Sayfa 70/1000 İlkİlk ... 2060686970717280120170570 ... SonSon
Arama sonucu : 8000 madde; 553 - 560 arası.

Konu: Dolarda Yukselis Kacinilmaz

1.  Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Tüik in ölçtüğü mü obketif?
    Sayılar yorumlayan kişiye göre değişir o yüzden tek gerçek gösterge doların fiyatıdır diğer her şey izafi.

İlla ki deneyimlerden değil de sayılardan konuşacaksak, Dolar bir sonraki zirveyi geçmediği sürece bence kriz yoktur.
    Hatta ağustos ayındaki aylık bardan üst üste 2-3 bar olmadığı sürece ben yaşadığımız sürece kriz demem.
    Beni minder dışında güreşmeye davet ediyorsunuz
    Hayır bu teklifiniz kabul etmiyorum...
    Benim için de konu kapanmıştır...

saygılar/başarılar
    "Canı kaymak isteyen cebinde manda taşır "

2. (bakış açısı)
    Cevahir yemek katı "kriz göstergesidir"
    o bölge civarında en ucuz yemek yiyebileceğiniz yer cevahirdir.bu sebeple doludur.
    kriz yok demek için etraftaki restaurantlara bakın derim.

3. Tüik diyorki geçen senenin Aralık ayına göre bu Aralık ayında gıda-içecek-tütün harcamaları %2,7 azalmış....(sabit fiyatlarla)
    Nufus 1,2 milyon kişi artmasına rağmen,bunlar için harcadığımız para 2,7 puan azalmış...
    Siz düşünün artık insanların ne kadar boğazlarından kıstığını....

saygılar/başarılar

4. Bu bünye Çiller krizini de gördü, 2001 krizini de.

Çiller krizinden bir günce marlboro içiyorken bir gün sonra birinci sigarası içmeye başlamıştık o derece kötüydü. Ha keza 2001 krizi de benzer şekildeydi. Buradaki gencolar kriz nedir daha tatmamışlar.
    Evet krizi yani bugünlerden daha kötüsünü ben de bekliyorum ama şu an krizin hala başlamadığını savunanlardanım Sizden farkım bu.

Yani siz şuan krizdeyiz diyorsunuz ben ise hala kriz başlamadı diyorum.

5. Bunun daha Ocak/Şubat daki sebze meyve fiyatlarındaki artışı var...
    Demek ki insanlar artık kahvaltıyı domatessiz ve/veya daha az domatesle yapıyorlar
    Yemeğe daha az domates doğramışlar
    Bu sene kıl biber almadılar belki de
    Geçen sene 1-2-3 kilo alırlarken şimdi taneye düştüler belkide...
    İyi tarafı israfdan uzaklaştırmıştır bizi...

saygılar/başarılar

6.  Alıntı Originally Posted by ressam Yazıyı Oku
    Merhaba sn. hocalarım, sizi tenzih ederek bir şey belirtmek istiyorum. Eğitim sistemindeki ve okullaşma eşitsizliğinden kaynaklanan sorunlarla , aile yapısındaki- kültürdeki yozlaşma birleşince ortaya gençlik bu.

Şahsen ilkokuldan bu yana hep eğiticilerle sorun yaşadım. Oğlum şu anda Tıp okuyor. Bu çocuk ilkokulda öğretmenini eleştirmeye başladı. Adam boş olduğu için çocuklara şiddet uyguluyordu. Ortaokulu bir kolejde okudu. Maalesef orada da zeki çocukları bir sınıfa topladılar, diğerlerine hiç bakmadılar. Zeki çocukları test uzmanı yaparak dereceye sokmaya böylece okullarının reklamını yapmaya gayret ediyorlar. Lise devlet fen lisesi idi. İnanın tam bir rezaletti. Doktora yapan öğretmen sayısı ile övünüyordu müdür. Oysa öğretmenler kendine çalışıyor, çocuklara hiçbir şey vermiyorlardı. tamamen yüksek puan alan , zeki çocuklar toplandığı için zaten öğretmene ihtiyaç duymuyorlardı !! Lakin en azından öğretmen motive edebilir, kılavuzluk yapabilirdi. Her veli toplantısında en az 3 öğretmenle kavgam olmuştur. ( çocuğun , kendisinden zeki olmasını hazmedemeyen, çocuğu törpülemeye , aşağılamaya çalışan öğretmenlerle ).

Şimdi de çocuk diyor ki ; ''Baba inan ki kocaman kocaman profesörler derse geliyor, slaytları yansıya koyuyor ve sadece slaytın aynısını okuyor, çıkıp gidiyor. Soru almıyor. bazı seçmeli ders hocaları ise , zaten soruları vereceğini söyleyerek sadece derse katılımı şart koşuyor ve ders boyunca şahsi meselelerini anlatıyor '' diyor. Bu ülke neden bu durumda diye artık şaşmıyorum. Hastanelerde neden doktor hataları arttı, hayatın her alanında ( inşaat, mimari, ekonomi, makine vb ) seviye neden düştü diye şaşmıyorum.
    -Hazır sermaye ile hayata başlamadık,başlayanları ayrı tutarak; Son yıllarda,liseyi zar zor bitiren veya hayatında ders kitabı hariç eline kitap almamış,devlet memurluğuna bir şekilde kapağı atmış örneklerle,derslerle boğuşup kendini geliştirmiş emeğiyle kazanan özel sektör çalışanını kıyaslarsam devlet memurları çok daha avantajlı durumda.Hayata hazır sermaye ile girecekleri ayrı tutuyorum. Önünde hazır sermaye sahibi ve devlet memuru örneği olan genç de kafa patlatmayı boş iş olarak görüyor.
    -Okuduğum zamanında ders programında 13 ders,sadece 1 derste doçent,bitirme projesinde de 1 prof. görmüşken, yurtdışındaki üniversitede 6 nokta atış ders ve her derse profesörün girdiğini,okulun laboratuara 60 milyon dolar yatırdığını ve öğrencilerin laboratuar çalışmalarında geceyarısına kadar mesaiye kaldığını kıyasladığımda arada büyük fark görüyorum.
    -Aynı zamanda öğrencilikte ders dışında avarelikle vakit geçirirken, yurtdışında bir öğrenci iş bulma sorunu olmadan burada iyi yetişmiş bir orta gelirli kadar kazanması, bunun yanında eğer üniversiteye yakın oturmuyorsanız okul masrafının yurtdışındaki okul masrafına denk gelmesi beni eğitim yatırımcsı,dolayısıyla dolar borçlusu ve dolar yatırımcısı yapmış oldu.
    -Kaldı ki diyelim tüm bunları görmezden geldim ve genç çalışıp çabalayıp uzay mekiği yapacak kadar donanıma sahip oldu.Burada kalıp ilk Türk uzay mekiğini mi yapacak? Yüksek teknolojinin bir alanında en iyilerinden biri olmama rağmen ilk defa işsiz kaldım,çocuğu okutup tanzim satışta pazarcı mı yapayım? Herkes herşeyi bildiği için okumuş insana talep yok zaten.
    -Kısacası babadan kalma servet yoksa,yandaşlık yapıp ihale almayı beceremeyecekse,tamam efendim evet efendim diyerek bir memurluğa kapak atamayacaksa böyle bir eğitime yatırım,yatırım tavsiyemdir.

7.  Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Bu bünye Çiller krizini de gördü, 2001 krizini de.

Çiller krizinden bir günce marlboro içiyorken bir gün sonra birinci sigarası içmeye başlamıştık o derece kötüydü. Ha keza 2001 krizi de benzer şekildeydi. Buradaki gencolar kriz nedir daha tatmamışlar.
    Evet krizi yani bugünlerden daha kötüsünü ben de bekliyorum ama şu an krizin hala başlamadığını savunanlardanım Sizden farkım bu.

Katılıyorum size bence de o bahsettiğiniz krizler henüz ortada yok ama kriz var...

saygılar/başarılar

8.  Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Bu bünye Çiller krizini de gördü, 2001 krizini de.

Herkesin krizi kendine göre,ayrıca yeni krizler zamana yayılıyor.
    Halkın çeyreği krize girmemiştir kolayla girmez de.Haftasonları gezilen yerler restoranlar,sevgililer gününde mekanlar,tatil yerleri hala iş yapıyor.Bir çeyreği zaten çöp seviyesinde yaşıyor,onlar ayrı bir düzen tutturmuş ama sanırım bunların hepsi açlıktan ölse haber bile olmaz.Kalan yarısı da kademe kademe krize giriyordur ki bu durumda krizin süresi önemli. Zaten toplu halde krize girilse toplu bir tepki olur,parça parça olunca her tepkiye sırayla müdahale mümkün oluyor.
    Pirincin ilk defa 7 liraya fırlamasını şimdi kimse hatırlamıyor,fiyatı yerleşmiş durumda.Hiçbir yönetim daha önce krize bu şekilde başarılı müdahalede bulunamamıştı veya eskiden halk daha aklı başındaydı.

Sayfa 70/1000 İlkİlk ... 2060686970717280120170570 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •