Sayfa 107/153 İlkİlk ... 75797105106107108109117 ... SonSon
Arama sonucu : 1219 madde; 849 - 856 arası.

Konu: U.v. Temettü yatırım planım(portföyüm)

1.  Alıntı Originally Posted by tosunpasa Yazıyı Oku
    Söyle bir hesap yapmıştım, 2035'e kadar net 700k atacağım o tarihte de 2m portföy olsa yüzde 5 temettüden aylık 10 bin yeter diye fantazi bir hesap yapmıştım. Ki bana aylık 6-7k arası fazlasıyla yeter.
    Ama 100k 2025'te 300k olsa mutlu olurum herhalde. 500k olsa yoldan geçenleri öperim
    Emin ol 500 olsada o zamanda neden ben şu zamanda şu değişikliği yapmadım, şu analizimin arkasında durmadım diye hayıflanacak ve yoldan gelen geçenleri öpmeyecektin. hayat böyle ihtiyaçlar ve istekler sınırsız , başarının da istekler gibi bir sınırı yok..
    300k lık hedef daha ulaşılabilir daha gerçekçi ve daha az riskli bir hedef.. Şirketleri takip edersen zaten çok rahat ulaşırsın o arada da gelişirsin ilerde nasibin ne ise onu kazanırsın.

Mutlu olmaya daha az riskle kavuşacaksın ne mutlu değil mi

Batuhan

Alıntı Originally Posted by tosunpasa Yazıyı Oku
    O öğretmen camiasının hastalığı zaten, hele sınıf öğretmenlerinde acayip oluyor, dışarıdaki hayata adapte olmakta yaşlandıkça zorlanmaya başlıyorlar. Söylediğin biraz da doktorlar da var sanki
    Ben öğrenmeye aç ve yeni fikirlere her zaman açığımdır, yeter ki ukalalık yapmadan biri bir şey öğretsin. öğretmenlerle ilişkilerim son derece sınırlıdır, ( eşim hariç ) kafa yapım uyuşmuyor, işin aslı yeni gelen 20 yaş üstü öğretmenlerle hiç anlaşamıyorum. Öğretmenler odasına hiç girmem boğuluyorum çünkü.
    5 yıllık idarecilik hayatımda en nefret ettiğim şey göreve yeni başlayan veya 20'li yaşlardaki bayan öğretmenler.
    Çok zor abi anlatamam
    Sen az çok konuyu biliyorsun
    [

O sadeleştirme işi çok zor be hocam
    Madem öyle, o zaman bir yukarıdaki yazdığın cümle üzerine sadece düşün.

Farklıysan sadece düşün.. Sonuçtan beni de haber et

Batuhan
    Son düzenleme : batu34; 17-12-2019 saat: 23:05.
    Bu görüşler yatırım tavsiyesi olmayıp tamamen benim hayal dünyamda uydurduklarımdır

Alıntı Originally Posted by batu34 Yazıyı Oku
    Emin ol 500 olsada o zamanda neden ben şu zamanda şu değişikliği yapmadım, şu analizimin arkasında durmadım diye hayıflanacak ve yoldan gelen geçenleri öpmeyecektin. hayat böyle ihtiyaçlar ve istekler sınırsız , başarının da istekler gibi bir sınırı yok..
    300k lık hedef daha ulaşılabilir daha gerçekçi ve daha az riskli bir hedef.. Şirketleri takip edersen zaten çok rahat ulaşırsın o arada da gelişirsin ilerde nasibin ne ise onu kazanırsın.

Mutlu olmaya daha az riskle kavuşacaksın ne mutlu değil mi

Batuhan

Madem öyle, o zaman bir yukarıdaki yazdığın cümle üzerine sadece düşün.

Farklıysan sadece düşün.. Sonuçtan beni de haber et

Batuhan
    İyi de onu ben çok düşündüm çıkaracak hisse bulamadım
    Daha portföye büyüdükçe hisse eklemeyi de düşünüyorum aslında.

Sa üstad senin hisselerin sasa haric bende de var sana şöyle bir fikir vereyim bu hisseler kötü deyil ama sektör çeşidi olarak 4 önemli sektör eksik bence bunlar perakende çimento maden sağlık ve tarım sektörü hisse sayısının yanında bunları da gözetirsen daha korunaklı ve sağlam portföy olur gibi

SM-A205F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4.  Alıntı Originally Posted by tosunpasa Yazıyı Oku
    İyi de onu ben çok düşündüm çıkaracak hisse bulamadım
    Daha portföye büyüdükçe hisse eklemeyi de düşünüyorum aslında.
    O zaman bir daha düşün.. Hangi hisseleri neden ekleyeceğini düşün.
    Sonra dön portföyüne yine bak ögretmenim

Batuhan
    Bu görüşler yatırım tavsiyesi olmayıp tamamen benim hayal dünyamda uydurduklarımdır

Bende senin gibi 7 hisse ile başladım okudum baya bir araştırdım hala da öğreniyorum 7 hissede pek kar etmedim sonra dedimki burası Türkiye porföyü hem global hisselerle hem ihracatçi hem de sektörel hisselere böleyim dedim.bu şekilde porföy düşüşlerden aşırı etkilenmiyor.dolar yükselip ülke krize mı girdi ihraccı hisseler yükseliyor dolar düştüğünde yerel sektörel hisselerim yükseliyor piyasa kararsız güven problemi mı var global hisselerim yükseliyor.globalden kastım uluslar arası ortağı olan ve kendi ülkesinde de borsaya açık şirketler tav ford tofaş vs. Gibi ytd.

SM-A205F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6. Uzunca bir yazı daha yazacaktım da vazgeçtim.

Genel anlamda şunu soyleyebilirim bir çok arkadaşımız çeşitlendirmeden bahsetmiş.

Ben sorunun bu olduğunu düşünmüyorum çünkü çeşitlendirme demek sadece riskleri azaltmaz aynı zamanda getiriyi de azaltır.

Ünlü yatırımcı O'neil bir sözü var.

"Çeşitlendirme cahilliğe karşı korumadır."
    William O’Neil

Bu illa böyledir ve doğru söylüyordur anlamına gelmez. Bir yatırımcı portfoyu niye çeşitlendirir. Ya analizim tutmazsa ya hissem gitmezse diye. Yani korkudan çeşitlendirir bilse korkmaz. Dolayısıyla çeşitlendirmeye de gerek duymaz.

Çeşitlendirmek sorunları çözmeyecek. Sadece risk azaldığı için psikolojik olarak bir rahatlama olacak ancak temel problem portfoyun istenilenden daha yavaş bir biçimde büyümesi. Bu sorunu ortadan kaldırmıyor aslında portfoyu dahada yavaşlatacak ve neredeyse faizi bile geçemez duruma sokacak çeşitlendirme işi. Biri yükselirken diğer düşecek diğer yükselirken beriki düşecek dönüp arkaya baktıgımızda;

La ben hisse senedi yatırımı yaptımda faize para yatırımış kadar getiri ürettim. riskleri azaltacam derken faizile kafa kafaya çıktık ne anladım ben bu işten demeye başlayacak. Faizin getirisi pek beğenmeyiz az gelir bize çünkü riski düşüktür. Dolayısıyla hisse piyasasında riskleri düşürecek derken aslında getiriyide kısmış olursunuz.

Bu sebeple ben problemin çeşitlendirme olduğunu düşünmüyorum. Ne kadar çeşitlendirirsen çeşitlendirme yukarı gitmeyecek hisseleri koyuyorsun o portfoy hiçbirzaman istediğin getiriyi üretmeyecek.

O halde yapman gereken basit Yukarı potansiyeli olabilecek hisseleri bulabilmeli ve bunu öğrenmelisin. Kendini bu yönde geliştirmeye çalış Hangi hisse diğerlerinden daha iyi performans gösterir buna odaklan ve bu hisselerden portfoy oluşturmalısın. Bilmiyorsan da bunu öğrenmeli kendi ar-geni yapmalısın. Böylece porfoyunu istediğin miktarlara getirebilirsin. Bu benim düşüncem tabiki.

Bunun haricinde bir boşvermişlik aman kim uğraşacak olmasa da olur bakış açısı olduğu sürece biz ne dersek diyelim hepsi boş. Ben tosun paşada bunu görüyorum. Hevesi yok tadı kaçık sankı 20 bın tane ısım var bırde bunlamı uğraşayım filan modunda. Bunun sebebi X dir veya Y dir bilmiyorum. Yapatığı yorumlardan hedeflerinin kendisi için değilde çocukları için oluşundan parasal hedeflerinin olmayışından topiğe geç görmesi ve merak etmeyişinden hissettiklerim bunlar.

Yani buraya biz %100 kanıtlanmış ve kazanç getiren bir formul söylesek ve al bunu kullan desekte aman kım uğraşacak diyip geçecek bir hava var ))
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

7.  Alıntı Originally Posted by tosunpasa Yazıyı Oku
    Borfin programı ve temel analiz eğitimi alırsan faydalı olacaktır. Bu başlıkta da erhan hocam borfin hisse seçiminde nasıl hisse seçileceği ile ilgili güzel yazıları var.
    Temel bir şeylere sahip olmadan hisse almayın hocam.
    Ayrıca her ay binlerce liralık para yatırıyoruz programı alın arkadaşlar videoda var ne güzel. Paranızı bilmeden yatirmayin.
    Şirketin tüm verileri var programda.
    Yıllarca alacağın bir hisseyi bilmeden almak yanlış. Elimizde rehber video da var.
    Saygılar.
    Erhan beyin emeğine sağlık, videoyu izleme listesine ekledim en kısa sürede izleyeceğim.

Bununla birlikte mesajlar içerisinde rastlamadım (gözümden kaçmışsa affola) borfin'de rahmetli Yaşar Erdinç hocanın 8 saatlik bir eğitimi var. Eğitim içerik olarak tamamen Fasweb Mali Analiz Pro üzerinden. Esasen programın nasıl kullanıldığını anlatıyor.

https://www.borfin.com.tr/egitim/Ice...14&UrunID=2299

Şu anki fiyatı da oldukça makul, ayrıca 1 ay da Fastweb üyeliği veriyor.

Belki ilgilenen olur diye paylaşmak istedim.

8. Biz büyükleri takip etmeyiz, büyükler bizi takip eder

İŞLEM HACMINDE 2. SIRADAYIZ

Hiç risk almayan kişi, belki acı ve üzüntülerden korunabilir; ama büyüyemez, sevemez, değişemez, hissedemez, öğrenemez. Garanti arayışlarıyla zincirlenmiş bir köle olarak yaşarken, bedelini, özgürlüğünü kaybederek öder. Sadece, riski göze alabilen kişi hürdür..

Leo Buscaglia

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Sayfa 107/153 İlkİlk ... 75797105106107108109117 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •