Arama sonucu : 4 madde; 1 - 4 arası.

Konu: Alım/satım emri ortalama kayıp hesabı

1. Alım/satım emri ortalama kayıp hesabı

Herkese merhaba.

Doğru yerde mi konuyu açtım emin olamadım, teknik analizde de olabilir ama burası daha uygun diye düşündüm. Hata etmiş isem, adminler uygun yere taşırsa sevinirim.

Merak ettiğim bir şey var ve size danışmak istedim. Diyelim ki 100 adet hisse almak istiyorum. Alım/satım listesinde de en alttan başlamak üzere satış emirleri yer alıyor. Normalde en düşük satan 10.1 tl'den satıyorken, sonrakiler de 10.2, 10.3, 10.4 ve 10.5 diye ilerliyor. Toplamda 5 kişiden 10'ar hisse alarak işlemimi tamamlıyorum. Bu durumda yaptığım işlem 10.3 tl ortalamaya geliyor. Hepsini en düşükten alabilseydim ortalamam 10.1 tl olacaktı. Yani yüzde 2 gibi bir fark oluştu. Gerçekte bu kadar büyük fark olmayabilir, hesaplama kolay olsun diye bu rakamları seçtim.

Sormak istediğim, hisse senedi, forex veya kripto para borsalarında, bir alış veya satış emri verdiğimde, oluşacak bu farkın ortalama olarak kaç olacağını önceden hesaplayabilme şansım var mı? Ya da borsalar böyle bir oran hesabı yapıp sunuyorlar mı? Bunun teknik bir ismi var mı bilmiyorum ama Türkçe ve İngilizce sitelerde araştırdım bulamadım.

2. Biraz araştırdım bu forumda, "kayma maliyeti" imiş. Bu kayma maliyeti için ortalama bir yüzde belirleyebilir miyiz yoksa her borsa farklı mı davranır? Algoritmik işlemler yapmak istiyorum ama komisyon ve kayma maliyetlerini de sisteme dahil etmem lazım. Yardımcı olabilir misiniz?

3. Boyle bir sey varsa da ben duymadim. (1996 yilindan beri borsadayim ) ancak robotlarin islem yaptigi yazilip ciziliyor. Cok ustaca bist uzerinde oynaniyor. Her kadar forum uyeleri bu robotlara kizsalar da robotlar borsaya hacim kazandirir. Deneyimsiz yatirimciyi tuş eder

Bana faydasi var. Bu robotlari kim icat ettiyse ona buradan bir tesekkur. Onlar olmasa sattigim kagitlari nasil geri alabilirdim? ( hisselerimin cogunu satmis durumdayim 18/01/2019 aksami itibariyle )

4. Yanıt için teşekkür ederim

Aslında kripto para borsasında oynamayı düşünüyorum ama bu bahsettiğim kayma maliyeti düşündürüyor. Komisyon işi kolay, onu zaten oynadığın borsa belirliyor (binde 1 gibi) ama kayma maliyetinin bir standardı yok. Genelde istediğinden düşük ortalamaya satılıyor ama bazen de karlı satışlar da olabiliyor. O yüzden sormak istedim. Belki robotlarla oynayanlar varsa, kayma maliyetini kaç olarak kullanıyorlar diye.

Senaryo da şöyle. 10 adet Ripple almak istiyorum. Daha doğrusu robot al emri verdi. Borsadaki listede ise ilk sırada 5 Ripple var 10 dolardan, sonraki da 5 Ripple ama o da 12 dolardan satıyor. En alttan başlayarak 10 Ripple'ı doldurunca ortalamam 11 dolar olacak. Bu durumda kayma maliyetim yüzde 10 olacak. Eğer tamamını yani 10 Ripple'ı da 10 dolardan alabilseydim kayma maliyetim 0 olacaktı. İşte bu kayma ortalamasını merak etmekteyim.

Umarım anlatabilmişimdir.

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •