülür. Burada sorun yok. Fakat devamında bu şirketler temettü dagıttıgı için öz sermayesı büyümemiştir bu şirketler iyidir gibi bir genelleme yapmış.

Bir yatırımcı olarak bizim istediğimiz şey şirketimizin değerinin artmasıdır. Şirket değerinin artması hisse fiyatının da artması anlamına gelir bu değeri istediğimiz zaman istersek bir kısmını istersek tümünü nakte çevirebiliyoruz. Tekrardan satın alabiliyoruz. Fakat şirket yöneticileri için aynı şey mümkün değil onlar nakit ihtiyaçları çoğunluğunu temettü alarak elde ederler. Bugun şirketin yarısını satayım başka bir gün tekrar alayım gibi bir işlemi yapamazlar çünkü şirketi satıp geri alma olayı borsalar kadar hacimli değildir. Karsı taraf şirketin yarısını satın almış olsa bile patrondan, patron tekrar almak istediğinde karsı taraf satmak istemeyebilir. oysaki borsada sanıyeler içinde şirketin halka açık kısmı milyonlarca kişiye aynı gün içerisinde el değiştirmektedir.

Bir şirketin piyasa değerinin hızlı bir biçimde artması için öz sermayenınde çok hızlı artması gerekmektedir. öz sermayenın hızla artması içinde tabiki karların hızla artması gerekmektedir karların daha hızlı artması içinde yatırım alanları geliştirilip başka iş kollarıyla karlılık desteklenmelidir. Bir şirket 1 sene içerisinde elde ettiği karın büyük bir kısmını temettü olarak ödediğinde yeni yatırım yapamaz elinde nakit kalmadıgı için mevcut yatırımlarından elde edılen karlarla gelecek sene yine aynı karı edıp yine dağıtarak gider yani az ile yetinmek gibi düşünülebilir. Şirket elde ettiği karın çok az bir kısmını veyahutta hiç dagıtmadan karını yeni yatırımlara yenı alanlara yaparak karlılıgını daha şiddetli bir biçimde arttırabılır bu gelecek sene hem daha cok kar elde edecegını dolayısıyla öz sermaye ivmesini arttıracaktır 2. sene daha cok kar ettıgı ıcın daha cok yatırım 3. sene daha fazla kar geri dönüşü yaşaması ve öz sermayenın büyüme hızını her geçen yıl daha da şiddetli arttırmasını sağlar. Bu durumda dogal olarak fiyatlara piyasa degerine gireceği için. Yatırımcı açısından daha fazla kazanç bileşik kazanç anlamına gelir. Oysakı elde edilen karın dagıtılması bileşik getiri imkanını ortadan kaldırır. şirket öz sermayesi 20 bın bunun %25 i kadar kar edip hepsini dağıttıgını varsayalım.

öz sermaye 25,000 e cıkar dagıtıldıktan sonra 20,000 e geriler seneye %25 daha gelir 25,000 olur tekrar dagıtılır tekrar 20,000

yani her sene %25 lik bir büyüme kar saglanır. Yatırımcılar aldıgı temettüyü tekrar hisseye yatırırsa bileşke kazanç sağlayabilir. Ancak yatırımcı temettüsünü tekrar hisseye yatırarak bileşke kazançla daha fazlasını elde etmek istese bile kısmen başarılıdır cunku yatırım yaptıgı şirketin kendisi bileşke kazanç yaratamamaktadır. Bu durumda yatırımcı dezavantajına potansıyel getirisine zincir vurur. aynı şirketin yatırım yapan yanı bıleske kazanç peşinde olan versiyonunu hayal ettiğimiz de.

20,000 öz sermaye %25 büyürse 25,000 TL olur temettü dagıtılmayacagı için öz sermaye sabittir. yatırımcıyada birşey dagıtılmadıgı için tekrar hisse alınacak para yoktur cunku zaten porfoyunun ıcındedır o para. gelecek sene 25,000 %25 31,250 ye cıkar öz sermaye. sonrakı sene 39,000 e cıkar şirket bileşke büyür yanı elde ettıgı karları yenı yatırımlara sokarak daha fazla kar elde etmıs dolayısıyla öz sermayeyı bıleşke bir halde büyütmüş olur. Yatırımcıya temettü dagıtmadıgı için onlarıda bileşke getiriye teşvik etmiş olur. Bileşke getiri istemeyen yatırımcı ise istediği zaman istediği oranda hissesini satarak kar payını kendısı yaratabılır. BU durum şirket açısından çeşitli risklerde dogrurur yapacagı yatırım zararlı bir yatırım sa karlar düşer kar düşerse öz sermaye büyüme hızı da düşer karın cogunlugunu dagıtan şirketler daha muhafazakar görünür yeni yatırımlara ne gerek var mevcut işimizle zaten kazanıyoruz başka alanlara para yatırıpta paramızı rıske atmayalım belkı zarar ederız düşüncesiyle mevcut işlerinin üstüne iş koymazlar. Yeni yatırım yapmadıkları için yeni risk almamış olurlar ancak aslında yine de risklerle karsı karsıyadırlar cunku tek bır alanda yatırımları oldugu ve alternatıf yatırım alanlarına girmedikleri için mevcut yatırımları ekonomık calkantıda etkılenır bır skeılde malıyetlerı vesaireleri bozulacak olursa şirket zarar etmeye veya karlarını düşürmeye baslar. Yatırım yapan şirket ise riskleri dagıtmış olacağı için bir taraf zarar ederken dıger bır taraftan kar ederek dengeleyıcı bir karlılık saglayabılır. Tekrar düşündüğümüz de hangi tarafın daha muhafazakar oldugu konusunda tereddütler yaşıyoruz. DOlayısıyla temettü dağıtmak mı iyidir dagıtmayıp yatırım yapan şirketmı daha iyidir büyük bir tartısma konusu dogurmaktadır. BU konu ise yatırımcılar için felsefik bir bakış açısı ve paradoxlar dogurur. Muhafazakar olmak ısteyen yatırımcı temettü dağıtılmasını ıster kendısı de portfoyunu cesıtlendırırp rıskı en aza cekmek ısterken yatırım yaptıgı sırket tam tersıne tek bır alanda yatırım yaptıgı için yumurtaları tek bır sepette bırıktırmıs olur yenı yatırım yapmak mı daha rısklı yoksa hıc yatırım yapmayıp yenı bır alan olusturmamak mı daha rısklı karar vermek zor.

20 numara bana göre yanlış bir stratejidir hedef fiyat belirlemek iyi bir stratejı degıldır. Potansıyel karınızın bır kısmını kısa kesmek gibidir. ben sattım gıttı pişmanlıgını yaşatır 2 den aldım 5 ten cıktım 20 lıraya gitti pişmanlıklarını yaşatır hedef fiyat. Trendı sonuna kadar götürmeli yatırımcı tepe noktadan satmayı degıl düşüşün baslangıclarında satmalıdır. karlılık artıyor herşey yolunda ıse 2 lıradan 4 lıraya cıkmışsa 5 lıraya hedef fıyat belırlersem karlılık hala aynı sekılde artarak gıdıyorsa 5 lıraya gelınce nıye satayım ? bir sorun var mı sırkette yok karlılık artarak devam edecegı sürece ben para kazanmayacak mıyım ? kazanacagım niye sırf hedef belırledım dıye satmak zorundayım. işin kötü tarafı 5 te satınca baska bır alternatıf hısse bulmam gerekır alternatıflere baktıgınızda belkıde elınızde cok fazla alternatıfın olmadıgını gorursunuz e sattıgınız hısseyıde alamayacaksınız cunku gerı alacaksanız nıye sattınız ıkılemıne dusersınız. Yine aynı sekılde hedef fiyat belırlemek kotudur ınanmanızı saglar hissenizin bilancosu bozulsa bıle hala beynınızde yer alan 5 lıraya gıtme hedefını düşünür durursunuz gerçekleri görmekten uzaklasır realıst düşünemezsniz. 5 lıraya gitsin satacam dersınız ancak 5 lıraya gidemeyeceğıne ınanmak ıstemezsınız bılancoları gormek ıstemez tek düşünceniz hissenin bir umutla 5 lırayı gormesıne odaklanır. stoploss veya zararına satamazsınız cunku bır hedefınız vardı dedırtır ve seneler seneler boyunca hısseyı elınızde tutar durursunuz.

24 numara yatırımcı acısında ne iyidir nede kötüdür bedelsiz aynı şey temettü içinde geçerlidir her ikiside aynı işlemin farklı yöntemlerle uygulanmasıdır. Birinde verilcek kadar lotu verirler fiyatı düşürürler buna göre diğerinde verilecek kadar lotu para olarak verip fiyatı düşürürler tek fakrı bırının nakıt dıgerının lot olarak verılmesıdır. bana göre verilen tüm temettüleride bedelsiz şeklinde vermeli en iyi yöntemdır hisse başına 1 lıra temettü dagıtma da bu orana denk gelecek bedelsız ver yatırımcıya dileyen bu fazladan gelen lotunu satıp kar payını alsın dılemeyen almayıp bekletsın zaten halı hazırlda cogu yatırımcı temettüsüyle geri hisse alıyor. Ayrıca bu durumun vergisel avantajıda mevcut. her iki noktada da bu bedelsız verılecek hısseye gırılmelı temettü verilecek hisseye girilmeli anlamı doğuramaz.

33 numaraya katılmıyorum yenılerı herzman alternatıflerı elimizde bulundurmamız lazım bu hısseyı aldım tamam gıdecek dersınız 3 ay sonra bılanco bozulur elınde patlar ha bu arkadas hısseyı sectın aldın 2 gun sonra yaw bunu degılde sunumu alsam dıye degıstırmeyı kastetıyse haklı secımı yaptıktan sonra en az yenı bılanco donemıne kadar beklenmelı zaten beklemekte zorlanıyorsan seçiminde bir hata vardır bunu düzeltmeden yenı bır hısse seçmek aynı kısır döngüye sebebiyet verir. hisseyi seçer seçmez ertesı gun degıstırmek ıstemek stratejınızın oturmadıgına ısaret eder.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Erhan hocam arkadaş twitter'dan nicki derin hisse. Kendisiyle bir tanışıklığım yok paylaşım için izin almadım kendisinden ama altına alıntı olduğunu ekledim aslında reklamını yapmış oldum.
    Gerçi kendisine de cvp hakkı doğuyor ama yerine özet geçeyim. bizim de bahsettiğimiz patlama yapabilecek şirket kategorilerini değerlendiriyor. Karel gibi bir kaç şirket var attığı hisselerin çoğu zarar açıklıyor. Borfinden araştırdım. Yalnız sebeplerini de sıralıyor daha önce bu şekilde yakaladığı şirketlerden örnekler vermiş. Verdiği hisseler çok hoşuma gitmedi. Belki çerezlik alabilirim zarar eden şirketleri almak bana pek cazip gelmiyor.
    Aslında kendi yazdığı maddelerle ters hareket eden hisse çalışması var gibi. Yalnız bu adam bizim bulduğumuz şirketleri belli ki biliyor farklı bir dala yönelmiş kendisine başarılar diliyorum buradan da. Sen algoritmik trade de uzmanlaşmış burayla hobi olarak ilgileniyorsun o da muhtemelen farklı bir dal deniyor gibi.
    Eğer buraları okuyorsa ve katkı yaparsa memnuniyet duyarım. Hisselerini çok beğenmesem de anlatım tarzını sevdim.
    Kendisine saygılarımı sunarım.

Alıntı Originally Posted by tosunpasa Yazıyı Oku

Sene sonu hesap özeti.
    Bu arada şunu eklemeyi unuttum. Her yıl sonunda ekleyeceğim.
    Portföye yatırılan tutar 33000 tl.
    Portföyün güncel değeri 31065 tl.
    Portföy zararı 1935 tl.
    Enflasyon yüzde 20.
    Netmaaş 3500 tl portföy karşılığı 9.42 maaş.
    Asgarî ücret karşılığı(1600tl) 20.62 maaş
    Dolar karşılığı (5.30) 6226 dolar
    Gram altın karşılığı (220) 150 gram
    Şu an bir kâr rakamı yazamıyorum küllün zarardayık 😀
    Umarım kar yazacağımız zamanlar da gelir.
    Her yıl sonu tazelenecektir.

Kazancı boşverin sağlık her şeyden önemli dün akşam iki serum yeyince anladım. Allah'a şükür sıhhatim yerinde. Aile ,çocuklar, sıhhat ,hayat standartlarını idame ettirecek bir para ve mutlu bir iş hayatı, (Son madde bana uymuyor ama idare ediyoruz işte 😀) bunlar öncelikli, sonra borsaya bakarız😀
    insanların çocukların savaştan, açlıktan ölmediği, adalet ve nizamın hakim olduğu, insanların 3.30 paraya çalışmak zorunda olmadığı, heryin başı olan malum pisliklerin temizlendiği bir dünyada var olmak dileğiyle herkese hayırlı seneler...

6.  Alıntı Originally Posted by tosunpasa Yazıyı Oku
    Erhan hocam arkadaş twitter'dan nicki derin hisse. Kendisiyle bir tanışıklığım yok paylaşım için izin almadım kendisinden ama altına alıntı olduğunu ekledim aslında reklamını yapmış oldum.
    Gerçi kendisine de cvp hakkı doğuyor ama yerine özet geçeyim. bizim de bahsettiğimiz patlama yapabilecek şirket kategorilerini değerlendiriyor. Karel gibi bir kaç şirket var attığı hisselerin çoğu zarar açıklıyor. Borfinden araştırdım. Yalnız sebeplerini de sıralıyor daha önce bu şekilde yakaladığı şirketlerden örnekler vermiş. Verdiği hisseler çok hoşuma gitmedi. Belki çerezlik alabilirim zarar eden şirketleri almak bana pek cazip gelmiyor.
    Aslında kendi yazdığı maddelerle ters hareket eden hisse çalışması var gibi. Yalnız bu adam bizim bulduğumuz şirketleri belli ki biliyor farklı bir dala yönelmiş kendisine başarılar diliyorum buradan da. Sen algoritmik trade de uzmanlaşmış burayla hobi olarak ilgileniyorsun o da muhtemelen farklı bir dal deniyor gibi.
    Eğer buraları okuyorsa ve katkı yaparsa memnuniyet duyarım. Hisselerini çok beğenmesem de anlatım tarzını sevdim.
    Kendisine saygılarımı sunarım.
    anladım evet genel mantık bizimkiyle aynı aslında ben ıtıraz ıcın yazmadım tartısmaya acık oldugundan bahsettım bu maddelerın. Yani hadi ben karsıyım gel bana acıkla bunun tersını gibisinden degıl sadece oturup üzerine düşünsünler diye yazdım.

Hangi hisseler oldugunu yaz bırde ben bakayım 3 5 tanesını yazsan yeter. patlama yaratacak hisseleri bulabılıyorsun aslında borfınden zamanla sende anlarsın.

dünden önceki gün bende serumlandım fena halde grıbım heryerım dokuluyor.

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Geçmiş olsun hocam ben de aynı vaziyetteyim serumu yeyince gözlerim açıldı. İcat edenden Allah razı olsun 😀

8. Geçmiş olsun arkadaşlar.
    Allah beterinden korusun

General Mobile 4G cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    abdülselam özatak, fethi sekin, ömer halisdemir, turgut aslan, kaşif kozinoğlu...

Sayfa 57/153 İlkİlk ... 747555657585967107 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •