Sayfa 44/153 İlkİlk ... 3442434445465494144 ... SonSon
Arama sonucu : 1219 madde; 345 - 352 arası.

Konu: U.v. Temettü yatırım planım(portföyüm)

1. Sanayi şirketleri özelinde bazılarının fiyatları çok düştü haliyle fk'ları da düştü ama öbür yandan karliliklarinda bir problem yok hatta kârlar artmış bile.

O yüzden bu tür hisseler alınabilir gibi bence.

Tabi yanlışta düşünüyor olabilirim.

General Mobile 4G cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    abdülselam özatak, fethi sekin, ömer halisdemir, turgut aslan, kaşif kozinoğlu...

Paylaşmak iyidir erhan hocam 😉

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,340
     Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Bu patent Yıllardır kime aitti ?

Gerçekten bu arkadaşında böyle birşey yapmak aklınamı geldi yoksa forumda gezerken erhanın grafiklerini görerek böyle birşey yapma gereğimi hissetti. hareketli ortalamayı tutturamamış ama maşşal direkleri kopyalayıp yapıştırmış :D Belkıde taktıksel olarak aynı hareketlı ortalamayı bilerek kullanmamıştır :D

Bilgi paylaşıldıkça çoğalır demekle böyle birşeyimi kastedili acaba

2013 ten beri...............

erhan paşa yılların yatırımcısıdır....haksızlık yapmışsın....1996 dan beri bu işlerle uğraşır...ve o grafikten başka yerde bahsedeli yıllar oluyor....belki sen borsada bile yoktun kardeşim
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

4.  Alıntı Originally Posted by tilkiii Yazıyı Oku
    Sanayi şirketleri özelinde bazılarının fiyatları çok düştü haliyle fk'ları da düştü ama öbür yandan karliliklarinda bir problem yok hatta kârlar artmış bile.

O yüzden bu tür hisseler alınabilir gibi bence.

Tabi yanlışta düşünüyor olabilirim.

Tilki hocam ben felsefik bilimsel açıdan sormuştum aslında zaten bir önceki gönderinizle şu gönderiniz aynı anlama geliyor.

F/K sı düşük hisseleri almak demekle fk ları çok düşen hisseleri almak demek aynı şey.

Yani ben nedenini soruyorum. Hani F/K nın gerçek manada ne işe yaradığını bılıyormusunuz yoksa başka yerlerden sagdan soldan f/k si düşük hisseler alınmalı dedi diye böyle birşey yazma gereğimi hissettiniz.

Yani F/K si düşükleri almak gerçekten işe yarar bir sonuç doğruup dogurmadını test ettinizmi f/K nın nasıl hespalandıgını ve ne anlama geldiğinin farkında olarak mı yazdık. Yoksa ezbere mi hani derler ya temettü hisselerini alın. Temettünün mantık ve mantalitesini bilmeden bu cumleyı cogu kez duyan herkes hurra temettü veren herhangibir hisseyi alır ya. O gibi sizinkide F/K sı düşükleri alın diyen cogunluga uyup herhalde f/k si düşük olan hisse ucuz hissedir herkes öyle diyor bir doğruluk payı vardır diyerekmı bu cumleyı kurdunuz.

Benim de bunu sorma sebebim buydu cunku ezbere iş yapılmasını hiç sevmiyorum genel manada.

delini biri kuyuya taş atar da kırk akıllı çıkaramaz ya onun gibi. sürü hareketi aslında. BU cümlenin hayatın her alanında geçerli oldugunu görüyorum aslında. Yani F/K sı düşük olan hisseler gerçektne iyi hisselermidir. Bunu testi yapılmışmı neye göre iyi neye göre kötüdür. Hangi mantıklı sebeplere göre fk yi değerlendırmek lazım. AKla yatkınmı vesairemi.

Ben genellıkle herşeye bu gözle baktıgım için her denilene değilde gerçekten altında mantıklı akla sıgar birşeyler varmı diye kontrol edıyorum ve yine benimde söylediklerimin tarafınızdan kontrol edilip akla ve mantıga sıgıp sıgmanıda karar verildikten sonra uygulanması tarafttarıyım. Çünkü doğruyu soyleyıp soylemedıgımı bilmiyorsun.

@tosunpasayada bilancoları anlatırken hep ornekler gösterek uygulamalı olarak anlattım aslında bır nevı back test yaparak anlattım. bak şu soyle olunca hisse deşuraya gitmiş bak su soyle olunca hisse de şuraya gitmiş gibisinden. Yani F/K sı düşük hisseler şuraya gitmiştir diyebileceğimiz doneler neler aynı delinin birinin kuyaya taş atması misali test etmeden kuyudan taşı cıkarmaya calısmamalıyız.

Çok uzattım F/K karlar ile hisse fiyatı arasındakı ilişkiyi kontrol ediyor yani tek meselenın KAR'lar oldugunu düşünüyor. Önemsiz bir parametremi hayır önemli elbetteki bunada bakılmalı. Fakat karar mekanızması için bende yeri %5 %10 ile sınırlıdır kararlarım da %5 lik bir ağırlık taşır. Neden ? Bunu açıklamam lazım cunku ozman delinin birinin kuyuya taş atması hikayesıne dönüşür. Açıklayalım;

F/K yı Pd/dd ile arasındakı farkı önce bılmek lazım f/k elde edılen net kar ile hisse arasındakı ilişkiyi kontrol eder burada gördüğü pozitif değer her hisse başına düşen kar mıktarının hisse fiyatına göre ne kadar ucuz ölçmenizi saglar. Fakat pd/dd içinde öz sermayeyi barındırdıgı için net karıda kapsar daha bütünleşik bir biçimde hisse fiyatı ıle öz sermaye arasındakı ilişkiye bakar.

Sadece net karla hisse ilişkisine bakmaz fk gıbı hem net kar hemde öz sermaye ile hisse arasındakı ilişkiye bakar pd/dd bu sebeple bence daha tutarlı ve mantıklıdır. Yani sadece pd/dd ye bakmak bile aslında dolaylı yoldan f/k ya bakmayıda içinde barındırmış olur. cunku öz sermaye kalemlerı net karıda içinde barındırıyor.

yine bir fark daha net kar negatifken f/k olculemezken pd/dd net kar negatif olsada ölçülebilir.

Zaten hisseler niçin yukarı gidiyor kısmını sorguladıgınız da bilancodakı öz sermayeye baktıgınızda anlayabiliyorsunuz. ANcak sürekli kar eden ancak öz sermayeyi yükseltemeyen bir hissenin gitmediğini görüyorsunuz.

net kar genellikle öz sermayeye nazaran daha oynak bir parametredir bu yuzden f/k ların sürekli oynak bir değer barındırdıgını görebilirsiniz bugun pahalıyken bır sonrakı donem ucuz görülebilir f/k, fakat pd/dd daha az oynaklık sergiler. buda daha isabetli karar vermenize sebep olacaktır.

Yine aynı şekilde zarardan kara geçmiş hisselerde fikir yürütemezsiniz f/k da
    Pd/DD de tek başına bir fikir vermez karlar yukarı giderken pd/dd anlamlıdır karlar aşağı giderken pd/dd ne kadar ucuz görünürse görünsün. öz sermaye indiği için pd/dd otomatık olarak artacaktır. Yatırımcılar bunu önceden fiyatladıgı için pd/dd ucumuş gibi görünür.

öz sermayeye bakmak daha anlamlıdır cunku sırketın elındekı tarla arsa gayrumenkul vb gibi yatırımlarının hiç satılmasa bile ne kadar deger kazandıgını görebilirsiniz. net karda ise ancak satıldıgı zaman net kara yansır. Cunku öz sermaye kalemınde yenıden degerlemede vardır şirketin elınde 5 yıllık bır tarla vardır bu tarla deger kazanmıştır zamanla şirketler bunu yenıden degerlemeye sokup aradakı farkı oz sermayeye yansıtırlar böylece pd/dd otomatık olarak düşer yani şirket ucuzlamış olur. FK ise net kara baktıgı için ancak bu tarla satılırsa şirket net kar elde edecektir. ozman f/k ucuzlar diğer türlü herhangibir ucuzlama olmaz.

gibi gibi bir çok sebep vardır bu sebeple f/k önemsizdir diyemem ancak pd/dd daha tutarlu ve anlamlı sonuçlar yansıtmaktadır f/k ya nazaran

Ayrıca izleyiniz her denilene inanmamak sorgulamak ve yeniden düşünmekle ilgiki;

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

5.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    erhan paşa yılların yatırımcısıdır....haksızlık yapmışsın....1996 dan beri bu işlerle uğraşır...ve o grafikten başka yerde bahsedeli yıllar oluyor....belki sen borsada bile yoktun kardeşim
    doğrudur ön yargılı yaklaşmış olabilirim, belki o benden önce böyle birşeyi buldu bende tasadufen aynı şeyi buldum.

Hareketlı ortalama okey herkes deneyerek bulabılır ancak cubukları çekmiş olması beni bu ön yargıya itti.

Paşayı biliyorum eskı oldugu ve bence güzelde analizleri var bu konuda iyi. Kendisine haksızlık edemem. AMa bakış açısını değiştirebiliriz bu olay da.

Mesela paşa kaç yıldır borsa da ve kaç yıldır teknık analiz yapmaya başladı ? 20 yıllık yatırımcı tanıyorum teknık analizin T sini bu sene öğrenmiş. Eski olmak demek herzman ve herkes için teknik analizi önceden bilmek anlamına gelmiyor. Normalde Tecrübeyi süre ile ölçerek yanlış yaparız. Tıpkı ehliyeti alıp 20 yıl hiç araba kullanmamış birinde eğer ehliyeti aldıgı tarihe bakıp tecrübeli varsayarsak hata ederiz ehliyeti 5 yıl önce alıp sürekli araba kullanabilmiş kişi ehliyeti 20 yıl önce alıp hiç araba kullanmamış kişiden daha tecrübelidir.

Tüm işler için öyle aslında ne kadar zaman geçtiğinden ziyade ne kadar haşır neşir oldugun daha önemli. Ben borsaya çok fazla vakit ayırıyorum. Teknikle ugrasıyorum temelle ugrasıyorum ıstatıstıkle ugrasıyorum bir günün en az 2 saati borsa ile geçiyor. fakat uzun vadeli bir yatırımcı düşünün her gün belki 1 saatini borsa da sadece hisselerinin fiyatına bakmakla geçirdiğini düşünelim. Aslında benden daha eski ancak ben kadar tecrübe kazanamamıştır.

Burada demek istediğim paşa haksızdır demek değil. Gerçekten senın dediğin gibi olabilir öyleyse böyle bir ön yargıdan dolayı özür dilerim. Ben senın dediğini doğru kabul ediyorum belliki teknik analizle haşır neşirliği daha eskiye dayanıyor. Eğer sadece "o 1996 dan beri borsacı haksızlık etmişsin" deseydin Gerçekten dogru soyleyıp soylemedıgın konusunda tereddüte düşebilirdik. Cunku ne kadar eski olursa olsun teknık analize belkide 2014 te başlamış olabilir düşüncesiyle. Yanlış anlaşılma olmasın senı haklı buluyorum. Anlatmak istediğim bakış açısıyla ilgiliydi.

Paşaya karşı ön yargılı yazımdan ötürü de özür dilerim. ;)
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,340
     Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    doğrudur ön yargılı yaklaşmış olabilirim, belki o benden önce böyle birşeyi buldu bende tasadufen aynı şeyi buldum.

Hareketlı ortalama okey herkes deneyerek bulabılır ancak cubukları çekmiş olması beni bu ön yargıya itti.

Paşayı biliyorum eskı oldugu ve bence güzelde analizleri var bu konuda iyi. Kendisine haksızlık edemem. AMa bakış açısını değiştirebiliriz bu olay da.

Mesela paşa kaç yıldır borsa da ve kaç yıldır teknık analiz yapmaya başladı ? 20 yıllık yatırımcı tanıyorum teknık analizin T sini bu sene öğrenmiş. Eski olmak demek herzman ve herkes için teknik analizi önceden bilmek anlamına gelmiyor. Normalde Tecrübeyi süre ile ölçerek yanlış yaparız. Tıpkı ehliyeti alıp 20 yıl hiç araba kullanmamış birinde eğer ehliyeti aldıgı tarihe bakıp tecrübeli varsayarsak hata ederiz ehliyeti 5 yıl önce alıp sürekli araba kullanabilmiş kişi ehliyeti 20 yıl önce alıp hiç araba kullanmamış kişiden daha tecrübelidir.

Tüm işler için öyle aslında ne kadar zaman geçtiğinden ziyade ne kadar haşır neşir oldugun daha önemli. Ben borsaya çok fazla vakit ayırıyorum. Teknikle ugrasıyorum temelle ugrasıyorum ıstatıstıkle ugrasıyorum bir günün en az 2 saati borsa ile geçiyor. fakat uzun vadeli bir yatırımcı düşünün her gün belki 1 saatini borsa da sadece hisselerinin fiyatına bakmakla geçirdiğini düşünelim. Aslında benden daha eski ancak ben kadar tecrübe kazanamamıştır.

Burada demek istediğim paşa haksızdır demek değil. Gerçekten senın dediğin gibi olabilir öyleyse böyle bir ön yargıdan dolayı özür dilerim. Ben senın dediğini doğru kabul ediyorum belliki teknik analizle haşır neşirliği daha eskiye dayanıyor. Eğer sadece "o 1996 dan beri borsacı haksızlık etmişsin" deseydin Gerçekten dogru soyleyıp soylemedıgın konusunda tereddüte düşebilirdik. Cunku ne kadar eski olursa olsun teknık analize belkide 2014 te başlamış olabilir düşüncesiyle. Yanlış anlaşılma olmasın senı haklı buluyorum. Anlatmak istediğim bakış açısıyla ilgiliydi.

Paşaya karşı ön yargılı yazımdan ötürü de özür dilerim. ;)
    yok kardeşim mesele haklı yada haksız olmak değil.....sadece bil istedim..yanlış düşünme diye...syglr.
    Son düzenleme : human01; 15-12-2018 saat: 18:00.
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

7.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Tilki hocam ben felsefik bilimsel açıdan sormuştum aslında zaten bir önceki gönderinizle şu gönderiniz aynı anlama geliyor.

F/K sı düşük hisseleri almak demekle fk ları çok düşen hisseleri almak demek aynı şey.

Yani ben nedenini soruyorum. Hani F/K nın gerçek manada ne işe yaradığını bılıyormusunuz yoksa başka yerlerden sagdan soldan f/k si düşük hisseler alınmalı dedi diye böyle birşey yazma gereğimi hissettiniz.

Yani F/K si düşükleri almak gerçekten işe yarar bir sonuç doğruup dogurmadını test ettinizmi f/K nın nasıl hespalandıgını ve ne anlama geldiğinin farkında olarak mı yazdık. Yoksa ezbere mi hani derler ya temettü hisselerini alın. Temettünün mantık ve mantalitesini bilmeden bu cumleyı cogu kez duyan herkes hurra temettü veren herhangibir hisseyi alır ya. O gibi sizinkide F/K sı düşükleri alın diyen cogunluga uyup herhalde f/k si düşük olan hisse ucuz hissedir herkes öyle diyor bir doğruluk payı vardır diyerekmı bu cumleyı kurdunuz.

Benim de bunu sorma sebebim buydu cunku ezbere iş yapılmasını hiç sevmiyorum genel manada.

delini biri kuyuya taş atar da kırk akıllı çıkaramaz ya onun gibi. sürü hareketi aslında. BU cümlenin hayatın her alanında geçerli oldugunu görüyorum aslında. Yani F/K sı düşük olan hisseler gerçektne iyi hisselermidir. Bunu testi yapılmışmı neye göre iyi neye göre kötüdür. Hangi mantıklı sebeplere göre fk yi değerlendırmek lazım. AKla yatkınmı vesairemi.

Ben genellıkle herşeye bu gözle baktıgım için her denilene değilde gerçekten altında mantıklı akla sıgar birşeyler varmı diye kontrol edıyorum ve yine benimde söylediklerimin tarafınızdan kontrol edilip akla ve mantıga sıgıp sıgmanıda karar verildikten sonra uygulanması tarafttarıyım. Çünkü doğruyu soyleyıp soylemedıgımı bilmiyorsun.

@tosunpasayada bilancoları anlatırken hep ornekler gösterek uygulamalı olarak anlattım aslında bır nevı back test yaparak anlattım. bak şu soyle olunca hisse deşuraya gitmiş bak su soyle olunca hisse de şuraya gitmiş gibisinden. Yani F/K sı düşük hisseler şuraya gitmiştir diyebileceğimiz doneler neler aynı delinin birinin kuyaya taş atması misali test etmeden kuyudan taşı cıkarmaya calısmamalıyız.

Çok uzattım F/K karlar ile hisse fiyatı arasındakı ilişkiyi kontrol ediyor yani tek meselenın KAR'lar oldugunu düşünüyor. Önemsiz bir parametremi hayır önemli elbetteki bunada bakılmalı. Fakat karar mekanızması için bende yeri %5 %10 ile sınırlıdır kararlarım da %5 lik bir ağırlık taşır. Neden ? Bunu açıklamam lazım cunku ozman delinin birinin kuyuya taş atması hikayesıne dönüşür. Açıklayalım;

F/K yı Pd/dd ile arasındakı farkı önce bılmek lazım f/k elde edılen net kar ile hisse arasındakı ilişkiyi kontrol eder burada gördüğü pozitif değer her hisse başına düşen kar mıktarının hisse fiyatına göre ne kadar ucuz ölçmenizi saglar. Fakat pd/dd içinde öz sermayeyi barındırdıgı için net karıda kapsar daha bütünleşik bir biçimde hisse fiyatı ıle öz sermaye arasındakı ilişkiye bakar.

Sadece net karla hisse ilişkisine bakmaz fk gıbı hem net kar hemde öz sermaye ile hisse arasındakı ilişkiye bakar pd/dd bu sebeple bence daha tutarlı ve mantıklıdır. Yani sadece pd/dd ye bakmak bile aslında dolaylı yoldan f/k ya bakmayıda içinde barındırmış olur. cunku öz sermaye kalemlerı net karıda içinde barındırıyor.

yine bir fark daha net kar negatifken f/k olculemezken pd/dd net kar negatif olsada ölçülebilir.

Zaten hisseler niçin yukarı gidiyor kısmını sorguladıgınız da bilancodakı öz sermayeye baktıgınızda anlayabiliyorsunuz. ANcak sürekli kar eden ancak öz sermayeyi yükseltemeyen bir hissenin gitmediğini görüyorsunuz.

net kar genellikle öz sermayeye nazaran daha oynak bir parametredir bu yuzden f/k ların sürekli oynak bir değer barındırdıgını görebilirsiniz bugun pahalıyken bır sonrakı donem ucuz görülebilir f/k, fakat pd/dd daha az oynaklık sergiler. buda daha isabetli karar vermenize sebep olacaktır.

Yine aynı şekilde zarardan kara geçmiş hisselerde fikir yürütemezsiniz f/k da
    Pd/DD de tek başına bir fikir vermez karlar yukarı giderken pd/dd anlamlıdır karlar aşağı giderken pd/dd ne kadar ucuz görünürse görünsün. öz sermaye indiği için pd/dd otomatık olarak artacaktır. Yatırımcılar bunu önceden fiyatladıgı için pd/dd ucumuş gibi görünür.

öz sermayeye bakmak daha anlamlıdır cunku sırketın elındekı tarla arsa gayrumenkul vb gibi yatırımlarının hiç satılmasa bile ne kadar deger kazandıgını görebilirsiniz. net karda ise ancak satıldıgı zaman net kara yansır. Cunku öz sermaye kalemınde yenıden degerlemede vardır şirketin elınde 5 yıllık bır tarla vardır bu tarla deger kazanmıştır zamanla şirketler bunu yenıden degerlemeye sokup aradakı farkı oz sermayeye yansıtırlar böylece pd/dd otomatık olarak düşer yani şirket ucuzlamış olur. FK ise net kara baktıgı için ancak bu tarla satılırsa şirket net kar elde edecektir. ozman f/k ucuzlar diğer türlü herhangibir ucuzlama olmaz.

gibi gibi bir çok sebep vardır bu sebeple f/k önemsizdir diyemem ancak pd/dd daha tutarlu ve anlamlı sonuçlar yansıtmaktadır f/k ya nazaran

Ayrıca izleyiniz her denilene inanmamak sorgulamak ve yeniden düşünmekle ilgiki;

Eyvallah kardeş sen çok daha güzel açıklamışsın. Benim ki biraz ezbere olmuş.

abdülselam özatak, fethi sekin, ömer halisdemir, turgut aslan, kaşif kozinoğlu...

8.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    yok kardeşim mesele haklı yada haksız olmak değil.....sadece bil istedim..yanlış düşünme diye...syglr.
    eywallah abi iyi oldu açıklamış olman teşekkür ederim.

Alıntı Originally Posted by tilkiii Yazıyı Oku
    Eyvallah kardeş sen çok daha güzel açıklamışsın. Benim ki biraz ezbere olmuş.

utandım şimdi amacım ezbere yorum yaptıgınızı söylemek değildi.

Bakış açısını geliştirmek. Genellikle kişiye özell konusmuyorum sayfayı okuyan diğer kişilerinde okuyacagını bıldıgım için. Geneli baz alarak yazmaya gayret gösteririm.

Her konuda bakış açımızı değiştirme ve sorgulama yeteneğini kullanabilmemizi böylece daha tutarlı daha net kararlar alabiliriz. Bunu aşılamak istiyorum aslında herkese.

Benim hiçbir yazımı kişisel algılamasın kimse amacım aslında topluma bir bakış açısı kazandırmaya calısmak farklı bakış açıları alışılmışın dışına bakış açısı sunabilmek. Bunu ancak sorguladıgımız da elde edebiliyoruz. Benim söylediklerimde de geçerli bu, itiraz etmeyi becerebilmeliyiz. Yanlış gördüğümüz birşey hakkında burası su sebeple yanlıştır diyebilmeliyiz. Bende bu yeteneği aslında bakarsanız sonradan kazandım.

Buda benim hayata bakış açımı amacımı hedeflerimi herşeyimi değiştirdi. Örnegın sürekli ATV haberlerini izlerseniz sadece onun söylediklerini doğru kabul edeceksiniz. Hem Foxu hemde ATV yi izlerseniz her ikisinin söyledikleri hakkında sorgulama yeteneğinizi kullanacaksınız. Tek yapmamanız gereken şey ise aslında Toplumun doğru kabul ettiği şeyi doğru kabul etmeyin. Yani buna göre karar vermeyin Kendiniz karar verin. Çoğunluğun bir kanaate varması o şeyin kesin doğru oldugu anlamına gelmez. çatlak ses veya karşıt sesler herzman hoşuma gider. Çünkü bu gerçekten beni geliştiriyor. Karşıt sesler olmadıgı zaman gerçekten doğru yapıp yapmadıgının farkında olmayorsun. Bu sebeple eleştiri aslında hepimiz açısından iyi birşey kendımızı geliştirmemizi değiştirmemize belkide bazan düşüncelerimizin bile değişmesine sebep oluyor.

İş yerimle ilgili bir örnekle devam edeyım bize bir kagıt çıkardılar 99 kişi bu kağıda imza attı bunların %20 si hiç okumadan direk attılar bir nevi öğrenilmiş çaresizlik sergilediler yani nasılsa birşey değişmeyecek öylede böyle atacaz diye. Bir kısmı yazı üzerinde düşünüp yanlış görseler de çoğu ya korkudan yada çoğunluk imza attı birşey olmaz diye imza attılar.

Sadece ben imza atmadım 100 personel içerisinde. İtiraz ettim tartıştım. Nihayetinde ikna edemediler. Herhalukuar da kanun önünde bile ben haklıydım. Çünkü avukatlarla da görüşmüştüm. En nihayetinde yöneticiler tabiki beni zıt bellediler ve görev yerimi değiştirdiler. Hoş benim açımdan problem yok ben herzman işimi sağlam sekilde yaparım ve heryerde de çalışabilirim. Benim buradaki amacım bir yanlış varsa buna itiraz edip hakkımı savunmaktı. Ayrıca yöneticilerin bir sonraki hamlesini engellemekti. Çünkü o kağıda imza attığımda bir sonraki hamleleri daha kolay olacaktı nasılsa imza atıyorlar kabullenmişler bunada imza attırız şunada imza attırız gibisinden elindeki tüm kozları kullanacaklardı. Şimdi ben 100 kişi içerisinde 1 kişi olsam bile bir sonraki hamleyi yapmaya çekiniyorlar ve iki kez düşünmek zorunda kalıyorlar. Bunların içinde birisi var ve gerçekten bilgili eğer ötekinleri uyandırırsa iş sakata gelecek bir sürü tazminat vesaire uğraşacağız bu riske girmeyelim dedirtebiliyorum. Ancak bunu hiç yapmasaydım. Bir sonraki hamlelerini kolayca yapacaklardı.

Burada bilgili kelimesini kullandım çünkü yazı elime geldikten sonra tüm kanunları tepeden tırnağa inceledim. Emin olmak için avukata danıştım. Dahada emin olmak için SGK müdürlüğünü aradım.

Adamla aramızdaki geçen konuşmayı aktarayım komedi gibi;

....... konusuyla ilgili bize bir kağıt imzalatmaya çalışıyorlar bu noktada böyle bir zorunlulugumuz varmı bunun kanun önünde bir zorunlulugu var mı yoksa bu banamı bağlı istersem imza atmayadabilirimyim dedim.

SGK daki memur bana aslında tabi imza atılması lazım sonuçta siz şöyle çalışıyorsunuz filan demeye başladı :D

Sonra ben adama nasıl yani kanunumuz yokmu bizim bilmem kaçıncı maddenin bilmem neresinde şöyle yazıyor dedim :D

sonra memur kıvırmaya basladı yani tabi haklsıın aslında atmak zorunda degilsin ama hani burası türkiye ugrasırlar senle vesaire demeye getirdi. Bunu benim hakkımı savunacak olan bir kurum soyluyor bana düşünebiliyormusunuz.

Senin görevin benim hakkımı savunmak ve benden yana olmak iken bana boyun eğmemi öğütlüyor demekki Türkiyein kanunları yerlerde sürünüyor. Neyse adam baktı ben kanunları filan araştırmışım Hemen u yaptı ve kanunda geçen maddelerde benım haklı oldugumu soyledı.

Aynı konuyla ilgili yöneticilerlede tartısırken aynı seyler oldu. Benim kanunu bilmediğimi zannediyorlardı. Kanunları çatır çatır sayınca söylecek birşeyleri kalmadı işleri sadece tehdite kaldı tehdit etmelerine ragmen kabul etmedim. En nihayetinde benim yerimi değiştirdiler ancak kagıda hala imza atmadım ve atmamda.

Diyeceğim o kı bu benım hayat felsefem bır yerde haksızlık yanlışlık varsa once bu yanlıslıgı tespıt etmelı arastırmalı ve bılgılenmelıyız sonra sonuna kadar bu haksızlıgın onune durmalıyız ancak malesef bir çok kişi koyun mısalı suruden ayrılmak ıstemıyor. Sürüden ayrılmadıkçada bize dayatılan herşeyi kabul edıyoruz sürekli çobanlar tarafından bır tarafa sürülüyoruz. Haklarımızı bılmıyoruz araştırmıyoruz 99 kişinin %5'i bile kanundan bir haber.

Ondan sonra bu toplumun gelişmesini değişmesini iyiye gitmesini düşünüyoruz. Boş ve hayal perest. Böyle bir toplum ileriye gitmekten cok gerileyecektir.

Sayfa 44/153 İlkİlk ... 3442434445465494144 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •