Sayfa 97/106 İlkİlk ... 47879596979899 ... SonSon
Arama sonucu : 848 madde; 769 - 776 arası.

Konu: Temettu Etkisizligi

Ustadim su sekilde, aslinda sirket temettu verdiginde piyasa degeri dustugunden ikisi de ayni kari elde etmesine rağmen temettu veren 8m piyasa degeri ile bu kari elde etmis oluyor digeri ise 10m piyasa degeri ile bu kari elde etmis oluyor...
    Soyle dusunelim 1.1.2022 tarihinde piyasa degeri 8m olan 1m hissesi olan sirkete 80.000 tl koyduk ... hisse fiyati 8 tl den 10.000 hissemiz var... 1 yil gecti ve sirket 2.5m kar etti bunun 500bin tlsini vergi olarak odedi 2m ortaklara dagitabilecegi nakit parasi oldu... simdi sirketin onunde 2 yol var ya bu kari sermayeye ekleyecek ya da ortaklarina dagitacak... karini sermayeye eklerse piyasa degeri 10m olacak 1m tane hisse var herbir hisse 10tl degerinde ... ortaklarina dagitirsa piyasa degeri 8m olarak kalacak elimizde tanesi 8 tl temsil eden 10bin lot ve 18bin tl nakit kalacak ... bununla lot sayisini arttirmak farki ortaya koyuyor ...
    1.1.2023te baska bir yil basliyor o yil da ayni sirket yine 2m kar elde ediyor.. temettu olarak dagitilan ihtimalde piyasa degeri 10ma cikabilecekken yine piyasa degerini 8m a dusuruyoruz temettu vermeyen sirketin piyasa degeri ise 12m a cikiyor...
    Aradaki fark daha cok oluyor cunku temettu ile sirkete olan ortaklik payimi cebimden baska bir nakit cikmadan arttirabiliyorum.... sizin tablonuzda sag tarafta nakit olarak verilen para ile tekrar hisse alimi yaptigimi ve 100 lotta kalmadigimi lot sayimi cebimden para cikmadan yani ilave para eklemeden arttirdigimi, sol sutunda ise satis yapmadigimi hep 100 lotta kaldigimi dusunelim onun gibi ...
    Simdi ustadim burada birini yuzde 25 digerini yuzde20 arttirdim diye dusunmenizin nedeni aslinda su
    Bizim piyasa degeri 8m olan bir sirketimiz var bu sirket yilda 2m net kar elde ediyor bunu sermayeye ekleyip piyasa degerini 10m yapabiliriz veya ortaklara dagitabiliriz... ortaklara dagityigimizda sirketimiz ertesi yil yine 8m piyasa degeri olacak yine 2m kar edecek ... 2m 8min yuzde 25i iken 10min yuzde20si ... yani 2m temettu verilen ihtimalde 8m lik bir sirket tarafindan kazanilirken temettu verilmeyen ihtimalde 10m lik bir sirket tarafimdan kazaniliyor....
    Simdi soyle dusunebilirsiniz benim sirketim 8m piyasa degeri var iken 2m kazaniyorsa ... 10m piyasa degeri varken gecmis yil kari ile yatirim yapip 2.5m kazanabilir... iste bu rasyo sirketin bostaki parasini ne kadar verimli kullanabildigi ile 2m tl lik yatırımınin cirosunu ne kadar arttirabildigi ile ilgili ... sirket o gecmis yil kari ile yatirim yapmayabilir sadece sermeyede tutmaya devam edebilir veya yeni makina alip uretim kapasitesini arttirmaya calisabilir ancak bu yatirim ile tekrar ayni oranda kar elde etmeye devam edebilmesi lazim yapilan yatirim cok yanlis bir yatirim da olabilir gidip metaverse ten arsa da alabilirler ... yani sirketin 2022 yilinda elde ettigi ve yatirima harcadigi 2m ile 2023 yili karini 2m tlden 2.5m tl ye cikarmasi demek sirketin yatirim yaptigi 4 tl ile karini 1 tl arttirmasi demek... burada eger sirket yatirim yaptigi her 4 tl ile karini 1 tl arttirabiliyorsa tabii ki bunun temettu vermemesi daha mantikli... 2023 sonunda 8mlik sirket 2m kazanacak lot sayim 2022de 10bin iken ilk kar payi ile lotumu arttirdim 12250×10=122500 tl param oldu 2023 sonunda...
    ancak sirket bu parayla yatirim yapmis ve net kar/piyasa degeri orani yani 2m/8m oraninini yakalamis olursa 2022 yilinda elde ettigi ve yatirima koydugu 2m tl kardan 500bin tl kazanirsa 2023 sonunda temettu vermeyen sirket artik 2m degil 2.5m kar elde edecek ve 10bin lot artik 125000 tl yi temsil edecek
    Ama belki de sirket bu yatirimdan net kar/piyasa degeri kadar verim alamaz 8m ile 2m kazanan bir sirket 10 ile 2.5m kazanir mantığını biz kuruyoruz... burada sirketin rasyolarina bakmak yatirima ayirdigi her 10 lira ile karini kac lira arttirdigini girmek gerekiyor ... sirket bu parayi yonetim kuruluna huzur hakki olarak da yedirebilir... veya 2m tl yaturimla karini 2.7m a da cikarabilir ... veya yapmaya calistigi yatirimi finanse edemez cabuk buyuyecegim derken nakit sıkışıklığına duser cok kucuk borclari icin nakdi olmadigindan hacizler gelir sabit sermauesini uc kurusa satmak zorunda kalabilir de... yatirim yapacagiz derken bir ekomomik durgumluga yakalsnip batabilir de ....
    onemli olan yatirima ayrılan paradan elde edilen gelirin, net kar/piyada degeri oranindan buyuk olmasi yani sirkerin parayi temettu olarak dagitmasi yerine onunla yatirim yapmasının ortaklari icin daha iyi olmasi durumu
    Ilk yazida da belirttigim gibi ustadim temettu vermesi benim acimdan portfoye sirketlerfeki ortaklik oranimi düşürmeden yani 2 miluar tl kar eden sirkete olan ortaklik oranimi dusurmeden elime nakit para vermesi ve benim ortaklik oranimi dolayisiyla ayni sirketin gelecek yil elde edecegi kardan payimi arttirabilmemi sagladigi icin onenmli ...
    tablonuzda 29 yilda 100 lottan 37 lota düştünüz belli bir sure sonra sizin satacak lotunuz kalmayacak ama sag raraftaki sutun kar oayini almaya devam edecek... yatirim yaparken benim icin bunun psikolojik olarak cok buyuk bir yardimi oluyor
    Ben bir sirkete sadece temettu verdigi icin yatirim yapilmayacagini kabul ediyorum ustadim bu temettunun nerden kaynaklandigi surdurulebilir olup olmadigi ve bir sonraki yil artip artmayacagi cok onemli ... yani sirf temettu veriyor diye sirkete irtak olamayiz bize para kazandiracak olan rahmetli yasar erdinc hocanin dedigi gibi uzun vade degil uzun vadede buyuyecek sirketler... yani sirketin elde ettigi net karini yatirima ayirmasi durumunda ertesi yil daha cok kar yazacak ise bu ortaklar icin daha karli bir sonuc doguracaksa tabii ki matematige karsi gelmenin bir anlami yok... o sirketin ortaklari icin sirketin yatirim yapmasi kar payi dağıtmasından daha faydali... . hatta temettu verilen ihtimalde devlet baba da cukkasini alacak
    ancak duzenli olarak saglikli bir sekilde temettu veren sirkete oldugunuzda ilk olarak yonetim yatirimcisini kaziklayan arpalik somurulecek tip goren bir sirket olmuyor yani borsada cakallarla dans ettigimizden bu cakallarin cogunu kafadan elemis oluyoruz ... bununla birlikte cebimizden para cikmadan sirkete olan ortaklik oranimizi arttirabiliyorum .... son olarak da piyasanin kizila boyansigui gunlerde en kotu temettusunu yerim diyerek sakjnce almaya devam edebiliyorum veya zaten sirket bana nakit verdiginden lotlarimi satmama gerek olmadigindan lotlarimi hic satmiyorum boylece hicbir ralliyi kacirmiyorum yani surdan aldim burdan sattim ama gitti 5kat yapti diye bir pismanligim olmuyor ... bu nedenle ustadim ben temettunun etkisiz oldugunu dusunmuyorum... portfoyumu temettu veren ve ihracat yapan sirketlerden olusturmaya devam edecegim... bir baskasi en kisa surede gelirini karini en cok katlayacak sirketi arastirip ona yatirim yapip daha fazla kazanabilir onun plani o sekildedir psikolojisini ona gire hazirlamistir ..belki tahtacilar bu kari kucuk yatirimciya yedirmemeye calisir ama onun üstesinden gelir
    Ben kssinlikle saygi duyarım... borsada herkes bir sistemle birseyler yapmaya çalışıyor insallah basarili olur... patronla is tutanimdan insiderina robotlara kadar bir cok cakal var onlar zaten kazaniyor biraz da arastiran okuyan ky kazansin :D
    Iyi pazarlar dilerim ustadim eger uzun uzun yazip kafanızı sisirdiysem affola umarim sisteminize uygun olarak cok guzel gelirler elde edersiniz saygilar
    Son düzenleme : HATAKE; 20-03-2022 saat: 09:12.
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

Ornekte temettu verenin 2023 sonunda 122500 tlde kalmasinin nedeni 2022de vergi de ödendiğinden cebine 20bin degil 18bin girmesi ve lot sayisini 12250 de kalmasi egerr vergi odemeyip 20bin alsaydi o da lot sayisini 12500 yapar ve bir sonraki yil onun lotlarinin temsil ettigi deger de 125.000 lira olurdu... yani bir fark olmazdi bir avantaji dezavantaji olmacakti ... tabi temettu alanin yine lot aldigini temettu vermeyenin de yatirim yapip ayni oranda kar ettigi varsaydik ... 8m ile 2m kazanan sirketin de 10m ile 2.5m kazandığını kabul ettik... diger butun ihtimalleri sabit tuttugumuzda temettu sadece bir muhasebe islemi gibi islev gordu... zaten oyle olmasi lazimdi uzaydan bir para inmeyecek sonucta enerjinin korunumu kanunu geregi :D
    ancak ben gerçekte bunun sadece bir muhasebe islemi olmayabilecegini neden temettu veren ve ihracat yapan (aslinda buyuyen) sirketleti tercih ettigimi ifade etmeye çalıştım ustadim sadece borsadaki cakallardan kacma olayi bile önemsiz degil bence ... oyle sirketler oluyor ki karini cok guzel arttirmasina ragmen yatirimsini surunduruyor veya yatirimcisini arpalik olarak goruyorheryil bedelli acikliyor... bazi şirketlerin nominal degeri 10 yil oncesinden dusuk tam bir faziya :D
    Son düzenleme : HATAKE; 20-03-2022 saat: 10:08.
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

3.  Alıntı Originally Posted by HATAKE Yazıyı Oku
    diger butun ihtimalleri sabit tuttugumuzda temettu sadece bir muhasebe islemi gibi islev gordu... zaten oyle olmasi lazimdi uzaydan bir para inmeyecek sonucta enerjinin korunumu kanunu geregi :D
    Bunu kabul ettiyseniz sıkıntı yok.

Aslında her şey çok net. Kar var temettü var, büyüme var, kar yok temettü yok, büyüme yok. Temettü zaten Arapça, kar payı demek. Kar edemezsen nasıl dağıtacaksın? Kredi çekip dağıttın aslında temettü değildir, kar etmedin çünkü.

Temettü işinde aslolan şey psikoloji. Patron kârını dağıtıyor, bizimle paylaşıyor, o halde dürüst.
    Dağıtmasa, yatırım yapsa, hisse lot 10.000 lira da olsa hep diken üstündeyim, zamanın efsane hisseleri Cem Uzan'ın Çeaş'ı, Kepez'i vs nasıl bir gecede gümledi ve milleti batırdı?

E tamam da temettü dağıtsa da sen gidip yine aynı hisseden alıyorsun? Bu ne iş?

Bi tanıdık var. Ereğli, Froto, Hektaş biriktiriyor. Şimdi Ereğliden bu yıl gelen teemttüyü Froto'ya gömecek.

Düşün zamanında düzenli olarak 10 yıl boyunca hep Ereğli toplamışsın. 100.000 lotun oldu örneğin. Yeter dedin bu kadar, bu yıl hisse başı 4 liradan 400.000 lira teemttü alacaksın.

Yine Ereğli almak yerine o paraya 1.500 lot Froto aldın. Ne oldu? O parayı hisse dışına çıkararak başka bir hisseye/altına/dövize vs aktardın. Bir çeşit riski dağıtmış oldun.

Seneye tekrar hem Ereğliden hem Frotodan temettü alıp bu sefer de diyelim ki Hektaş aldın. Temettünün güzelliği burada.

Ereğli hiç temettü vermese ve sen x hisse almak istesen mecbur Ereğli hisselerinin bir kısmını satacaktın, lot sayın azalacaktı. Ama temettüyle başka hisse alınca sanki bedavadan almış gibi geliyor insana. Psikoloji her şeydir.

para biriktir hisse al, temettü al hisse al. ister temettü hissesi olsun, ister büyüme hissesi olsun , devamlı hisse almak, nereye kadar? belli bir yaşa kadar tamam, ama 60 ından sonra , mezara mı götüreceksin. işte temettü bu yaştan sonra çok önemli. temettü yemek içindir. hisse satıp yemek aynı zevki vermez.

Iki yazi da cok dogru ... ellerinize sağlık ustadim... saglikli mutlu pazarlar dilerim saygılar

6. Tamamen ideal şartlarda, dürüst yöneticilerde, optimal yatırımlarda, mantıklı yatırımcılardan oluşan bir Borsada, temettü veren hisse tercih etmek, ahmaklık olacaktır.
    Çünkü aldığımız temettüden alır almaz %10 vergi kesilecek, temettü geliri yıllık 140bini aşıyorsa bir de ordan vergi verecek... Bu şekilde zaten kar etmesine imkan yok.

Hatalarla (biaslarla) dolu dünyamızda ise, temettü verilen hisseye, yatırımcının para yatırma eğilimi artıyor, bu da psikolojik bir avantaj sağlıyor. Temettü dağıtmayıp, kendisini büyüten şirketlerde, şirketin varlıkları, sermayesi, kasasındaki para artsa bile, Küçük yatırıcının bundan kazanması için, diğer yatırımcıların da bu potansiyeli görüp o şirkete yatırım yapması (talebi arttırması gerekiyor). Yatırımcının talebi yoksa, o şirket borsa değeri artmıyor/ yatırımcı kazanmıyor.

Şunun farkına varmamız lazım ki, borsada bize para kazandıran şey: "Güzel şirketlere ortak olmak değil, Başka insanların ilerde ortak olmak isteyecekleri şirkete ortak olmak."

Birbirine eşdeğer 2 şirket düşünelim, benzer büyüme, karlılık, PD,FK sahipler ancak biri temettü veriyor, diğeri vermiyor.
    Mantıklı dünyada, Küçük yatırımcılar ister temettüsüyle hisse alsın, isterse temettüsüz şirkette hiç hisse alıp satmasın, sonuç olarak 5 sene sonra benzer büyüklükte portföye sahip olacaktır.

Aslında en ideali, doğal büyümesine ulaşmış, yatırım yapmayacağı nakite sahip olan şirketlerin, temettü vermek yerine, hisse geri alımı yapmak suretiyle piyasayı arttırması. Bu sayede vergi gibi kayıplarımız olmaz. Üstelik de güzel bir güven olur.

7.  Alıntı Originally Posted by winwin Yazıyı Oku
    Erhan bey yıllar yıllar önce böyle uzun uzun yazar ve bu anlattıklarını yazardı.o zamanlar temettü yatırımcıları ve temettü felsefesini benimseyen birçok popüler hesabı takip ettiğimden dolayı anlamaya çalışır üzerinde düşünürdüm ve hapis kaldığım 2 hissede çok uzun bir zaman esir kalmıştım.
    Sonra yatırım ve buna bağlı tüm hamlelerimi kâr elde etmek için yatırımlar yapan hareketleri buna bağlı aksiyonu bol olan hisseleri yakın takibe almamla birlikte Erhan beyin savunduğu tezin haklı olduğuna yönelik çok daha net ve isabetli sonuçları olduğuna dair somut veriler almamla birlikte hem iş hayatımı hem de bu borsada ki mantığımı değiştim.

Şu an tek işim borsa ve hiçbir hamlemde temettü için yatırım yapmıyorum ama temettü oranları ile piyasada oluşan kısa vadeli spekülasyonlardan faydalanma amaçlı ataklarım oluyor.Bunu açıklama gereği hissettim çünkü Erhan bey özellikle temettü konusunda tabiri caizse arı kovanına çomak sokma derler ya işte tam da öyle bir noktada kendi felsefesini hem matematik hem de çeşitli argümanlarla sentezleyip bunu dile getirmekten ve açıklamaktan hiç üşenmeyen bir sabırla uzun uzun yazıyor helal olsun ( hiç saygı ve üslup sınırlarını aşmadan yapıyor)
    Borsada bakış açımın ve dolayısıyla borsa ile iş hayatımında değişmesine sebep olan 2 kişiden biri olma özelliğini taşıyor.
    Yine topigine rastlayıp uzun uzadıya yazılarını görünce bir teşekkür etmek istedim.Eyvallah güzel insan...

CPH2219 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Erhan bey yazılarıyla, pek çok kişinin borsaya bakışını değiştirmiş biri. İnsanların düşüncelerinin olgunlaşmasında çok büyük payı var. Kendisine teşekkürlerimi sunuyorum

8.  Alıntı Originally Posted by winwin Yazıyı Oku
    Erhan bey yıllar yıllar önce böyle uzun uzun yazar ve bu anlattıklarını yazardı.o zamanlar temettü yatırımcıları ve temettü felsefesini benimseyen birçok popüler hesabı takip ettiğimden dolayı anlamaya çalışır üzerinde düşünürdüm ve hapis kaldığım 2 hissede çok uzun bir zaman esir kalmıştım.
    Sonra yatırım ve buna bağlı tüm hamlelerimi kâr elde etmek için yatırımlar yapan hareketleri buna bağlı aksiyonu bol olan hisseleri yakın takibe almamla birlikte Erhan beyin savunduğu tezin haklı olduğuna yönelik çok daha net ve isabetli sonuçları olduğuna dair somut veriler almamla birlikte hem iş hayatımı hem de bu borsada ki mantığımı değiştim.

Şu an tek işim borsa ve hiçbir hamlemde temettü için yatırım yapmıyorum ama temettü oranları ile piyasada oluşan kısa vadeli spekülasyonlardan faydalanma amaçlı ataklarım oluyor.Bunu açıklama gereği hissettim çünkü Erhan bey özellikle temettü konusunda tabiri caizse arı kovanına çomak sokma derler ya işte tam da öyle bir noktada kendi felsefesini hem matematik hem de çeşitli argümanlarla sentezleyip bunu dile getirmekten ve açıklamaktan hiç üşenmeyen bir sabırla uzun uzun yazıyor helal olsun ( hiç saygı ve üslup sınırlarını aşmadan yapıyor)
    Borsada bakış açımın ve dolayısıyla borsa ile iş hayatımında değişmesine sebep olan 2 kişiden biri olma özelliğini taşıyor.
    Yine topigine rastlayıp uzun uzadıya yazılarını görünce bir teşekkür etmek istedim.Eyvallah güzel insan...

CPH2219 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Sayın Winwin Erhan bey adam gibi adamdır. Eski hisse.net'te de takip ederdim. Çok kaliteli yazıları var. Sayesinde bende çok para kazandım. Temettü zırvalığından benide kurtardı. Gereksiz vergiside cabası.

Erhan beye bir kez daha teşekkür ederim. Mükemmel matematiği ile beni cezbetmiştir.

Sayfa 97/106 İlkİlk ... 47879596979899 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •