Sayfa 1/152 1231151101 ... SonSon
Arama sonucu : 1219 madde; 1 - 8 arası.

Konu: U.v. Temettü yatırım planım(portföyüm)

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post

U.v. Temettü yatırım planım(portföyüm)

Merhabalar...
    Borsayla tanışmam tam da geçen yıl bu zamanlara denk gelen aselsan patlamasıyla olmuştu. Aslında çok eskiden beri borsaya çok ilgi duyuyordum. Ama sağdan soldan duyduklarım bana engel oluyordu. Meşhur Aselsan yükselişinde bende gözümü kararttım ve borsaya giriş yaptım. Tabiki Aselsan hissesi aldım gözüm anlık ekrandaydı ve yeşilin artışını görmek tarif edilemez bir keyifti. Daha sonra borsa ve şirketleri araştırmaya devam ettim. Aselsan'ın meşhur bir kaç dakika ile kurtardım diyebilirim. Ettiğim karın büyük bir kısmı gitmişti diyebilirim. Daha da iyi araştırmaya başladım. Tabi bu esnada bera, flap,tesla haberi ile gerel, daewoo haberi ile vesbe den iyi paralar kazandım. şaka gibiydi gerçekten. Bir kaç aylık analiz yaptığımda ise sonunda sıfıra sıfır elde var sıfırdı. Çünkü yirmi bin lira ile iki ayda bir milyon işlem hacmi yapmışım ve bin liraya yakın komisyon kesilmişti. bu yüzden bana pek bir getirisi olmadı. sonra glyho geri alım haberini yakaladım ve bu hisseye yüklü daldım ilk başlarda iyiydi fakat patron sağolsun mal kucağımızda kaldı. ve kol kesip çıktım. elimde çerezlik miktarda var duruyor. aslında glyho ya kadar zarar etmemiştim ama bu kadar çabaya sabahtan akşama kadar kapı takip edip emek harcamama rağmen yeterli getiri sağlayamamıştım işle beraber gerçekten çok yorucu oluyordu. son zamanlara doğru insider trading'in serbest bırakılması ve meşhur dolar fırlaması ve faizlerin arttırılması ve borsanın yataya bağlamasıyla, artık haberlerde pek tepki görmüyor. zaten iş yaparken haberi bir kaç dakika ile kaçırsanız bile hisse yolunu almış oluyor.
    herneyse; araştırmalarıma devam ederken temettü emeklilik planı diye bir şey farkettim. bu konu çok fazla kafama yattı diyebilirim. yaşım 33 çalışmayı da çok seven biri değilimdir. 50 yaşında emeklilik için yola koyulmalıyım diye düşündüm.
    hisse analizleri yaptım. Tuncay Turşucu;Halil Buhur sitesinden yararlandım. Tuncay Bey en kafama yatan hisseleri belirtmesi ve hitap tarzıyla bu konu üzerinde yatırım yapmam da etken oldu diyebilirim.
    Burada aylık olarak hisse alımı yapmayı planlıyorum. eşim ve ben çalışıyoruz ev kredimiz bitti. Yeni eve girecektim evim küçük olduğu için vazgeçtim belki olan evimi kiraya verip düşük bir miktar ekleyerek kiraya çıkabilirim bilemiyorum hem ev kredisine bir daha girmek gibi bir niyetim yok hem de o kadar paerayı bir kez daha beton yığınında gömmeyi düşünmüyorum. arabamı yenileyecektim ki İstanbul'da hem arabanın her tarafıın her tarafına sağolsun vurup kaçanlar hem de İstanbul trafiği beni bu işten soğuttu.
    Velhasıl kelam bu işe girmeliyim diye haftalardır araştırmlarıma devam ediyorum.
    Bu konu ile ilgiili çok fazla başlık var. ben kendi gelişimimi takip etmek ve ilerde işe yarar belki ümidiyle diğer insanlara da ufak bir faydam dokunsun isterim. inşallah 50'li yaşlara doğru işler planladığım gibi gider. Temettü odaklı şirketlere baktığımızda son on yılda nerdeyse en az 10 kat getiriler yaptığını görüyoruz. son on yıllık süre içerisinde altın dört dolar ise üç kattan biraz daha fazla arttı. hedeflediğim düzenli ve artarak temettü ödeyen, büyüme hedefi olan, sürekli büyüyen,alanında lider olan, farklı sektörlerden şirketler seçmeye çalıştım. tablolarda bir kaç tane de güçlü olmayan şirket görebilirsiniz bu benim değerlendirme tablom.
    borsa da bildiğiniz zirveden yaklaşık yüzde 30 luk bir kayıp var. buralar bir alım fırsatı oluşturabilir. Zaten sürekli alım yapma yöntemini seçerseniz alacağınız fiyatın önemi azalıyor. büyük hisselerde yüzde elliye yakın kayıplar var, buralar başlangıç için iyi bir fırsat olabilir. tabi bu arada dünya da beş yıl içerisinde küresel kriz ve tam öngöremediğim bir süre içerisinde de bir büyük dünya savaşı yaşanabileceğini düşünüyorum. inşallah öngörülerim gerçekleşmez.
    fed'in faiz arttırımı, sıcak para döneminin sona ermesiyle birlikte borsada kısa vadede pek ralli olabileceğini düşünmüyorum. zaten hisseler bu son on yılda inanılmaz getiriler elde ettiler. önce düşey sonra yataya bağlamalarının normal olduğunu düşünmekteyim. bir iki yıl böyle seyir olabilir. bu kadar yüksek faiz(faizle işim olmaz) ve enflasyonun olduğu yerde borsa ciddi bir risk olduğunu düşünüyorum ve ben bu riski almaya hazırım. çünkü şirketlerin verdiği temettü enflasyon oranını karşılamaya yetmiyor. hisse performansı da ciddi önemli hale geliyor. önümüzdeki yıllarda inşallah ülkemizdeki sıkıntılar sona erer ve yeniden güneşli günler görürüz.
    başlangıç tarihi olarak kasım 2018'i alacağım. portföyde biraz daha eski tarihli hisseler var ama çok önemli bir miktar oluşturmuyor. aylık 4 bin ile altı bin arası alım yapmaya çalışacağım. alım yaptığım ayda yüzde 10 altın geri kalanıyla hisse alımı yapacağım. faizle işim olmaz, diğer yatırım türlerini de pek bilmiyorum.
    çizgilerden pek anlamıyorum şirketlerin performansına bakarak temettü verimiyle beraber uzun vadeli yatırım yapmayı planlıyorum. her türlü öneriye de açığım.
    saygılar...

IMG_20181116_142634.jpg En çok değer kaybden U.V hisseler.
    Attached Images Attached Images

IMG_20181116_142700.jpg
    Hisseler temettü verimleri.

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    bursa
    Gönderi
    3,695
     Alıntı Originally Posted by tosunpasa Yazıyı Oku
    IMG_20181116_142700.jpg
    Hisseler temettü verimleri.
    ekgyo yok burada, neden

Redmi Note 4 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Takibimdeki hisseler ford,alkim,vesbe,kords,cimsa,ecilc,asels,trkcam,to aso,ondes,sasa, Tüpraş,petun,pnsut,aksa,petkim
    Analizlerimi derinleştirerek değer kaybetmiş hisseler üzerinden aylık elime geçtikçe giriş yapacağım.
    Elimdeki glyho, Arçelik ve mgros orta vadeli kağıt değer artışında elden çıkacağım. Temettü odaklı hisselerle kalıcı portföy oluşturmayı hedefliyorum.

6.  Alıntı Originally Posted by tosunpasa Yazıyı Oku
    Takibimdeki hisseler ford,alkim,vesbe,kords,cimsa,ecilc,asels,trkcam,to aso,ondes,sasa, Tüpraş,petun,pnsut,aksa,petkim
    Analizlerimi derinleştirerek değer kaybetmiş hisseler üzerinden aylık elime geçtikçe giriş yapacağım.
    Elimdeki glyho, Arçelik ve mgros orta vadeli kağıt değer artışında elden çıkacağım. Temettü odaklı hisselerle kalıcı portföy oluşturmayı hedefliyorum.
    daha 2 hafta önce değer artışında elden çıkacağım demişsiniz. ama zararla çıkmışsınız. uzun vadeli beklemek için tutarsız bir hareket değilmi?

7.  Alıntı Originally Posted by fordmegane Yazıyı Oku
    daha 2 hafta önce değer artışında elden çıkacağım demişsiniz. ama zararla çıkmışsınız. uzun vadeli beklemek için tutarsız bir hareket değilmi?
    aha geldi bir uvyci. :D

Ahh ahh ne zman biri uvyci olacam dese başka uvyyciler hemen gelip nasıl satarsın hani uvyciydin diyerek psikolojık baskı kurmaya devam ediyor.

İşte bu yuzden bastan beri diyorum mesele uvyci olmakmı para kazanmak mı diye.

Çoğu uvycinin para kazanmakla alakası oldugunu hiç sanmıyorum. Para kazanacak adam kötü hisseyi satar iyi hisseyi alır yanlış bir karar almış olabilir ve bunu düzeltebilir bu onun elinde.

Bu psikoljık baskıyı herzman her yerde görüyorum halıl buhur hisse değiştirmiş listesinde vahy efendım nasıl değiştirirsin yaw kötüye giden bir hisseyi sırf uvyci olacam diye elindemi tutacaksın.

Demekki mesele uvyci olmak para kazansanda olur kazanmasanda aldıgın kötü bir hisseyi elinde tut yeter.

BU mudur mantıklı olan. Tabik değil o yüzden cevabınızı eleştirmek zorunda kaldım.

Mgrosu birde ben inceleyeyim dedim gerçekten kötümü yoksa idare eder bir hissemiymiş diye.

Görntü size neyin doğru neyin yanlış oldugunu zaten anlatacaktır.

Bir tarafa TAVHL koyayım Bir tarafa MGROSU koyayım. aradaki farka bakın TAVHL koyma sebebim topıkte bahsedilmesinden dolayı.

Sokaktan geçen herhangibirine şu iki resmi gösterseniz ne oldugunuda soylemeseniz hangi resim hoşuna gitti deseniz eminim soldakini seçer.

Yapılan satış gayet yerinde bir satış tebrik ederim sizi. Bir hata yapmışsınız ve bunun farkına da erkenden varabilmişsin.

Pd/dd değerine bak 10 a cıkmış 10 diyorum yani 10 defter degerinin 10 katında. sebebi ne öz kaynakların erimesi.

2017/12 öz kaynak rekora dayanmış 1.470,49 m TL
    2018/09 öz kaynak 256,36 M TL

gülermisin aglarmısın boyle bır erıme yok. Şirket erimiş bitmiş yaw resmen

Zaten bu hissenin neresine yatırım yapılır anlamış değilim. Lütfen siyah renkli net kar çizgisine bir bakın 0 bölgesinin bir üstünde bir altında Allah var EFK düzenli ama net kar yok be baba Yaptıgı işten iyi kar elde etsede bunu doğru duzgun degerlendıremeyıp abuk subuk yerlere yatırım yapıp borçlanıp Net karı batırıyor.

Böyle bir patronun neyine yatırım yapılır böyle bir ceonun yöneticinin hani diyorlar ya temettü güven verir vesair. Şirketin karlarını bu sekılde abuk subuk yöneten bir yönetici %500 temettü versede bana yaranamaz. Ben buna not veriyorum işte karların iyise istikrarlı ve düzenli isen benım bu yonetıceye verecegım oy 10 uzerınden 10 dur. Temettü vermiş vermemiş umrumda degıl.

Ama mgros karları gıbı abuk subuk yonetılen bır sırketın yonetıcısıne kusura bakmasın ister bedelsız ver ıster temettü ver benden geçer not alamazsınız. Net kar olmayınca öz sermayeden boyle yersın ıste.

Sakıncası yoksa @tosunpasa lütfen mgrosu nasıl ve hangi sebeplerle aldıgını acıklarmısın bize böylece yeni yatırımcılar ne tür hatalarla yanlış hisseleri alabılıyor hem bizler hemde diğerleri belki benzer hatayla hisse seçmiş olabilir onlarda bu tarz yanlışlara sayende düşmezler.

Sanırım MGROSUN berbat bir hisse oldugu konusunda herkes hem fikir olmuştur. BU konuda bir tereddütü olan kaldı mı ?

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

8.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    aha geldi bir uvyci. :D

Ahh ahh ne zman biri uvyci olacam dese başka uvyyciler hemen gelip nasıl satarsın hani uvyciydin diyerek psikolojık baskı kurmaya devam ediyor.

İşte bu yuzden bastan beri diyorum mesele uvyci olmakmı para kazanmak mı diye.

Çoğu uvycinin para kazanmakla alakası oldugunu hiç sanmıyorum. Para kazanacak adam kötü hisseyi satar iyi hisseyi alır yanlış bir karar almış olabilir ve bunu düzeltebilir bu onun elinde.

Bu psikoljık baskıyı herzman her yerde görüyorum halıl buhur hisse değiştirmiş listesinde vahy efendım nasıl değiştirirsin yaw kötüye giden bir hisseyi sırf uvyci olacam diye elindemi tutacaksın.

Demekki mesele uvyci olmak para kazansanda olur kazanmasanda aldıgın kötü bir hisseyi elinde tut yeter.

BU mudur mantıklı olan. Tabik değil o yüzden cevabınızı eleştirmek zorunda kaldım.

Mgrosu birde ben inceleyeyim dedim gerçekten kötümü yoksa idare eder bir hissemiymiş diye.

Görntü size neyin doğru neyin yanlış oldugunu zaten anlatacaktır.

Bir tarafa TAVHL koyayım Bir tarafa MGROSU koyayım. aradaki farka bakın TAVHL koyma sebebim topıkte bahsedilmesinden dolayı.

Sokaktan geçen herhangibirine şu iki resmi gösterseniz ne oldugunuda soylemeseniz hangi resim hoşuna gitti deseniz eminim soldakini seçer.

Yapılan satış gayet yerinde bir satış tebrik ederim sizi. Bir hata yapmışsınız ve bunun farkına da erkenden varabilmişsin.

Pd/dd değerine bak 10 a cıkmış 10 diyorum yani 10 defter degerinin 10 katında. sebebi ne öz kaynakların erimesi.

2017/12 öz kaynak rekora dayanmış 1.470,49 m TL
    2018/09 öz kaynak 256,36 M TL

gülermisin aglarmısın boyle bır erıme yok. Şirket erimiş bitmiş yaw resmen

Zaten bu hissenin neresine yatırım yapılır anlamış değilim. Lütfen siyah renkli net kar çizgisine bir bakın 0 bölgesinin bir üstünde bir altında Allah var EFK düzenli ama net kar yok be baba Yaptıgı işten iyi kar elde etsede bunu doğru duzgun degerlendıremeyıp abuk subuk yerlere yatırım yapıp borçlanıp Net karı batırıyor.

Böyle bir patronun neyine yatırım yapılır böyle bir ceonun yöneticinin hani diyorlar ya temettü güven verir vesair. Şirketin karlarını bu sekılde abuk subuk yöneten bir yönetici %500 temettü versede bana yaranamaz. Ben buna not veriyorum işte karların iyise istikrarlı ve düzenli isen benım bu yonetıceye verecegım oy 10 uzerınden 10 dur. Temettü vermiş vermemiş umrumda degıl.

Ama mgros karları gıbı abuk subuk yonetılen bır sırketın yonetıcısıne kusura bakmasın ister bedelsız ver ıster temettü ver benden geçer not alamazsınız. Net kar olmayınca öz sermayeden boyle yersın ıste.

Sakıncası yoksa @tosunpasa lütfen mgrosu nasıl ve hangi sebeplerle aldıgını acıklarmısın bize böylece yeni yatırımcılar ne tür hatalarla yanlış hisseleri alabılıyor hem bizler hemde diğerleri belki benzer hatayla hisse seçmiş olabilir onlarda bu tarz yanlışlara sayende düşmezler.

Sanırım MGROSUN berbat bir hisse oldugu konusunda herkes hem fikir olmuştur. BU konuda bir tereddütü olan kaldı mı ?

açıklamalarınız öyle akıcı ve mantıklı ki size şapka çıkarıyorum... teşekkürler... ama yinede madem bu kadar kötüydü sizinde dediğiniz gibi nasıl bu hata yapıldı.... neyse sonuçta hatadan dönmüş diyelim uzatmayalım... saygılar Yatırım Tavsiyesi Değildir.
    Son düzenleme : fordmegane; 12-12-2018 saat: 02:08. Sebep: eksik yazım

Sayfa 1/152 1231151101 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •