Anket Sonuçlarını Gör: 31 Mart Yerel Seçimlerin de hangi partiye oy vermeyi düşünüyorsunuz?

Oylayan
755. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • CHP

351 46.49%
  • İyi Parti

119 15.76%
  • AKP

175 23.18%
  • MHP

39 5.17%
  • HDP

14 1.85%
  • Saadet Partisi

34 4.50%
  • Büyük Birlik Partisi

8 1.06%
  • Demokratik Sol Parti

15 1.99%
Sayfa 6/434 İlkİlk ... 456781656106 ... SonSon
Arama sonucu : 3466 madde; 41 - 48 arası.

Konu: 31 Mart Yerel Seçimlerinde hangi partiye oy vermeyi düşünüyorsunuz?

1. ankete bak chp yüzde elli �� forumun durumu bu muhafazakar üye sayısı çok az aniaşılan

Alıntı Originally Posted by pars Yazıyı Oku
    hangi il, hangi belediye için soruyorsunuz?
    Belediye seçimlerinde parti değil şahıs önemlidir.
    öyle bi anket yok genel oalrak veriyoruz yoksa rizedeki akp oranı ile izmirdeki chp yada diyarbakırdaki hdp oyunu tespit etmek zor bu sadece forumun geneleğilimini veren bi oylama
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

3. sn. Tengri Han'a katılıyorum. Bu forumdaki anketler geneli hiçbir zaman yansıtmadı. Eğitim düzeyi yüksek olduğu için Chp hep önde çıktı, ama Akp Mhp ikilisi de çok gerilerde kalmazdı. Hatta bazı anketlerde cumhur ittifakının iyip+chp değilse de chp'yi geçtiğini hatırlarım.Tabi o zamanlar Mhp şimdiki ortağına feci şekilde giydiriyordu. Muhtemelen tepkili Mhpliler iyiden iyiye İyip'e kaymış.
    Dolayısıyla son derece kısıtlı bir örnekleme hitap eden hisse.net anketi, kendi içindeki ciddi eğilim değişikliğiyle yine de Türkiye ortalamasına dair bir fikir veriyor...
    Piyasaya sunulmakta olan çözümlerin geçici olduğu artık çoğunluk tarafından kabul görüyor. Sürekli fiktif düşman algısı artık kabak tadı verdi.
    Büyükşehirlerde değişiklikler olası...
    Ben mesela Antalya'da millet ittifakındna kesin süpriz bekliyorum, videolar izledim AKpli vatandaşlarımız da bir hayli tepkili, ve tepkilerin samimiyetinden, sandığa gidildiğinde karar değiştirilip tekrar iktidardaki güce oy verme yönünde dönülmeyeceğini tahmin ediyorum(Normalde, bu seneye kadar "kararsız hatta biraz da olsa tepkili vatandaşların yüzde 90'ının sandığa gittiğinde, klasik güce meyletme eğilimiyle daha önce verdiği iktidar temsilcisine oy verdiğini düşünmüşümüdür. Bu seçimde ise bence kararsız biri sandığa gidiyorsa, sevmediği halde muhalefete oy atma ihtimali en az yüzde ellidir)

4. Elinize sağlık Sn Seenop sanki bir siyasi analizci gibi çok güzel ifade etmişsiniz....
    Benden daha güzel cümlelerle ifade etmişiniz...

Sn Seenop madem sizde benim gibi uzun zamandır Hisse.Net anketlerini takip ediyorsunuz şu tezime katılırımısınız acaba?
    "Hisse.Net x 2"
    Ne demek istediğimi biraz açayım...

Hisse.Net anketlerinde ki nispeten daha okumuş ve gelir düzeyi yüksek Akp li seçmenlerde bir memnuniyet varsa sahaya/kırsala/Tr geneline x 2 yansıyor
    Ltf 2 rakamına takılmayın
    Kast ettiğim çarpan etkisi...

Tersi
    Hisse.Net anketlerindeki AKP li seçmenlerde bir memnuniyetsizlik varsa buda sahaya/kırsaldaki seçmene/Tr geneline x2 yansıyacak diyebilirmiyiz? (ltf 2 rakamanına takılmayın)

Akp seçmeninin memnuniyet veya menuniyetsizliğini anketdeki oy oranlarını artmasından veya azalmasından anlıyoruz...

saygılar/başarılar
    "Canı kaymak isteyen cebinde manda taşır "

5. Tekrar belirtme fayda var bu ankete bakıp da yerel seçimlerden CHP 1.parti olarak çıkacak demedim/demem....
    Ben iktidar bloğunun aldığı veya alamadığı oy üzerinden değerlendiriyorum anket sonuçlarını....
    Birde oy kullanan sayısı hala çok az
    Şöyle 300-500 lere ulaşabilsek seçime kadar nispeten daha doğru sonuç verir....

saygılar/başarılar
    "Canı kaymak isteyen cebinde manda taşır "

6.  Alıntı Originally Posted by Tengri Han Yazıyı Oku
    Elinize sağlık Sn Seenop sanki bir siyasi analizci gibi çok güzel ifade etmişsiniz....
    Benden daha güzel cümlelerle ifade etmişiniz...

Sn Seenop madem sizde benim gibi uzun zamandır Hisse.Net anketlerini takip ediyorsunuz şu tezime katılırımısınız acaba?
    "Hisse.Net x 2"
    Ne demek istediğimi biraz açayım...

Hisse.Net anketlerinde ki nispeten daha okumuş ve gelir düzeyi yüksek Akp li seçmenlerde bir memnuniyet varsa sahaya/kırsala/Tr geneline x 2 yansıyor
    Ltf 2 rakamına takılmayın
    Kast ettiğim çarpan etkisi...

Tersi
    Hisse.Net anketlerindeki AKP li seçmenlerde bir memnuniyetsizlik varsa buda sahaya/kırsaldaki seçmene/Tr geneline x2 yansıyacak diyebilirmiyiz? (ltf 2 rakamanına takılmayın)

Akp seçmeninin memnuniyet veya menuniyetsizliğini anketdeki oy oranlarını artmasından veya azalmasından anlıyoruz...

saygılar/başarılar
    Estafurullah, ben teşekkür ederim.

sizin de belirttiğiniz gibi çarpanın rakamsal karşılığını belirlemek bilimselliğe çok uygun ve gerçekçi olmayacaktır. Ancak yürüttüğünüz mantığa katılırım.
    Çünkü rfah ve eğitim seviyesi ortalamanın üzerindeki Ak partili'nin elastikiyeti ile kırsaldaki veya b.şehir orta-alt direk semtlerdei kişinin elastikiyeti aynı olmayacaktır. İkinci kısmın aidiyetinde(bakmayın bunun dinle vs maskelenmesine) en büyük etmen ekonomik refah ve dolayısıyla güven/özgüven hissinin artmasıydı. Bu vatandaşlarımız , daha önce "belirli bir kesimin hakkı, erişilebilir sınırı" olarka görülen temel hizmetlere "asfalt yollar, modernize kamu binları, otel konforunda hastaneler vs" ulaşabildikleri, ve ayrıca gelecek için de ekonomik refahlarının neredeyse üniv. mezunu(hatta bana kalırsa daha da fazla) vatandaşla eşit seviyede olacağına inandıklaır için "algılara ve gücü temsil edene" skı sıkı sarıldılar.
    Ancak yine bence son dönemin en önemli olayı bakın bu tanzim satışları olacaktır. İktidar halkın genelini kazanmak uğruna esnafı karşısına aldı. Tabi ki esnafın oturup sabah akiam sövdüğünü, 20 yıldır aynı paritnin fanatiği olanların düşman kesileceğini öne sürmüyorm.Ama az önce bahsettiğim "geleceğe güven" yerini "gelecekten kaygıya", ibu yıllardır iktidara oy verenler arasında filizlenirse, ki filizlenmemesi imkansızdır, işte o zaman belirttiğiniz çarpan etkisi şok etkisine dönüşüp bir anda kitleler toplu halde tepki oylarıyla partilerini cezalandırmaya gidebilirler.
    Mustafa Akaydın büyükşehiri Menderes'ten aldığında, benim konuştuğum Chpliler bile merkezeki Konyaaltı ve Muratpaşa evet ama büyükşehiri kazanmayı beklemiyordu.Peki olan neydi? Antalya merkezinde çok uzayan tramway süreci ve bunun esnafı perişan etmesi...Esnaf, çevresini işler iyiyken 1-2 birimolumlu etkiliyorsa, işleri lafın gelişi değil de gerçekten kötüyse çok daha fazla menfi etkiliyor. Bu ülkede esnafı zor durumda bırakan her zaman seçimde cezayı yemiştir. İşte bu tanzim işi de bence çok ciddi bir tetikleyici olacak.
    saygılar

7.  Alıntı Originally Posted by Tengri Han Yazıyı Oku
    Tekrar belirtme fayda var bu ankete bakıp da yerel seçimlerden CHP 1.parti olarak çıkacak demedim/demem....
    Ben iktidar bloğunun aldığı veya alamadığı oy üzerinden değerlendiriyorum anket sonuçlarını....
    Birde oy kullanan sayısı hala çok az
    Şöyle 300-500 lere ulaşabilsek seçime kadar nispeten daha doğru sonuç verir....

saygılar/başarılar
    sadece buraya bakarak sonuç almanız imkansız... zira oy kullananların önemli bir çoğunluğu hiç İnternet kullanmayanlardan oluşuyor.
    tabii, üyelerin % 90 ı oy kullansa bir bilgi verebilir yine de...

8. 27.000 toplam üye, 8.000 faal üye olduğu yazıyor forumun ana sayfasında. Katılımın bu derece düşük olmasının bence ilk sebebi daha önce burada defalarca yapılan anketlerin ülke geneli seçim sonuçlarıyla uzaktan yakından örtüşmemesi, ikincisi de üyeler göremese de adminlerin hangi üyenin hangi partiye oy verdiğini görebilmesi. Boşuna zaman kaybı olarak görülüyor üyelerce. Ytd. Syg.

Not : Daha önceki seçimlerde burda oy kullanmıştım, son 2 seçimdir ben de kullanmıyorum.

Sayfa 6/434 İlkİlk ... 456781656106 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •