Sayfa 92/106 İlkİlk ... 42829091929394102 ... SonSon
Arama sonucu : 848 madde; 729 - 736 arası.

Konu: Temettu Etkisizligi

1.  Alıntı Originally Posted by Oralet_Osman Yazıyı Oku
    Müdürüm aynı şeyi diyoruz zaten, aslolan firmanın kârını her yıl artırmasıdır. Temettü ne demek? Kar payı demek. Kar olmazsa neyi dağıtacak şirket, demirbaşlarını, stoklarını mı satıp da verecek ortaklarına.

Bu yıl 100 mn kar eder, 50 mn unu dağıtır, hisse başı 1 liraya denk gelir farz edelim,
    Seneye 200 mn kar eder, 100 mn unu dağıtır, hisse başı 2 liraya denk gelir temettü.
    Her yıl aynı karı eder demedik ki biz.

Bir şirket düşün ki karını her yıl bir önceki yıla göre %50 artırıyor olsun. O şirket temettü verse de vermese de hisse fiyatına yansır bu. Olay bu.
    Adamsın. Güzel anlattın.

2.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Acı ama gerçek olan şey şu sevgili arkadaşlar. Hepimiz Grafiğin yukarı cıkması ve aşağı düşmesi üzerinden para kazanıp kaybediyoruz.

Dolayısıyla yatırımcıysanız aldıgınız yere göre fiyat yükselmişmi yükselmemiş mi buna bakmak yükümlüsünüz. Bakın YÜKÜMLÜLÜK bu eğer cocuklarınız geleceğinize Para bırakmak istiyorsanız. Öteki türlü gördüğünüz örneklerdeki gibi temettüyü alıp para kazandım sanırsınız. Şanslıysanız aldıgınız hisse genel anlamda yukarı gider. Böylece para kazanırsınız kazandıgınız parayı İster temettüden önce satarak realize eder. isterseniz temettü adı altında Şirketin kendısını realize eder. sonuç olarka ikisinin de aynı sey oldugu ortada.

Temettüden para kazanmıyoruz hisse fiyatı yükselişinden elde edilmiş kazancı SÖZDE KAR PAYI ADI ALTINDA realize ettiriyorlar. Ve borsacıların %90 ı bundan habersiz bir biçimde lotum düşmedi ne güzel diye kendını avutuyor. Sankı bedava para veriyorlar gibi SEViniyor. Birde diyor bu parayı lota cevireyim coşayım diyorlar Sanki cok lotunun ama olması marifet gibi.

Çok lotun olması marifetse 1 lıradan 0,5 kuruşta gezen hisselerde takılabilirsiniz. niye gidip 60 Lıradan BİMAS alasınız ki çok az lotunuz olacak.

BU olayıda hala anlayamayanlar için ise en kısa yolu söyleyeyim elinize temettü dagıtan sadece 1 hisse alın. portfoy degerinizi not edin 1 sene sonra tekrar bakın grafik nere gitmiş ben nere gitmişim temettüm nereye gitmiş.

Temettü sever tayfa elinde 1 değil 10 tane hisse taşıdıgı için portfoy degerini ilk yatırımını bilmiyor. O temettü verdi bu temettü verdi bir yerlerden para geldi. o sırada hisseler çıktı düştü vesaire ortalık corba gibi haliyle durduk yere para geldi ne güzelmiş bu iş diyorlar. Oturup ben şu gun şu kadar aldım bu hisseler şunlar bu hisseler suraya kadar cıkmış benim param ne olmus aldıgım temettülerin toplamıda şu diyip 3 yıl sonunda kaç lıra temettü aldılar hisseleri ne kadar gitti Hesap yapmıyorlar. Çünkü ellerıne para geçerse hisse alıyorlar ana yatırım parası Çorba gibi oluyor ulenn kaç paralık aldım o hissede malıyetım kaça denk geldı otekınde neydi falan oturup şimdi tek tek bunun hesabına da bakmaya üşeniyorlar.

Neyseeeeeee Bizmi kurtaracaz yaaaa
    Çok güzel bir insansın. Çok temiz kalbin var. Adamsın, seni gerçekten seviyorum. 10 yıldan fazladır seni okurum, çok güzel bir insansın, beyefendi, akıllı, yardımsever, samimisin Hep böyle kal. Sevgiyle.Bu aralar çok yazmıyorsun. Yazılarını okumak hoşuma gidyor. Arada yaz emi.

3.  Alıntı Originally Posted by novek Yazıyı Oku
    hissenin degeri neden her yıl sabit kalıyor temettu verimi yuksek firmaların fiyatı her sene artar zaten karları arttıkça daha fazla temettu verirler.
    Sizin hesaba göre her sene aynı miktarda temettü veriyor ornegin eregli demir çeliğe bakın her sene dagıttığı kar payları artmış tabi hisssenin fiyatıda artıyor 5 lira temettü verecek hisseyi 20 liralarda tutarlarmı sanıyorsunuz .
    ayrıca bir ek:
    firma kasasındaki parayı benimle paylaşmayacaksa ben neden ortak oluyorum.
    Hisse fiyatından BANANE ben aldıgım temettüye bakarım diyenlere cevaben.

Müdür bey hissenin değerini arttırmadan örnekleme sebebim.

Hisse fiyatının yükselişinden kazandıgınız parayı temettü olarak alıyorsunuz Yani dolaylı yoldan LOT SATIYORSUNUZ. hisse fiyatı yükselmezse temettü size kar vermiyor. Örnegı o alıntıda. Burada anlamınız gereken şey. HAAA DEMEK BEN TEMETTÜDEN DEGIL HİSSE FİYATI YÜKSELİŞİNDEN KAZANIYORMUŞUMMM. EE o zaman Temettü ne işe yarıyor ? madem hisse fiyatı yükselişinden elde edilen karı alıyorsak o zman niye temettü denen şey var ?

HMMM COK İLGİNÇ DEMENIZI BEKLERDIM.

Yükseliyorsa yükselişten elde edilen karı ha lot satarak ha temettü alarak realize ediyorsunuz.

Dolayısıyla temettünün anlam ve önemi kalmıyor.

Burayı sindirebildiysek. Temettü verimi yüksek firmaların fiyatı artar demişsiniz. Bunun sebebi temettü verimliliğiinin yüksekliği değil. ÇOOOKKK karlı fırmanın değeri çok artar temettü vermese de olay karlılıgın ne kadar büyük olduguyla alakalı temettü dagıtmasıyla alakasız.

HEKTS temettücülerin göz bebegiydi ve temettü vermeyi 2017 sonunda kesti. Kazandırmaya devam etti açıp bakabilirsiniz.

Warren buffetın şirketin tek kuruş temettü vermez. Amazon, google, facebook daha bir sürü daha var bunlar 0 temettü verirler. Dünyanın en büyük şirketleri farkettiyseniz. Olayın temettü ile değil Karlılıkla ilgisi var. Temettücülerin krallarını arıyorsanız ÇİMENTO şirketlerine bakın hepsi temettücülerdir ancak karlılık kadar fiyatlanır herşey temettü kimseye birşey kazandırmıyorsa niye fiyatları yükselsin çok saçma değil mi ?

Firma aslında kasasından birşey paylaşmamış oluyor. sen 10,000 TL parayı sokuyorsun kasaya senın bu soktugun para hisse değeri yükselince 12,000 TL oluyor. 2000 TL ni sana temettü diye verip portfoyude 10,000 e düşürüyor.

Kasadan para pul almadın yatırdıgın paranın değerlendiği kadarını aldın.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,715
    Bir şirket 1 yıl sonunda elde ettiği bir kar var ise bunu yatırımcılarına temettü olarak dağıtabilir. Ancak bunu yatırımcılarına dağıtması ile dağıtmaması arasında temettüden alınan %15 kesintiyi de düşünürsek dağıtmayan yani karını kasada bırakan şirketin lehine olan durum bir yada iki tık daha fazladır.
    Bir kere aynı şirket temettüyü içerde bıraktığında piyasa değeri daha yüksek olacaktır. Bu bir prestij unsuru olabilir.
    2. si kasada duran nakit şirketin yapacağı yatırımlarda banka kredisi,şirket tahvili gibi masraflı borçlanmalara karşı 0 faizli bedava bir kredi niteliğinde olacaktır.Bu da dolaylı yönden şirketin uzun vade karlılığının yüksek seyretmesinde daha faydalı olacaktır.
    3. olarak belki de en önemli olan durum:yatırımcı açısından aslolan o şirketin özkaynak karlılığının yıldan yıla artışıdır. Temettülerin her yıl düzenli olarak verilmesi aslında o şirketin özkaynak karlılığında zaman içinde(vermeyene göre) azalmaya da neden olabilir.

Aynı koşullarda özkaynak karlılığı ve büyümesi artan şirketlerden temettü dağıtmayan şirketleri tercih etmek gerekir. Temettü aslında Erhanında yukarıda yazdığı gibi benim paramın bana geri verilmesidir. Benim paramı bana geri verecekse ve ben bunu geriye tekrar stopajla daha eksik şirket hissesi alımında kullanacaksam aslında dağıtmaması daha iyidir..
    Neticede Stopajı da dahil edersek sonuç diğer duruma göre negatifdir.

Örnekle açıklamak istersek:

Her yıl aynı sayıda işçi ile aynı yere üretim ve satış yapan iki şirket olsun. iki şirketin karları da her yıl aynı olsun yani tüm şartlar eşit. Şirketlerin 1 i her yıl aynı oranda temettü dağıtsın. örneğin basit hesap olsun: 100 lira temettü dağıtsın.15 lira stopaj kesildi. 3 yılda sizden 3x15=45 lira stopaj kesilmiş oldu. Peki diğer şirkete(temettü vermeyen) yatırım yapan yatırımcı olsaydı ne olurdu? aynı şartlar altında 45 lirası cebinde kalmış(hisse fiyatı düşmemiş olarak anlamında) ve her halukarda diğer şirkete göre daha fazla portföy değerine sahip olurdu.(hissenin fiyatının artış yada azalmasından bağımsız olarak)

4. olarak şirket temettüyü şirket bünyesinde tutarak yıl içinde eğer hisse fiyatının uygun olduğunu düşünüyorsa hisse geri alımında kullanabilir. Böylece 1 taşla 2 kuş vurmuş olabilir..

5.  Alıntı Originally Posted by cennetyolu Yazıyı Oku
    Bir şirket 1 yıl sonunda elde ettiği bir kar var ise bunu yatırımcılarına temettü olarak dağıtabilir. Ancak bunu yatırımcılarına dağıtması ile dağıtmaması arasında temettüden alınan %15 kesintiyi de düşünürsek dağıtmayan yani karını kasada bırakan şirketin lehine olan durum bir yada iki tık daha fazladır.
    Bir kere aynı şirket temettüyü içerde bıraktığında piyasa değeri daha yüksek olacaktır. Bu bir prestij unsuru olabilir.
    2. si kasada duran nakit şirketin yapacağı yatırımlarda banka kredisi,şirket tahvili gibi masraflı borçlanmalara karşı 0 faizli bedava bir kredi niteliğinde olacaktır.Bu da dolaylı yönden şirketin uzun vade karlılığının yüksek seyretmesinde daha faydalı olacaktır.
    3. olarak belki de en önemli olan durum:yatırımcı açısından aslolan o şirketin özkaynak karlılığının yıldan yıla artışıdır. Temettülerin her yıl düzenli olarak verilmesi aslında o şirketin özkaynak karlılığında zaman içinde(vermeyene göre) azalmaya da neden olabilir.

Aynı koşullarda özkaynak karlılığı ve büyümesi artan şirketlerden temettü dağıtmayan şirketleri tercih etmek gerekir. Temettü aslında Erhanında yukarıda yazdığı gibi benim paramın bana geri verilmesidir. Benim paramı bana geri verecekse ve ben bunu geriye tekrar stopajla daha eksik şirket hissesi alımında kullanacaksam aslında dağıtmaması daha iyidir..

Her yıl aynı sayıda işçi ile aynı yere üretim ve satış yapan iki şirket olsun. iki şirketin karları da her yıl aynı olsun yani tüm şartlar eşit. Şirketlerin 1 i her yıl aynı oranda temettü dağıtsın. örneğin basit hesap olsun: 100 lira temettü dağıtsın.15 lira stopaj kesildi. 3 yılda sizden 3x15=45 lira stopaj kesilmiş oldu. Peki diğer şirkete(temettü vermeyen) yatırım yapan yatırımcı olsaydı ne olurdu? aynı şartlar altında 45 lirası cebinde kalmış(hisse fiyatı düşmemiş olarak anlamında) ve her halukarda diğer şirkete göre daha fazla portföy değerine sahip olurdu.(hissenin fiyatının artış yada azalmasından bağımsız olarak)

4. olarak şirket temettüyü şirket bünyesinde tutarak yıl içinde eğer hisse fiyatının uygun olduğunu düşünüyorsa hisse geri alımında kullanabilir. Böylece 1 taşla 2 kuş vurmuş olabilir..
    Çok güzel anlatmışsın.

6.  Alıntı Originally Posted by cennetyolu Yazıyı Oku

Hisse önerisinde bulunabilirmisin? Temettü vermeyen, heryıl kârlılığını artıran

7. Temettünün şu anda psikolojik tarafı var sadece. Çünkü temettü verdiği gün o anki işlem fiyatı, verdiği temettü kadar düşüyor. Niye düşüyor. Bence cazip olması için düşmemesi lazım... Şu anki uygulamanın yatırımcıya hiçbir faydası yok bence. Ben genelde temettü açıklandığında bir miktar fiyatı yükselen hisseyi yüksek fiyattan satıp, düştükten bir süre sonra tekrar alıyorum.

8.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Hisse fiyatından BANANE ben aldıgım temettüye bakarım diyenlere cevaben.

Müdür bey hissenin değerini arttırmadan örnekleme sebebim.

Hisse fiyatının yükselişinden kazandıgınız parayı temettü olarak alıyorsunuz Yani dolaylı yoldan LOT SATIYORSUNUZ. hisse fiyatı yükselmezse temettü size kar vermiyor. Örnegı o alıntıda. Burada anlamınız gereken şey. HAAA DEMEK BEN TEMETTÜDEN DEGIL HİSSE FİYATI YÜKSELİŞİNDEN KAZANIYORMUŞUMMM. EE o zaman Temettü ne işe yarıyor ? madem hisse fiyatı yükselişinden elde edilen karı alıyorsak o zman niye temettü denen şey var ?

HMMM COK İLGİNÇ DEMENIZI BEKLERDIM.

Yükseliyorsa yükselişten elde edilen karı ha lot satarak ha temettü alarak realize ediyorsunuz.

Dolayısıyla temettünün anlam ve önemi kalmıyor.

Burayı sindirebildiysek. Temettü verimi yüksek firmaların fiyatı artar demişsiniz. Bunun sebebi temettü verimliliğiinin yüksekliği değil. ÇOOOKKK karlı fırmanın değeri çok artar temettü vermese de olay karlılıgın ne kadar büyük olduguyla alakalı temettü dagıtmasıyla alakasız.

HEKTS temettücülerin göz bebegiydi ve temettü vermeyi 2017 sonunda kesti. Kazandırmaya devam etti açıp bakabilirsiniz.

Warren buffetın şirketin tek kuruş temettü vermez. Amazon, google, facebook daha bir sürü daha var bunlar 0 temettü verirler. Dünyanın en büyük şirketleri farkettiyseniz. Olayın temettü ile değil Karlılıkla ilgisi var. Temettücülerin krallarını arıyorsanız ÇİMENTO şirketlerine bakın hepsi temettücülerdir ancak karlılık kadar fiyatlanır herşey temettü kimseye birşey kazandırmıyorsa niye fiyatları yükselsin çok saçma değil mi ?

Firma aslında kasasından birşey paylaşmamış oluyor. sen 10,000 TL parayı sokuyorsun kasaya senın bu soktugun para hisse değeri yükselince 12,000 TL oluyor. 2000 TL ni sana temettü diye verip portfoyude 10,000 e düşürüyor.

Kasadan para pul almadın yatırdıgın paranın değerlendiği kadarını aldın.
    Hisse önerisinde bulunabilirmisin? Temettü vermeyen, heryıl kârlılığını artıran

Sayfa 92/106 İlkİlk ... 42829091929394102 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •