Sayfa 98/106 İlkİlk ... 488896979899100 ... SonSon
Arama sonucu : 847 madde; 777 - 784 arası.

Konu: Temettu Etkisizligi

1. Kurumlar Vergisi oranı %20-25

Gelir Vergisi oranı %40'a kadar yükseliyor

Devletin; Kurumlar Vergisini , Gelir Vergisine göre düşük tutmasının nedeni ; şirketlerin kar payı dağıtmayıp , yaratılmış olan kaynağı tekrar yatırıma yönlerdirmesini sağlamak ,
    dolayısıyla istihdamı teşvik etmek içindir.

Dağıtmak mı istiyorsun , %10-15 temettü vergisini (KV ile GV farkı) vereceksin diyor.

Temettü vergisinin mantığı bu.
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,704

Erhanla Hatakenin bahsettiği 2 benzer şirket arasındaki farklılık oluşturan durumu örnekle açıklamak isterim:

Cam bardak üretimi yapan bütün koşulları eşit olan (basit hesap olması için işçilik vs maliyetleri olmayan)
    personel çalışmayan 1. şirketin 1 yılda robotlarla 200 cam bardak ürettiğini ve tanesi 10 liradan 2.000 lira kar ettiğini düşünelim. Şirket 2.yılda yine aynı üretimi yapıyor ve 2.000 lira kar ediyor. Basit olması için işcilik maliyeti ve ülkede yıllık enflasyon sıfır. Şirket bütün karını verginin vergisi vs olayına karşı cam olarak stok yapıyor yada opsiyonel olarak(vergi yok ise) nakit tutuyor.
    Başlangıçta hisse fiyatı 10 iken 1. yıl sonu 12 ve 2.yıl sonu 14 olsun

Diğer 2.şirkette 1.yılda yine 2.000 kazanıyor ama vergi sonrası tüm dağıtılabilir karını dağıtıyor.2 yıl oluyor yine vergi sonrası tüm kar dağıtılıyor. dağıtılacak temettü hisse başına 2 lira olsun. 2 liradan %10 stopajla 1,8 eline geçiyor ve onu da hisseye yatırıyor. 1.yıl sonu hisse fiyatı 12-0,2=11,8 2.yıl sonu ise 13,6 lira oluyor. (gelen parayı tekrar hisseye yatırdığım için fiyatı temettü düşülmemiş gibi düşünüyorum)

2.şirkete yatırım yapan yatırımcı 2 yıl boyunca %10 luk stopaj öderken 1.şirkete yatırım yapan böyle bir vergi ödemiyor. Bu durumda 1.şirkete yatırım yapanın 3.sene başında toplam portföy değerinin daha fazla olmasını beklememiz gerekmez mi?

2 sene sonunda 1000 adet 10 liralık hissem 1.şirkette 14.000 TL olmuş diğerinde 13.600 lira olmuş ve hiç temettü ödemeyen aynı koşullarda üretim yapan şirkete yatırım yapan daha kazançlı olmuş olurdu. Aradaki fark her geçen sene 1.şirket lehine (vergiden dolayı)açılırdı.

Yani bireysel yatırımcı açısından bakarsak 3. yılın başında elindeki yatırımların portföy değeri temettü dağıtmayan 1. şirkette iken daha fazla olurdu. Farklı düşünen varsa yazsın ki mantık hatası varsa konuşalım

3. @hatek üstadım. İşte şirket temettü dağıtmasa da dağıtsa da. 3 yıl sonra toptan dağıtacak olsa da.

temettü dağıtmışı %25 gidiyorsa dağıtmamış versiyonu da %25 gitmeli.

Dağıtmamış olan yatırım yapar ve daha fazla kar üretirse %25 ten de daha fazla gider.

Hiçbirşey yapmaz temettü parasını kasada boş boş bekletse (sanki temettü dağıtmışta o para yokmuş gibi) de %25 gider.

Ancak sizin tezinizde dağıtılmamış temettü parasıyla verimli yatırım yaparsa ancak o zaman %25 cıkar diyorsunuz.

Bende diyorum kı aynı ikiz şirket aynı karı ediyorlar ise biri %25 giderken diğeri niye %25 gidemiyor ?

Bakkaldan örnek verelim.

A bakkalı B bakkalı var birisi ortağına karını veriyor biride kasa da boş boş tutuyoır kullanmasına gerek yok.

Sen diyorsun kı bu 2 bakkal arasında A bakkalının ortağı daha çok kar eder ?

Bende diyorum kı A bakkalıda B bakkalıda aynı karı eder. B bakkalı kasada boş tutugu parayı verımlı kullanırsa A bakkalından daha degerlı olur kullanmazsa A bakkalıyla AYNI degerde olur.

A bakkalı senin
    B bakkalı benim. herşeyimiz aynı karlarımız bile 100 Bın TL lik bakkal bunlar

20 bın TL kar etti A bakkalının değeri 120 oldu 20 sini cektın bankaya koydun. A bakkalının yenı degeri 100 bin.

B bakkalı da aynı karı etti fakat bakkalın kasasında tutuyor bu bakkalın degeri 120 bin.

Bir sonrakı seneye geç yine 20 bın kar et yine 120 ye cıksın 20 sını cek bankaya koy bakkalın degerı 100

B bakkalı da 20 bın kar etti kasada bıraktı 140 oldu B bakkalının da degeri.

İstersen bunu seneler boyunca uzat.

Her iki bakkaldaki yatırımcının toplam sermayesini ölçelim.

A bakkalı 40 bin bankada parası var 100 bin TL de bakkalının degeri var 140 bin
    B bakkalının bankada hiç parası yok bakkalının degeri 140 bin çünkü bakkalın yazar kasasında boş duran 40 bin var.

O halde A bakkalının temettü vermesinin bir anlamı kaldı mı ? Temettü etkisiz kaldı. bir anlam ifade etmedi.

Dikkat B bakkalının kasadaki parayla yatırım yapmadığını varsaydım B bakkalının böyle bir şansı var ama kullanmıyor.

Dersen ki A bakkalının da cekılmıs karı var oda kullanabılır. Evet ama A bakkalından CIKMIŞ parayı kullanıyor yanı sirkete bir katkısı yok dolayısıyla ortaklara bir katkısı yok. Ancak B bakkalı o parayı düzgün değerlendirirse. ortaklara katkısı var cunku sırket 20 bın kar ederken 23 bın kar etmeye baslayacak.
    ---------------------------

Exceli indirdiysen. Benim lotlarımı bitirecek sekılde satış yap bakalım sağ taraf temettü veren versiyon ne hale dönecek ? Benim lotlarım bitemiyor ? resme bakınca mantıken bıter zannedıyorsun ancak matematiksel olarak bitmiyor İlginç değil mi nasıl bitmez ya dedirtiyor. Dosya linki ortada indir dene.

Benim lotlarım biterse senin şirketini satarak temettü verebiliyorlar. yani şirketin değeri 0 a düşüyor. yani şirket 3000 TL kar ediyor ancak 25,000 TL temettü ödemiş oluyor. exceldeki örnegı çeşitli şekillerde formullere bakarak kurcala LOT SATIŞ parametrelerini değiştirebilirsin.

BENİM LOTUM BITIYORSA TEMETTÜ VEREN ŞİRKET SATILIYOR YANI ARTIK OYLE BIR SIRKET OLAMAMUS OLUYOR DEGERI 0 TL OLUYOR. Daha basit anlatımıyla hisse 10 lıra mesela 10 lıralık temettü dağıtmış oluyor.

Neyse bunun haricinde bu konuyu sadece biz tartısmamışız. Bakın proflar da tartısmıs.

makalenin tam metni https://acikders.tuba.gov.tr/file.ph...s/Ders-a-6.pdf

başka bir çalışma:

Nakit Temettü Bilgisinin Hisse Senedi Getirisi Üzerinde Önemli Bir Etkisi Olup Olmadığının İMKB’de Test Edilmesi (Information Content of the Cash Dividend: An Empirical Study on Istanbul Stock Exchange)
    Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dergisi 28(2):47-49, 2010

Posted: 15 Feb 2022
    Burak Gunalp
    Cankaya University

Eyup Kadioglu
    Ghent University - Department of Economics; Capital Markets Board of Turkey

Saim Kilic
    Independent

Date Written: 2010

Abstract
    Turkish Abstract: Çalışmada Türkiye sermaye piyasasında nakit temettü bilgisinin hisse senedi getirisi üzerinde önemli bir etkisi olup olmadığı, açıklama etkisi aracılığıyla ve 2003-2007 yılları arasındaki beş yıllık dönemde İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören 83 şirketin 321 adet nakit temettü açıklaması ile ilgili fiyat verileri kullanılarak regresyon yöntemiyle test edilmiştir. Elde edilen bulgular çerçevesinde üç önemli sonuca ulaşılmıştır. Birincisi, nakit temettünün açıklanması sonrasında hisse başına nakit temettü oranı ile kümülatif normalüstü getiri arasında istatistiksel olarak anlamlı negatif bir ilişki vardır. Hisse başına yüksek nakit temettü açıklayan hissenin normalüstü değer kaybı, hisse başına düşük nakit temettü açıklayan hissenin fiyatına göre daha fazladır. Dolayısıyla, nakit temettü fiyatı etkileyebilecek önemli bir bilgidir. İkinci olarak, fiyatın bilgiye uyarlanma süreci açıklamanın yapıldığı gün başlamakta ve en az 15 gün devam etmektedir. Nakit temettü açıklanmasından sonra en güçlü etki ilk üç günde olmaktadır. Son olarak, nakit temettü açıklaması öncesinde anlamlı bir fiyat hareketinin olmaması nedeniyle, fiyatı etkileyebilecek ve önemli bir bilgi olan nakit temettü kararının şirket içinden piyasaya sızmadığı sonucuna varılması mümkündür.

-----------------------------------bakşa bir çalışma daha googlede aratarak bulabilirsiniz.
    KAR PAYI BİLMECESİNİN ARAŞTIRILMASI: BİST TEMETTÜ-25 ENDEKSİ ÜZERİNE BİR UYGULAMA
    Yıl 2017, Cilt 6, Sayı 5, 172 - 183, 22.12.2017
    Feyyaz ZEREN

Öz
    Amaç: Kar payı dağıtım politikaları firma değeri üzerinde etkiye sahip en önemli faktörlerin başında gelmektedir. Bu bağlamda kar payı dağıtımının firma değeri üzerinde ne yönde etki yaptığının incelenmesi önemli bir araştırma konusudur.

Yöntem: 2001-2017 yılları için nakdi kar payı dağıtım oranları ve firma değerleri arasındaki ilişkiyi BİST Temettü 25 endeksi için araştıran bu çalışmada kar payı politikalarının geçerliliği yatay kesit bağımlılığını dikkate almayan Pedroni (1999, 2004), Kao (1999), Cusum (2005) ve Westerlund-Edgerton (2007) panel eşbütünleşme testleri ve bunları takiben DOLS/FMOLS eşbütünleşme tahmincileri ile araştırılmıştır.

Bulgular: Yapılan analizler sonucunda kar payı dağıtımı ve firma değeri arasında istatistiki olarak anlamlı bir ilişkiye rastlanmamış olup, Türkiye piyasalarının etkin olmadığı yönündeki literatür bulguları da hesaba katılarak, söz konusu örneklem için MM kar payı ilintisizliği yaklaşımının geçerli olmadığı, yalnızca Müşteri Etkisi Hipotezinin geçerli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Böylelikle geçmiş literatürü destekler nitelikte kar payı bilmecesinin devam ettiği görülmektedir.

----------------------------

çalışmanın bir tanesi diyorkı hiçbir işe yaramıyor dağıtmakta dağıtmamakta totalde hiçbir anlamı yok diyor.

başka bir çalışma ise temettü verilmesinin duyurusunun hisseyi yukarı ıtmedıgını tam tersine yüksek dağıtacagı acıklandıgında hissenin çok düştüğünü az temettü açıklandıgın da yine düştüğünü gösteriyor.

DÜNYADA TEMETTÜ BİLMECESİ DİYE GEÇER: Dividend puzzle

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

4. Arkadaşlar düşünceleriniz ve güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim.
    Ara ara sarıyoruz bu temettü olayına

Özet olarak temettü verilmesine kimse karşı değil. önemli olan yatırımcıya faydalı olabilecek hisseyi bulmak bu temettü veren hisse de olabilir vermeyen hissede olabilir.

Fakat piyasada ki yanlış spekilasyonlar sebebiyle bu hisseleri bulurken temettü vermeyen hisseler çöpe atılarak seçim yapılıyor.

Bizde bunun yerine kardeşim bu yanlış anlaşılmayı düzeltelim. Bilinçli şekilde yatırımcı kararını versin peşindeyiz aslen.

Mesela temettü verileceği zaman verilmeden önce hisse fiyatının yukarı gıttıgını düşünür bir çok kişi.

Fakat adamlar bunu bildiğin test edip bilimsel makale yazmış ve görmüşler ki yüksek temettü açıklamak fiyatı düşürüyor. Daha düşük açıklamak bile hisse fiyatını düşürüyor buyrun bilimsel hesaplaması da burada demişler.

Ancak yatırımcı ne zannediyor temettü açıklanınca fiyat yükselir ???

Doğrusunu söylemek anlatmak yanlış birşey mi ?

Yine aynı şekilde temettü dağıtan hissenin daha fazla değerlendiğini zannederek daha fazla kazanacagını sana milyonlarca yatırımcı var üstelik senelerce bir hayal içinde yatırım yapıyorlar. İnsanlara da bunu teşvik ediyorlar.

Oysaki yapılan bilimsel araştırmalar da, daha fazla getiri sağlanmadığı da tespit edilmiş.

Yatırımcı niçin bunları görmek yerine kulaktan duyma oradan buradan duyma "EZBER" bilgilerle bu işi savunup anlatmaya devam ediyor.

Dünya örneklerine bakın Facebook google amazon buffetin şirketi netflix vb neredeyse ismini duydugunuz butun unlu markalar Temettü dagıtmamaktadır.

TÜRK ŞİRKETLERİ BÜYÜYEMİYOR DAHA FAZLA YATIRIM YAPMIYOR DAHA İLERİ GİTMİYOR. ÇÜNKÜ HEP KIT DÜŞÜNCELERLER EZBERE YATIRIM YAPIYORUZ BİLİNÇLİ DEĞİLİZ ARAŞTIRMIYORUZ ÖĞRENMİYORUZ.

Sonra biri gelip yaw bu şöyle deyince "kötü" görünüyor.

Aslında yatırımcı farkında değil. Mevcut şirketlerimiz temettü dağıtmayarak, yerine daha fazla büyümeye çalışsalar alanlarını genişletseler ortak olarak bizler daha fazla para kazanacağız.

Temettüyü kendimin vergisiz bir biçimde yaratabildiğimi bi anlatabilsem bütün düğüm çözümlenir de onu da anlatabilmek "mesle" :D :D

Mesela buffetin yatırımcılara yazdıgı mektubu türkçesini bir okuyun.
    Adama sormuşlar niye sen temettü dağıtmıyon diye.

Buffet ya temettücü tayfanın idolü adam diyorki temettü dağıtmaya gerek yok ben o parayla daha fazla değer yaratıyorum böylece hisse fiyatım daha fazla yukarı gidiyor yani ortaklarım daha çok kazanıyor diyor.

Ha diyor eğer daha fazla değer yaratamıyorsak o zman yine temettü DAĞITMAMMMMM diyor. naparsın hisse geri alımı yaparım diyor :D :D

Yani daha fazla deger yaratamasa bile temettü dağıtamıyor.

E onuda yapmazsam o zaman temettü dağıtmayı düşünebilirim diyor.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

--türkiye şartlarında temettü vermeyen-verme ihtimali olmayan şirkete yatırım yapmak bana göre akıl karı değil, çünkü kredi ucuz, sen bu yatırım için kredi kullanmaya korkuyorsan, zaten bir geleceğin yoktur...

Ustadim soyle, ben diyorum ki bu noktada onemli olan surketin yatirima ayirdigi paranin net karina katkisinin sirketin net kar/piyasa degeri oranindan yuksek olmali... yani biz simdi ikiz sirlet diyoruz 8m piyasa degeri varken 2m kar ediyorsa 10m piyasa degeri varken 2.5m kar etmesi lazim baglantisini biz kuruyoruz ...
    Ancak gercek hayatta boyle olmuyor ... yani siz 80m2 bakkaliniz varlen aylik 2bin kazaniyorsunuz diye bakkali buyutup 100 m2 yaptiginiz icin dogrudan 2500 lira net kara cikmiyorsunuz ..... mesela sirket 20m cirodan 200m ciroya cok hizli bir sekilde yukselebiliyor ancak 200m cirodan 2milyar ciroya cikmasi ise ayni kolaylikta olmuyor... bim mesela mahalleye bir dukkan daha açtığı icin satislari ikiye katlanmayacak .. cunku mahalle belli pazar belli koparabilecegi musteri belli musterinin ihtiyaci belli ...
    O yuzden ben diyorum eger biz sirket 8m piyasa degeri varken 2m net kar ediyorsa 10m piyasa degeri varken 2.5m kar eder sogru orantısini kabul ediyorsak evet sirketin ortaklari acisindan sirketin elde ettigi kari yatirima ayirmasi ortaklarina dagitmasindan daha yararlı olacaktır... ancak bu sirket 2m uatirim yaptiginda karini 500bin tl arttiramayacaksa bu yatirimin kara etkisi artik 100bin tl civari olacaksa o sirketin kar payi dagitmasi ortaklarinin da o payla tekrar sirket hissesi almasi ortaklar icin daha yararli olacaktir ..
    Siz yatirim yaptikca bu yatirimdan elde edeceginiz gelir bir noktada doygunluga ulasacak dusmeye baslayacak belki kucuk cirolar elde ederken yaptığınız 2m luk bir yatirimdan cok kolay 500bin belki 1m kar elde edebileceksiniz ancak pazarda belli bir noyuta ulastiktan sonra cironuz da net kariniz da belli seviyelerde sabit kalmaya baslayacak artik yatirima ayirdiginiz 2m tl nin getirisi eskisi kadar olmayacak ... iste sirketin yatirima ayirdigi paranin gelirinde ne olcude bir degisime yol actigi rasyosu bu acidan cok onemli ..
    Tablonizda dogrusal olarak sirketinizi her yil ayni seviye buyutuyorsunuz oysa gercekte boyle olmuyor sirket buyuse bile fiyati yillarca dusuk kalmaya veya daha da düşmeye devam edebiliyor o zaman zararina satis yapmak zorunda kalacaksiniz
    Ben de temettunun butun degiskenleri ayni tuttugumuzda bir muhasebe islemi gorevi gördüğünü hatta sirketin kullanabilecegi bir kaynagi devlete vergi olarak odedigini kabul ediyorum... bununla beraber diyorum ki saglikli bir temettu oncelikle sirketin patronunun cakal cukal isler pesinde kosmadigini gosteriyor.. sirketteki ortaklik oranim ayni kalmaya devam ederken elime kullanabilecegim nakit geciyor bu nedenle ortaklik oranimi yani gelecek yillardaki kardan alacagim payi arttiyrabiliyorum ... veya piyasanin kan golu oldugu gunlerde korkmadan alim yapmaya devam edebiliyorum veya hissemi hic satmadigimdan borsadaki hicbir ralliyi kacirmiyorum ... surekli buyuyecek bir sirketi arayip bulmaktansa hisseyi alip buyutup alip satmaktansa bir yerden sonra artik o hissenin yillik kariyla yasamayi dusunuyirum...
    Eger piyasanin henuz fiyatlamadigi bilgilere sahipseniz piyasada atiyorum 5 yil icerisinde karini en cok katlayacak sirketleri tespit edip bunlarin da tahtalarinda donme dolaplarin donmeyecegine eminseniz borsada yapilmasi gereken en cok temettu verene degil karini en kisa surede em cok katlayacak yatirimcidini en cok ihya edecek sirketlere ortak olmak bence yani ideal ortamda temettuyu degil karini en hizli katlayacak durust sirketler daha kazancli olacak .. ancak piyasa ideal degil patronlar tahtacilar sirketlerin karinin surekliligi ideal degil.. boyle bir ortamda temettyu onemsiz goremiyorum ustadim kaldi ki cok ciddi psikolojik fayda sagliyor bence
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

son olarak ben de nezaketiniz için çok teşekkür ederim üstadım... belirttiğiniz gibi şirketin kar dağıtım politikası, piyasa değerinin artmasında bir etmen değil kesinlikle ... hatta temettü veren şirket kullanabileceği bir kısım parayı vergi olarak ödemiş oluyor cebinden çıkarmış olduğu için dezavantajlı oluyor .. frotonun yıllar içinde bu şekilde artmasının nedeni temettü vermesi değil yatırım yapması gelirini karını katlaması...
    bununla birlikte ben özellikle patron kriterini geçirmesi, portföye nakit akışı sağlaması ve pskolojimi korumama yardım etmesi hiç satmak istememem nedeniyle ihracatçı, büyümeye devam eden şirketler içerisinden temettü verenleri tercih etmeye devam edeceğim
    umarım hepimiz kendi sistemimiz doğrultusunda çok güzel getiriler elde edebiliriz çünkü bu kadar dolabın döndüğü bu borsada araştıran, çabalayan, fikir sahibi olan insanların kazanması benim en çok istediğim
    başta Erhan bey olmak üzere tüm arkadaşlara sağlıklı mutlu günler bereketli bol kazançlar dilerim saygılar
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

8. Hateke hocam bende teşekkür ederim. Yazılarınız için beyin fırtınası yapmak açısından yazıyorum. Tartısma için değil. zaten 98 sayfa boyunca herşeyi yazdım diyebilirim. Şimdi karsılıklı sohbet ediyormuşuz gibi devam ediyorum.

Yazınızın başında söylediğiniz gibi büyümüş bir şirketi daha büyük bir hale getirmek çok daha zor 100,000 TL ye %20 kar ettirmek cok daha basit iken 10,000,000 TL ye %20 kar ettirecek yatırım fırsatı bulmak çok çok daha zordur. Mesela ben hisse yatırım stratejisin de yeterince büyümüş şirketler yerine henüz büyümekte olan şirketlere yatırım yapılmasının daha kazançlı olacağını düşünüyorum. Ha büyümüş şirket kazandırmaz mı kazandırır daha az risklidir kar edeceği garanti gibidir. Ancak çok daha yavaş büyümek zorunda kalır.

Bu sebeple baktığım ve önerdiğim parametrelerden bir tanesi ÖZ SERMAYENİN BÜYÜME hızıdır.

100,000 TL öz sermayesi olup seneye bunu 200,000 TL ye çıkartıyorsa, %100 büyüyor şirket hisse fiyatı da ortalama %100 yukarı gidecek demektir.

1,000,000 TL öz sermayesi olup seneye bunu seneye 1,500,000 TL ye çıkartan bir şirket %50 büyüme sebebiyle %50 yukarı gidebilecektir.

Bu durumda yatırımcı Büyük Öz sermaye Büyümesi olan şirketi tercih etmeli.

Gerçek hayat kısmına gelirsek bir bilanço programınız var ise şirketlerin geçmişe dönük öz sermayeleri ile Piyasa değerlerini alt alta yazın excelde. 1990 lı yıllardan bugune kadar inceleyebilirsiniz. hatta ölçümün daha kolay yapılabilmesi için pd/dd parametresini de yazın

Ben bunları inceledim şirketlerde tek tek excele çekerek. Yani gerçekte yerinde sayıyor dediğimiz bir durum var mı diye. Şöyle oluyor;

RAKAMLAR TEMSİLİ X hissesi
    YIL/////////////Özsermaye(defter değeri)////////////////Piyasa değeri////////////PD/DD
    1995///////////100,000 TL////////////////////////////////150,000 TL//////////////1,50
    1997///////////130,000 TL////////////////////////////////150,000 TL//////////////1,15
    1999///////////180,000 TL////////////////////////////////150,000 TL//////////////0,83
    2002///////////200,000 TL////////////////////////////////200,000 TL//////////////1,00
    2004///////////250,000 TL////////////////////////////////210,000 TL//////////////0,84
    2006///////////300,000 TL////////////////////////////////300,000 TL//////////////1,00
    2008///////////350,000 TL////////////////////////////////450,000 TL//////////////1,28
    2010///////////360,000 TL////////////////////////////////650,000 TL//////////////1,80
    2015///////////480,000 TL////////////////////////////////550,000 TL//////////////1,14
    2018///////////550,000 TL////////////////////////////////550,000 TL//////////////1,00
    2022///////////670,000 TL////////////////////////////////680,000 TL//////////////1,01

Bunun gibi belki 100 150 adet şirketi aynen inceledim. Öz sermaye büyüdükçe piyasa değeri de büyümüş.

Aslında alıyoruz ama bir türlü gitmiyor dediğiniz şirketler pahalı fiyattan alınıyor adamlar 2 sene sonraki öz sermaye büyümesini zaten piyasa değerine fiyatlamışlar o yüzden 2 senedir yerinde sayıyor sanılıyor. Mesela yukardaki tabloda 95 ten 99 yılına kadar hisse yerinde saymış. çünkü zaten fiyatı yukardaymış. Öz sermaye büyümesine rağmen herhangibir fiyatlama gerçekleşmiyor çünkü piyasa değeri önceden gitmiş oraya. Daha sonra öz sermaye büyümeye devam ettikçe piyasa değeride aynı oranda büyüyor. Zaman zaman piyasa değeri daha fazla fiyatlanıyor zaman zaman daha ucuz bir değerde işlem görüyor. Ancak totalde gelinen nokta da ÖZ sermaye büyüdüğü kadar hisse senedi büyüyor. Bu kaçınılmaz.

Eğer büyümeseydi hissenin pd/dd oranı 0,05 gibi komik bir rakamda görünecekti. Demem o ki hisse fiyatlanmıyor senelerce yerinde sayıyor dediğimiz bir örnek yok bilancoları döküp inceleyip tersini ıspatlayabilirsiniz varsa ancak yok! Ha hisse önceden 3 pd/dd ye cıkarılmıştır. Yani piyasa değeri 300,000 Tl olmuştur ancak öz sermayesi daha 100,000 TL dir. O hisse öz sermaye 300 e çıkana kadar yerinde sayar neden çünkü zaten önceden fiyatlama yapmışlar aşırı fiyatlama yapmışlar hisse pahalıdır.

Tabloda ikiz şirket oldugu için iiside aynı karı elde ediyor 3000 Tl kar eden şirketle 3000 TL kar eden şirket aynı oranda fiyatlanması gerekiyor diye düşünüyorum. İKiz şirket aynı elemanlar aynı malzemeler aynı borçlar aynı satışlar aynı karlar var her ikiside aynı karı elde ediyor. O sebeple her iki şirkette aynı oranda büyüme sergiliyorlar.

Eğerki şirket yıllarca fiyatlanmıyor diyorsak bu ikiz şirketin her ikisi içinde geçerli olur. her 2 hisseyide exceldeki formulden %0 büyüme olarak değiştirin. Sonuçlar yine değişmeyecek. İkiz şirket deme sebebimiz o zaten ikiside aynı şirket dolayısıyla ikiside aynı oranda aşşağı gider veya aynı oranda yukarı gider demek zorundayız.

Diğer türlü bir tarafa haksızlık ederiz. Mesela ben derim ki temettü vermeyen hali %25 yukarı gider veren hali %5 gider dersem temettü verene haksızlık etmiş olurum ve bana dersiniz ki bunlar ikiz şirket değil mi aynı karı elde etmiyorlar mı niye benim hissemi %5 götürüyorsun.

Amacımız zaten bu iki şirketi yarıştırmak DEĞİL. Tabloda ki amaç aslında temettü dağıtılmasa da kendi temettünüzü istediğiniz oranda sizde yaratabiliyorsunuz. Üstelik vergi kesilmeden demek.

Mesela şu yöntemi elle hesaplayın temettü veren bir hisse alın. Temettüden bir gün önce tüm lotları satın bir gün sonra gerisin geri yerine koyun. 5 sene boyunca böyle yapın.

NET SÖYLÜYORUM: aynı hisseyi alıp tutan ve aldıgı temettüler ile payını arttıran adamdan daha fazla kazancınız olacak net.

aynı hisseye yatırım yaptık 5 yıl boyunca aramızdaki tek fark sen temettüsünü aldın ben temettüden bir gün önce satıp geri alım. NASIL OLDUDA BEN SENDEN FAZLA KAZANABİLDİM ?

İşte temettü etkisiz elemandır tezi bu sebeple var. Temettü almak yatırımcıya bir katkı sağlıyorsa temettüden bir gün önce satıp geri alan adam nasıl oluyor da benden daha az kazanıyor. Temettü almanın YATIRIMCIYA katkısından cok zararı olmuş olmuyor mu ?
    -----------------------
    Neyse bunlar bir kenara Temettü sizin kazanılmış paranızın size geri verilmesi oldugnu kavramak cok daha önemli.
    100,000 TL yatırdınız 1 sene sonra 100,000 olarka kadı 10,000 TL temettü yatırıgında kalan paranız 90,000 TL oluyor. Patron hırsızlık yaptımı yapmadı mı ? KAsadan extra para vermediler ki bana, patronın hırsız olmadıgını nasıl anladım ? E temettü dağıttı, dağıttı ise 100,000 TL param niye 110,000 olmadı.

Kasadan para pul cıkmıyor sizin daha önce kasaya koydugunuz parayı gerisin geri size veriyorlar.
    Peki daha önce kasaya soktugum bu paranın 10 bın TL sını geri almak için illa temettü vermesini beklemem şart değil ki 10 bin TL lik pay satarım.

E o zman ortaklık oranın düşer. Düşmesi birşey ifade etmiyor Ben 100 bin TL lik şirketin 90,000 TL sine sahibim.
    Sen ise 90,000 TL lik şirketin 90,000 TL sine sahipsin.

Senin şirketin küçüldüğü için ortaklık oranın sabit kalıyor dolayısıyla Ortaklıgımın sizden daha az görünmesi hiçbir dezavantaj yaratamıyor.

Mesela bu hala mantıgı oturmuyorsa 0,5 kuruşluk hisse almanız lazım. Daha çok lot alınca daha mı iyi yapmış oluyorsunuz ? Madem ortaklık oranınız önemli O halde büyük şirketler yerine daha küçük şirketleri tercih etmelisiniz. Dolayısıyla Önemli olan Yatırdıgınız paranın büyüklüğüdür. Neyi aldıgın, Kaç lot aldıgın hisse olan ortaklık oranın, bunların hiçbirinin değeri yok, tek bir parametre önemli KAÇ PARA YATIRDIN

Zaten yatırımcı yatırım yaparken sunu baz alıyor kaç para koydum kaç para olarak geri aldım.

100,000 TL paranız var
    Bir hisse var 100,000 TL para koyuyorsunuz her sene %30 gidiyor 130,000 TL oluyor HER SENE 30,000 TL dagıtıyor HERSENE dağıtalan temettü ile Ortaklık oranınızı arttırıyorsunuz 5 sene boyunca aynı döngü devam ediyor. Hesap yapalım
    100*1,30*1,30*1,30*1,30*1,30 = 371,293 TL eder. Vergi düşmedim.

Başka bir hisse var 100,000 TL para koyuyorsunuz her sene o hissede %30 gidiyor. Temettü olmadığından ortaklık oranım artmıyor lot sayım artmıyor. 5 sene boyunca aynı döngü devam ediyor.
    100*1,30*1,30*1,30*1,30*1,30 = 371,293 TL eder.

Burada anlatmak istediğim şey

Temettü neye sebep oldu;
    1- ortaklık oranımı arttırdı. OLEY SÜPER
    2- Lot sayım kar topu etkisi gibi arttı oley süper
    3- Patronun hırsız olmadığını düşündürdü oleyyy
    4- Beni yatırımcı gibi hissetirdi artık mahmut amcam bana kumarcı demeyecek buda güzel
    5- Temettü çok yaşa temettü çok yaşa dedik.

Peki şimdi döndük temettü dağıtmayanına baktık.
    1-ortalık oranım artmadı tüh dedik
    2- lot sayım sabit kaldı deyip ağladım.
    3- patronun hırsız oldugunu düşnüp kazıklanmış hissettim.
    4- beni kumarcı gibi hissetirdi hiç kar payı ödemedi.
    5- keşke temettü mü olsaydım dedim.

Ancak birde baktım ne göreyim. saydıgın 5 maddeye üzülsemde üzülmesemde elde edilen kar aynı.

E o zman kendi kendime sordum Temettünün sebep olduğunu sandıgım şeylerin Toplam kazanca hiçbir etkisi yoksa.

O halde temettünün etkisi nerede ?

Dersenizki evet diğer maddelerce hiçbir fark yaratmıyor üstüne birde vergileri düşersem daha bile kötü.

ancak psikolojık olarak daha rahattım. Bu seninle ilgili bir durum oluyor. Temettünün portfoye katkı olarka bir katkı yaratmadıgını gördüğün halde bu bana psıkolojık olarak iyi geliyor demek çok mantıksız. Böyle oldugu zaman bu inanca girer. Zeus tanrısı var mı yok ama ben zeusa inanıyorum onun varlıgına olan inancım beni güvende hissettiriyor dediğin zaman bu inançtır ve sadece saygı gösterebiliriz.

ANSİKLOPEDİ YAZDIGIM İÇİN KUSURA BAKMAYIN Belkı videoları anlatımlar cok daha saglıklı olur artık uzatmayayım bu konuyu. Herkesin inancına saygım sonsuz Belki felsefeyle ilgilenmek bazı şeyleri anlamak açısından daha yararlıdır.

Sayfa 98/106 İlkİlk ... 488896979899100 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •