Sayfa 12/14 İlkİlk ... 21011121314 SonSon
Arama sonucu : 111 madde; 89 - 96 arası.

Konu: ____Çizgilere____İtaat____ ( Hunharca teknik analiz )

Alıntı Originally Posted by gercekhisseci Yazıyı Oku
    Sn.onelle odas sizden sonra hareketlendi ne tesaduf��emeginize sağlık.ytd
    Bol kazançlar ....

____|| @cizgilereitaat ||____ ( Hunharca teknik analiz )...

Duhul : 2004 ...
    ... Ben bitti demeden bitmez ... CR7 ...

Yılını hatırlamıyorum ama bu ÇİZGİLERE İTAAT ETMEK deyimini de yine hisse.net 'teki teknik analizci atalarımdan birinden çok etkilenip kapmıştım. Gündüz yoğun çalışıyodu hatırladığım kadarıyla o yüzden analizlerini hep gece geç saatte atardı... Dörtgözle yazmasını beklerdim... kulakları çınlasın... o da acaip çok çizgi çekerdi ama tüm samimiyetiyle çizgileri anlatmaya çalışırdı... Yani başlığın ismi aslında kendi ürettiğim bi deyim değil ... O yazardı böyle cümle aralarında "bakın barlar çizgilere nasıl itaat ediyor " diye... yıllardır oradan aklımda kalmış ben de başlığın ismi yaptım 1 sene önce kendi başlığımda yazıp çizmeye karar verdiğimde... sonra başlığı sildik tekrar açtık falan filan... bilmiyorum hala forumu okuyorsa, olur da geçerken uğrayıp okursa ismini ya da nickname'ini hatırlamıyorum ama kendisine sonsuz sevgilerimi saygılarımı gönderiyorum... buraya yazıyım bulunsun olur haaa elveda dersek anılar yazılı kalsın...

Ama @bikmisbroker BaBo Abi zirvedir... O net ... ALFA ....

Al-Sat tuşuna , nabzınızı minimuma düşürerek nasıl gitmeniz gerektiğini öğrenmek için ilk okunacak adam BaBo Abi 'dir ...

Alıntı Originally Posted by onelle Yazıyı Oku

ALTIN - USD / ONS - XAUUSD Haftalık Logaritmik Bakış ;

2009 yılında başlayan ve yükselen siyah pitchfork'un alt kanalında sürdürdüğü rallisini 2012 nisan ayında bu pitchfork'a ait en alt medianı aşağı kırarak sonlandırıyor. 2012 Eylül ayına kadar mini bir zirve yaparak siyah kanala geri dönmek adına çabalasa da gücü yeterli olmuyor ve düşüş trendi başlıyor. Bu düşüş trendini ise mavi pitchfork işaretliyor. Mavi pitchfork'un üst kanalında hızla düşen fiyatlar 2013 Mayıs ve Aralık ayında ikili dip formasyonu ile kendini mavi düşen trendin dışına atmaya çalışıyor. Ancak barlar kendilerini mavi kanalın dışına atmasına rağmen boyun çizgisini kıramıyor ve ikili dip formasyonu yukarı dönüş için çalışmıyor. Akabinde fiyatlar 2015 dibini bulana kadar ikinci bir düşüş trendi yaşıyor. İkinci düşüş trendini kırmızı pitchfork işaretliyor ve haftalık barlar bu çizgilere de muntazam itaat ediyor. 2017 Ağustos ayında ise barlar kırmızı pitchfork'a ait en üst mediana ulaşıyor ve yukarı kırıyor. Bu kırılımdan sonra en güçlü direncin ,kırmızı pitchfork'a ait zirveler pivot alınarak çizilmiş nokta-nokta işaretli trigger çizgisi olması beklenir. Öyle de oluyor. Haftalık barlar bu direnci kırmayı 2017 ve 2018 içinde defalarca deniyor ama gücü bitiyor ve başarısız oluyor. Her denemeden sonra tekrar güç topladığı destek ise daha önceden kırmış olduğu kırmızı pitchfork'a ait en üst median oluyor. Şu an tekrar kırmızı nokta-nokta triggeri test etmek için yukarı ilerleyiş devam ediyor. Güç durumunu kontrol edebilmek için RSI ve MACD indikatörleri ile beraber izlemeye çalışıyoruz. RSI şu an 70 e yaklaşıyor ve aşırı ısınmış durumda. Barlar trigger çizgisine ulaşsa dahi gücünü devam ettirebilmek için gevşemeli ve RSI zigzaglar üretmeli... Bu RSI 'nın biraz olsun soğumasını ve direnci kırabilmek için güç toplanabilmesini sağlayacak. Diğer taraftan MACD mavi düşen trendini yukarı kırmadan fiyatlar yeni zirve arayışına girmeyecektir...

Olumlu senaryo : Kırmızı nokta-nokta çizgi yukarısında haftalık tam barlar oluşmaya başladığında bu önemli direnç kırılmış demektir ve artık uzun vade hedef kuvvetle muhtemel 2011-2012 zirveleri olacaktır.

Olumsuz senaryo :
    Kırmızı nokta-nokta direnç önceki denemeler gibi kırılamadığı takdirde orta uzun vade tekrar aşağıda kırmızı en üst medianı test etmek ve buradan güç toplamak isteyebilirler...
    Büyük resimde siyah nokta-nokta ile işaretli çizgi 2009 rallisini belirleyen siyah pitchfork'a ait trigger çizgisi ( Hagopian line ). Burası uzun vade için hayati dip seviyesi . Herhangi bir gevşemede haftalık barların bu çizgiye dokunması ve destek alması sağlıklı ve normal karşılanmalı ancak bu çizginin olası tam bar ile aşağı kırılması ALTIN için uzun vade çöp fiyatlarda vakit geçireceği anlamına gelebilir.

Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir...Sevgiler...Saygılar...

ALTIN - USD / ONS - XAUUSD son durum ;

Yukarıda kırmızı ile işaretlenmiş tespite bağlı olarak tam düşündüğümüz gibi RSI zirveden dönüş yapıyor ve zigzaglar üreterek güç toplayacak gibi duruyor. MACD 'ın belirttiğimiz mavi direnç üzerine geçmesi ,fiyatlar düzeltme olarak gevşese dahi devamında ivmenin yukarı olabileceğini işaret ediyor. Eğer RSI dönüş yaptığında MACD 'da mavi direnci yukarı kıramayarak bu çizgiden aşağı dönseydi ALTIN ın güç kaybettiğini düşünürdüm. Ancak şu an RSI 'yi zigzaglarla soğutarak ve MACD'ı bu mavi direncin üstünde güçlü durumda tutarak ,fiyatlara kırmızı noktalı direncini kırdırmaya çalışacaklar diye düşünüyorum. Kırmızı 21 haftalık EMA ve siyah 50 haftalık SMA yukarı doğru kesişmek üzere ve 1-2 hafta içinde karar verilmiş olacak. Ortalamaların muhtemel yukarı kesişiminden sonra haftalık barlar gevşeyerek bu ortalamalardan dokunuşlarla onay almak isteyebilirler. Bu arada MACD 'ta aşağıda kırmış olduğu dirence onay olarak dokunabilir. Aşağıda siyah 50 haftalık SMA 1263 seviyesinde... Üstte kırmızı noktalı direnç önümüzdeki 6 ay için 1340 civarında gözüküyor.

Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Sevgiler...Saygılar...

Ve ALTIN grafiğine farklı bir uzun vade bakış... Üşenmeden hemen her mesajımda önemini paylaştığım vazgeçilmez Fibo-Fan 'larım. Yine tekrarlamam gerekirse ;

Benim uzun yıllar çok çeşitli grafik üzerinde tecrübe edebildiğim kadar Fibo-Fan ;

1- Zirveden dibe çizildiğinde ,fiyatların ,en üst çizgi %61.8 seviyesini yukarı kırmaları durumunda artık orta-uzun vade için dip oluşumunun bittiğini ve yeni zirve arayışının başladığını gösterirken
    2-Dipten zirveye çizildiğinde , fiyatların , en alt çizgi %61.8 seviyesini aşağı kırmaları durumunda artık orta-uzun vade yükseliş trendinin bittiğini ve kuvvetle muhtemel sert gevşemeler ve şelalelerle yeni dip arayışının başladığını gösterir.

Bu grafikte de haftalık barlar fibo-fan çizgilerine muntazam itaat ediyorlar...

Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir...

Mavi ok ile işaretlediğim kırılıma ve yukarıda kırmızı tespitime bakınız ....

HALKB - T. HALK BANKASI Aylık Logaritmik Bakış ;

İki temel trend gözüküyor.

Mavi pitchfork 2010 dibinden 2013 zirvesine giden yükseliş trendini belirliyor.

Mavi kesikli çizgi bu pitchfork'a ait dip pivot noktalardan çizilmiş trigger (Hagopian) çizgisi ve pitchfork'un aşağı kırılımından sonraki en önemli destek seviyesini işaretliyor.

Kırmızı pitchfork yükseliş trendinin 2013 te aşağı kırılımından sonra oluşan düşüş trendini belirliyor.

Kırmızı kesikli çizgi bu pitchfork'a ait dip noktalardan çizilmiş trigger çizgisi ve pitchfork'un yukarı kırılımından sonraki en önemli direnç seviyesini işaretliyor.

Dikey mavi noktalı çizgiler RSI dipten dönüşlerini işaretliyor.

Barların arasında mavi 6 aylık ve kırmızı 12 aylık WMA ( Ağırlıklı hareketli ortalama ) yerleştirdim. Hareketli ortalama kesişimleri trend çizgileri ile beraber takip edildiğinde, desteklerin çalıştığını ve dirençlerin kırıldığını görebilmek için en önemli teyit mekanizmasıdır.Bu bağlamda mavi elipsler ortalamaların aşağı kesişimlerini , yeşil elipsler ise yukarı kesişimlerini işaretliyor.

Mavi pitchfork'un alt kanalında 2013 zirvesine kadar çizgilere muntazam itaat ederek yol alan barlar boşluklu ve sert bir şekilde bu yükseliş trendine ait en alt medianı aşağı doğru kırıyorlar. Dikkat edilirse bu kanal içinde yükselişin başlamasını ve bitişini hareketli ortalamaların kesişimleri de resmen teyit ediyor. Barlar 2012 başında en alt mavi çizgiden dokunuşlarla destek aldıktan sonra yeşil elips içinde ortalamalar yukarı kesişiyor ve yükselişi teyit ediyor . 2013 başında zirve dönüşünde ise barlar sert şekilde gevşeyip mavi en alt medianı test ediyorlar ve mavi elips içinde hareketli ortalamaların aşağı doğru kesişimleri bu trendin kırılacağının teyidini veriyor. Kırılımdan sonra tekrar ayrıldıkları çizgiyi iki barla yukarı doğru test ediyorlar ancak ayrıldıkları trende dönmeleri için yeterli gücü bulamıyorlar. Bu trend çizgisinden düşüş onayını alan barlar hızla mavi pitchfork' a ait en önemli destek olması gereken mavi kesikli hagopian çizgisine yöneliyorlar. Darbe girişimi döneminde çok az altına sarksalar da bu destekten güç toplayarak 2017 zirvesine gidiyorlar . Ancak güçleri 2014 ve 2015 zirvelerini aşmaya yetmiyor. Buradan tekrar gevşeyen barlar ikinci denemede kesikli mavi hagopian çizgisini aşağı doğru kırıyorlar. Bu sayede 2013-2017 pivot noktalarından çizilen kırmızı pitchfork ortaya çıkıyor.Yine dikkat edilirse kırmızı pitchfork içinde dip oluşumlarını ve zirve bitişlerini hareketli ortalamaların kesişimleri ayrıca teyit ediyor.

Şu an takip etmemiz gereken trend kırmızı pitchfork ile işaretli. Dikey noktalı mavi çizgiler RSI dipten dönüşlerini işaretliyor demiştik. Dikkat edilirse RSI dipten dönüşleri istisnasız en alt kırımızı mediandan olmuş. RSI nin bu median üzerinden her destek bulduğu noktadan kısa bir süre sonra da hareketli ortalamalar yukarı doğru kesişmiş. Tüm bu göstergeler bir bütünlük içinde kuvvetle muhtemel kağıtta dip oluşumunun en alt kırmızı median üzerinde bittiğini ve artık yükseliş trendinin başladığını gösteriyor. Dip oluşumunun muhtemel bitişine dair diğer gösterge ise RSI ve MACD 'ın fiyatlara göre pozitif uyumsuzluk göstermesi. 2016-2017 diplerine bakıldığında RSI ve MACD yükselen dipler yapmışken fiyatlar alçalan dipler oluşturmuş. Bu da artık fiyatların daha aşağıya gitmesi için satıcıların isteksiz olduğunu ve yukarı ivmelenmek için fırsat kolladığını işaret ediyor.

Sonuç ; Barların en alt kırmızı mediandan destek aldıktan sonra , yeşil elips içinde ortalama kesişimlerinin yukarı doğru gerçekleşmesi, RSI ve MACD 'a bağlı pozitif uyumsuzluk ile kağıtta orta-uzun vade dip oluşumunun tamamlandığını düşünüyorum. Önümüzdeki birkaç ay içinde orta kırmızı medianı muhtemelen hızlı bir şekilde yukarı kıracak ve ilk büyük hedef olarak en üst kırmızı mediana ulaşma çabasında olacaktır . Orta kırmızı median önümüzdeki 6 aylık dönemde 8,12 ile 7,75 arasında değişecek. Bu çizginin üzerinde aylık kapanışlar yapması yukarı kırılımın ilk işareti olacak. En üst kırmızı median önümüzdeki 6 aylık dönemde 12,56 ile 11,90 arasında değişecek. Gevşemelerde altta 6 ve 12 aylık WMA destek konumunda olacak. Şu an için mavi 6 aylık WMA 7,19 , kırmızı 12 aylık WMA 7,05 seviyesinde bulunuyor. Bunların altında aylık kapanış yapmadıktan sonra gücünü koruyacak, yukarı gitme isteği devam edecektir. İlk büyük hedef olarak en üst kırmızı mediana barların muhtemel dokunuşundan sonra RSI ve MACD 'ın durumu kontrol edilmeli ve barlar bu çizgiye ulaşmaya çalışırken mavi kesikli hagopian çizgisinin de güçlü direnç göstereceği akılda tutulmalı. Diğer taraftan bu süreçte hareketli ortalamaların durumları sürekli takip edilmeli. Barların zirve hedeflere yaklaşırken ortalamaların altında aylık kapanış yapmaya başlamaları zayıflama sinyali olarak algılanmalı. Hareketli ortalamaların aşağı doğru kesişimleri ise kesinlikle SAT sinyali kabul edilmeli. Diğer taraftan Orta-Uzun vade en üst medianın muhtemel kırılımında ise barlar her şekilde kırmızı pitchfork'a ait kırmızı kesikli trigger çizgisine ulaşacaklardır.Bu kesikli kırmızı çizgi benim için orta-uzun vade SON büyük hedef olur. Bu çizgi önümüzdeki 6 ay için 14,80 civarında seyredecektir. Kırmızı kesikli trigger'e barların muhtemel dokunuşunda RSI ve MACD dahil bütün uzun vade indikatörler kuvvetle muhtemel tavan yapış olacaktır. Bu seviyeden sonra indikatörlerin soğuması için uzun süren bir sindirme döneminin oluşmasını beklerim. Kağıt tarihinde RSI nin 65-70 seviyesine ulaşmasından sonra her şeklide uzun süren bir sindirme ve gevşeme süreci başlamış .O yüzden fiyatlar zirveye yaklaşırken olası gevşeme için RSI 'nin bu seviyeleri kesinlikle önemsenmeli.

Son düzenleme : onelle; 09-02-2019 saat: 20:09.

Yukarıda kırmızı ile işaretlediğim teorime bağlı olarak bu hafta sert yükselişle her iki koşul gerçekleşmiş oldu. Bu nedenle bana göre artık endeks 83 bine kadar bir bar bile uzatsa haftalık kapanışı bir önceki dipten daha aşağıda olmayacak. Yani 88734 altında haftalık kapanış gelmeyecek. Bunun dışında MACD beklentim doğrultusunda henüz ikinci bacağını yapamadı. MACD Triggerini kestiği gibi tekrar yukarı yönlendi.Haftalık kapanış bazlı kırmızı kijun-sen 92650 seviyesinde destek konumuna geçti. Ancak günlük bazda aşağıda boşluklar bırakıldı ve banka kağıtları alınırken bu boşluklar pekte önemsenmedi. Bu da bana bankalar ile ilgili çok net ve olumlu bir haber gelebileceğini ve fiyata bakılmaksızın alım yapıldığını düşündürdü. Bu alım dalgası bankaların endeks dibine göre ekstra %20 satış yemiş olması ile bağlantılı değil gibi geldi. Aşağıda yeni oluşan boşluklar 92053 ve 89121 seviyesinde ... Bu boşluklar önemsiz boşluklar değil. Çıkıştan önce dönüp kapatılmaları sağlıklı olur. Kapatılmayıp daha da yukarısı zorlanırsa ileride düzeltmeler neşterle değil HIZARla yapılır... Günlük RSI 70 seviyesini geçti ve düzeltmesi yakındır. 97bin altı günlük kapanışlarda satış sertleşir... 97bin üzeri günlük kapanışlar geldikçe 101098 e kadar dokunan barlar oluşturabilir...

Halen MACD ikinci bacağı ile ilgili sürecin işlediğini ve ikinci bacak güdükte olsa asıl yükselişin bu ikinci bacaktan sonra olacağını düşünüyorum. Bu yüzden sert satış için temkinliyim...

Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir... Sevgiler...Saygılar...
    Endeks için kısa yazayım .... Bilen bilir aslında çok pis boğayımdır... Ama ona rağmen ben hala olumsuz taraftayım ve palanın HIZARI çalıştırmaya hazırlandığını düşünüyorum. Çünkü dediğim gibi gerekenden çok fazla yukarı sürdü ve bu hareketle neşteri cebine koyup depodan HIZARI eline aldı... hızarın da ipini çekip çekip öksürtmeye başladı... Hızar ha çalıştı ha çalışacak... Yukarıdaki alıntıda bahsettiğim gibi bu aşağıda bırakılan boşluklar kapatılmalı... Yoksa sağlıklı çıkış benim yorumuma göre kesinlikle olmaz... MACD ikinci bacak için triggeri altına düşmeli ve tekrar yukarı kesmeli.

Sayfa 12/14 İlkİlk ... 21011121314 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •