Sayfa 36/153 İlkİlk ... 2634353637384686136 ... SonSon
Arama sonucu : 1219 madde; 281 - 288 arası.

Konu: U.v. Temettü yatırım planım(portföyüm)

1.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    aha geldi bir uvyci. :D

Ahh ahh ne zman biri uvyci olacam dese başka uvyyciler hemen gelip nasıl satarsın hani uvyciydin diyerek psikolojık baskı kurmaya devam ediyor.

İşte bu yuzden bastan beri diyorum mesele uvyci olmakmı para kazanmak mı diye.

Çoğu uvycinin para kazanmakla alakası oldugunu hiç sanmıyorum. Para kazanacak adam kötü hisseyi satar iyi hisseyi alır yanlış bir karar almış olabilir ve bunu düzeltebilir bu onun elinde.

Bu psikoljık baskıyı herzman her yerde görüyorum halıl buhur hisse değiştirmiş listesinde vahy efendım nasıl değiştirirsin yaw kötüye giden bir hisseyi sırf uvyci olacam diye elindemi tutacaksın.

Demekki mesele uvyci olmak para kazansanda olur kazanmasanda aldıgın kötü bir hisseyi elinde tut yeter.

BU mudur mantıklı olan. Tabik değil o yüzden cevabınızı eleştirmek zorunda kaldım.

Mgrosu birde ben inceleyeyim dedim gerçekten kötümü yoksa idare eder bir hissemiymiş diye.

Görntü size neyin doğru neyin yanlış oldugunu zaten anlatacaktır.

Bir tarafa TAVHL koyayım Bir tarafa MGROSU koyayım. aradaki farka bakın TAVHL koyma sebebim topıkte bahsedilmesinden dolayı.

Sokaktan geçen herhangibirine şu iki resmi gösterseniz ne oldugunuda soylemeseniz hangi resim hoşuna gitti deseniz eminim soldakini seçer.

Yapılan satış gayet yerinde bir satış tebrik ederim sizi. Bir hata yapmışsınız ve bunun farkına da erkenden varabilmişsin.

Pd/dd değerine bak 10 a cıkmış 10 diyorum yani 10 defter degerinin 10 katında. sebebi ne öz kaynakların erimesi.

2017/12 öz kaynak rekora dayanmış 1.470,49 m TL
    2018/09 öz kaynak 256,36 M TL

gülermisin aglarmısın boyle bır erıme yok. Şirket erimiş bitmiş yaw resmen

Zaten bu hissenin neresine yatırım yapılır anlamış değilim. Lütfen siyah renkli net kar çizgisine bir bakın 0 bölgesinin bir üstünde bir altında Allah var EFK düzenli ama net kar yok be baba Yaptıgı işten iyi kar elde etsede bunu doğru duzgun degerlendıremeyıp abuk subuk yerlere yatırım yapıp borçlanıp Net karı batırıyor.

Böyle bir patronun neyine yatırım yapılır böyle bir ceonun yöneticinin hani diyorlar ya temettü güven verir vesair. Şirketin karlarını bu sekılde abuk subuk yöneten bir yönetici %500 temettü versede bana yaranamaz. Ben buna not veriyorum işte karların iyise istikrarlı ve düzenli isen benım bu yonetıceye verecegım oy 10 uzerınden 10 dur. Temettü vermiş vermemiş umrumda degıl.

Ama mgros karları gıbı abuk subuk yonetılen bır sırketın yonetıcısıne kusura bakmasın ister bedelsız ver ıster temettü ver benden geçer not alamazsınız. Net kar olmayınca öz sermayeden boyle yersın ıste.

Sakıncası yoksa @tosunpasa lütfen mgrosu nasıl ve hangi sebeplerle aldıgını acıklarmısın bize böylece yeni yatırımcılar ne tür hatalarla yanlış hisseleri alabılıyor hem bizler hemde diğerleri belki benzer hatayla hisse seçmiş olabilir onlarda bu tarz yanlışlara sayende düşmezler.

Sanırım MGROSUN berbat bir hisse oldugu konusunda herkes hem fikir olmuştur. BU konuda bir tereddütü olan kaldı mı ?

açıklamalarınız öyle akıcı ve mantıklı ki size şapka çıkarıyorum... teşekkürler... ama yinede madem bu kadar kötüydü sizinde dediğiniz gibi nasıl bu hata yapıldı.... neyse sonuçta hatadan dönmüş diyelim uzatmayalım... saygılar Yatırım Tavsiyesi Değildir.
    Son düzenleme : fordmegane; 12-12-2018 saat: 02:08. Sebep: eksik yazım

2. kitap yazsam daha iyimiş.

Ben kızıyorum stem ediyorum çünkü boyle hisselere bulaşmış insanları görünce ne kadar üzülsemde hak ediyorlar diye onlara kızma ve azarlamak istiyorum. Aslında içim acıyor üzülüyorum. Ama başka türlü bu ınsanlar anlamıyor abı hak ettiler diyorum ya daha beter olsunlar diyorum. Öğreneydınde öyle gireydin diyorum. Hele suçu baskasına atanlar iyice dellendırıyor beni. @tosunpasa sende aldın bu hisseyi evet sende tıpkı ben gibi veya bizler gibi yanlışlar hatalar yapmış olabılırsın bende kusursuz degılım kımsede kusursuz degil. ANcak en nihayetinde birşekilde en azından hangi hisselerin alınıp alınamayacagı konusunda az cok bılgı sahıbı olabıldın bence bu yuzden şanslısın.

Eleştirilerim acımasız farkındayım ama sana degıl eleştirilerim. Malesef bilmeyenlere öğrenmeyenlere Önce öğrenmeye aç olacaksın sonra para arkasından geliyor. Ve tabi unutulmaması gerken bır detay kesinlikle öz eleştiri yapacaksın kaybettiğindede hatalarını soyleyeceksın kazanıgında da övüne övüne göğsunu gere gere kar ettim diye extranı atacaksın ben herzman her yerde söylüyorum 4 yıldır viopta algorıtmık trade yapacam diye zarar yazdım 4 yıldırda zarardan cıkamadım sebeplerı saymakla bıtmez manuel trade yaptım algorıtmaya geçtim tekrar algorıtmadan cıktım vesair nıhayet 5. yıl ıstedıgımı elde ettım muthıs bır kar yazdım sıstemı oturttum. Zarar ettiğim dönemde de eskiden tanıyanlar bılı herkesede acık yureklılıkte zararda oldugumu soyluyordum hatta zaman zaman sen daha kendını kurtaramamışsın mıllete akıl verıyorsun gıbısınden eleştirilerde aldım. Ama özeleştiri yapıp hatalarımla yüzleşmeseydım hiçbirzman hatamı göremeyecek ve bugunku oldugum sevıyeye gelemeyecektım. O bakımdan yazdıklarımdan ötürü üstüne alınma acık yüreklilikle mgros hikayenın nasıl başladıgını anlat burada hedef sen degilsin maksadımız insanlara örnek olmak ve aynı hatalara düşmelerini engellemek.

Merakımdan mgrosun sayfasına gezeyım dedım acaba oradan mı etkılendı dıye. Buradan sonrakı yazılarım MGROS yatırımcılarının sayfasındakılere tosunpasayla bir ilgisi yok o doğru yolu bulmuş bana göre.

Yatırımcılara dıkkat edın rasyonel olamıyorlar. Elinde mal varsa illa olumlu bırseyler gormek ıstıyorlar.

Yaw en iyisi varken en kötüde ne işiniz var. En kötüden medet umuyor ınsanlar sen ıyı hısseyı alda isterse düşsün onda umutlan.

AMa bu denle berbat bir hissede hala daha umut peşindeler hayır şirketin geçmişi düzenli olurda şimdi bozulmuştur vallaha billa hak verecem ulan geçmişte iyidi bu hisse bu donem bozulmuş yazık bunlarda ona kanmış diyecem.

Ama yok arkadas geçmişide abuk subuk şimdi geçmişten dahada beter ben anlam veremıyorum cok afedersınız hiçbirşey bilmeden borsaya giriyorlar ondan sonra eee ben gırdımde evımı kaybettım aman borsamı sakın bulaşma. Bi B*ktan çaktıgın yok dalmış hisselere sonra suçuda baskalarına atıyorlar patron yaptı spek yaptı hukumet yaptı ekonomı yaptı.

Hiç kendınde suç yok haa sen hep en ıyı hısseyı alıyordun da yazık şansızlık bır sekılde kotu patrona denk gelıverdın.

Hadi canım sende kimi kandırıyorsun.

Şimdi mgros sayfasındakı pembe tabloları inceleyelım. Bunları sızlere bır fıkır olsun bır yol gosterıcı olsun bır deneyım elde etmıs olun ıbret alın dıye yazıyorum. Yoksa bana gırenı cıkanı yok.

ismi mühim değil alıntılıyorum.

1-Kipa ile birleşim süreci tamamlandı...... Konsolide edildi.....Bunun faydaları görülecektir....

2-Bu sene 230 civarı yeni mağaza açıldı.... 2019 yılında ciro ve kar olarak geri dönecektir....

3-Borçları dolayısıyla 3.çeyreğe zarar ve borç artışı olarak geri dönen kur farkı gideri tersine dönecek , olumlu yansıyacaktır.

4-Kiraların Tl ye çevrilmesi nedeniyle faaliyet giderleri önemli oranda artacaktır.

5-Enflasyon nedeniyle artan gıda fiyatları ciro artışınıda beraberinde getirecektir.

6-Yeni yılda da 200-230 mağaza açılışı planlanıyor. Bu nedenle ciro ve kar artışındaki oransal büyüklük 2 haneli olarak devam edecektir.

Yani şirketle ilgili halihazırda olumsuz hiç bir haber olmadığı gibi bütün göstergelerde olumlu bir yılın önümüzde olduğunu gösteriyor...

Olağanüstü durumlar hariç tabi
    1 numarayı geçelim haklı olabılır faydası dokunabılır okey.

2 bu sene magza acılmış zaten sürekli magaza acılıyor bu olaganın dışında gerçekleşmiş birşey değil ki bu zaten mgrosun rutini ama bundanda işte kendıne iyi birşey cıkarıyor yatırımcımız neyse

3 burada işlerin terse döneceğini neye göre varsaymış belli değil. Kurun düşeceğinimi düşünüyor acaba Bizim ülkemizde kurun gerilediği nerde görüşmüş yükselir ama düşmez yerinde sayar doların geçmişine bakın. Belkı önceki kadar zarar yazmaz ama yıne yazacak nıhayetinde.

4 buna şaşırdım cunku buradakı fark zaten cok ufak olacaktır. Ama bununda olumlu gorundugunu düşünmek istemiş. bende keşke diyorum aynı öngörülerini aynı sektorun daha ıyı bır hıssesınde düşünseydin. kiraların TL olması sadece mgrosa degıl benzer ısı yapan bır cok hıssede geçerli olacak zaten.

5 burası en anlamsızı enflasyon artınca malesef harcamalarda azalıyor. Hiçbirzman ıyı olamamıştır enflasyon artışı 5 kılo sebze alacagına 3 kılo alırsın para yetmez krediler ucar hazır parada yok borçlanmada yok zaten borçlarla buyuyoruz ıyıce daralacak alışveriş olayı ancak bu olayı bıle nedense iyi görmeye calısıyor enflasyon düşse acaba ne diyecek merak edıyorum.

6- sanırım bılancodanda haberı yok. ciro artışı tmm efk artışınada okeyım ama kar artışı yok kar dibe vuruyor bu adamlar magzalardan guzel karlar elde etseler bıle bu karların hepsını saçma sapan yerlerde yiyip bitiriyorlar bir değil 10 bın magza acsın seneye karları düzgün yönetemiyorlar.

aa bilancoda bılıyormuş nerede pozitif bir sutun bulsa herhalde onları yapıstırmış.

2017/9 aylık 2018/9 aylık

Brüt Kar Marjı

%26,5 %27,7

Faaliyet Karı Marjı

%1,9 %2,2

Vafök Marjı

%5,7 %6,3

Vafök Marjı Kira Öncesi

%10,6 %11,3

Görüldüğü üzere şirketimiz borç yükü haricinde çok güzel finansal rasyolara sahip
    Birde ben bakayım güzelmiymiş.

Net Kar Marjı (%) (Yıllık) -7,86
    Aktif Karlılık (%) (Yıllık) -13,99
    Borç Kaynak Oranı (%) 97,61
    Özsermaye Karlılığı (%) (Yıllık -546,53

ağır eleştiriyorum farkındayım ama hak edıyorlar.

e birazda patrona catanlara bakalım suç bu hısseyi alanda degıl ya patronda suç bakalım neler demısler

Hisse isterse dağılsın. Hissenin patronu en sağlam benim durduğumu üzülerek öğrenecek. Ardından; "Ulan ben bu adamı silkeledim ama düşmedi. Silkeleye silkeleye sadece kolum ağrıdı, başka da bir şey olmadı" diyecek ve sonunda el mahkum bana makul bir kar verecek ve göbeğimi kaşıtacak. Bu böyle biline.
    patron şirketi kurtarma derdın borcun ıcınde yuzuyor şirket belkı yarın kovulacak ama sözde işi gücü bırakmışta bizim kylerı sılkeleme peşinde Rasyonelmiyiz sizce.

O zaman bu yatırım şirketleri dükkanlarını kapasınlar. Veya manipulasyon yapmaktan işlem gorsünler. Eyyyyy BIST eyyyy SPK.... eyyyyy MIGROS YÖNETİCİLERİ.....
    bende eyyyyy yatırımcı dıyorum.

Ewt migros hem sektorel hem de bilanco acisindan ciddi ucuzladi..su kipa birlesme belirsizligini kullaniyorlar ama mizrak cuvala sigmaz bu euro kuruyla..20 uzerine atmali..ytdegildir
    elinde kaynak yok ama idda var kaynak nerede ?

Yazıklar olsun be. Bu kadar mı çakal dolu bu senette. Yuh diyorum
    düşüşlerin sebebini çakallara yoruyorlar.

Yazıklar olsun. Şerefsizler....
    Böyle kurumsal ve neredeyse tüm yatırım şirketleri tarafından ısrarla çok yüksek getiri ile tavsiye edilen bir senette bu yaşananlar hiç hoş değil. Derhal şirketin açıklama yapması lazım. Çok kötü kokular geliyor. Bu kadar basit olmamalı. Bu sirketin sahipleri yokmu. Haberleri yokmu. Bir haftadır hergün düsüyor.
    sebep kabak gıbı ortada ama ınanmak ıstemıyorsun yada görmek ıstemıyorsan gorsende bahanen vardır mutlaka.

Dökülmedik, ayaktayız
    neyle savasıyorsunuz kı hata yapmış olabılırsın savaşmak nedır

Girdik bi şekilde haftalardır zarar ettik kar ettik zarar ettik kar ettik satmadık, iş inada bindi göbeğimi kaşıtacak karı görmeden satmayacam. Spekoğlana duyurulur. Ytd
    en nihayetinde gelınen nokta ortada rasyonel davranmıyoruz kendı kendımıze savaştaymışız gıbı düşünüyoruz. Boguşuyoruz elindeki sılahlara baktın mı hiç haberın yok kı elındekı hıssenın elle tutulur bılancoda bır tane ıyı gıdısatı yok.

AMa haberlerden kurumların tavsıyelerınden onun bunun yazdıgından hısseyı ıyı zannedıyorsun. bir sürü haber paylasmıslar su kadar magza actık oleyyyyy su kurum ıyı dedı oleyyyyy su kurum su fıyatı verdı oleyyy

işte haberlerı spekılasyonları bu yuzden sevmem asla ıtıbar etmem. sizde etmeyın benım deneyımlerım hep kotu oldu ornek acısından mgrosta bunun bır delılı nıtelıgınde.

Amacım kımseyı rencıde etmek kucuk dusurmek degıl sadece yatırımcılarımızın ne kadar bılgisizce yatırım yaptıgını gostermeye calısıyorum.

Bunlar sızın menfaatınıze benım dilim azcık sıvrı benım dılıme düşmek bır kenara kendınız ıcın lutfen elınızde bır program olsun su malı tabloları en azından yorumlayacak düzeye erişin yaw.

okadar eleştriden sonra bana kızanlar olacaktır bbıazdan kendımı eleştiriyim uzun yazarım yazmayı konusmayı ve ozellıkle yardımcı olmaktan nedense buyuk bır haz alıyorum belkıde benim egom yüksektir. Çok şey biliyormuş gibi görünebilirim ama belkide az şey biliyorumdur bu yuzden benım yazdıklarımı mutlaka kontrol edin öyle ya bence bende kusursuz değilim. Zamanında bende hatalar yaptım abuk subuk hısselere gırdım bunlardan ders alıp doğru yolu bulduguma ınanıyorum belkıde sızlerınde bana anlatacagı güzel deneyımler vardır belkıde benım su an gıttıgım yolda yanlış olabılır degerlendırebılırız. Yazı dilim çok sivri ve belkıde küçümseyici duruyor ama içim bunun tam tersidir. Aslında mütavazi alcak gönüllüyümdür yakından tanıyan herkes benı erhanmı cok efendı cok ıyı bır cocuk cok ıyı nıyetlı derler. Burada sivri dille eleştirme sebebım az canı yansın hırslansın da su bılancoyu ogrenıp hisselerde kar etsın sonra gelıp hırsını benden cıkarsın bak kar ettım erhan bey desın ıstıyorum diğer türlü canını acıtmayınca verdıgın bılgıler degersızmıs gibi görülüyor aman salla denılıp gecılıyor. Az canı acıyacak kı o hırsla o motıvasyonla borsayı ogrensın. Amacım ınsanları kamçılamak bu yuzden bu dılı kullanıyorum belkıde yanlış bir stratejidir benimki.

---------------------
    benden baska yazı yazan bılgı veren resım paylasan yok okuyucularda bu sebeple erhan sende amma cok bılıyormuşsun yaw ammada egoluymuşsun herşeyin en iyisini senmı bıılıyorsun yanılgısına düşebilir çünkü benden baska deneyım paylasan göremıyorum.

Ben isterimki herkes grafik atsın herkes hısse degerlendırsın ama rasyonel yanı rakamlarla haberlerle degıl tartısalım konusalım bu hısselerı ıyıdır dıyelım kotudur surası burası ıyı dıyelım beklıyorum ozellıkle yazan olacakmı dıye bılgı paylasan olacakmı dıye su mgrosun karlılık goruntusunu bır baskasıda atabılırdı ama kımse yeltenmıyor.

YOKSA sızde mı yok bır program...

Benım hısselerle hıc ısım yok butun param vıopta ama merakımdan borfın dıye bır programa para vermısım ve hısse ıncelıyorum. Excel yapmışım yayınlıyorum paylasıyorum. Bana gireni çıkanı yok bu ısın neden yapıyorum bu işi.

Seviyorum anlatmayı yardımcı olmayı bılgı aktarmayı sevıyorum... Sizlerin emek emek maaşınızda para yatırdıgınız hisseleriniz var ama sizin menfaatınıze olabılecek bır programa para ödemekten cekınıyorsunuz.

Bilanco programı olmayan yatırımcıya yatırımcı demem ben. Biran hatırladım oyle ya ben kımım kı mıllete ahkam kesıyorum oda doğru
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Forum benim gibi uykusuzlarla dolu anlaşılan.
    Okey ve peşine peste çok fazla çay içince uykum pis kaçtı. Sabah nasıl işe gideceğim bilmiyorum ☺️
    Migrosu satma konusuna gelince ben topigi açtığımda sıfırdan açılış yapmamıştım.
    Portföyü düzenleyeceğimi belirtmiştim. Elimde acemilik zamanlarından( şimdi sanki ustaymisim gibi☺️) kalma glyholari boşalttim. İlk iletilerimi de okuduysaniz elimde uzun vade stratejime uymayan migros ve arceligi de çıkaracağımı söylemiştim. Bunda ki temel sebebte düzgün temettü ödemesi yapmamasıydı.(erhan hocam son cümleyi görmemezlikten gel lütfen 😉) Bu iki hisseyi de açıkça internette dolanırken gördüm ve aldım evet kimseye bir kuruş para vermezsin ama hiç bir haltına bakmadığın hisseye gidip paranı gomuyorsun. Sonra da kendine güzel hikayeler arıyorsun. Ki arcelikte sağlam hisse aslında herneyse daha tam araştırmadım kendilerini 😉
    Aslında hemen satmayı da düşünmüyordum migrosu.
    Erhan hocam borfini öğrettikten sonra migrosu bir araştırayım dedim şirketle ilgili (çok fazla detayları bilmem ) olumlu bir tabloya rastlamadım. Aklımca bimle kıyasladım ama alakası yok. Ha tavsiyelerde 30-38 lira arası tavsiyeler veriliyor oralara gelir belki bilemem ve üzülmem de çünkü hisseyi net bir şekilde beğenmedim.
    Umarım açıklayıcı olmuştur. Yani ben hisseyi aldığımda zaten hiç araştırmadan ve bu işe başlamadan önce almıştım. Hisseleri uzun vade alıyoruz ama hisseyle nikah da kıymadık.
    Aldığım hisse arka arkaya dört dönem zarar yazar ve bunun arkasında mantıklı bir açıklaması yoksa satarım. Veya aldığım hisse iki üç katına çıkar pp/dd değerleri anormal pahalilasmaya başlarsa satarım.
    başlangıçta belirttiğim şirket kriterlerine uygun her şeyi güzel görünen ama ucuz kalmış hisselerden yerine takviye yaparım. Şu an aldığım hisselerin hiç birini satmak gibi bir niyetim yok gerçi. Gerçekten anormal çıkışlar yaparsalar yolumu ayırırım. Benim için önemli olan lot sayımı arttırmak değil.portfoyü sağlıklı bir şekilde büyütebilmek. Ama aldığım hisse düzenli bir şekilde yıllar içerisinde yükseliyorsa satmam. İnaniyorsam da zarar yazması önemli değil.
    mesela Tüpraş Ereğli ford bimas en beğendiğim hisseler zaten bu hisseler hiç bir zaman kısa süreler içerisinde çılgın atmıyorlar ağır ama sağlam ilerliyorlar. O yüzden alıma başladığım an muhtemelen bir daha portföyden çıkmaz.
    Örneğin Ereğli aldığımdan beri yüzde 10 eksi gitti satmadım hissede olumsuzluk yok beğendim alıma da ısrarla devam edeceğim. İstediği kadar eksi yazsın tablolar olumlu geldiği sürece basabildikleri kadar bassinlar ben ucuzdan alırım sıkıntı yok portföyümde eksi kaç yazdığı da umrumda değil.
    Borfinsiz hisse almamak gerek gerçekten çok işe yarıyor. Fiyatı da gerçekten tuzlu ama yapacak bir şey yok gibi. Tabi programı almak yetmez ne anlattığını erhan hocadan öğrenmek lazım 😉
    Evet hala daha acemiyim ama yaptığım hatalarımı düzeltmeye başladığımı düşünmekteyim. Hata aynı saflığı iki sefer tekrarlamak veya hatayı sürdürmektir. Şu an zorlanıyormuyum
    evet zorlanıyorum. Eksi 2500 dü en son portföy. 17 yılım var ya vezir olacağım ya da rezil. Bütün hayat birikimlerimi buraya aktarıyorum. Benim gibi sadece sabırsızlıktan kendi başına örmedik çorap bırakmayan bir adamın bu mecra da işi çok zor. Ama inatla alacağım.
    Topigime değer katıp eksiklerimi söyleyen arkadaşlara teşekkür ederim.
    Erhan hocama ayrıca teşekkür ederim.
    Amma yazmışım ha uykusuzluğun Allah cezasını versin😉
    Haydin selametle...

Sa cumleten sizi ilgiyle takip ediyorum bende borsa 2 ay once girdim amacim aylik 1000-1500 tl ile birikim yapip kazancimi + yonde degerlendirmek faizi dusunmedigimden borsaya yoneldim ilk hisselerimi sitketlerin karina bakip aldim kar eden sirket batmaz diyerek sonra sizi takibe basladim program kullanacak kadar porföy büyüklügüm yok.
    Sizden edindigim tecrubeleri uyguladim dogru olani düşmanın bile söylese dogru dogrudur mantıgı ile şunları uyguladım porföyümün son şekli ve uygulamalarım şunlar bilançoya ve özsermaye göre porföyü sürekli gųncelleyecegim uygulamalarım
    1-bistte agirligi olan begendigim 30 kadar hissenin bilanco karlilik özsermaye pd/dd orani jendim tek tej hesapkayarak exsel tablosu olusturdum.surekili takip edebilmek icin
    2-porföyümü farjki sektörlerden çeşitlendirdim
    3-hisse sayimi buradan hareketle onun altına düşürdüm
    Suanku porföyüm şu şekilde tavsiyelerinizi dunlemek isterim
    Hisselerim
    1 isdemir performansi erdemirden daha iyi
    2 trakya cam
    3 usak seramik
    4 enka inşaat
    5 yeni gimat
    6 Borusan mannesman
    7 sabanci holding
    8 despec bilgisayar
    Porfoyu bunlarla yeniden olusturdum pd/ dd kendim hesapladim karliliklarina baktim zarar edene özsermayesini dusureni cikaririm 3 aylık bilanco durumlarına göre sürekli güncelleyecegim su an saholden vazgebilirim digerlerini devam ettirmeyi dusunüyorum bu hisseleri burayi bastan sona okuduktan sonra tek tek arastırarak kendim belirledim hepinize verdiginuz bilgiler icin teşekür ederim.

çok uzun vadeler yatırım yapacağınız için hisseleri bizim yorumlamamız çok doğru olmaz ben de bu işte uzman değilim zaten.
    tablo atmak kurum interneti sıkıntılı olduğu için imkansız.
    temel değerlendirmeleri yazdım ama sildim.
    gelecek sizin geleceğiniz yanlış yönlendirmeler yapmak istemiyorum.
    ama isdemir, trkcam, borusan haricinde ki hisseler bana albenili gelmedi. enka,yeni gimat,despec mesela bunları hangi kriterleri değerlendirerek alacaksınız. çok güzel sanayi hisseleri varken bana pek cazip gelmedi. sizin gördüğünüz farklı bir şey varsa yazın ki bize de fikir verir en azından.
    ayrıca aylık 1000-1500 az bir rakam değil bir asgari ücret yatıracaksınız.portföyü çeşitlendirmek babında gram altın tavsiye ederim. portföyü çeşitlendirmek olası riskleri azaltır. ki altın da tarih boyunca iyi bir getiri aracı olmuştur. bes vs. de araştırılabilir ama benim ilgimi çekmiyor.
    ''dokuz ayrı kadınla ilişkiye girerek, bir ayda çocuk sahibi olamazsınız''
    ''yazdıklarım yatırım tavsiyesi değilidir.Acemi lafıyla iş yapmayın''

Enkayi defter degerinin yaklasik 3/1 altinda diye aldim özsermayesini sürekli de artiriyor yurt faaliyetleri oldugu icin döviz dalgalanmasından daha az etkilenir diye düşünüyorum
    Yenigimat ise araştırmalarım sonucu gmy hisseleri temettülerini yaklaşık 10 katı degerden işlem görüyor defter degerindende ucuz su an temettu verimi gecen sene net 1.07 bu sene kari daha yuksek risksiz iyi temettü getisi var porföyde bulunsun dedim despec bilidim şirketleri icinde defter degeri ile piyasa degeri arasında oranı 1 su an digerleri daha yuksek ve kar kaybı var despecte ise hem kar artışı hemde özsermaye artışı var yabancı giriş otanida artiyor sürekli bu sebeple aldom hisseleri

7. bence sende degerlendırme yap @tosunpasa

yapman gereken basit satış ve karlılıktakı gorunumu kabaca özetleyeceksin pd/dd ortalamanın neresınde genel ıtıbarıyla buna bakacaksın. bir özet analizden öz sermayenın senelik bazda büyümesine bakacaksın.

buradan hareketle yorum yapabılırsın bence.

kabaca benim yorumlamam soyle

isdmr karları yukarı doğru dikmiş ve habire arttırarak devam ediyor. pd/dd side eskiye nazara gayet iyi bir seviyede öz sermayelerde katlanarak artıyor hisse çok fazla geçmişinin olmaması bir risk doğruabilir. ANcka şu ankı gidişatını gerçekten begendım.

trkycm karları yukarı doğru dıkmış gidiyor yanlız ilerleyen dönemlerde esas faaliyet karına dikkat etmek lazım bir yavaslama var son bılancosundakı efksında pd/dd bence uygun denilebilecek seviyelerde öz sermaye artışlarıda güzel. beğendim.

usak karları yukarı dikmiş lakin net kar fazla dikilememiş EFK ya nazaran yanı faaliyetlerindne cok iyi karlar ederken bu karlar net kara pek yansıyamamış. Son zamanlarda aldıgı borçtan kur farkından kaynaklanıyormuş gibi görünüyor. Net karın gidişatına dikkat etmek kaydıyla bılancolar ıdare eder. pd/dd seviyesi normal sayılır. öz sermaye artışları eh işte seviyesinde. yani kötü diyemem. çokiyide diyemem. kendı kendını ıdare eder bır yapısı var.

enka bu zamana kadar karları hep iyi bir şekilde yukarı yukarı gidiyordu burada netkarı kafayı aşağı bükmüş son 3 bilancoda aşağı yuvarlanıyor net kar. ancak efk ve cirolarda sorun yok. BU tehlikeye işaret karlılıkların biri hanyaya biri konyaya bakmamalı. sanırım bunada yine kur farkları vurmuş öz kaynaklar artışları güzel pd/dd ucuzlamış. net kar ivmesinin aşağı bukulmesi bence kötü bir durum daha 1. çeyrekten ben yollarımı ayırırdım. Normalde kötü bir hisse değil enkai ancak 2018 yılında iyi darbe yemiş. karlılık boynunu yukarı kaldıramazsa tutmanın pek manası yok bence nihayetinde çok daha iyi alternatıflerınız varken. Bir sonrakı bılancodakı netkar ivmesine bakmak lazım ivmede bir yavaslama durulma varsa ehh beklenebılır. düzelme eğilimi göstermezse yollar ayrılabilir. Çünkü net karın ıyıye gıtmesı öz kaynakların + hanesine yazılırken kötüye gitmesi öz kaynakların - hanesine yazılır. BU olayın özü öz kaynakların büyümesi olduguna göre bunun buyumesı için net karında + gelmesi lazım.

gimat GYO sektörünü borfinden analiz edemıyoruz bir sanayi gibi olmadıgı için veriler anlamsızlaşıyor. ANalizleri zordur faaliyetlerini filan okumak gerekiyor bu tarz hisselerde gyo sektörü genel olarakta yıllardır doğru duzgun getiri saglayamamıştır pd/dd leri genellıkle hep 0,50 1 arasında gidip gelir. belkıde analiz etmenın güçlüğünden ötürü yatırımcılar isteksiz gyo sektorune karşı analiz edemeyecegım bir hisse için yorumda yapamam ama tecrübelerim gyo sektorunun almaya değer olmadıgını soyluyor bana.

brsan karları yukarı dikmiş gidiyor güzel pd/dd tarihi en ucuz seviyelerinde. öz sermayesı güzel sekılde artıyor. bir sorun yok bana kalırsa ve oldukça ucuz görünüyor.

holdingler yine analiz dışı bunlarında analizleri bir sanayiye benzemez genel manada banka benzeri hareket ettikleri için traderlara hitap ediyor bana sorarsan pek anlamlı getirilerde sunmamıştır yatırımcıya bilancoya yorum yapmıyorum.

despc karları yukarı dikmiş öz sermaye artışları eh fena değil pd/dd normal seviyede karlılıkları cok ıstıkrarlı gorunmemekle beraber pozitif seviyede dalgalanma olması ıyı bırsey en azından bir eksi bir artı degıl son 2 bılancoda karlılık ciddi artış kaydetmiş. şu ankı görünümü iyi ama bence istikrarsızlıkları sebebıyle bir risk içeriyor gelecek acısından.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Aşağı yukarı aynı şeyleri yazdım erhan hocam. Sizin ki biraz daha profesyonel ☺️
    Yani işin ehli olmadığım için yanlış yönlendirme yapmak istemiyorum.
    Kafama takılan bur husus var (öğrenmek babında) şunu yazmışsınız.
    ''usak karları yukarı dikmiş lakin net kar fazla dikilememiş EFK ya nazaran yanı faaliyetlerindne cok iyi karlar ederken bu karlar net kara pek yansıyamamış. Son zamanlarda aldıgı borçtan kur farkından kaynaklanıyormuş gibi görünüyor. Net karın gidişatına dikkat etmek kaydıyla bılancolar ıdare eder. pd/dd seviyesi normal sayılır. öz sermaye artışları eh işte seviyesinde. yani kötü diyemem. çokiyide diyemem. kendı kendını ıdare eder bır yapısı''
    Uşak net satışlarını arttırmış esas faaliyet karını arttırmış ama net dönem karları yerlerde. Borç kur farkından olabilir demissiniz. Burda usakin net dönem karları satışlara göre 2013 den beri sürekli olarak azalıyor. 2017/3 den itibaren de yabancı para varlıkları yükümlülüklerinden daha fazla normalde. Atladığım bir nokta mı var?
    Bir de yabancı para net pozisyonu kısmı var sağ grafik orada ciddi bir sıkıntı var. İki grafik arasındaki fark nedir acaba?
    Arkadaşın hisselerine tekrar dönersek brsan trkcam ve isdemir doğru tercihler olabilir trkcam biraz belirsiz olsa da.
    Fakat diğer hisseler sıkıntılı bence. Hisselerin son on yıllık yani 2008 krizinde ki dibinden almış olsan bile doğru belli bir getiri elde edememiş dolar alsan aşağı yukarı aynı parayı kazanacaktı ki hele despecte falan bırak getiriyi götürü söz konusu. İnşaat desen en az bir kaç yıl sıkıntılı gelecekte ne olacak bilinmez geçmişi de güzel değil. Ha bundan sonraki 10 yıl da bu şirketlerle ilgili farklı hikaye veya beklentisi varsa bilemem ben net bir şekilde beğenmedim.
    Çok güzel sanayi şirketlerimiz var onlardan alıp toplamak daha mantıklı gibi.
    Ne güzel isdemir trkcam Borusan bulmuşsun Tüpraş petkim asels kords hekts vesbe ford aygaz egeen alkim adel Turkcell tavhl bimas ve daha bir sürü güzel hisse varken bana cazip gelmedi.
    Tercihlere saygım sonsuz buraya yazmak bir nevi eleştiriye de kendini açmak demektir. Benim eleştirim bu yönde beğenenler olabilir saygı duyarım.

Sayfa 36/153 İlkİlk ... 2634353637384686136 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •