Sayfa 105/106 İlkİlk ... 55595103104105106 SonSon
Arama sonucu : 847 madde; 833 - 840 arası.

Konu: Temettu Etkisizligi

1. @dva hocam ne kadar süredir bilancolara bakıyorsun bir eğitim aldın mı temel analizle ilgili arz talep vesaire bilgin var mı bilmiyorum.

hisseleri ne amaçla attığını da anlayamıyorum.

açıklama yazarsan daha mantıklı olur. Sonuçta ilk defa bu sayfaya girip son gönderi ne acaba diye girenler olacak.

Açıklama yapmaksızın yayınladıgın foto spam gibi algılanıyor.

Bu şirkette uzun vadeli yatırım yaptım yorumla diye yayınladıysan

Öz sermayesi sırasıyla
    -1.144,07 2021
    -911,80 2020
    -691,77 2019
    -539,96 2018
    -669,26 2017

Öz sermaye ne demek

Şirketin varlıkları stokları arsası tarlası fabrıkanın kendısı vesaireni çıkar borçlardan kalan rakam öz sermayedir.

Örnek: senin cebinde 50 TL var üzerinde 500 tl lik takım elbise var 50 tl lik saat var banka hesabında da 200 TL var
    kredi kartı borcun ise 200 TL başkada hiçbirşeyin yok.

50+500+50+200 - 200 =600 TL öz sermayeye sahipsin demektir.

DÜnya üzerinde yaşayan herkes öz sermayesini arttırmak ister. ancak o zman zenginler ve büyür.

FENER şirketini bugun satsalar komple herşeyini satsalar banka borcunu kapatamıyorlar. Banka hala alacaklı konumda kalıyor öz sermayesi -1 milyar 144 milyon herşeyini satsa banka borcu hala 1 milyar olan bir adama ortak olur musun ?

Bu şirkete puanım 10 üzerinden -5 o derece kötü

Çok saglam tiyo alsam %200 kazanacagıma dair bu şirketi yine almam.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

2.  Alıntı Originally Posted by chevron Yazıyı Oku
    Hocam hisse özelinde düşünürsek Arsan, ozkgy, gsdho kârlı kasasında para bulunan şirketler. Ama piyasa şöyle bakıyor sanırsam. Parayı kasada tutacağına temettü versin. Kasada tutarsa ya ilişkili taraflar işlemleriyle parayı iştirake kaçırır ya da enflasyona ezdirir gibi düşünülüyor. Egser son dönemde gördüğüm temettü haberinden sonra roketleyen bir hisse oldu.
    Yurtdışında da artık büyümeyen sigara ve petrol şirketleri de yüksek temettü dağıtıyor. Kasada boşa duran parayı piyasa sevmiyor globalde de.

Tabii bu dediklerim öznel piyasa görüşüdür. Başka sebeplere de bağlamak mümkündür.
    Karnı sürekli ağrıyan gsdho temettü haberiyle tavana yapıştı bile. Aynısı Egserde de olmuştu. Konuya biraz da buradan bakmak lazım bence.

Duhul
    Apr 2022
    İkamet
    adana
    Gönderi
    6,012
    NAKİT temettü dağıtıldığı an ve andan itibaren kim daha iyi sermayeyi kullanacaksa onda olmalı sermaye.Şirket kullanır diyorsanız şirketde ben kullanırım diyorsanız sizde olmalı.

Yoksa temettü verdikden BİR sonraki yıl batan şirketde biliyorum.Arkadaşım eğer o temettüyü almasaydı parasının yüzde 100 ünü kaybedecekti (iflas).ama o sene aldığı yüzde 1 temettü ile parasının yüzde 99 unu kaybetti (iflas etmedi)

kimbilir belkide bazıları o temettüyle insanlar , 1 e 100 kazanmışlardır eski sermayesine kavuşmuşlardır.

NOT1:Örnek verdiğim şirket imkb de işlem görmüş bir şirketdir.Hala da bu forumda geçmiş zaman hisselerinde adı ve başlığı vardır.Buna benzer örneğin biride 1988 de olmuşdu.

NOT2:sayfaların hepsini okumadım umarım başlığı yanlış algılamamışımdır. Saygılarımla .
    Herkesin Ramazan bayramı kutlu olsun esen kalın.

Y.T.D

Duhul
    Apr 2022
    İkamet
    adana
    Gönderi
    6,012
    EK:üstteki adını vermediğim şirket ilk değildir.Aynı olayı bizzat 1988 de de şahit oldum.foruma yeni üyeyim şirket ismi zikretmek doğru mu yanlışmı bilemediğim için yazmadım.saygılar

Y.T.D

Duhul
    Apr 2022
    İkamet
    adana
    Gönderi
    6,012
    1_temettü veren şirketler
    1_a düzenli verebilen şirketler
    1_b düzensiz verenler.

2_temettü vermeyen şirketler
    2a temettü verebilecek durumda olmasına rağmen büyümeyi seçenler
    2b temettü veremeyen şirketler

not1:Henüz önceki sayfaların hepsini okuyp idrak edemedim.
    not2:Şahsım adına Forumda bulup bulabildiğim makul,yararlı ,seviyeli ,geliştirici,aydınlatıcı ender başlıklardan. Sayın Erhanacikgoz1 e teşekkür ediyorum.istediğiniz gibi takılın sözünden aldığım cesaretle ilk 105 sayfanın hepsini okumadan yazıyorum.(Bayramdan sonra ilk fırsatda başdan sona hepsini okuyacağım kısmet olursa)
    Herkesin Ramazan bayramını kutlarım.Hürmetler saygılar.
    Son düzenleme : pisyedili01; 01-05-2022 saat: 23:10. Sebep: yazım yanlışı

6. Arkadaşlar merhaba, bu forumu ve bu forumdaki sayfayı yeni keşfettim. Özellikle hisse ismi verilmesine rağmen hisse özelinde değil de hisseyi neden almalı almamalı gibi işin mantığını anlatan yorumlar gördüğüm için ben de danışmak istedim yüksek müsaadenizle. Borsada yeniyim ve baya küçük yatırımcıyım. Kendimce temel analizler yapmaya çalışıyorum. Belirli sektörlerden hisse portföyü oluşturmak istiyorum. Özellikle yukarıda belirtilen özsermaye ile ilgili bilgilendirmeler hoşuma gitti. Bu sebeple kendi danışmak istediğim şeyi kendi forumuna yazdım ve kimse cevap vermediği için bir de buraya yazmak istiyorum. Aşağıdaki yazı benim diğer sayfaya yazdığım yazıdan belirli bir kopyadır. Yardımcı olursanız sevinirim.

1)Öncelikle son dolar bazında son 10 yıllık satışlara baktığımızda bütün çimento şirketlerinin satışının sürekli düştüğü gözüküyor, artan sadece Oyak çimento idi yanlış hatırlamıyorsam. Aynı zamanda esas faaliyet karı ve net karına da bakıyorum onlarda da sürekli düşüş görüyorum dolar bazında. Bunlara rağmen hisselerin değeri artıyor. Ben buradaki mantığı çözemedim, tamam kovid sebebiyle kriz var ama 10 yıllık süreçte başka ne oldu da çimento sektörü bu kadar etkilendi ve gelecekte bu durum sizce düzelir mi?
    2) Çimsa özellikle Sabancı gibi bir devin olmasından ötürü de çok beğendim, lakin akçansa gibi küresel devle ortaklık varken neden çimsa üzerinden yatırıma devam ettirilip arttırılır ki? Çimsa daha eski biliyorum lakin akçansa kurulduğunda borsaya giriş yapsaydım kendi kendime akçansa kurulduğu için çimsayı yutacak artık sabancılar da oradan devam edecek bunu almalıyım derdim, lakin temettü, büyüme ve hisse değer artışlarını kıyasladığımızda çimsa çok daha performanslı duruyor. Bunun mantığı sizce ne olabilir? Çimsa'da bildiğim beyaz çimento hikayesi var lakin bu hikaye akçansada da kullanılabilirdi. Ben buradaki amacı anlamadım.

Sizlere danıştığım şey yanlış anlamayın şu hisseyi mi alayım bunu mu değil, işin mantığını felsefesini anlamaya çalışıyorum. Kısmetse perşembe günü borsa açıldığında çimsa almak istiyorum, ufak tefek, 500-1000 liralık paralarla ve minimum 10 yıl maksimum ömür nereye giderse tutma niyetim var, bu sebeple sağlam yatırım yapmak istiyorum. Yardımcı olursanız şimdiden teşekkür ederim.

Benim burada sorduğum sizlere hisse tavsiyesi değil tekrar belirteyim. Bütün çimento sektörünün verileri karlılıkları düşüyor lakin bir kaç hisse sürekli yükseliyor, bunu anlamaya çalışıyorum. Şu veriler otomotiv sektöründeki bir hissede olsa almak istemem ama çimento sektörüne göre kendi içinde kötünün iyisi konumunda ve böyle hisseler alınır mı sizce?

gozde hissesi temettü vermesede varlıklarıyla takibe değer olduğunu düşünüyorum.Yıl sonu karı 20 milyarı zorlayabilir.
    “Sağlam bir para birimi, zengin bir toplumun olmazsa olmazıdır.”

8.  Alıntı Originally Posted by B.A.L Yazıyı Oku
    Arkadaşlar merhaba, bu forumu ve bu forumdaki sayfayı yeni keşfettim. Özellikle hisse ismi verilmesine rağmen hisse özelinde değil de hisseyi neden almalı almamalı gibi işin mantığını anlatan yorumlar gördüğüm için ben de danışmak istedim yüksek müsaadenizle. Borsada yeniyim ve baya küçük yatırımcıyım. Kendimce temel analizler yapmaya çalışıyorum. Belirli sektörlerden hisse portföyü oluşturmak istiyorum. Özellikle yukarıda belirtilen özsermaye ile ilgili bilgilendirmeler hoşuma gitti. Bu sebeple kendi danışmak istediğim şeyi kendi forumuna yazdım ve kimse cevap vermediği için bir de buraya yazmak istiyorum. Aşağıdaki yazı benim diğer sayfaya yazdığım yazıdan belirli bir kopyadır. Yardımcı olursanız sevinirim.

1)Öncelikle son dolar bazında son 10 yıllık satışlara baktığımızda bütün çimento şirketlerinin satışının sürekli düştüğü gözüküyor, artan sadece Oyak çimento idi yanlış hatırlamıyorsam. Aynı zamanda esas faaliyet karı ve net karına da bakıyorum onlarda da sürekli düşüş görüyorum dolar bazında. Bunlara rağmen hisselerin değeri artıyor. Ben buradaki mantığı çözemedim, tamam kovid sebebiyle kriz var ama 10 yıllık süreçte başka ne oldu da çimento sektörü bu kadar etkilendi ve gelecekte bu durum sizce düzelir mi?
    2) Çimsa özellikle Sabancı gibi bir devin olmasından ötürü de çok beğendim, lakin akçansa gibi küresel devle ortaklık varken neden çimsa üzerinden yatırıma devam ettirilip arttırılır ki? Çimsa daha eski biliyorum lakin akçansa kurulduğunda borsaya giriş yapsaydım kendi kendime akçansa kurulduğu için çimsayı yutacak artık sabancılar da oradan devam edecek bunu almalıyım derdim, lakin temettü, büyüme ve hisse değer artışlarını kıyasladığımızda çimsa çok daha performanslı duruyor. Bunun mantığı sizce ne olabilir? Çimsa'da bildiğim beyaz çimento hikayesi var lakin bu hikaye akçansada da kullanılabilirdi. Ben buradaki amacı anlamadım.

Sizlere danıştığım şey yanlış anlamayın şu hisseyi mi alayım bunu mu değil, işin mantığını felsefesini anlamaya çalışıyorum. Kısmetse perşembe günü borsa açıldığında çimsa almak istiyorum, ufak tefek, 500-1000 liralık paralarla ve minimum 10 yıl maksimum ömür nereye giderse tutma niyetim var, bu sebeple sağlam yatırım yapmak istiyorum. Yardımcı olursanız şimdiden teşekkür ederim.

Benim burada sorduğum sizlere hisse tavsiyesi değil tekrar belirteyim. Bütün çimento sektörünün verileri karlılıkları düşüyor lakin bir kaç hisse sürekli yükseliyor, bunu anlamaya çalışıyorum. Şu veriler otomotiv sektöründeki bir hissede olsa almak istemem ama çimento sektörüne göre kendi içinde kötünün iyisi konumunda ve böyle hisseler alınır mı sizce?
    soruya yönelik cevabımı ileteyim birde nacizane tavsiyelerimi vereyim.

1-Enflasyon da tıpkı bizde oldugu gibi şirketin dogru degerlenmesınde bir ölçek 100 lıraya aldıgın araba nasıl kı bugun 300 ise 5 milyon TL öz sermayeye sahip şirket artık 15 milyon TL değerinde

Öz sermaye varlıklarıda barındırıyor biliyorsun varlıklarda ki enflasyon sebepli değer artışı şirket öz sermayelerinin artmasına sebep oluyor.

Öz sermayeler artacaksa piyasadaki yani borsadaki değeri de artmalı. bu sebeple o çılgın cıkıslar yaşandı ve yaşanıyor.

Bİlancolar tarafına gelirsek biliyorsun bir sektörde bir sürü kalem var en başta petrol girdiler çıktılar maliyetler dolar vesaire çimento da da ne olmuş olabilir eskisi kadar ev yapılmıyor olabilir yapılıyorsa dahi maliyetler çok yüksek olmuştur örnegın çimento çıktı bunun sevkiyatı petrol fiyatları sebebiyle maliyeti artıyor. Çimentoyu satıyor fakat tekrar üretirken çok daha yüksek maliyetle üretiyor neden doların cıkısı veya enflasyon çimentonun satışından gelen para ile tekrar üretilemiyor. Yani demek istediğim. Bir çimento şirketi nasıl büyür ve kar eder.

5 çuval çimento satar sattığı 5 çuvalın parasıyla 7 çuval üretir 7 yi satar onun parasıyla 10 çuval üretir.

Fakat enflasyon dolar petrol ve diğer kalemlerdeki oynaklık bu hesaplamanın yapılmasını imkansızlaştırdı.

5 Cuval sattı parasını aldı yeni çimento üretecek bir baktı ki kazandıgı parayla 4 çuval üretebiliyor. Niye bu süre zarfında maliyetler arttığı için. Haliyle gelir gider dengeleri öngörülemez bir hal aldı fiyat verecek çimentoya hangi fiyatı versin yüksek fiyat verse satışlar düşüyor. düşük fiyat verse zarar ediyor. haliyle bunlar bir şirket analizinde önemli dengeler.

BU dengeler hangi yönde düzelirse şirketler de buna göre düzelir veyahutta öngörü olarak bir şirket yönetimi ne kadar ileriyi önceden görebilir ve buna göre önündeki puslu havayı kaldırırsa o derece başarılı olacaktır.

2- Çimento sektöründe en önemli gider kalemlerden birtanesi nakliyedir. çimsanın bulundugu yer farklı akcansanın bulundgu yer farklı. Haliyle nakliye masraflarının önemli ölçüde düşebilmesi için konum da önemli bir yer eder.

İş tabi konuma kadar düşünce o bölgede ne kadar çimento satabiliyor kimlere satabiliyor o bölgede ne kadar inşaat yapılıyor gibi gibi bir sürü maliyet hesabı ortaya çıkıyor. petrol fiyatlarındaki artışla beraber iş iyice çıkmaza girebiliyor.

Haliyle 2 hisse arasında ki bu denge veya dengesızlık durumu görüldüğü üzere bir çok parametreden etkilenmektedir.

Olaylara daha geniş bir bakış açısıyla bakmak çok daha doğru olacaktır. Mesela iştirakler yine keza önemli çimsa kimlere ortak kimlere çimento veriyor o şirketlerin durumu ne.

Ben afyonda oturuyorum afyon çimento mesela çuvalların üstünde cimsa yazar cimsa afyon çimentonun %51 ine sahip. DOlayısıyla afyon çimentonun durumu çimsayada etki edecek

Vesaire vesaire sanırım anlaşılmıştır olayın detayına girdikçe aslında sadece bir dünya olmadıgını marsın saturnun oldugu görüyorsun. daha da genişleyince bir sürü yıldız oldugunu görüyorsun sonra daha geniş çerçeveden bakınca aslında bir samanyolu oldugunu. Daha da geriye gidince tıpkı senın saman yolun gibi milyarlarca saman yolu oldugunu. O sebepledir ki;

BİR ŞİRKETE ORTAK OLMAK Eğer doğru ve çok daha karlı yatırım yapmak istiyorsak. Elimizdeki temettüye grafiğe ona buna bakarak 3 5 parametreyle olacak iş değildir. Çok daha geniş bakmak lazım her konu için. Mesela temetüye burada bakarken konuşurken en geniş açıyla baktık vermese nolurdu verilince ne değişti vesaire vesaire.

TAVSİYELER;
    1- Çok geniş açıyla hisseyi analiz edin basit bir mantıkla değil örnegın şu o kadar komık bir bakış açısıdır ki her duydugumda sadece gülüyorum. "Yazın altın fiyatları yükselir düğünlerden dolayı" Tam bir cahilliktir aslında bu.

Altın fiyatları dünyadaki ONS fiyatından etkilenir ülkemizde Ons üzerine birde dolar eklendiği için hem dolardan hem onstan etkilenir senin ülkendeki altın alış ve satışları KOSKOCAMAN ONS'u %0,001 belki etkiler. Fakat öyle bir inanış var. BİLİMDEN VE MATEMATİKTEN UZAK BİR BİÇİMDE. BEN TEMETTÜYEDE BU SEKILDE BAKILDIGINI DÜŞÜNÜYORUM. TEMETTÜMÜ VERİYORMUŞ HA O ZAMAN İYİ TAMAM YÜKSELİR.

2-Araştırmacı olmak sorgulamak felsefe yapmak olayı anlama ve anlamlandırmaya calısmak bu özelliğinizin oldugunu düşünüyorum. Çünkü sorunuzun içinde bunlar var. Anlayarak yatırım yapmak en mantıklısı. Sonuç olarak para kazanmak istiyoruz o halde hisseler neye göre yükselir hangi parametrelerden etkilenir didik didik etmek lazım. Koşulsuz inanmamak lazım. Her soylenenı sorgulamak lazım.

3-Madem yenisin bir adet borfin fast web mali analiz mutlaka al kendince hobi amaçlı şirketlerin bilancolarını incele geçmiş bilancolarına bak fiyat hareketlerine bak çeşitli bilanco kalemleri ne olunca hisse fiyatı ne olmuş anlamlı ilişkkiler bulmaya çalış.

4-Her neye yatırım yaparsan yap mutlaka her 3 ayda bir bilancolarına göz gezdirmeyi unutma hiçbirşey bilmesen bile fast web deki satış ve karlılık grafikleri illaki bir bakış açısı verecektir. Bunu küçümseme.

5- Her zman malda olmana gerek yok etrafındaki insanların yatırım mantıklarına bak özellikle kaybedenler, ben özellikle dinlerim 1 senede 365 gün var. BU adamlar genellikle 350 gün malda kalırlar. yani sadece 15 gün dışarda kalırlar. Oysaki grafiklere bakılırsa bazı dönemler nakiite olunmalı bazı dönemler ise malda olunmalı ve bu oran istatistiksel olarak kabaca %70 civarındadır. Yani 1 senede yaklaşık 121 gün nakitte kalmalı 243 gün malda oturmalıyız. Bu zamanlamaları doğru noktalara denk getirdiğinde hem enflasyonu geçer hemde alıp tutandan daha fazla kazanırsın. Sürekli al sat demiyorum DİKKAT ET. 121 gün yani 4 ay. Mesela hisseler doygunluga ulaşmıştır. Çıkar 4 ay faizde kalırsın. SOnrasında tekrar alır en az 8 ay tutarsın vesaire.

6-FAİZ - DOLAR - ENFLASYON üçgenine mutlaka bak Bunlar genel tüm hisseler için ortak parametrelerdir.

7-Ne istediğin çok önemli stratejini belirlemede düzenli ama az getiri istiyorsan daha büyük şirketlere ve sektörlere yaymalısın portfoyu. bist30 max bist50 dışına cıkmamaya çalışırsın. Yok, hızlı büyümek istiyorsan. portfoyun 3/2 sini küçük belki bist 100 dışı henüz bebek şirketlerde kullanmalısın. Kendinden pay biç 5 milyon TL öz sermayen olsa buna %100 üretmek çok daha zordur. ancak 50 bin TL ye %100 üretmek çok daha kolaydır. Şirketlerde böyledir. Büyüdükçe büyüme hızları yavaşlar. Dogal olarka büyüme yavaşladıkça getiri bir önceki zamana nazaran düşer fakat stabilite artar.

Bu hep böyledir zaten. risk = getiri demektir. bak faize banka faizi stabildir ama getirisi düşüktür. Bankalar çok daha yüksek faiz vermeye basladıkların da bilirsin aslında büyük riskler içeriyordur. İMAR BANKASI Çok yüksek faizler verip durumu kurtarmaya calıstı ancak başaramayıp battı gibi gibi.

Mevduat faiz oranları diye arat ismini az duydugun bankalar genelde daha yuksek faız verırler cunku daha fazla rısk ıcerırler.

8-Sonuç olarak; ilerdeki zenginliğin en temelde risk iştahınla dogrudan orantılı olacaktır.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Sayfa 105/106 İlkİlk ... 55595103104105106 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •