Sayfa 60/153 İlkİlk ... 1050585960616270110 ... SonSon
Arama sonucu : 1219 madde; 473 - 480 arası.

Konu: U.v. Temettü yatırım planım(portföyüm)

Bir de şöyle bir şey buldum karıştırırken
    http://fxtop.com/tr/enflasyon-hesaplayycysy.php
    Yıllara göre enflasyon hesaplayıcısı.
    Ki bende enflasyon rakamlarıyla eskiden beri oynandığını düşünüyorum.
    Muhtemelen daha fazla rakamdır.
    Kıt zekamla birşeyler hesaplayayım dedim.
    2001 den günümüze enflasyon oranı yüzde 850. Yani para 8.5 kat erimiş.
    Bugün elimizde ki parayla 100 bin tl lik blok alım yapsak 2001 de ki karşılığı tarihsel çeviriciden baktığımızda 11000 tl ye denk geliyor.
    Yani benim anladığım 2001 de elimizdeki 11000 liranın bugün 100 bin TL olması lazım ki hiç para kaybetmemiş olalım.
    Bakalım dolar alsak ne olmuş.
    1.250.000 tl 1 dolar
    http://paracevirici.com/mobile/doviz...merikan-doları
    11000 tl 8800 dolar bugün 5.30 dan 46500 TL olmuş. Yani paranın yarısı erimiş.
    Gram altına bakalım
    http://www.anlikaltinfiyati.com/gram...fiyatlari.html
    Gram altın fiyatı ocak 2001 5.75 tl
    11000 tl 1913 gram altın almışız ve bugünkü karşılığı 225 tl den 430 bin tl yani enflasyondan arındırılmış 4.5 kata yakın bir getiri sunmuş.
    İşim değil ama mevduat faizine de bakalım.
    https://www.ziraatbank.com.tr/tr/gec...-faiz-oranlari
    Tek tek yıllık hesaplamak gerekli. Genelde mevduat faizleri enflasyon oranlarıyla hep paralel seyretmiş ki öyle olması gerekli. Bileşik faiz hesaplandığında muhtemelen sonuç kafa kafaya çıkacaktır.
    Yani paranızı kurtarmış olursunuz her türlü.
    Bir kaç hisseye de bakalım.
    https://www.gedik.com/piyasalar/kar-zarar-hesaplama
    Toaso 11000 tl 646bin tl enflasyondan arındırılmış 6.5 kat
    Ereğli 11000 tl 1.5 milyon tl enflasyondan arındırılmış 15 kat
    Arçelik 11000 tl 313 bin tl enflasyondan arındırılmış 3.13 kat
    Kısaltarak yazıyorum artık aksa enflasyondan arındırılmış 3.5 kat
    Trkcam enflasyondan arındırılmış 5.5 kat
    Tavhl enflasyondan arındırılmış 28.5 kat
    Sahol 11000-85 bin tl zarar yazar.
    Otkar enflasyondan arındırılmış 12 kat
    Petkim 11 bin tl 95 bin tl zarar yazmış.
    Sasa enflasyondan arındırılmış 3.2 kat
    Şişe enflasyondan arındırılmış 3.2 kat
    Soda enflasyondan arındırılmış 16 kat
    Thyao 11bin 140 bin neredeyse kafa kafaya.
    Ttrak enflasyondan arındırılmış 7.27 kat
    Tüpraş enflasyondan arındırılmış 11 kat
    Ülker enflasyondan arındırılmış 5.5 kat
    Kords 11 bin 121 bin neredeyse kafa kafaya.
    Dahasına isteyenler bakabilir.
    Şimdi dikkatimi çeken noktalar şunlar.
    Altın garanti yatırım olmasıyla başı çekiyor akarı kokarı yok garanti getiri sunuyor. Enflasyon karşısında da 4.5 katlık bir getiri sunmuş.
    Mevduat kısmında enflasyonla kafa kafaya bir durum söz konusu.
    Dolar kısmı felaket para resmen erimiş. Dolara yatırım yapanlar ezilmiş resmen.
    Dolar mevduatı da muhtemelen enflasyonun biraz üzerinde getiri elde edecektir. Onun için ayrı bir çalışma yapılması gerekli. Belki bir miktar enflasyonu yenebilir bilemiyorum.
    Hisse kısmında ise bazı hisselerde attığın taş kurbağayı ürkütmeyecek seviyede. Krizlerin bitmediği ülkede biraz riskli.
    Fakat düzgün yönetilen sürekli kar eden ve karını sürekli arttıran hisselerde durum farklı olmuş. Güzel getirilerimiz var. Tabi geleceği bilemeyiz ama 2 milyon tl lik enflasyondan arındırılmış bir portföy benim işimi rahatlıkla görecektir.
    Temettü gelirleriyle erkenden emekli olabilirim.
    Ama doğru hissede olmak gerekli. Bu araştırma stratejilerimde bir takım değişikliklere neden olabilir bakacağız.
    Selametle...

Not: Gedik yatırım temettü ve bedelsizleri de hesaplıyor.
    Ayrıca hisselerin borsaya ilk giriş tarihlerine bakmadım belki zamana göre daha yüksek getiri sunanlar olmuş olabilir.

3. Sn tosunpasa yaptigin calismada aselsani koymamana uzuldum

HTC_2Q4D100 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Alıntı Originally Posted by Jango Yazıyı Oku
    Sn tosunpasa yaptigin calismada aselsani koymamana uzuldum

HTC_2Q4D100 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    😀😀😀
    Aselsi koyacaz üstat rahat ol 😀
    Alım noktası gözlüyorum bir de hisse sayısını çok arttırmak istemiyorum. Eleme yapmam gerekli. Ama bu konuda sıkıntılarım var. Bir de uygun alım ve satım noktaları olusturmassan al-yat işi çok sağlıklı sonuçlar vermiyor. Bunun için gelecek 20 yıla yön verecek şirketleri bulmak gerekli.
    Asels 30 kat arttırmış enflasyondan arındırılmış olarak 😀😀😀
    saygılar...

5. Saol Dostum..asels eregli tuprs benim kendi hesaplarimla belirlediklerimdi. Ama ben daha yuksek hesaplamistim. Fakat gecerli olan senin yaptigin daha dogru. Ben kaba taslak tahminlerle hesaplamistim..tavhl de parliyor...maalesef kotu senaryolar hep var. Gecmisteki performans devam edermi sorusu hep bir soru isareti. Sodada temelde saglam ve gelecegi daha garanti gibi goruyorum. Insallah boyle devam eder..
    Yatirim tavsiyesi degildir.

6. Yani aslinda altin en guzel garanti yatirim. O yuzden sepetin icinde altin olmaai benim icin onemli.

Saol Dostum..asels eregli tuprs benim kendi hesaplarimla belirlediklerimdi. Ama ben daha yuksek hesaplamistim. Fakat gecerli olan senin yaptigin daha dogru. Ben kaba taslak tahminlerle hesaplamistim..tavhl de parliyor...maalesef kotu senaryolar hep var. Gecmisteki performans devam edermi sorusu hep bir soru isareti. Sodada temelde saglam ve gelecegi daha garanti gibi goruyorum. Insallah boyle devam eder..
    Soda da çok güzel bir hisse yalnız döviz pozisyonundan dolayı hiç değer kaybetmedi aksine kazandı son dönemde. Uygun alım yeri görse hemen alınabilir bence de.
    Bir de seçtiğimiz şirketlerin karlılığı arttığı sürece kapasite kullanım oranları yeni yatırımlar yönetim kalitesi vs değer arttırmaya devam edeceklerini düşünüyorum.
    Zaten bu işin sıkıntısı Türkiye'de ki enflasyon canavarı. Çünkü enflasyon çok yüksek ve para eriyor. Yıllık en iyi dönemleri bile enflasyonun yüzde 10'a yakın. Ki 10'lu enflasyonları bir daha görmemiz biraz daha zor gibi. Yani yüzde 10 luk enflasyonun yanına bir de yüzde 10 eklemek lazım ki birşeye benzesin.
    Mesela son on yıllık enflasyon oranları daha düşük hisse getirileri daha iyi gibi.
    Ki son 10 yıllık dönem daha sıkıntılı siyasi ve ekonomik olarak. Çünkü 2001-2008 arası krizden çıkıştı. Ve düzelme dönemiydi. Neyse bunla ilgili çok şey yazılıp çizilebilir.
    Gelecek için kords sasa gibi şirketler benim dikkatimi çekiyor. asels yolunu aldı ama yatırımlarına devam ediyor. O da dikkat çekici. Alkim performansı dikkat çekici fakat hisse-fiyat korelasyonu geçmişte yetersiz kalmış gelecekte ne getirir ona bakmak lazım.

Yani aslinda altin en guzel garanti yatirim. O yuzden sepetin icinde altin olmaai benim icin onemli.
    Kesinlikle abi. 👍👍👍

Sayfa 60/153 İlkİlk ... 1050585960616270110 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •