Sayfa 104/106 İlkİlk ... 45494102103104105106 SonSon
Arama sonucu : 847 madde; 825 - 832 arası.

Konu: Temettu Etkisizligi

Alıntı Originally Posted by HATAKE Yazıyı Oku
    isteseniz fiyat kazanç oranının temettü alan veya onun yerine lot satan yatırımcının portföyü üzerindeki etkisini sizin de dediğiniz gibi tablo şeklinde uzun bir örnek ile somutlaştırayım

eşitlik açısından devletin hisse alım satımıyla elde edilen gelirden de temettü gelirinden de vergi almadığını varsayalım
    A- hisse temettü veriyor
    hisse 100 lira piyasada 1000 lot var şirketin piyasa değeri 100.000t... yıllık karı 10.000 tl... şirket piyasada 10 f/k ile fiyatlanıyor ... benim 100 lotum var değeri 10.000 tl
    şirket elde ettiği 10.000 tl kar ile hisse başı 10 tl temettü verdi hisse fiyatı 90a düştü benim 100 lotum var = 90x100 =9.000 tl hisse + 1000 tl nakit olmak üzere yine 10.000 tl portföyüm var .. hissemizin toplam piyasa değeri artık 90.000 tl çünkü lot fiyatı 90a düştü ve piyasada 1000 adet lot bulunuyor... fiyat kazanç oranı artık 9
    A-1. ben parayı harcadım ... şirket tekrar 10 fk olduğunda = piyasa değeri 100.000 tl olduğunda = 1 hisse değeri 100 tl olduğunda.... benim 100 lotum var toplam değeri 10.000 tl +1000 tl nakit harcamıştım= 11.000 tl param oldu
    A-2. 1000 lira ile tekrar hisse aldım 111 lot hissem oldu çünkü hisse fiyatı 90tlye düşmüştü ... bu hissenin fk oranı 10 oldu hisse fiyatı 100 oldu toplam 11.100 tl portföyüm oldu...

B HİSSE TEMETTÜ VERMİYOR
    hisse fiyatı yine 100 lira şirketin piyasada 1000 lot var piyasa değeri 100.000tl... yıllık karı 10.000 tl ... şirket piyasada 10 f/k ile fiyatlanıyor ... benim 100 lotum var değeri 10.000 tl
    B-1 ben 1000 tl için 10 lot hisse sattım benim 90 lot hissem 1000 tl nakdim var... 9000+1000 tl portföyüm bulunuyor... şirketimizin f/k oranı halen 10... bu şirket 10bin tl yi ortaklarına dağıtmadı yatırım yapmakta kullandı, piyasa değerine ekledi ve artık 11.000 tl kazanıyor... 100.000 tl piyasa değeri olan şirketin 10.000 tl kazandığını varsaymıştık... 110.000 tl piyasa değeri olan şirketimizde 11.000 tl kazanıyor... yine f/k oranı 10 olduğu için piyasa değeri 110.000 tl olan hissemizin lot fiyatı 110 oldu.. benim 90 lotum vardı 90x110 =9900 tl + 1000 öncesinde nakit almıştım 10.900 toplam portföyüm oldu... (bu örnekte eğer sadece parayı sadece kasaya ekler ve yatırım yaparak geliri arttırmazsak f/k oranını 10 kabul ettiğimizden hissenin lot başına fiyatı artmayacaktır)
    B-2 ben nakit almak için hissemi satmadım ve şirket 10bin tl karı ile tekrar yatırım yaptı ve artık 11.000 tl kazınıyor... piyasa değeri 110.000 tl oldu piyasada 1000 hisse olduğundan, .... fk oranın 10 olması için ... 1 hissenin 110 tl olması gerekiyor... benim 100 lot hissem bulunuyor 110 tl'den 11.000 tl'lik portföyüm var

1. cevap : simdi temettü üzerinden stopaj olarak vergi kesildiğini o nedenle A-2 maddesinde 11 lot alınamayacağını ileri sürebilirsiniz ... aynı şekilde eşitlik açısından B-1 maddesinde 10 lot satarak elde ettiğiniz 1000 tl gelirden de %10 devlete vergi ödemediğinizi orada da elinize geçen tutarın azalmadığını varsaydığımızı hatırlatmak isterim... a-2 durumunda temettü alındığında vergi de ödediğimiz halde b-1 durumunda hisse satışı gelirinden vergi ödenmemesi şirketin büyümesi veya karının artması ile değil devletin bir gelirden vergi alırken diğerinden almaması ile ilgili bir durum

2. cevap şimdiki yazınızda belirttiğiniz gibi eğer şirket yaptığı 10.000 tl lik yatırım ile artık net kar marjını da arttıracak ve 11.000 tl değil 12.000, 15.000 tl kazanacaksa bunun ortaklar açısından parayı temettü olarak dağıtmaktan daha avantajlı olduğunu ancak eğer yapacağı bu yatırımın etkisi karı 10.500 tl'ye çıkarmakla sınırlı kalacak ise ortaklar için temettü vermesinin daha avantajlı olduğunu kabul ettiğimi önceki yazımda zaten açıkladım üstadım. .. bu ihtimalde şirket artık eski halinden çok daha verimli bir şirket haline gelmiş olacağından zaten artık aynı şirketten bahsedemeyeceğiz ... . piyasa değeri 100.000 tl olan şirket 10.000 tl kazanırken ,piyasa değeri 110.000 tl olan şirketin de 11.000 tl kazanması tamamen dogru oranti
    ..................
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku

Şimdi @hateke örneğine gelelim.

A şirketide 100,000 TL piyasa değerinde
    B şirketide 100,000 TL piyasa değerinde

Bu şirketler bu piyasa değerine sonradan mı geldi onu anlatmamışsın. elde edilen karla her ikiside 100,000 TL yemi geldi. Orayı anlatmamışsın. Dolayısıyla örneği şu şekilde düzeltelim.

A şirketide 90,000 TL piyasa değerinde TEMETTÜ DAĞITAN
    B şirketide 90,000 TL piyasa değerinde DAĞITMAYAN

Bunlar Bu değere %11,11111111... Kar üretiyorlar yani 10,000 TL kar ediyorlar. dolayısıyla piyasa değerleri bir sene %11,11111... büyüyerek.
    her iki hiseede 100,000 TL ye çıkıyor. (Şimdi senin örneğine eş hale geldiler.)

A şirketide 100,000 TL piyasa değerinde TEMETTÜ DAĞITAN 90,000 / 10,000 = 9 F/K
    B şirketide 100,000 TL piyasa değerinde DAĞITMAYAN 90,000 / 10,000 = 9 F/K

Daha sonra A hissesi diyorki ben 10,000 TL sini dağtıtacam.
    B hisseside dursun belki 10 yıl sonra dağıtacam diyor. BU 10 bin TL yide yatırımda kullanMAyacağım diyor.

Pekala 2. yıla girelim. Temettü dağıtım sonrasına

A şirketide 90,000 TL piyasa değerinde TEMETTÜ DAĞITAN 90,000 / 10,000 = 9 F/K
    B şirketide 100,000 TL piyasa değerinde DAĞITMAYAN 100,000 / 10,000 = 10 F/K

BU iki şirkette 90,000 TL lerine %11,111 büyüme yaratmıyorlar mı evet

O halde temettüden hemen önceki duruma bakalım;
    A şirketinin 90,000 TL %11,1111 = 100,000 TL piyasa değeri 100,000 / 10,000 = 10 F/K
    B şirketinin 100,000 TL %11,1111 = 111,111 TL piyasa değeri 111,111 / 10,000 = 11,1 F/K

Şimdi tekrar dağıt 3. yıla geç A şirketi aynı döngüye gelir
    A şirketide 90,000 TL piyasa değerinde TEMETTÜ DAĞITAN 90,000 / 10,000 = 9 F/K
    B şirketinin 111,111 TL %11,1111 = 123,456 TL piyasa değeri 123,456 / 10,000 = 12,34 F/K
    .
    Bu ornekte ikinci sirket 7 yil sonra 20 fk. 14 yil sonra 40 fk olur ....
    Son düzenleme : HATAKE; 11-04-2022 saat: 08:09.
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

Ayni sirketten bahsediyorsak piyasanin sirketin bir yillik karini ayni oranda fiyatlamasi gerekir... yani fk ayni olmali... cunku piyasa sirletlerin gelirlerine ayni degeri atfetmeli...
    Piyasa kosullara ve beklentilere gore sirkete olagan bir fk degeri atfeder ve ayni kosullarda ayni beklentilerde gelirin ayni sekilde fiyatlanmasi gerekir... piyasanin sirketin gelirini fiyatladigi orana gore piyasa degeri ortaya cikar... bu nedenle 100m kar eden iki sirketten biri 1 milyar piyasa degerindeyken digeri 500m veya 1.5 milyar degerinde olabilir... ayni sirketlerden bahsediyorsak sirketin gelirine piyasanin atfettigi deger de ayni olmali....
    sırf kasasinda nakit var diye sirketin piyasa degeri artmaz ... cunku zaten piyasa sirketin gelirini olagan fk degeri uzerinden fiyatlamistir... sirketin bu nakdi yatirima dondurmesi gelirini arttirmasi gerekir .. ornegin piyasa bir sirketin olagan fk degerini 10 seklinde fiyatliyorsa bu sirketin piyasa degerinin artmasi icin gelirini arttirmasi gerekir ... piyasa acisindan yatirima donmeyen yillik karin kasada yıllarca beklemesi sirketin bu paranin turşsunu kurmasi ile ortaklara dagitmasi acisindan bir fark olmaz...
    o yuzden ben hesap yaparken sirketin olagan fk sini ayni tutup temettu dagitmayanin gelirini arttirdim.... boylece piyasa degeri artmis oldu..... temettu veren sirkette ise geliri ayni tuttum cunku arttiracak yatirim yoktu.... gelir ayni olinca piyasa degeri de ayni kaldi . buna ragmen yatirimci acisindan temettu verilen sirkette dusuk fk dan sirkete ortak olma avantajını görmus olduk

Sizin yaptiginiz gibi beynin aydinlandi mi diye sormayacagim
    Benim hesabim da gorusum de bu selilde size gorusunuzden dolayi boyle sozler soylemeyecegim ... saygilarimi sunarim
    Son düzenleme : HATAKE; 11-04-2022 saat: 09:51.

4.  Alıntı Originally Posted by HATAKE Yazıyı Oku
    Ayni sirketten bahsediyorsak piyasanin sirketin bir yillik karini ayni oranda fiyatlamasi gerekir... yani fk ayni olmali... cunku piyasa sirletlerin gelirlerine ayni degeri atfetmeli...
    Piyasa kosullara ve beklentilere gore sirkete olagan bir fk degeri atfeder ve ayni kosullarda ayni beklentilerde gelirin ayni sekilde fiyatlanmasi gerekir... piyasanin sirketin gelirini fiyatladigi orana gore piyasa degeri ortaya cikar... bu nedenle 100m kar eden iki sirketten biri 1 milyar piyasa degerindeyken digeri 500m veya 1.5 milyar degerinde olabilir... ayni sirketlerden bahsediyorsak sirketin gelirine piyasanin atfettigi deger de ayni olmali....
    sırf kasasinda nakit var diye sirketin piyasa degeri artmaz ... cunku zaten piyasa sirketin gelirini olagan fk degeri uzerinden fiyatlamistir... sirketin bu nakdi yatirima dondurmesi gelirini arttirmasi gerekir .. ornegin piyasa bir sirketin olagan fk degerini 10 seklinde fiyatliyorsa bu sirketin piyasa degerinin artmasi icin gelirini arttirmasi gerekir ... piyasa acisindan yatirima donmeyen yillik karin kasada yıllarca beklemesi sirketin bu paranin turşsunu kurmasi ile ortaklara dagitmasi acisindan bir fark olmaz...
    o yuzden ben hesap yaparken sirketin olagan fk sini ayni tutup temettu dagitmayanin gelirini arttirdim.... boylece piyasa degeri artmis oldu..... temettu veren sirkette ise geliri ayni tuttum cunku arttiracak yatirim yoktu.... gelir ayni olinca piyasa degeri de ayni kaldi . buna ragmen yatirimci acisindan temettu verilen sirkette dusuk fk dan sirkete ortak olma avantajını görmus olduk

Sizin yaptiginiz gibi beynin aydinlandi mi diye sormayacagim
    Benim hesabim da gorusum de bu selilde size gorusunuzden dolayi boyle sozler soylemeyecegim ... saygilarimi sunarim
    beyin aydınması kısmını ters veya yanlış anlamda algılama hani yeni birşey öğrenince aydınlandım deriz ya o misalde söyledim benımde temettü meselesıyle ugrasırken yaşadıgım birşeydi aydınlanma.

Ben senin dediklerini daha anlatırken anlayabiliyorum. Bu sebeple diğer örneği verdim ya. Her 2 şirkette de temettü dağıt fakat birinde 1 yıl da bir diğerinde 2 yıl da her 2 yıllık karı dağıt dedim.

Aslında her 2 yatırımcı da temettü veren karının hepsinide dağıtan şirkete ortak olmalarına rağmen f/k ları nasıl farklı cıkabilir ? Çıkamaz değil mi ? Fakat senin tezine göre f/k ları farklı çıkıyor.

Bu sana mantıklı geliyor mu ? her 2 şirkette 80 bin TL si var her iki şirkette %25 gelir elde etsinler 80 bin TL lerine
    KAR SONRASI 1. sene birinden 20,000 TL temettü dağıt diğerinden dağıtma.
    temettüyü dagıttıktan sonra 2. seneye şöyle de her iki şirkette hala 80 bin TL lerini kullanıyor ve yine %25 kar elde ediyorlar de. Hani dağıtmadıgın hisse varya o hisse boştaki parayı kullanmıyor boş tutuyor. Dağıttığın temettü ile yatırımcı ortaklık oranını arttırsın önemli değil.

2. seneye girmeden önce düşün her iki şirkette aslında 80,000 TL lerine kar eden ikiz şirketler evet birinin 20,000 TL si şurada duruyor. Ancak bir amacı yok o paranın öylesine yatıyor. Ama var mı var.

Sen diyorsun ki öteki şirket diğer şirketle aynı değerdedir. 20,000 TL boşta durması o şirketi daha degerli yapmaz diyorsun.

2. seneyi de %25 üret 80,000 TL lerine sonra seneyi bitirirken temettü dağıt fakat bu sefer dağıtmadıgın temettülerin hepsini dagıt diğerinde zaten standart dagıtacaksın.

Ve tekrar bak her 2 sinin f/k oranları eşitlenmek zorunda. İlk yıl birinin f/k sı daha yüksek cıkacak cunku temettü parası kasa da duruyor dıye. 2. yıl kasadakını de dagıtacagı için f/k lar eşitlenecektir.

TÜM BU HESAPLAMALARI YAPARKEN HİSSELERİ BİRİM FİYATLARLA DEĞİL DE % sel hareket ettirmeyi. Yine keza temettü dağıtırkende TEMETTÜ VERİMLİLİK % ORANI şeklinde fiyatları düzeltirsen f/k ların aynı oldugunu göreceksin.

BİRİMLERLE HESAP YAPTIGIN İÇİN YANILIYORSUN ZANIMCA HALBUKI BORSADA HERŞEY % ORANLARIYLA HAREKET EDER.

MESELA COGU YATIRIMCI OZELLIKLE COİNDE SÖYLE DİYORLAR 0,000001 TL Lik coin alacan düşünsene 1 lıra oldugunu diyorlar. NE KADAR MANTIKSIZ VE SIG BIR BAKIS ACISIYLA BAKIYORLAR DEĞİLMİ.

HALBUKI öteki taraftaki 300 lıralık COİN çok daha fazla gidecek. Ancak zannedıyor kı birim fiyatlarla hareket oluyor kazanc birim üzerinden gidiyor zannediyor.

Temettüde de olayı birim üzerinden hesaplayanlar çok var. Örnegın;

1,18 miş 0,18 dağıtacak diye 1 lıra olacak sanıyor fakat 0,993 e düşecek % sel düşürmesi gerekiyor birimsel değil.yaptıgın tüm hesaplamalarıda % sel yaparsan sorun olmadıgını farkedeceksın. zaten birimsel yaptıgın da mantıgına da sıgmayacak nasıl olur da her 2 hissede karlarını dağıtabılıyorken f/k ları farklı cıkabılecek ki.

BEN HERŞEY İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM ANLAŞILDIK VEYA ANLAŞILMADIK BİLMİYORUM. ANCAK BURALARDA BITIRSEK ARTIK ÇÖZMEK İSTEYEN İSTEDİĞİ ŞEyi ÇÖZSÜN İNANMAK İSTEYEN İSTEDİĞİNE İNANSIN DESEK

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Duhul
    Oct 2021
    İkamet
    St.Tropez . Miami . Panama . Los Angeles . Sütlüce daimi terk 84
    Gönderi
    3,668
    hay ben bu temettüyü ijat edenin....
    kainatın BİR varlığından bütünleşip! kendi birliğinde meçhul bir menzile yol almakta olan, insan dediğimiz yüce varlığa salat ve selam olsun ! hamza sütbıyık -aka- klaus maximilian kerpenter münche

erhanacikgoz1 adlı kullanıcıya tekrar itibar puanı vermeden önce biraz diğer kişilere de puan vermelisiniz. iyi akşamlar dilerim üstad

7. Rahmetli yaşar erdinç hocamı çok severdim. Yabancılar da idolüm jim simons türkiyede yaşar erdinçtir.

Çok dersine kursuna katılmışımdır.

https://twitter.com/ibrahim___ethem/...1aVhsSIEUXl__w
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Sayfa 104/106 İlkİlk ... 45494102103104105106 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •