Sayfa 69/153 İlkİlk ... 1959676869707179119 ... SonSon
Arama sonucu : 1219 madde; 545 - 552 arası.

Konu: U.v. Temettü yatırım planım(portföyüm)

Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    enflasyonun bileşik getirisinide listeye eklemelisin.

yıl yıl enflasyonu cıkartırsan excelden kolayca bileşke yapabilirim.

Çünkü hisse senetleri bileşke getiriye tabidir. hisse senetlerını elde cıkarmadıgınız surece bıleske getırıye gırer.

2400 nasıl buldun bilmiyorum butun yılların enflasyonunu topladın mı ?

eğer oyleyse 2400/20 den yıllık %120 çıkar
    http://fxtop.com/tr/enflasyon-hesaplayycysy.php
    Site bu erhan hocam. Son üç yılı kontrol ettim bileşik hesaplıyor faizi yani 2400 rakamı doğru hesapladığım kadarıyla.
    İstersen bir kontrol et sende.
    2016 enflasyon 8.53
    2017 yılı 11.93
    2018 yılı 20.30
    Site son üç yılın toplam enflasyonuna 45.85 diyor.

2.  Alıntı Originally Posted by tosunpasa Yazıyı Oku
    http://fxtop.com/tr/enflasyon-hesaplayycysy.php
    Site bu erhan hocam. Son üç yılı kontrol ettim bileşik hesaplıyor faizi yani 2400 rakamı doğru hesapladığım kadarıyla.
    İstersen bir kontrol et sende.
    2016 enflasyon 8.53
    2017 yılı 11.93
    2018 yılı 20.30
    Site son üç yılın toplam enflasyonuna 45.85 diyor.
    çok önemli değil Şimdi uğraşamaycam
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    BİR KAYNAKTAN BULDUM EĞER DOĞRU ORANLAR İSE. FAİZ GİBİ DÜŞÜNEREK BİLEŞKE YAPTIM

ŞU KAYNAK http://ekonomiatlasi.com/enflasyon-orani

10,000 TL parayı bileşke faize sokmuş gibi oldum o yıldan itibaren

405,000 TL ye ulaşıyoruz / 10,000 = 40,5 kat

İlk 30 dışındakinlerin hepsini eleyebiliriz. peki 1998 yıllarında ilk 30 içinden kaç hisseyi seçebilirdik ozman buyuk ihtimalle 300 adet belkide 200 adet hisse vardı gerçekten bu listedeki ilk 30 dan kaçını seçebilecektik ? Objektif olmak gerekirse bence çok zordu çünkü şu an bu listede olmayıp da adından cok soz ettıren ve cok konusulan bir çok hisse senedide vardı ozmanlar.

Yani enflasyonunda üzerinde faiz geliri elde edilmiş. Dediğin gibi ilk 30 harici fiyasko. Yalnız şöyle bir tespitim var hocam.
    1 ocak 2001-1 ocak 2010 arası enflasyon %305
    1 ocak 2010-1 ocak 2019 arası enflasyon %130
    Yani 2.5 katlık bir fark var. Bu sayfada hisselerin 2009 krizinden günümüze
    Ve 2001 krizinden günümüze enflasyondan arındırılmış değer artışlarını hesapladım. Net bir şekilde 2009 dan günümüze kadar olan getiriler 2001 den günümüze kadar olan getirilere oranla çok daha iyi sonuçlar verdiğini buldum.
    Çünkü yüzde 305 ve yüzde 130 bileşik olarak hesaplandığında günümüze yüzde 830'luk bir enflasyon ortaya çıkıyor. Para eriyor resmen.
    Bir de attığın taşın kurbağayı urkutmesı meselesi var tabi.gram altın 2001 den günümüze enflasyondan arındırılmış 4.5 katlık bir artış sunmuş veya seninde paylaştığın gibi mevduat örneği.
    hisseler daha fazla ama bunlar 20-30 hisse kadar.
    Benim buradan çıkardığım bir kaç sonuç var.
    1- eğer borsa yatırımı yapıyorsan ülke hakkındaki gelecek 20-50 yıllık süreçte iyimser beklentilerin mutlaka olmalı.
    2-hisse yüzde yüz karlılık rakamına ulaştığında yarısını elden çıkarıp değeri görece düşmüş portföyde olan veya olmayan sağlam şirketlere para transferi yapılmalı.
    3- teknik ve temel analizden de faydalanıp elimizde ki hisselerde gerçek manada şişen hisselerle ileride buluşmak üzere yolları ayırmalı.
    4- yabancı hisse senetleri fon veya direkt yatırımları.
    Önümüzdeki dönemde ABD hisselerinde ciddi alım fırsatları ortaya çıkabilir fakat oraya yatırım yapmak da araştırdığım kadarıyla çok pahalı.belki farklı metodlar olabilir.
    5- portfoyde yüzde 30 dolaylarında gram altın mutlaka bulundurmak.
    6-sirketlerin detaylı analizini yapmak bundan 20 sene sonra hisselerin üçte biri yok olacaktır. Getiri tablosuna baktığımızda 20 yıldır hep aynı köklü şirketler. Bundan 20-50 sene sonra da bu şirketler bu karlılık rakamlarına devam edebilecekler mi? Veya borsa da olacaklar mı? Bunun analizini doğru yapmak.
    7- riski mümkün olduğunca abartmadan bölmek.
    Mevduat, yabancı para mevduat ,altın, hisse, bes gibi.
    Hisselerden farklı sektör ve şirket sayılarını arttırmak.(esas faydadan mahrum kalmanıza neden olabilir.)
    8- sandalye şirketlerden veya ciddi zarar yazan şirketlerden kesinlikle uzak durmak.
    9- borsa bir zengin olma yeri değil. Bu amaçla yatırım yapmamak. Elinizde kaç tane daha warren buffet örneği var. Eğer zengin olmak gibi bir isteğiniz varsa krizleri fırsata dönüştürmede ender ülkelerden biri olan ülkemizde ticaret yapma imkanı var.
    İstanbul'da tezek satsan alıcısı var ama bunu becerebilmek gerekli.
    Her şeyden önemlisi her ne kadar yüksek olsa da ülkede gelecekte 2009-2019 arası bir enflasyon olması gerekli. Yoksa bütün yatırımları mahvediyor. Alım gücümüz eriyor bir de o boyutu var o daha önemli.
    Kanser resmen.
    Biraz fazla yazdım galiba acemi halimle 😀
    Haydin selametle...

Kurulumuzca yapılan gözetim ve denetim faaliyetleri neticesinde, son dönemde Facebook, Twitter vb. sosyal medya hesapları üzerinden, Kurulumuzca yetkilendirilmiş yatırım danışmanlığı ve benzeri sermaye piyasası faaliyet izni olmadan yatırımcıların yönlendirilerek mağdur edilmeye çalışıldığı görülmektedir.
    Herhangi bir makul ekonomik ve finansal gerekçeye dayanmayan, tamamıyla yatırımcıların aldatılmasına ve mağdur edilmesine yönelik olduğuna dair ciddi emareler bulunan söz konusu fiilleri işleyenler ve bunlarla birlikte hareket edenler hakkında gerekli hukuki işlemler yapılmaktadır.
    Yatırımcıların herhangi bir hak kaybına ve mağduriyete uğramamasını teminen, gerek sosyal medya gerekse diğer iletişim ve haberleşme kanalları üzerinden, bu nitelikte faaliyetlerde bulunan kişilere itibar edilmemesi önem arz etmektedir.
    Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
    Spk tebliği bizi pek ilgilendirmiyor gibi fakat ''toplu bir şekilde yönlendirme yapanlara 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası uygulanır''diyor.
    Biz burada genelde olumlu yoldan ilerleyip hisseler hakkında değerlendirmeler yapıyoruz ama yine de dikkatli olmak lazım.
    Bilginize...

http://www.ademayan.com/category/fmizp/
    Bir çok şirketin temel analizini bulabilirsiniz.

Tüpraş hakkında.

8. benim yıllar önce okudugum kitaplardan ve izlediğim videolardan vesaireden ve tabiki ekonomıyı ogrenme hırsından, Öncedne öğrendıgım bilgilerin derlemesini olabılecke en özet ve ispata dayalı bır bıcımde gösteren bir youtubere denk geldım.

Daha bugun keşfettim hemen hemene dünyanın yönetimi ve ekonomıyle ılgılı tum vıdeolarını izledim saat 6 dan 12 ye kadar full vıdeolarını ızledım.

Halbukı bahsettıgı şeyleri tamamen ve harfıyen aynı kaynaklardan öğrenmişiz yani daha önceden bıldıgım konulardı.

Fakat hem çok güzel bir biçimde aktarmış hemde bölüm bölüm gitmiş.

BU sebeple bende izlemeye devam ettim.

Bana göre düşüncem şudur arkadaşlar bu arkadasın vıdeolarını ekonomıyle dunya yonetımıyle vesaire ile ilgili olan videolarını ızleyıp sorgulayıp bunların üzerine düşünmeyen insan bana göre

GELİŞMEMİŞ insan türüdür. Ağır konuştugumun farkındayım ama gerçekten buna inanıyorum. gidip yarışma izleyeceğinize haberleri izleyeceğinize veyahutta herhangibir film izleyeceğinize samimiyetle söylüyorum bu adamın bizimle hatta hayatımız ve yaşamamızla ilgili olan dünya düzeni ekonomı vesaire ile ilintili olan videolarını ızleyın emin olan kişisel gelişiminizi ve hayata bakış açınızı değişime ugrayacaktır.

Gözünüz önüne perde çekilmiş gibi yaşıyorsunuz bir çoğunuz bende böyleydim. Çünkü bunu gelişim sürecimde hissettim. bu gelişim ve değişiminizi yarattıgınızda emin olan sanki önceden körmüşsünüzde görmüyormuşsunuz diyeceksiniz.

BU kolay bir süreç değil ama gerçekten bu adam bu konuları öyle güzel ve ıspatlarla anlatmış ki insan keyifle izleyebiliyor.

Ben sizlerinde bu kişisel gelişimi yaratmanızı istiyorum. Bakış açınızı cok değiştirecektir. Ne kadar koyun gibi sürü halinde yaşadıgını resmen göreceksiniz.

İddalıyım. hep söylerim bu ben çok iyiyim anlamı doğurmasın. Yanlış anlaşılıyor aslında bu cümleyi kullanınca fakat beynimin şu ankı durumunu size aktarabilseydim inanın hayata olan bakış açınız 360 derece değişirdi. Nerlerde nerelere geldiğimi ve nasıl değiştiğimin farkındayım.

Bu bence güzel birşey ve her insanın bu değişimi yaşamasını istiyorum. Zihninizin yada beyninizin %20 si çalışırken biranda %50 si çalışıyormuş gibi hissetirmeye başlıyor. Belkide bu duruun dezavantajı yazdıklarıma yansıyor bilmiyorum. Belkide beni kibirli kendını begenmış birisine çevirmiştir. Ama tüm bunların yaynında o bakış açısını elde etmeniz çok daha önemli kalıyor bana sorarsanız bu konuda bencil değilim sizin de yani bu level olmayan bir çok insan oldugunu düşündüğüm için bu levele atlamasını istiyorum.

Sylediklerim size zırva gibi geliyor ne saçmalıyor bu adam yine çoşmuş level beyın gelişim melişim diyor a.... sankı her boku biliyormuş gibi zırvalamış saçmalamış diyorsunuz.

Gerçekten buyuk bır samımıyetle anlatıyorum aslında. Bu adamın anlattıkları bana göre kompla teorisi filan değil. Bire bir bu gerçekler içinde yüzüyoruz. Bir kısmınıza belki inandırıcı gelmeyecektir. Bunların gerçekliğini araştırarak öğrenebilirsiniz. Mesela videonun bır tanesınde japonyaya abd tarafından yardım saglanmadıgından bahsediyor.

Başka bir araştırmamdan ben biliyorum kı japonyadakı ınsanların dünyanın en uzun yaşayan insanları oldugunu bildiğim için videodakı anlatılanları kendı bıldıklerımle birleştirip puzzleyı tamamlayabiliyorum.

YOutubede national geographic belgeselleri vardır belki inandırıcı gelmeyecek ama. Yotuubedekı tüm national geographic belgesellerinin hepsini izledim. Bir tane eksık izlemediğim videosu kalmadı. Haftada bir veya iki kez national geographic yeni belgeselleri düşmüşmü diye kontrol ederım. Yenı düştü herhalde diye tıkladıgım bır cok vıdeosunu ızlemışımdır kalmadı yanı sayfa sayfa gezdım yenı bır belgesel bulamadım. Tabiki hayvan belgeselleri değil. Dünya değişim gelişim uzay teknolojı vesaire bu tarz belgeselleri.

Eğitici öğretici kişisel gelişim yaratabilecek ne varsa hepsini izliyorum. yotuubeden sadece bilgisayar başında 2 saatlık sesli kitapları bıle dınlıyorum. Kim bilgisayar başında oturup seslı kıtap dınler veya buna vakıt ayırabılır kı.

bilim evren dünya neden böyle yaşadıgımız para ekonomı ve hatta hatta neredeyse tüm bilim insanları ve düşünürlerin biyografyalarına kadar saatler süren tüm youtube videolarını ve belgesellerını ızledım.

Vaktim çok oluyor ve bunun çoğunlugunu kişisel gelişim eğitim ve videoları ile geçiriyorum.

Bir çoğunuz belkıde hakımdır konulara ama ben bılmeyenler için yinede söyleme gereği hissediyorum.

lafı fazla uzattık bütün videolarını derleyemedım ama sız bulun artık gerısını

https://www.youtube.com/watch?v=KZysGEOVHfI
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Sayfa 69/153 İlkİlk ... 1959676869707179119 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •