Sayfa 3/14 İlkİlk 1234513 ... SonSon
Arama sonucu : 111 madde; 17 - 24 arası.

Konu: ____Çizgilere____İtaat____ ( Hunharca teknik analiz )

KOZAA - Koza Madencilik Aylık Logaritmik Bakış ;

2006 ve 2007 zirvesi ile 2008 dibinden çizilen siyah pitchfork ana trendi işaretliyor. 2007 zirvesi , 2008 dibi ve 2012 zirvesinden çizilen kırmızı pitchfork ise 2012 zirvesinden başlayan büyük düşüşü ve nasıl sonlandığını görmemizi sağlıyor . Kırmızı pitchfork'un zirveleri pivot alınarak çizilen kesik kırmızı trigger çizgisi ,siyah ana trende ait en üst median ile aynı seviyede bulunuyor. Fiyat hareketlerini teyit edebilmek amacıyla yine 2 adet hareketli ortalama kullandım. Bunlar kırmızı 6 aylık ve siyah 12 aylık EMA ( üssel hareketli ortalama ). Ortalamaların aşağı doğru kesişimlerini siyah elipslerle işaretledim. Dikey nokta nokta çizgiler ise MACD 'ın zirve dönüş yerlerini gösteriyor.Nihayetinde bakıldığında aylık barlar ,2012 zirvesinden başlayan büyük düşüşünü , 2015 ve 2016 yılında ikili dip yaparak test ettiği ana trendin en alt medianında sonlandırıyor. Dikkat edilirse siyah 12 aylık EMA baştan sona barlar için çok önemli destek ve direnç çizgisi olarak görev yapmış. Aylık barlar 12 aylık EMA üzerinde seyrettiğinde yükseliş hareketi ivmesini korumuş tam aksine bu çizginin altına sarktığında ise uzun süren ve derinleşen düzeltmeler ortaya çıkmış. Diğer tarafta MACD 'ın her zirvesinden sonra kırmızı 6 aylık EMA , siyah 12 aylık EMA'yı belli bir süre oyalandıktan sonra muhakkak aşağı kesmiş ve düşüş isteğini onaylamış. Bu anlamda ,öncelikle MACD,RSI ve buna bağlı hareketli ortalamaların ve aylık barların konumu beraber takip edilmeli. Son MACD zirvesinden bu yana yaklaşık 8 ay geçmiş durumda. Kırmızı 6 aylık EMA halen siyah 12 aylık EMA yı aşağı doğru kesmedi ve üstünde seyrediyor. Ama geçmiş hareketlerine bakıldığında MACD zirvesinden kısa süre sonra aşağı kesme potansiyeli taşıyor. Ayrıca 2017-2018-2019 tepelerini küçük kırmızı çizgilerle işaretlediğim muhtemel bir OBO formasyonu oluşma aşamasında gözüküyor. Fiyatların ana trendin en üst çizgisine yaklaşırken böyle bir formasyon oluşumunun gözükmesi oldukça rahatsız edici ve orta-uzun vade alım yapacaklar için kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir konu. Önümüzdeki aylarda oluşacak barlar siyah 12 aylık EMA çizgisi altında kapanış yapıp tam bar şeklinde bu çizgiyi kırarsa kuvvetle muhtemel bu OBO formasyonunu çalıştırmak isteyebilirler.Bu durumda 2008 dibi ve 2012 zirvesi arasında oluşmuş fiyat hareketlerine çok benzer salınımlar ortaya çıkabilir. 2016 dibinden bugüne kadar oluşan hareketler bu bahsettiğim geçmiş periyoda çok benziyor. Bir başka rahatsız edici konu ise fiyat barları 2017 ve 2018 zirvelerinde yükselen tepeler yaparken, RSI alçalan tepeler yapıyor ve negatif uyumsuzluk ortaya çıkarıyor. Bunun sonucunda barların bu seviyelerden yeni bir yukarı atak için artık gücünün kalmadığını ve güç toplamak için aşağıda muhtemel yeni bir destek arayacağı yorumunu yapabiliriz.

Olumlu taraftan bakarsak; aylık barlar siyah 12 aylık EMA üzerinde oluşmaya devam ettikçe hisse gücünü korumaya devam edecektir. Muhtemel bir yukarı ivmelenmede benim tahminime göre ulaşabileceği son nokta siyah ana trendin en üst çizgisi olacaktır. ( Zamansallığa bağlı değişecek ama 10.50-10.60 civarı ) Bu çizgi daha önce belirttiğim gibi 2016 yılında yukarı kırmış olduğu kırmızı pitchfork'a ait trigger çizgisi ile çakışıyor ve aynıdır. Barların bu seviyeye ulaşması durumunda uzun bir sindirme sürecine girilebilir. Pitchfork'lara ait trigger çizigisi , pitchforkların yukarı kırılımında önemli direnç seviyeleridir ve fiyatların buraya ulaştığında uzun dinlenmeler ya da ciddi gevşemeler yaşayabileceği kuvvetle muhtemeldir. En üst siyah medianın yukarı tam barlar ile kırılabilmesi ve uzun vade yeni bir yükseliş için ben kesinlikle indikatörlerin soğuması gerektiğini düşünüyorum.

Bu anlamda RSI negatif uyumsuzluk ve muhtemel OBO oluşumu ile hareketli ortalamaların kesişimleri uzun vade alım yapacaklar için özellikle takip edilmeli ve uygun maliyetler buna göre belirlenmeli.

Yukarı marj yok değil var ama yeni alım yapılıp uzun vade beklemek için düşünülmesi gereken seviyeler...

Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir... Sevgiler...Saygılar...
    Son düzenleme : onelle; 09-01-2019 saat: 00:42.

____|| @cizgilereitaat ||____ ( Hunharca teknik analiz )...

Duhul : 2004 ...
    ... Ben bitti demeden bitmez ... CR7 ...

2.  Alıntı Originally Posted by onelle Yazıyı Oku
    Selamlar Sn mavıbeyez , trolleri deşifre etmekle uğraşırken yönetimden sık sık ceza alıyorum... Foruma henüz giriş yapabildim...Forum başlıkları binbir çeşit trollden geçilmiyor. O yüzden kodeste oluyorum bazı zamanlar... Yapacak bişey yok. Vatan sana canım feda diyoruz...

Forumdan uzakken Twitter'dan dün ve bugün KOZAA ve KRDMD için 2 gönderi ve analiz paylaştım... Endeks güncellemesi ile beraber burada da paylaşacağım. Endeks senaryomuz ise 2018 nisan ayından bu yana birebir çalışmaya devam ediyor. MACD triggerini senaryomuzdaki gibi aşağı doğru keserek ikinci dip oluşumuna başladı. Bu süreç daha önce bahsettiğim gibi triggerin aşağı kesilmesinden itibaren 45-60 gün sürebilir. Bu süre işlemeye geçen hafta itibariyle başladı. Haftalık barların bundan sonra en iyi ihtimalle 86500 yakınına, en kötü ihtimalle de 83400 yakınına dokunarak 1-1,5 senelik yükseliş trendinin başlatılmasına hazırım. 91000 aşağı kırıldıktan sonra çok dillendirilen 88000 desteğinin benim için çok büyük bir anlamı yok.Benim ana desteklerim senaryo grafiğimdeki en alt nokta-nokta ve kalın mavi çizgiler...

Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir...Sevgiler... Saygılar...
    ...sn. onelle gecmıs olsun dıyelım..forum yonetımının bazı uygulamaları yalnız sıze degıl aslında bıze ceza..son ıkı yıldır ıyıyle kotuyu ayırt edemedıklerınden bırçok kıymetlı arkadaşı kusturduler..mesela ben sn.mohıkanı stahı ve bazı ustaları tvıtırdanda takıp edıyorum ama buradan okumak belkı alışkanlıktan olsa daha keyıflı...hem bazen çalı dolaşmamakta ugrastırsada ıyıdır...

3. ..sn. onelle bız endeksı cızgılerle takıp ettıgımızde bu bır seneyı askın zamanda cızgılere ıtaatını görduk takıp ettık….sımdı onumuzde bır yerel secım var.. bu yerel secımde buyuk bır surprız sayılacak sonuç çıkarsa..endeks bır zamanlıkta olsa cızgılere ıtıatsızlık edecek sekılde tepkı verırmı….

Alıntı Originally Posted by onelle Yazıyı Oku

En üst yeşil mediandan ayrıldıktan sonra hiç onay almadan ince orta mavi medianı yukarı kıran aylık barlar üzerinde tutunamadı ve orta mavi medianı aşağı doğru zoom yaparak kırdılar. Şu an ütopik gözükse de en üst yeşil mediana orta-uzun vade dokunarak onay almaları beklenir. Bu yeşil çizgi yılbaşına kadar 4.92-5.00 bandında gözüküyor.

Sağlama amaçlı Ichimoku Kinko'ya baktığımızda ise ara trend Pembe Tenkan-Sen şu an 5.23 civarında. Ana trend kırmızı kijun-sen 4.83 civarında. Daha önceki gevşemelerinde mavi kapanışlar her şekilde pembe Tenkan-sen'e ulaşmış gözüküyor. Kırmızı kijun-sen' e ise maalesef 2011 yılından bu yana çok yaklaşmış ama hiç dokunamamış....

Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir... sevgiler...saygılar...
     Alıntı Originally Posted by onelle Yazıyı Oku

İlk hedef gerçekleşir...

Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir... Tüm dostlara sevgiler...saygılar...

USD-TRY Aylık Logaritmik Bakış ( son durum ) ;

İlk hedef gerçekleşti dedikten sonra aylık barlar ve kapanışlar , çizgilere muazzam şekilde itaat etmeye devam ediyor. İkinci hedef olarak en üst yeşil mediana dokunuş hedefini koruyorum. Ichimoku Kinko'da ana trend kırmızı Kijun-Sen şu an 5.03 seviyesinde. Daha önce dediğim gibi barlar aşağıya sarksa bile kijun-sen'in altında aylık kapanış yapmak istemeyecekler. Bana göre Kijun-sen'e yakın seviyeler orta-uzun vade için uygun maliyetlenme seviyeleri olarak gözüküyor.

Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir... Sevgiler...Saygılar...

USD-TRY , siyah 12 aylık EMA ( üssel hareketli ortalama ) ile birlikte görünümü... Dikkat edilirse 12 aylık EMA önemli destek ve direnç seviyesi olarak yıllar boyunca muntazam şekilde çalışmış. Şu an 12 Aylık EMA 5.04 seviyesinde... Bu EMA nın altında kapanışlar ve bar oluşumlar dikkat edilirse geçmişte uzun yıllar süren yatay ya da aşağı trendlerin oluşmasına sebep olmuş...

Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir...

EREGL - Ereğli Demir Çelik Aylık Logaritmik Bakış ;

Benim çizgilerime göre uzun yıllar süren iki önemli trend gözüküyor . 1991 dibi , 1993 dibi ve 1994 zirveleri pivot alınarak çizilen siyah pitchfork'un işaretlediği ilk trend , 2002 yılının ikinci yarısında en alt siyah medianın aşağı doğru kırılması ile son buluyor. Aylık barlar 2003,2004 ve 2005 yılında yükselişler yaparak tekrar siyah trendin içine girmeyi deniyorlar ancak her seferinde en alt medianda dirençle karşılaşıp gevşiyorlar. 2002 yılından 2008 yılı zirvesine kadar olan bu süreç kırmızı pitchfork ile işaretlenmiş yeni bir trendin oluşmasına sebep oluyor. Dikkat edilirse hem siyah hem de kırmızı çizgilere aylık barlar muntazam itaat ediyorlar. Dikey mavi nokta-nokta çizgiler RSI dipten dönüşlerini gösteriyor. Buna göre uzun vade için diplerin trend çizgileri üzerinde nerelerde oluşturulduğunu daha net görebiliyoruz.Fiyat hareketlerinin akıbetini teyit etmek amacıyla 6 aylık EMA ( üssel hareketli ortalama ) ve 18 aylık WMA ( ağırlıklı hareketli ortalama ) kullandım. Siyah elips içinde 6 aylığın 18 aylığı aşağıya kestiği bölgeler işaretlendi. Bu kesişimlerden sonra fiyatlar uzun bir düzeltme ve dip oluşumu dönemine giriyorlar. RSI çizgileri ile beraber rahatlıkla bu bölgeler kıyaslanabiliyor. Son elipste bu ortalamaların yine aşağı kesiştiğini görebiliyoruz. Bu anlamda fiyatlar için son dip oluşumu henüz başladı ve uzun vade için kuvvetle muhtemel en alt kırmızı median tekrar dokunuşlarla test edilecek. Zamansallıkla değişecek ama bu kırmızı çizgi önümüzdeki 6 ay için 5.60 ile 6.30 arasında gözüküyor. Senaryomuza göre bu çizgi üzerinde muhtemel dip oluşumunun bittiğini bu sefer ortalamaların yukarı doğru kesişimleri ile teyit edeceğiz. Diğer taraftan bakıldığında ise kırmızı 6 aylık EMA , aylık barlar için muntazam şekilde destek ve direnç olarak çalışmış. Barlar kırmızı 6 aylık EMA altında kapanışlar ve tam bar sarkmalar yapmaya başladığında uzun süren düzeltme dönemleri başlamış. 6 aylık EMA nın tekrar üzerine çıktıklarında ise uzun soluklu ralliler başlamış. Yani dip oluşumunun bitiş teyidi için hem kırmızı 6 aylık ortalamanın üzerine geçilmesini hem de ortalamaların yukarı kesişimini izleyeceğiz. Akılda tutulması gereken ; barların 6 aylık EMA üzerinde geçişi daha çabuk gerçekleşen bir sinyal , iki ortalamanın kesişimi biraz daha gecikmeli bir sinyal olacaktır. Bu teyitler oluştuktan sonra kuvvetle muhtemel dip oluşumu bitmiştir ve uzun vade için kağıdın riski en düşük seviyeye gelmiştir.

Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir...Sevgiler...Saygılar...

başlığımı ziyaret etmen iyi oldu..bende senin bilgilerinden faydalanmak için bazı grafiklerinde yorum isterim...
    Bu arada başlığına 5 yıldızı verdim..puan da en kısa zamanda...

Yazın Arsa... Kışın Borsa

8. Sn Onelle dostum çok iyi bir teknik analizci
    Ve bunun ötesinde erdemli ve sabır sahibi
    Olduğu yaptığı paylaşımlardan belli
    Kamil insanlar bilgilerini paylaşmayı yaşamın amacı gibi görürler
    Kaliteli bir insansınız
    Teşekkür etmeden yapamadım, saygılar sunuyorum
    Not: paylaşımlar bu işi öğrenmek ve mantığını en derin şekilde anlamak isteyenlere kitap niteliğinde

Sayfa 3/14 İlkİlk 1234513 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •