Sayfa 95/106 İlkİlk ... 45859394959697105 ... SonSon
Arama sonucu : 847 madde; 753 - 760 arası.

Konu: Temettu Etkisizligi

1. Borsaya yatırım yaparken bist 50 deki hisselerin çoğunu dolar ve eurobonda karşı kıyasladım. Sadece 18 hisse eurobondu geçebildi. Doları geçende 20-25 hisse vardı. Bunlar içerisinde temettü verenlerde var vermeyenlerde var. Temettü vermesi bir ayrıcalık ve üstünlük değil. Bende portföyümü oluştururken bu hisselerden seçtim ama 3 tanesi iyi temettü veren hisse iken 3 tanesi çok az temettü veren hisselerden seçtim. Sektörel dağılım yaptım. Aslında sektörel dağılım yapayım son 10 yılda büyüyen doları yenebilen hisselerim olsun derseniz zaten bist 50 daki hisseler belli. Fazla seçenek yok. Defansif bir uzun vade hisse yatırımcısı olursunuz. Yeni egeen sasa bulabilirseniz işte o zaman çok kazanırsınız. Portföyün %25 ini ilerde bu tarz hisselere çevirmeyi düşünüyorum. Ama bulması çok zor diye düşünüyorum. Şuan defansif borsa yatırımcısı olarak 6 hisseyle devam ediyorum. Temettü olayını abartmaya gerek yok bende etkinliği olmadığını düşünüyorum. Öyle temettü canavarı hisseler var ki bırakın eurobondu doların bile altında kalmış son 10 yılda. %15 temettü verse nolacak vermese ne olacak fiyata yansımamış. Ama temettü verip eurobondu yenen hisselerde var tabi eregli vs..

2. Zaten soyle bişi var baktıgınız grafikler temettü dahil temettüyü gerisin geri hisse almışsınız gibi grafikler düzeltiliyor.

Temettü veren hisse grafiğide vermeyen hisse grafiğide aynı yani grafiğe bakıp %30 gitmiş üste her yılda şu kadar temettü vermiş diye bir olay yok!

%30 gitmiş hisse temettülerle lota çevrilmiş haliyle %30 u veriyor.

Bunu çoğu kişi extra getiri veriyor sanıyor.

Yani şöyle bişi yok hisse hiç gitmmemiş ama %15 her yıl temettü vermiş yani hiçbişi kazanmasam %15 temettüden getiri elde ettim. Diye birşey yok kazancın 0 ancak insanlar zannediyor ki hisse gitmese de olur %15 kar ediyorum. hayir etmiyorsun 0 kazanıyorsun.

E o zman hesaba yatan temettü nolacak açıklayayım.

100,000 Yatırdın hisseye hisse hiç gitmedi 100,000 TL duruyor temettü günü geldiğinde 15,000 TL hesabına para yatar. portfoyun ne olur söyleyeyim artık 85,000 TL görünür. Bir sonrakı seneye geçelim hisse hiç gitmedi o halde portfoy degerin hala 85,000 TL

temettü günü geldi 15,000 TL daha yattı hesabına okey portfoyün ne görünüyor 70,000 TL görünüyor.

Şimdi herşeyi tokla 15 erden 2 tane temettü aldın 30,000 TL su ankı portfoy degerın kaç 70,000 TL topla 100,000 TL

Kazanç elde ettin mi ?

Demek ki neymiş hisse fiyatı gittiği kadar para kazanıyoruz...

O halde bir hissenin temettü vermesiyle vermemesi arasında ne fark kalıyor. Veya temettü veren hisse vermeme kararı alınca ne değişiyor ?

Cevap vereyim HİÇBİRŞEY DEĞİŞMİYOR.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

--yazdıkları doğru ama, insanlar neden temettü hisselerine daha çok rağbet ediyorlar...önemli olan burası...

--düzenli ve nispeten yüksek temettü veren şirketler, verdikleri temettüleri brüt karlılıktan gelen kar ile veriyorlar ise ve şirket enflasyonun üzerinde büyüyor ise sağlam ve güçlü şirketlerdir...bunun verdiği güven nedeniyle insanlar bu hisseleri seçiyorlar...

--borsada hisselerin grafiğine bakıldığında en düzgün yükselen hisseler düzenli ve yüksek temettü verimi olan şirketlerde görülür...

--temettü sigortadır...kendini yatırımcı hissettirir... rahat uyursun...uzun vadeli taşıyabilirsin...şirket yönetiminin dürüst olduğunu düşündürür...

4.  Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    --yazdıkları doğru ama, insanlar neden temettü hisselerine daha çok rağbet ediyorlar...önemli olan burası...

--düzenli ve nispeten yüksek temettü veren şirketler, verdikleri temettüleri brüt karlılıktan gelen kar ile veriyorlar ise ve şirket enflasyonun üzerinde büyüyor ise sağlam ve güçlü şirketlerdir...bunun verdiği güven nedeniyle insanlar bu hisseleri seçiyorlar...

--borsada hisselerin grafiğine bakıldığında en düzgün yükselen hisseler düzenli ve yüksek temettü verimi olan şirketlerde görülür...

--temettü sigortadır...kendini yatırımcı hissettirir... rahat uyursun...uzun vadeli taşıyabilirsin...şirket yönetiminin dürüst olduğunu düşündürür...
    Zaten bizde aslın da etkisiz bir şeye neden rağbet ediyorsunuz çok anlamsız değil mi kısmını açıklamaya çalışıyoruz.

Tezlerinin üzerine konuşalım. yazdıgın tezlerden bir kaç kelımeyı cıkarıp değiştireceğim.

şirketler, brüt karlılıktan gelen karlar ile yatırım yapıyorlar ise ve şirket enflasyonun üzerinde büyüyor ise sağlam ve güçlü şirketlerdir...bunun verdiği güven nedeniyle insanlar bu hisseleri seçiyorlar...

--borsada hisselerin grafiğine bakıldığında en düzgün yükselen hisseler düzenli karı olan şirketlerde görülür...

SOn maddeyi ve diğer maddelerini de tartısalım tez ve anti-tezlerle

İlk madden zaten yatırımcının temel analiz yaparak hisse seçtiğine işaret ediyor. "ise" kelimesinden önceki kriterleri temel analizle öğrenebilirsin. Bunu sağladığın her şirkete güvenirsin otomatik olarak. Saydığın unsurlar temettü ile alakasız kriterler. Bunun dışında temettü veren şirket bu mesajları verir analiz etmeye gerek yoktur diyorsan temettünün bir mesaj ilettiğini düşünüyorsun demektir. Eğer temettü böyle bir mesaj veriyorsa temettü vermekten vazgeçen bir şirketin işleri yolunda gitmiyordur anlamı çıkar. O halde temettü veren hisse olumlu bir mesaj vererek defter değerleri vermeyen hisselere göre daha yüksek fiyatlanmalı aynı şekilde sonradan vermemeyi tercih eden bir şirketin de defter değerlerinin altına düşmeli.

Fakat gerek bilimsel araştırmalar da gerekse bist tüm incelemelerinde bu durum görülmüyor. O halde temettünün aslında bir mesaj içermediğini veya içerse bile bunun hisse de herhangi bir değer değişikliğine sebep olmadığı ortaya çıkıyor.

2. madden bilimsel olarak kanıtlanamaz bir teori. Aslında temettü krali şirketler çimento şirketleridir. Çimento şirketlerinin çok güzel grafikleri olması gerekirken bunu pek fazla gözlemleyemiyoruz. Gerçekten düzgün yukarı giden senetler karları iyi olan şirketler mi yoksa temettü verdiklerinden mi büyük bir muamma.

örneğin Froto yarından itibaren ben temettü dagıtmak istemiyorum artık dediğinde artık düzenli şekilde yukarı gidemeyen bir grafik mi görmeye başlarız ? Bence froto yine oldugu gibi yukarı gitmeye devam eder. Ancak bunu kanıtlayamam veya temettü veren hisseler yukarı düzenli düzgün giden şirketlerse daha çok temettü verenler çok daha düzenli ve cok daha güzel yukarı gitmesi gerekir. Eğer temettü birşeye sebep oluyor ise %0,1 temettü verimiyle %40 temettü verimi arasın da da grafiklerde bir farklılık olması gerekir.

Zaten anlatmaya çalıştıgımız şey aslın da senin tam da dediklerinle ilgili

Temettünün yanlış anlaşılması veya olumlu grafiklerin veya hisselerin temettü vermeye bağlanması.

Mesela temettüleri göremiyor olsaydık ve şirketlerin temettü dağıtıp dağıtmadıklarını hiç kimsenin bilmediğini düşünelim. Objektif olursak sen yine bist-30 senetlerinden seçim yapacaktın. Yine frotoyu biması seçecektin. Çünkü aslında kararını temettüden bağımsız veriyorsun. Grafiğin şekline bakarak seçim yapıyorsun aslında. Gerçekten temettüye bakıyor olsaydın kesinlikle çimentolardan oluşan bir portfoy seçecektin.

Tabi temettü ile ilgili o kadar çok kanıtlanmamış spekilasyonlar yapılıyor ki yatırımcı anlamadan bu hisseleri seçiyor.

Mesela temettü sigortadır demişsin ? ama açmıyorlar neye göre sigortadır ne sağlıyor da sigorta görevini üstleniyor ? kimse bunu sormuyor yada sorgulamıyor. Napıyor da sigorta sağlıyor ?

Sigortayı sağlayan şey kar etmesi mi temettü vermesi mi ?

Mesela diyelim ki xxx sigortası sağlıyor o halde aldım frotoyu yarın dagıtmayacam artık dedi ? sigorta mı mı kaybettim ? O şirketi biran evvel satmalı mıyım ? froto da ne eksildi ? veya bu bir sigorta ise yüksek temettü daha iyi bir sigorta düşük temettü daha kötü bir sigorta hiç temettü dagıtmamak sigortasız yatırım anlamı taşıyacak.

Yatırımcı hissettirir kısmına gelelim. Bu daha çok kendini bir kalıba sokmakla alakalı bir şey ait hissetmekle alakalı birşey mesela türkiyede insanların %90 ı aslında "zayıf agnostik" ama hepsi de kendilerine ben müslümanım der. Müslümansan yaratıcıya inanıyorsun demek o halde tüm yaşamını tamamen müslümanlık üzerine kurman gerekir. eğer bu şekilde bir yaşam sürmüyorsan aslında zayıf agnostik oluyorsun. Aynı bunun gibi yatırımcıyım diye tanımlıyor ancak bunu ait hissetmek için söylüyor. Niye kendini illa yatırımcı diye tanımlama gereği hissediyorsun ? Toplum baskısı olmasın ? kumarcı demesinler diye mi ? çünkü borsa hep kötü bir yer gibi anlatılmıştır. Toplumun bu bakışından sıyrılmak için insanlar kendını yatırımcı kalıbı altına sokmaya çalışıyor.

Rahat uyumak ve uzun vade taşımak tamamen yatırımın stiliyle alakalı ve analizinle alakalı şeyler aslında. Yatırımcının bilgi ve tecrübesi yüksek ise bir trader da rahat uyuyabilir. Yani temettü verilmesi rahat uyuma sebebi ise sebebi açıklamak lazım. Yine bir hisse temettü verdiği için mi uzun vade taşınır mesela vermeyne bir hisse taşınamaz mı ? taşınamaz ise neden ?

Son olarak yönetimin dürstlüğü kısmına gelelim. Bir yöneticinin dürst oldugunu nasıl anlarsın ? yada dürüst olmadığını ? froto yarın temettü dağıtmıyorum dediğin de dürüst yöneticiler biranda düzenbaz sahteker yöneticilere mi dönüşürler ? Mesela Şirket yönetimi temettü dağıtıyor demekki dürst diyorsan o halde o şirketten niye temettü istiyorsun bırak o paralarla yatırım yapsınlar ? Niye kar ediyorsan dağıt bunu diyorsun demek ki bir güven problemin var. O halde hem güvenmiyor hem de yatırım yapıyorsun ? Bir bir paradox değil mi ?
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

5. Sayın Erhanaçıkgöz1 beyefendi , çok güzel bir yazı olmuş. Tekrar tekrar okuyorum. Harikasınız.

6. Yazılar gerçekten değerli, keşke daha çok okunabilse.
    Forum Kurallarını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz

Borsanın Altın Kuralları Md. 6: " Seans içinde karar vermeyin. Kararlarınızı, etkilenmeyeceğiniz bir ortamda verin. Seans anında görüşlerinize ters düşen hareketlerin planlarınızı etkilemesine izin vermeyin. Daha önce düşünmediğiniz yeni fikirler oluşturmayın. İyice incelenmeden yapılan hareketlerin genellikle zararla sonuçlandığı gözlenir."

Forumun Altın Kuralı : Forumda okuduğunuz bilgileri fikir vermesi amacıyla ve mantık süzgecinden geçirerek değerlendirin. Hiç kimse sizi tanımadan size para kazandırmak heveslisi değildir. Hayatta karşılaşmadığınız ve adını soyadını dahi bilmediğiniz bir kişinin tavsiyesi ile senet almaya kalkışmayın, sonu %99 hüsran olacaktır.

Not: Lütfen dini tartışmalara girmeyelim.

7. Yorumları okudum, genel anlamda temettünün saçmalığından bahsedilmiş.

2 sene evvel 25 liradan TTRAK hissesi alan biri bu yıl koyduğu paranın tamamını temettü olarak alacak.

Nacizhane tavsiyemdir, Türkiye şartlarında temettü vermeyen hisseye girmem, girmeyi bırak işlem dahi yapmam.

Temettü yatırımcıya nakit ihtiyacını gidermesini sağlar.

Bir ev aldığınızı varsayalım, enflasyona karşı paranızın değerini koruyor.
    diyebilir misiniz, ben kiraya vermeyeyim, ev zaten paramı koruyor.

Örnek vermek gerekirse, portföyümde HEKTS, AGESA, AKGRT temettü vermiyor bu sene. AKGRT bedelsiz vererek sahip çıktı bu yüzden portföyde kalacak. HEKTS ve AGESA bedelsiz vermezse gözlerinin yaşına bakmam, satarım.

2012 yılından beri böyle bir yatırım stratejisi izliyorum ve şuana kadar çok memnun kalmakla birlikte doğru strateji olduğuna inanıyorum.

Burası macera yeri değil, binbir dalaverenin, spekülasyonun, manipülasyonun döndüğü yer.

Bu gözler şirketlerin duran varlıklarına değerleme yaptırıp, afaki kârlar açıklayıp, temettü vermeyip, bedelli isteyen gözler gördü.
    twitter / @berryforeva
    blog; https://zbam1.blogspot.com

8.  Alıntı Originally Posted by berryforeva Yazıyı Oku
    Yorumları okudum, genel anlamda temettünün saçmalığından bahsedilmiş.

2 sene evvel 25 liradan TTRAK hissesi alan biri bu yıl koyduğu paranın tamamını temettü olarak alacak.

Nacizhane tavsiyemdir, Türkiye şartlarında temettü vermeyen hisseye girmem, girmeyi bırak işlem dahi yapmam.

Temettü yatırımcıya nakit ihtiyacını gidermesini sağlar.

Bir ev aldığınızı varsayalım, enflasyona karşı paranızın değerini koruyor.
    diyebilir misiniz, ben kiraya vermeyeyim, ev zaten paramı koruyor.

Örnek vermek gerekirse, portföyümde HEKTS, AGESA, AKGRT temettü vermiyor bu sene. AKGRT bedelsiz vererek sahip çıktı bu yüzden portföyde kalacak. HEKTS ve AGESA bedelsiz vermezse gözlerinin yaşına bakmam, satarım.

2012 yılından beri böyle bir yatırım stratejisi izliyorum ve şuana kadar çok memnun kalmakla birlikte doğru strateji olduğuna inanıyorum.

Burası macera yeri değil, binbir dalaverenin, spekülasyonun, manipülasyonun döndüğü yer.

Bu gözler şirketlerin duran varlıklarına değerleme yaptırıp, afaki kârlar açıklayıp, temettü vermeyip, bedelli isteyen gözler gördü.

TTrakla ilgili o hisse temettü dağıtmasaydı da zaten parasını portfoyunde 2 ye 3 e 5 e katlamıştı realizasyonun temettü ile olması ile normal yolla olması arasında bi fark yok bunu temettü ile niye ilişkilendiriyorsunuz. Zaten portfoyu 2 ye katlamış temettü dağıtmasa bile. Temettünün bir anlamı kalmadı ki 2 ye katlarken.

Siz hisse senedi gitmiş yukarı bunu temettü ile realize ediyorsunuz. Temettü dağıtmasa da realize edebilirsiniz. Olur olmadık herşeyi temettüye bağlamak saçma değil mi. Temettü vermeseydi bu fiyata gidemeyecek miydi ? gidemeyecekse neden ?

Hakketten bir inanç gibi yüce zeusa şükürler olsun yağmur yağdırdı ve ekinlerim tuttu. Yağmurun yağması zeusla ilgili değil aslında ama sen zeusa bağlıyorsun.

Mesela bedelsiz verek sahip çıktı diyorsun. Babana gidip 10 TL veriyorsun sana 2 adet 5 lik olarak geri veriyor. bu para bozdurma hareketine sahip çıkma ile ilişkilendiriyorsun.

Gelelim meşhur ev örneğine. Sen evden kira alınca evin değerinde kira aldıgın kadar düşüş gördün mü ?

100,000 TL lik evin var diyelim. 1 senedir kiracısı var. Bende senin eve geldim niyetlendim evin değeri 1 senede 120,000 TL ye çıkmış olsun 1 sene de ise sen toplamda 20,000 TL de kira aldın.

Şimdi ben sana diyeceğim ki kardeş sen 20 bin TL kira aldın bu evden onun parasını düş 100,000 TL ye verecen bana evi. Temettüden yapılan şey bu evin artmış değeri üzerinden düşülüyor verilen temettü.

O halde bu günümüzde ki ev - kira örneğiyle uyuşuyor mu sence ?

bende çok şey gördüm deve gibi kredi borcuna girip temettü dağıtıp aslında şirketi batağa götüren şirketler de gördüm. Adam kredi çekiyor sonra gidip temettü dağıtıyor.

Nakit ihtiyacı temettü ile giderilmesi şart değildir bir kısım hisse satarakta aynı şeyi yapıyorsun zaten. Merak etme ortaklık oranın düşse de değeri aynı oluyor. Hiçbir handikapı olmuyor.

Tabi insan oğlu davranışı şöyle de sirayet ediyor şimdi sen 10 yıldır birşeye inanarak yatırım yap daha sonra aslında bunun bir anlamı olmadığını öğrendiğinde kabullenemiyorsun.

Tıpkı değişensiz boyasız diye 2. el araba almış, daha sonra arabanın kazalı olduğu söylendiğinde insan kabullenemez. yok ya ne macunu ne kazası yok canım hiçbirşeyi yok bu arabanın. O hayal kırıklığını yaşamak istemediği için. Araştırmaya korkuyor.

Mesela hastalıklar da da öyledir bir yerin ağrıyor ancak doktora gitmeye korkarsın ya birşey çıkarsa aynı şey temettü yatırımı yapıyorsun ki buna karşı değiliz sadece bilinçli yatırımdan yanayız. Sonra aslında temettünün düşündüğün gibi olmadıgını ogrenıyorsun kabul etmek ıstemeyeceksın net.

Sayfa 95/106 İlkİlk ... 45859394959697105 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •