Sayfa 32/172 İlkİlk ... 2230313233344282132 ... SonSon
Arama sonucu : 1374 madde; 249 - 256 arası.

Konu: Algoritmik Trade Sistem Sinyalleri ve Gerçek Hesap Paylaşımlı (Şeffaf)

1. Piyasa delirdi bi oyana bi buyana volaj artıyor yine.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

2. Vade geçişlerini nasıl hallediyorsunuz ? Hem backtestte hem de reelde ?

3.  Alıntı Originally Posted by burak123 Yazıyı Oku
    Vade geçişlerini nasıl hallediyorsunuz ? Hem backtestte hem de reelde ?
    Vade gecisini kendi yapiyor. Bir vade gecisi yasadik zaten son 10 dakika kala nakite geciyor ertesi gun yeni vadeden mevcut yone giriyor.

Nakte gectigi icin back testte nakte geciyor zaten ayrica birsey yapmama gerek yok
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

4. Algo tradinge bodosloma daldım.

1 hafta öncesine kadar matris kahin menüsü hakkında hiç bir bilgim yoktu, hayatımda sistem tester yapmamıştım. Atın ölümü arpadan olsun dedim. 31 martta aracı kuruma dedim bana matriks verin dedim. 1 marttn itibaren matriksin bütün internetteki dökümanlarının yalayıp yuttum. Günde 10-15 saatlik egitime aldım kendimi bütün dökümanları özellikle KAHİN ve otomatik emir gönderimi dökümanlarının en az 3 defa okudum.

İnternetten , twittırdan indikatör bulilder, exploer , sistem testır kodlarını derledim, matriksin içinde yer alan bütün indikatörleri tektek inceledim , yorumlanışını , uygulanışını inceledim. Bunları sınıflandırdım. Ekledigim indikatörleride inceledim , alsat koşullarını inceledim. Sonra derledigim bütün indikatörlerin sistem testırını yaptım . Sonuçlarını begendigim sitemi optimize etti sonra optimize sonuçlarını grafik üzerinde inceledim.

Dün itibariyle otomatik alım satım lisansınıda tanımlattım. Deneme amaçlı küçük meblaglar ile otomatik alım satıma başladım.

Şu andan itibaren matriksin fonksiyonlarının anlamlarını, bunları nasıl kullanabilirim, 4 işlem yapar gibi nasıl kullanabilir hale getirim onun egitimine başladım. Fakat bu konuda biraz döküman sıkıntısı var anca internette derledigim kodlara bakarak uygulama biçimlerini anlıyorum ona göre kendim örnekler yapabiliyorum. Yoksa teorik olarak hiç bir şey anlamıyorum. Bir Cros ve REf i anladım okadar.

Amacım bu fonksiyonları ögrenerek kendim indikatörlerden kendime ait bir sistem yapmak var.

Kafamda şuan şekillenen mantıklı bazı robotu uygulama projeleri var
    - Başarılı bir scalping sistemi kurararak , gün içinde tavana giden hisseler üzerinde robot çalıştırmak.
    - Sürekli çalışan yatmayan robot yapmak. Şöyle yapmayı düşünüyorum örnek hisse porföyde 10 bin tl var. Gün içi limit felan sıfır. Sadece 10 bin tl var. Ben belirledigim kriterlere göre seçtigim hisselerden örnegin 3 tanesine 10 bin a hissesine, 10 bin b hissesine, 10 bin c hissesine robotu aynı anda çalıştıracam. Bir hisse alda ise 10 bin tl lik alacak diger robotların gönderdiği emirler porföy yetersizliğinden iptal olacak. Elimdeki hisse sat sinyali verince hisse satılacak, diger hisselerden al sinyal varsa onu çalıştıracak ve ona emir gönderecek digererinde al sinyali varsa bile portföy yetersizliğinden iptal olacak. Sürekli bu döngü devam edecek .Robot hiç yatmayacak ( Bu uygulama olarak mümkünmü tam bilmiyorum en kısa zamanda uygulayacağım )

Ben hem viopda hemde hisse tarafında robot çalıştırmayı düşünüyorum. Viopda belirlediği 3-4 tane hisse ye sürekli çift yönlü işlem yaptırmak var. Hissede ise birazda hacim volatilite , yükseliş trendi gibi kriterler başta olmak üzere hisseleri tespit edip bunlar üzerinde robot çalıştırmayı düşünüyorum Haftada bir yada 2 haftada bir bu hisseleri hafta sonu tespit edip 2. maddede belirtiğim şekilde robot kurmayı düşünüyorum. Eger o şekilde olmazsa bile portföyü buna bölüp öyle robot çalıştırmak var.

Yıllarda ağzımın suyu akarak dinlediğim algo trading konusuna bodoslama daldım. Zarar mı ederim. Zati manuelden yıllarca zarar etmeye, portföy sıfırlamaya viopda alışığım.

Biraz araştırma yapayımda yurt dışı sitelerden sclaping stratejisi araklayayım.

5.  Alıntı Originally Posted by atakanözbaki Yazıyı Oku
    Algo tradinge bodosloma daldım.

1 hafta öncesine kadar matris kahin menüsü hakkında hiç bir bilgim yoktu, hayatımda sistem tester yapmamıştım. Atın ölümü arpadan olsun dedim. 31 martta aracı kuruma dedim bana matriks verin dedim. 1 marttn itibaren matriksin bütün internetteki dökümanlarının yalayıp yuttum. Günde 10-15 saatlik egitime aldım kendimi bütün dökümanları özellikle KAHİN ve otomatik emir gönderimi dökümanlarının en az 3 defa okudum.

İnternetten , twittırdan indikatör bulilder, exploer , sistem testır kodlarını derledim, matriksin içinde yer alan bütün indikatörleri tektek inceledim , yorumlanışını , uygulanışını inceledim. Bunları sınıflandırdım. Ekledigim indikatörleride inceledim , alsat koşullarını inceledim. Sonra derledigim bütün indikatörlerin sistem testırını yaptım . Sonuçlarını begendigim sitemi optimize etti sonra optimize sonuçlarını grafik üzerinde inceledim.

Dün itibariyle otomatik alım satım lisansınıda tanımlattım. Deneme amaçlı küçük meblaglar ile otomatik alım satıma başladım.

Şu andan itibaren matriksin fonksiyonlarının anlamlarını, bunları nasıl kullanabilirim, 4 işlem yapar gibi nasıl kullanabilir hale getirim onun egitimine başladım. Fakat bu konuda biraz döküman sıkıntısı var anca internette derledigim kodlara bakarak uygulama biçimlerini anlıyorum ona göre kendim örnekler yapabiliyorum. Yoksa teorik olarak hiç bir şey anlamıyorum. Bir Cros ve REf i anladım okadar.

Amacım bu fonksiyonları ögrenerek kendim indikatörlerden kendime ait bir sistem yapmak var.

Kafamda şuan şekillenen mantıklı bazı robotu uygulama projeleri var
    - Başarılı bir scalping sistemi kurararak , gün içinde tavana giden hisseler üzerinde robot çalıştırmak.
    - Sürekli çalışan yatmayan robot yapmak. Şöyle yapmayı düşünüyorum örnek hisse porföyde 10 bin tl var. Gün içi limit felan sıfır. Sadece 10 bin tl var. Ben belirledigim kriterlere göre seçtigim hisselerden örnegin 3 tanesine 10 bin a hissesine, 10 bin b hissesine, 10 bin c hissesine robotu aynı anda çalıştıracam. Bir hisse alda ise 10 bin tl lik alacak diger robotların gönderdiği emirler porföy yetersizliğinden iptal olacak. Elimdeki hisse sat sinyali verince hisse satılacak, diger hisselerden al sinyal varsa onu çalıştıracak ve ona emir gönderecek digererinde al sinyali varsa bile portföy yetersizliğinden iptal olacak. Sürekli bu döngü devam edecek .Robot hiç yatmayacak ( Bu uygulama olarak mümkünmü tam bilmiyorum en kısa zamanda uygulayacağım )

Ben hem viopda hemde hisse tarafında robot çalıştırmayı düşünüyorum. Viopda belirlediği 3-4 tane hisse ye sürekli çift yönlü işlem yaptırmak var. Hissede ise birazda hacim volatilite , yükseliş trendi gibi kriterler başta olmak üzere hisseleri tespit edip bunlar üzerinde robot çalıştırmayı düşünüyorum Haftada bir yada 2 haftada bir bu hisseleri hafta sonu tespit edip 2. maddede belirtiğim şekilde robot kurmayı düşünüyorum. Eger o şekilde olmazsa bile portföyü buna bölüp öyle robot çalıştırmak var.

Yıllarda ağzımın suyu akarak dinlediğim algo trading konusuna bodoslama daldım. Zarar mı ederim. Zati manuelden yıllarca zarar etmeye, portföy sıfırlamaya viopda alışığım.

Biraz araştırma yapayımda yurt dışı sitelerden sclaping stratejisi araklayayım.
    Hocam azminiz ilham verici. Azminizi kırmak istemiyorum ama zamanınızı kısaltmak için bir kaç bilgi vereyim.

Matrıks de bildiğim kadarıyla portfoy okutulamıyor. portfoyume bak sunu almışsam bunu alma bunlar yapılamaz. İdealde yapılabılır bunlar ancak onun için de ciddi C# bilgisi gerektirir.

Varsayalımkı yaptınız. Şöyle bir sorun olackatır diyelim robot baktı bimas aldı örnek verıyorum satıncaya kadar kar edeceğinden nasıl emın olackasınız ? Bİması hangı krıtere gore alacak ve hangı krıtere gore satacak. BU kriterleri bimasın geçmişinde test ettiniz mi veya o an brisa kritere uygunsa ve onu alacaksa geçmişe dönük test ettiniz mi ?

Geçmişe dönük test etmediğiniz hiçbir kriteri bence kullanmayın. Bu işler sanıldıgı kadar kolay işler değil. Sİstemin 5,00 da al verir sizin al emriniz 5,02 5,04 lerdne gerçekleşebilir. satarkende sat 5,50 de gelir satış maliyetiniz 5,48 veya 5,46 lara denk gelir.

Hisse tarafında robot kullanımı özellikle yeni başlayanlar için tavsiye etmiyorum. Mesela bir ödev vermiş olayım. BİMAS hisse senedin de biması alıp tutmaya göre daha çok kazandıran bir algorıtma yaz. ben denedım optımıze ettim biması alıp tutmaktan daha karlı bir algorıtma bulmadım ? İşlem maliyetlerini hesaba katacaksınız tabi.

Mesela bimas 10 yılda %700 getirmiş biması bır kere alıp bekleseydın %700 getirin olacak. bir algorıtmayı bimasa optımıze ettırdım tek tek tüm parametreleri değiştirerek denedı. İşlem maliyetleri dahil hiçbiri %700 ü geçmiyor.

Oynak hisselerde algorıtmalar kar eder defansıf genel ıtıbarıyla yukarı gıden aşağı hareketlerı sınırlı tutan bır grafikte algorıtmanızın kar etme olasılıgı oldukça düşüktür.

Ypacağınız algorıtmanın büyük ihtimalle işlemlerın %30 u karlı %70 i zararlı olacaktır. Kriteriniz şu hisseyi al dediğinde o sınyalın karlı olma ıhtımalı %30 yani bimas hissesinde örnegın 10 sinyalden 3 u karlı 7 si zararlı olacak.

Diğer hisseler içinde aynı oran cıkacaktır. sizde bist100 hisselerinin taratılması sonucu cıkan ilk al sınyalı hangısınde ise ondan 10 bın lıralık alsın istiyorsun. taradı brisa hissesinde al dedi karlı olma ihtimaliniz 10 da 3 yani o al sınyalı 10 ihtimalde karlı cıkan 3 tanesınden bır tanesıne denk gelmesı lazım.

Sizin ilham kaynagınız ben olmalıydım aslında. Yani ben sizin yerinizde olsam erhanı ilham kaynagı gibi görürdüm. Dışardan bir gözle erhana bakalım beraber.

BU erhan denen adam yaklaşık 5 yıldır bu işle ugrasıyor hatta 6 yıla girdim. 6 yıldır matrıks degil ideal platformunda sıstem tasarlıyor. Yani idealde daha fazla şey yapılabılıyor matrıks gibi sınırları yok. Bambaşka algorıtmalar insanın aklına gelmeyecek ve matrıkste tasarlanamayacak algorıtmalar idealde tasarlanabılıyor.

BU erhan bu işte belirli bir zaman geçirmiş ilgilenmiş ve gördüğüm kadarıyla ciddide emek vermiş. (erhandan daha iyileride vardır ama şu an erişebildiğim tek kişi erhan) Erhan bunca zamandır bu kadar algorıtmayla haşır neşir iken niye acaba hisse senetlerine uygun bir algorıtma yazarak gelmedi. Niye viop robotuyla ilgili bir örnekle bu sayfayı açtı.

Bakın arkadaşlar şu an yapabıldıgınız algorıtmalar az cok bellı klasık tarz da. Klasık algorıtmalardan para kazanabılecegınız yer VİOP Hisselerde açığa satamazsınız kayma malıyetlerı vıopta göre daha yüksektir. Kaldıracınız olmayacağı için kazançlarınızda düşük olacaktır. Komısyonunuzda ayrı bir külfet. Hoppala zıppala hisselere kurdugunuzda algorıtmayı basınıza su gelecektir o tarz hisseler yataysa 1 2 sene takılıp bır tarafa fırlar.

O bır tarafa fırladıgı anı algorıtmanız kesınlıkle yakalar. Ama o yatay gıden 1 2 senede sermayenızı 0 lar.

Viopta işler çok daha kolay açığa satabiliyorsun çift taraflı kazanç komısyonlar düşük kaldıraç imkanı var. yeterli hacme sahip. daha ne

viop hisselerde bir seçenek ancak cok sıglar bir elin 5 parmagını geçmez viop seçecegınız hisseler. 6. hisseniz buyuk ıhtımal cıddı hacımsız hıssedır.

EN mantıklısı viop bist30 endeksi.

Bakın size bir yol gösterici olması açısından ilk gönderimde yayınladım 2.0 kaldıraç ile viop bist30 endeksınde calısan klasık bır algorıtmamla ortalama kazançları yıllık bazda tek tek yayınladım.

%24 ile %60 arasında giden bir kazancınız var. her yıl sabit parayla. Ortalama yıllık getiri %50 civarında arkadaşlar.

her yıl %50 kazanabılecegınız kac tane yatırım aracınız var. hisse tarafındakı robotlar %50 nin üzerinde kazanacagımı düşünsem ben niye buraya viopta çalışan bır algorıtmayla gıreyım kı.

NE UMUYORSUNUZ ALGORITMA İŞİNDEN. Her yıl %300 kazanırım gözüyle mi bakılıyor anlamakta zorlanıyorum.

İlk gönderimi kendınıze uyarlayıp bir hayal edin. Atakan beyin verdiği 10 bın tl örnegınden gidelim. üstelik sadece 2 kaldıraçla.

Tersten ilerleyelim. 2018 den

10,000 TL param var koydum buna parayı

seneye 15,458 TL olacak. parayı çekme bu parayı tekrar 2 kaldıraca ayarla ve devam et sonrakı sene ne olmuş. 2017 de

24,114 TL oluyor. tekrar 2 kaldıraca ayarla sonrakı seneye gec 2016 ya

24,114 %27 si =30,624 TL kaç yıl geçti 3 yıl 3 yıllık ortlaama BİLEŞİK getiri = her yıla 10,000 TL para düşüyor. ortalama yıllık bileşik getiri %66 süreyi uzattıkça ortalama yıllık BİLEŞİK getiriniz yüksselerek gidecektir.

DAŞ ATTINIZ DA KOLUNUZMU YORULDU. SALDINIZ ALGORITMAYA ALDI SAATTI TEK YAPMANIZ GEREKEN ALGORITMANIZIN DÜZGÜN BİR BİÇİMDE GİDİP GİTMEDİĞİNİ KONTROL ETMEK.

İster kriz cıksın ister borsa en tepeye rally yapsın. Siz her ikisindede getirinizi sağlıyorsunuz. Kriz çıkar sizin açınızdan ne güzel millet kan revan içinde sağa sola saldırırken siz %50 lık getirinizin keyfini süreceksiniz sizin farkınız kriz ortamında daha çok ortaya çıkacak.

YUkarı yonde rallylerde borsa tavanları vururken herkes mutludur elını hangı hısseye atsan kazanırsın. Hatta viop algorıtmanızı geçen bir çok hisse senedi olacaktır. Ancak sabredeceksin. BU borsa sürekli rallye rekorlara koşmayacak ki bir gün aşağı yuvarlanacak işte o günler yaşanırken onlar elındekı korumakta bile zorlanırken siz hala aynı getiriyi üretmeye devam edecek ve onlardan pozitif ayrışacaksınız.

BU algorıtma işinin en keyifli yanı bu düşen piyasada da kar ediyorsun cıkan piyasa dada ikinci en keyifli yanı hiçbirşeyi analiz etmek zorunda kalmaman.

Bir yılda %1400 kazanmakta mümkün tabıkı yıne kaldıraçlı pıyasa da ancak daha 1 2 yıllık bır algorıtmacının %1400 kazanç saglaması takdır edersınız kı kolay değildir ve inanması da güçtür. ayrıca bu işte her yıl bu kadar getiri elde etsen zaten 3 seneye ihya olursun. Benım hedefım de bu 2018 de bunu başardık 2019 başlangıcı ıyı olmadı ama inancımı kaybetmedım devam ediyoruz.

Yani sizde belli tecrübe kazanmış bu işte ilerlemişsinizdir. Artık %50 ler size küçük gibi geliyordur. oturur %1000 i hedeflersın. Zaten bu işin sonu yok habıre daha iyisini yapasın gelıyor. herkes %50 ile yetinseydi HFT algorıtmaları diye birşey konuşmuyor olurduk.

ANcak yeni başlayanların yllık %50 yi küçük görmesi bana ilginç geliyor.

6. Sizlere bir bakış açısı sağlamak için Optimus Primenin 2 kaldıraçlı bileşik getiri halini hisse senedi grafiğine çevirdim.

Çünkü hisse senetlerindeki gördüğünüz grafiklerde bileşik getiri halidir. Temettü ve bedelsizlerde grafiklere dahildir.

Daha açık ifadesiyle MYNET finansa girip BİMAS yazıyorsunuz çıkan grafik temettü ve bedelsiz dahil kazancınızı gösteriyor. Temettülerle hisse alınmış gibi gösteriyor. Böylece toplam getirinizi görüyorsunuz. SOnra diyorsunuz ya.

Vahy beee 2011 de 5 lıradan şunu alsaydım bugun 20 lira olmuş. Kazanca bak diye azımızın suyu aka aka bakıyoruz ya. Hah işte onun viop 2 kaldıraclı robotık halının hisse grafiği şeklinde gösterimi.

Aynı şekilde OPTPR (Optimus Prime) Bİr hisse senedi oldugunu düşünerek aynı şeyi hesapladım.

2011 i baz aldım daha geçmişi baz alsam daha yüksek bir getiri cıkackatı 2 değil 3 kaldıraç yapsaydım daha yüksek getiri cıkacaktı 4 kaldıraç yapsam daha yüksek 5 daha yüksek vb.......... BU sebeple 2 kaldıracı baz aldım. Makul görünsün istedim. Çünkü en baştada herşeyi 2 kaldıraç doğrultusunda hesapladım. Kayma ve komısyon malıyetını de 70 olarak hesapladım. Yani bu grafik tam olarak bir hisse senedini alıp tutsa idik ne olurduyu tam olarak yansıtıyor. Hatta benim gerçek hesapta kayma ve komısyonlar 70 puan dan daha düşük çıkıyor olmasına rağmen ben yinede 70 i baz aldım.

Yani hiçbir hesaplama hilesi maniplasyonu veya karlı göstermek için bir hile yapmadım. Hatta kötümser hesaplarla çevirdim Robot trade ederken ödediği komısyon ve kaymalarıda düştüm ki hisse senedini alıp tutmayla elde edilen direk net getiriyi görelim diye.

Şimdi Bu hisse senedi 10 lıradan halka arz olmuş ve bugun 150 TL ye ulaşmış 200 Ü görsede düşmüş.

2011 den itibaren 8 yıllık getirisi 18,75 kat, 18 kat getiri üreten hangi hisse senedi var.

En iyi çıkışı yapan herhalde ASELSAN dır 2011 den itibaren 1,80 den * 18 = 32 lıra olması gerekiyordu yetişebilmesi için. bir ara 40 ı görsede tutunamamış aynı şekilde bizim hissemizde 200 TL yi görüp tutnamamıştı.

Aklınıza gelen başka rally yapan hisse varsa onunlada karşılaştırırız 2011 den.

İşte tam olarka bu sayfada yaptıgımız iş aslında, kendı yarattığımız şirketin halka açılmış hisse senedine ortak olmak. Böyle bir grafikte yapacağınız alım satımlar büyük bir çoğunlugunda hisseyi sattıgınız yerin daha üzerinde almanıza sebebiyet verir. Genel itibariyle yukarı gıden bır grafikte yapacagınız alım satımlar mantıklı degıldır. Cunku aşağı gelişler sınırlıdır. Sattıgınız yerin tepe olmasınında bir garantısı yok. Dolayısıyla böyle bir hisse senedinde yapmanız gereken uzun vadeli bir yatırımdır hisse senediniz düştüğünde ise tasarrufunuz varsa uygun ve düşük noktalardan tasarruflarınızı aktarmaktır. Bende tam olarak bunu yapıyorum aslında. Hisse senedim düştüğünde uygun noktadan tasarruflarımı aktarıyorum.

Elimde böyle bir hisse senedi var. Böyle bir hisse senedi varken elimde birde borsaya veya diğer alternatiflere bakalım.

Böyle bir getiri sunabilen bir hisse senedi var mı ? varsa bile bir elin 5 parmağını geçmez.

Gellelim bistteki hisse senetlerine sistem yazmaya. Sadece yukarı giden bir grafikten kar elde edebildiğim için. Hissemin performansı iyi olmalı ki yapacağım alım satımlarla elde ettiğim kar Şirketi alıp beklemekten daha yüksek getiri üretsin.

SÜrekli yukarı gidiyorsa sisteminiz Sattığı yer tepe olmayacağı için alım yapacağı yerde sattığınız yerden daha yukarda olacaktır. Çünkü aşağı hareketler yüksek olması lazım iyi performans gösteren bir hisse senedinde aşağı gelişler cok düşük derecede kalır. BU yuzden sisteminiz alıp tutmaya göre kötü performans gösterir. Aşağı gelişler nisbeten yüksek se sisteminiz sattığı yere göre daha aşağıdan almayı becerecektir. Böyle bir hisse senedide yükske performans göstermeyen hisse olackatır. İşlem maliyetlerinide hesaba kattığınızda mevcut hissenin alıp tutmayı geçseniz bile getiriniz Bir aselsan bir OPTPR hissesi kadar olamayacaktır.

Getiriniz linear doğrusal bir dagılıma sahip olmayacaktır. Kriz yılında hisseniz sürekli aşağı hareket ettiği için sisteminiz Ara Ara al sinyali yakacak ve tekrar sattığı yer daha aşağıdan bir yer olacaktır. Grafik aşağı giderken bırakın para korumayı biraz zarar da yazacaksınız. Yatay piyasa zaten külliyen zarar tek kar etme olasılıgınız yukarı hareketler. Yani olasılıgınız %33,3 çift yönlü piyasa da ise yukarı hareket kar aşağı hareket kar sadece yatay piyasa zarar buda %70,6 olasılıkla kar %33,3 olasılıkla zarar etmeniz demek.

Kaldıraç diye birşey olmadıgı için sadece yukarı hareketlerden elde edebileceğiniz % yi elde edeceksınız kaldıraçlı piyasada kaldıracı 2 tutsanız bile %4 lük bir karlı işlem %8 olarak yansıyor tabiki zararlarda aynı şekilde. ancak sıstemınız totalde kar saglayacaksa zararın bır onemı kalmıyor.

TÜm herşeyi toplarsak. Ben OPTPR hisse senedine uzun vadeli yatırım yapıyor hisse nisbeten düştüğünde tasarrufumu aktarıyorum. Elimde böyle bir hisse senedi varken başka yerde macera aramak gidip hisse senedi seçmek hisse senedi al sat yapmak veya başka bir yerde farklı yatırım yapmak pek mantıklı gelmiyor.

Haa nolur en kötü ihtimalle bu hisse senedinin grafiği aşağı gider bende para kaybederim. Ancak kazanacaklarımın yanında bu riske değer. atıyorum 10 bınlıramı kaybederım belkı ama eğer geçmiş istatistikleri devam ettirirse param 8 yılda 10 18 e katlarım.

BU riski almaya değer. Çünkü istatistikler bozulmayacaksa elde edeceğim getiri az cok belli. Hisse senetlerinde durum daha kontrolsuz işliyor bizim dışımızda işleyen bir durum var kontrol altında tutamıyor tahmınde bulunamıyoruz.

Ha yinede herşeye rağmen yaklasık 8 yıldır. Bilancolarla hisse senedi grafiği arasındakı ilişkiyi sürekli teste tabi tutuyorum aralarında bir ilişki saptadım uzun suredır saptadım bunu sürekli kontrolde ediyorum. ancak oturup test veya hesaplama yapmadım sadee bir ilişki oldugunu bılıyorum kar sağladıgını da bununla ilgili bir excel algorıtmasıda tasarladım. Son halınıde bitirip onu paylaşacağım.

7. Buda riski en düşük yöntem.

10 bin TL koyuyor 2 lot bağlıyorsunuz. 10,000 TL nin üzerine her cıktıgında ertesi gün çıkan mıktarı çekip yine 10,000 TL ye indiriyorsunuz.

BU şekilde 8 yılda toplam ne elde ederdiniz çektiğiniz rakamlar kaç para olurdu aylık yıllık kaça denk gelirdi. Bunları hesapladım.

Birde 30 bın TL den ornekledım. 30,000 TL örnegı benımde hoşuma gitti :D

Her ay 987 TL para geliyor. kira gibi. 30 bin TLlik hangi ev yatırımı her ay 987 TL kira getirecek diye merak ediyorum.

Fark çok büyük 300,000 TLlik evlerın kirası ancak 987 lere belki geliyor belki gelmiyor. Evin değer artışı da hemen hemene enflasyon kadar gidiyor zaten.

hesaplamada hata filan yapmadım sanıyorum ya valla iyimiş bu benımde hoşuma gitti şimdi ilk defa boyle bir hesap yaptım da fena fikir değil aslında ha ek gelir yaratmış oluruz :D hehe her ay tıkır tıkır çek paranı zaten çalışıyoruz 30,000 TL bir araba parası koyacan her ay 900 TL çekecen arabaya ne hacet taksı cagır eve :D

Parayı 50 yaparsak nolur 1,500 çok iyi ya her ay bir yerden 1500 gelse hiç çalışmadan ne güzel.

ozman 200 Bin TL yeter çalışmama gerek kalmaz. 200,000 İ koyarım. 10 bine aylık 300 veriyorsa. 100 bine 3000 TL verir aylık.

200 bine aylık 6000 Verir. Her ay 6000 Gelırse çalışmama gerek kalmayabilir gibi ya.

GÜZEL HAYALLER AMA SİSTEMİN GELECEKTEDE BAŞARI SAGLAYACAKMI ASIL EN ÖNEMLİ SORU O.

iŞİN SONUNDADA CALISMAMAK VAR BU RISKE GIRMEYE DEĞER NE DERSINIZ ?

8. Erhan bey olaya portföy olarak bakıyorum

% 15-20 viop trade-- robotla
    %20-30 civarı scalping hisse trade ---robotla
    %30-40 civarı orta ve uzun vade - manuel
    %10 nakit
    Ayrıca her ay gelirin % 10 gibi parayla gelecek vaad ettiğini düşündüğüm hisseleri biriktirme

Hisse - viop trade oranı değişe bilir

Verdigim örnekte 10 bine 3 hisse tarama kısmında ise taramayı manuel yapıp tespit edilen 3 hissede on binlik robot kurmayı yine manuel yapacagım, robot çalışırken sürekli al sinyali geleni alacak. Keşke belirlediğim kriterleri yüklesem sonra tespit edilen hisselerin emrini kendi girse sonra alsa satsa . Yani hem tarayacak, hem emri kuracak, hemde alsatını yapacak (Böyle bir sistem varmı bilmiyorum )

Hisse vadelide ben 1 yıldır trade ediyorum. Orada Açık pozisyon sayısı yüksek olan hisselerde makas dar. Bunlar THY, GARAN,İŞC,EREGLİ,AKBANK,HALKBANK,VAKIF,PETKİM,TTKO M , KRDMD ,

THY,GARAN,EREGLİ, robot bağlamayı hak eden hisseler.

Benim orada kriterim fiyatı 7 den yüksek olmalı. Çünkü 2 kademe fark çogu zaman olmakta. Bu 2 Kademe farkı hisse fiyatı yükseldikçe daha az zarar dogurmakta. Mesela 5.00--5.02 ile 15.00--15.02 nin kademede yansıması farklı olmaktadır . Birde gün içi 5-10-25 dk grafikler için alım satıma uygunluğu açısındanda daha iyiler. İlk ve son 15 dk işlem yapmam çünkü ilk başkada çok saçma makas olmaktadır.

Benim mantıgımda asıl olan, trend ve volatilitedir. Bu yüzden hisselerin trend % ve volatilitesi endekse göre 2 kat daha fazladır. Ocak trendinde endeks % 10 gitmişse , Hisseler % 30-40 arası yükselmiştir.

Endeksin tek avantajı kaldıraçın yüksek, kademelerin düşük olmasıdır. Endekste 10-12 civarı kaldıraç varken Hisselerde 6-7 arası kaldıraç vardır. Hatta bazı hisselerde 4 kadar düşmektedir.

Sayfa 32/172 İlkİlk ... 2230313233344282132 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •