Sayfa 86/153 İlkİlk ... 3676848586878896136 ... SonSon
Arama sonucu : 1219 madde; 681 - 688 arası.

Konu: U.v. Temettü yatırım planım(portföyüm)

1.  Alıntı Originally Posted by esramarka Yazıyı Oku
    Ben alırken kazanma taraftarıyım ucuz olmayan hiçbir piyasaya yatırım yapmam. O yüzden bu fiyatlar - her ne kadar Bist ucuz olsa da son haftalardaki yükseliş nedeniyle- bence primlidir. İsterse dünyanın en büyük şirketi olsun primli bir hisseyi portföyüme katmam. Şu anda ismini yazmayacağım öyle şirketler var ki BIST'te inanılmaz ucuzlar ama en ufak bir ayı piyasasında pula dönecek değerleri. O zaman katarız portföye.

Ayrıca Temettü çok önemlidir. Temettü vermeyeceğini açıklayan TTRAK'ı yabancıların nasıl sattığına bakın. Madem önemsiz yabancı neden bu kar eden şirketi Temettü açıklaması sonrası satıyor?

Kim ne derse desin Temettü bir güvencedir. Sizin belli sürede Hisseyi amorti edebilmenize olanak sağlar. Temettü alışkanlığı olmayan hiçbir Hisseyi portföye katmam.

Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Hem acemi hem amatörce yazılmış yazılarıma yatırım maksadıyla itibar etmeyiniz. www.esramarka.com
    TTraktorun düşüşünün sebebinin gerçekten temettü ile alakalı oldugunu nerden anladınız. ?

bunun bir istatistiği varmı elinizde acaba ?

Diğer hisselerdede benzer davranışlar oldumu ?

Örnegın hekts temettü vermeyeceğim dedikten sonra %100 civarı prim yapmıştı şimdi temettü vermemek iyidir anlamımı çıkmalıydı Hekts örnegınde ?

Yaptıgınız yorum kusura bakmayın biraz cahilce kalmıyor mu hangi gerçeklikle sebebi buna bağladığınızı aktarırımısınız. Temettü verilmediğinde şirkette ne eksiliyor farkında olarak mı yazdınız ?

bir yatırımcı olarak merak ediyorum temettü verilmeyince şirketin içinde ne eksiliyor verilince ne eksiliyor veya artıyor ezbere yazmayın

temettü verilmemesi kötüdür diyorsanız sebeplerini maddeler halınde sayın bana.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Alıntı Originally Posted by esramarka Yazıyı Oku
    Ben alırken kazanma taraftarıyım ucuz olmayan hiçbir piyasaya yatırım yapmam. O yüzden bu fiyatlar - her ne kadar Bist ucuz olsa da son haftalardaki yükseliş nedeniyle- bence primlidir. İsterse dünyanın en büyük şirketi olsun primli bir hisseyi portföyüme katmam. Şu anda ismini yazmayacağım öyle şirketler var ki BIST'te inanılmaz ucuzlar ama en ufak bir ayı piyasasında pula dönecek değerleri. O zaman katarız portföye.

Ayrıca Temettü çok önemlidir. Temettü vermeyeceğini açıklayan TTRAK'ı yabancıların nasıl sattığına bakın. Madem önemsiz yabancı neden bu kar eden şirketi Temettü açıklaması sonrası satıyor?

Kim ne derse desin Temettü bir güvencedir. Sizin belli sürede Hisseyi amorti edebilmenize olanak sağlar. Temettü alışkanlığı olmayan hiçbir Hisseyi portföye katmam.

Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Hem acemi hem amatörce yazılmış yazılarıma yatırım maksadıyla itibar etmeyiniz. www.esramarka.com
    Esra hanım konu başlığımda temettü yazıyor zaten😀
    Temettü vermeyen bir hisseyi de portföye eklemem.
    Belki yanlış anlaşılma olmuş olabilir. Temettüyü yüksek vermesi önemli değil anlamında söyledim. Örneğin Arçelik çok az verir ama sürekli yatırımlarını büyüten bir şirket bu daha önemli.
    En büyük şirketlere yatırım yapmaya çalışıyorum. Komisyonlar düşerse ilerleyen dönemde Apple, Microsoft gibi şirketlerin hisselerinide alabilirim kimbilir. Şirketlerin dev olması batmayacakları anlamına gelmez tabi. Ama risk daha düşüktür.
    Emeklilik döneminde yavaş büyüyen ve temettü veren şirketi tercih edebilirim.
    gerçi o zamana kadar köprünün altından çok sular akar. Sabit fikirli biri değilimdir belki o zamana kadar çok farklı bir şey düşüneceğim tabi yaşarsak.
    Bistin prim olayına gelince siz primli olduğunu düşünebilirsiniz. Ama neye dayanarak primli diyorsunuz. Ben son derece ucuz olduğunu düşünüyorum.
    Belki dediğiniz gibi daha aşağıları görebiliriz ki benim işime yarar şu anda. TL bazlı tepenin yüzde 25 altında dolar bazlı tepenin yüzde 70'e yakın altındayız. Mesela portföyümdeki hangi hisse primli. Primli olduğunu düşündüğüm ve portfoye şu an ekleyemedigim iki hisse var Tüpraş ve ford. Onların da zamanı gelir elbet
    Gelecekte faiz indirimiyle beraber farklı şeyler göreceğimizi düşünüyorum. Kafama takılan husus ise doların ne olacağı. Gelecek hakkında olumlu düşünceye sahip değilseniz borsaya uv yatırım yanlış bence.
    Ayrıca bist100'ün puanı çok ilgilendirmiyor beni. Kar eden şirket eni sonu değerini bulacaktır. Geç değerini bulacakları yakalasam keşke😀
    Ttrak hususuna gelince patates olmasının temel nedeni satış rakamları-karlılıktaki düşüş. Koç'un yüksek temettüye zorlaması nedeniyle borçlanmanın azalmaması, Türkiye'de ve dünyada ki sıkıntılı konjonktürel durumdan kaynaklanıyor. O yüzden düşüşün sebebi temettü de var tabi fakat diğerleri daha önemli gibi duruyor. Çünkü bir yıldır düşüyor değeri ve temettü vermeyeceğini bu hafta açıkladı ve sasirtti herkesi. Ben ileride portföye eklemek isterim ama acelem yok o zaman ki duruma bakar karar veririz. zararda olanlara allah yardım etsin. İnşallah kara geçerler.
    Selametle.

3. Tabi şu da önemli bir husus; her ay düzenli olarak alan biri her fiyat seviyesinden alacağı için maliyeti yüksek olmaz. O yüzden blok alım için fiyat seviyeleri yüksek diye düşünülebilir, ki ben hala yüksek olduğunu düşünmüyorum, o zaman alım için beklenebilir. Ama dediğim gibi her ay düzenli alıp biriktiriyorsan aldığın fiyatın önemi yok, nasıl olsa her fiyat seviyesinden alacaksın.

Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    TTraktorun düşüşünün sebebinin gerçekten temettü ile alakalı oldugunu nerden anladınız. ?

bunun bir istatistiği varmı elinizde acaba ?

Diğer hisselerdede benzer davranışlar oldumu ?

Örnegın hekts temettü vermeyeceğim dedikten sonra %100 civarı prim yapmıştı şimdi temettü vermemek iyidir anlamımı çıkmalıydı Hekts örnegınde ?

Yaptıgınız yorum kusura bakmayın biraz cahilce kalmıyor mu hangi gerçeklikle sebebi buna bağladığınızı aktarırımısınız. Temettü verilmediğinde şirkette ne eksiliyor farkında olarak mı yazdınız ?

bir yatırımcı olarak merak ediyorum temettü verilmeyince şirketin içinde ne eksiliyor verilince ne eksiliyor veya artıyor ezbere yazmayın

temettü verilmemesi kötüdür diyorsanız sebeplerini maddeler halınde sayın bana.
    Yarın masanıza hazırlayıp basılı olarak tezimi ya da dönem ödevimi koyayım isterseniz. Hocam mısınız maddeler halinde sayacakmışım da falan filan. Siz nasıl yatırım yaparsanız yapın. Bana ne. Ben kendi fikrimi söylüyorum, size de inandırmak ya da kanıtlamak zorunda değilim. Siz yabancı fonların temettüye ne kadar önem verdiğini bilmiyorsanız Norveç Varlık Fonu gibi uzun vadeli fonların yatırım kararlarını alırken nelere önem verdiklerini inceleyin ya da boş verin sadece bu forumu okuyun insanlara da "cahil" diye hakaret edin.

Zaten EKGYO da -nedense- temettü yüzde indirme kararını aldıktan sonra "tesadüfen" dibinin dibini gördü. Neyse konuşmanın, laf anlatmaya çalışmanın gereği yok. Herkes anlayabildiği kadarını anlar.
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir. Kendi aklınıza ve tecrübelerinize göre yatırımlarınıza yön veriniz.

Alıntı Originally Posted by tosunpasa Yazıyı Oku
    Esra hanım konu başlığımda temettü yazıyor zaten��
    Temettü vermeyen bir hisseyi de portföye eklemem.
    Belki yanlış anlaşılma olmuş olabilir. Temettüyü yüksek vermesi önemli değil anlamında söyledim. Örneğin Arçelik çok az verir ama sürekli yatırımlarını büyüten bir şirket bu daha önemli.
    En büyük şirketlere yatırım yapmaya çalışıyorum. Komisyonlar düşerse ilerleyen dönemde Apple, Microsoft gibi şirketlerin hisselerinide alabilirim kimbilir. Şirketlerin dev olması batmayacakları anlamına gelmez tabi. Ama risk daha düşüktür.
    Emeklilik döneminde yavaş büyüyen ve temettü veren şirketi tercih edebilirim.
    gerçi o zamana kadar köprünün altından çok sular akar. Sabit fikirli biri değilimdir belki o zamana kadar çok farklı bir şey düşüneceğim tabi yaşarsak.
    Bistin prim olayına gelince siz primli olduğunu düşünebilirsiniz. Ama neye dayanarak primli diyorsunuz. Ben son derece ucuz olduğunu düşünüyorum.
    Belki dediğiniz gibi daha aşağıları görebiliriz ki benim işime yarar şu anda. TL bazlı tepenin yüzde 25 altında dolar bazlı tepenin yüzde 70'e yakın altındayız. Mesela portföyümdeki hangi hisse primli. Primli olduğunu düşündüğüm ve portfoye şu an ekleyemedigim iki hisse var Tüpraş ve ford. Onların da zamanı gelir elbet
    Gelecekte faiz indirimiyle beraber farklı şeyler göreceğimizi düşünüyorum. Kafama takılan husus ise doların ne olacağı. Gelecek hakkında olumlu düşünceye sahip değilseniz borsaya uv yatırım yanlış bence.
    Ayrıca bist100'ün puanı çok ilgilendirmiyor beni. Kar eden şirket eni sonu değerini bulacaktır. Geç değerini bulacakları yakalasam keşke��
    Ttrak hususuna gelince patates olmasının temel nedeni satış rakamları-karlılıktaki düşüş. Koç'un yüksek temettüye zorlaması nedeniyle borçlanmanın azalmaması, Türkiye'de ve dünyada ki sıkıntılı konjonktürel durumdan kaynaklanıyor. O yüzden düşüşün sebebi temettü de var tabi fakat diğerleri daha önemli gibi duruyor. Çünkü bir yıldır düşüyor değeri ve temettü vermeyeceğini bu hafta açıkladı ve sasirtti herkesi. Ben ileride portföye eklemek isterim ama acelem yok o zaman ki duruma bakar karar veririz. zararda olanlara allah yardım etsin. İnşallah kara geçerler.
    Selametle.
    Sizin öğrendiğiniz pek çok şeyi maalesef yabancı yatırımcı aylar öncesinden bilir sayın tosunpasa. Bu nedenle maça 1-0 değil belki 5-0 geriden başlıyoruz. Ben size yine de -naçizane- hisse seçimi yaparken primli olmayan hisseleri portföyünüze katmanızı salık veririm. Daha çok yazacaktım ama bazılarının yorumları nedeniyle hevesim kaçtı açık konuşayım, size başarılar diliyorum.
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir. Kendi aklınıza ve tecrübelerinize göre yatırımlarınıza yön veriniz.

Bu görüşünüze katilmiyorum yabanci yatirimci kahin deyil onlar emeklilik fonlari adi ustünde emekli insanlara ek gelir saglamak gorevleri en fazla bilancodan bir kac gun once ogrenirler onu da zannetmiyorum nedeni de su sirketin stoklari artmis satis dusuyor ekenomi sogumus nakit akisi icin sirketin temettu vermemesi ihtimali var oldugu icin maliyetleride yillardir elinde tuttuklarindan dusuktur ve bilanco oncesinde elindeki milyonluk lotlarin bir kismini satiyorlar temettu vermeyecegi aciklaninca kalanina elden cikariyorlar hisse dusuyor eger verseydi sattiklarini alirlardi hisse yukselirdi adamlar gene zarar etmezdi cunku sende 1000 hisse varsa adamlarda milyon hisse var adi ustunde fon sirketi

Alıntı Originally Posted by Serdardm79 Yazıyı Oku
    Bu görüşünüze katilmiyorum yabanci yatirimci kahin deyil onlar emeklilik fonlari adi ustünde emekli insanlara ek gelir saglamak gorevleri en fazla bilancodan bir kac gun once ogrenirler onu da zannetmiyorum nedeni de su sirketin stoklari artmis satis dusuyor ekenomi sogumus nakit akisi icin sirketin temettu vermemesi ihtimali var oldugu icin maliyetleride yillardir elinde tuttuklarindan dusuktur ve bilanco oncesinde elindeki milyonluk lotlarin bir kismini satiyorlar temettu vermeyecegi aciklaninca kalanina elden cikariyorlar hisse dusuyor eger verseydi sattiklarini alirlardi hisse yukselirdi adamlar gene zarar etmezdi cunku sende 1000 hisse varsa adamlarda milyon hisse var adi ustunde fon sirketi
    Varlık "wealth" fonlarından bahsediyorum emeklilik fonlarından değil. Lütfen yazdıklarımı dikkatli okuyun da cevap verin. Çoğu varlık fonunun yıllık olarak portföyleri değişir. Ben portföyümde bu fonların yıllık değişimlerini önemsiyorum. Bu başlık daha nitelikli bir tartışma ortamı olsaydı birkaç önemli fonun geçen yıllarda neleri arttırıp hangi hisseleri azalttığını hatta portföylerinden TAMAMEN çıkardıklarını ve yaptığım analizleri yayımlardım ama artık gerek duymuyorum. Belki başka bir yerde yazarım.

Ben kendi yatirim stratejimi jendim oluturuyorum norvec fonuna vaktim 2016 getirisi %7 2017 % 17 yaziyor yanlis gormediysem pekala bilincli bir yairimci bu orani yakalayabilir ben 6 aydir alim yapiyorum bilancolardan sonra hisseleremi degistirip degistirmeyecegime karar veriyorum su an % 11 kardayim bu daha fazla olabilirdi ama prensip olarak banka alkol ve turizm hisseleri almadigim icin sasece sanayi ve hizmet sektoru hisseleri ile ilgileniyorum

Sayfa 86/153 İlkİlk ... 3676848586878896136 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •