Sayfa 279/967 İlkİlk ... 179229269277278279280281289329379779 ... SonSon
Arama sonucu : 7730 madde; 2,225 - 2,232 arası.

Konu: ISGSY - İş Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı

1.  Alıntı Originally Posted by noreply Yazıyı Oku
    Görüşlere katılıyorum. Benzer bir hatayı ben de tekrar ediyor veya sürdürüyorum. Ucuzluk veya ucuzluklar gelen potansiyel ( ki bunların içinde sektörel değerlendirme var, kurumsal yapı vb var) yatırımlar için karar vermeme neden oluyor.

Oysa piyasa potansiyel ile değil dinamiklerle hareket ediyor. "Bir gün olur" düşüncesi olmuyor veya o gün çok geç geliyor.
    Garan'dan söz etmişsiniz, 90'lı yılların sonunda Garanti'nin genel müdürlüğünde hem de yönetici pozisyonunda çalışırdım.
    Hangi alanlarda penetrasyounun düşük olduğunu, yabancıların bankaya ilgisini, özellikle Garanti Teknoloji'nin herkesin önünde olmasının yaratığı avantajı, hazinenin iyi yönetildiğini biliyordum. Mali sistemin güçlü olmasının ülke ekonomisi için önemini kavrıyordum. Bütün bunları bir kenarı koyarsak bankanın bir faydasına inanmıyordum. Bütün gün plazada oturup kar/zarar hesapları yapmanın hayata dair olmadığını düşünüyordum. Eh, fena halde yanılmışım.
    Banka hissesi almayıyınca özellikle 2001 krizi sonrasında bu defa ülkenin geleceğini ihracatta görüp, kurulsal değer atfettiğim, marka değerini çok kuvvetli bulduğum Eczacıbaşı Yapı şirketine yatırım yaptım. Şirketten hiçbir şey olmayacağını anlamam 4-5 yılımı aldı. Çimento şirketleri alıp başını giderken katma değer üreten bir markanın holdingin çeşitli oyunları ve bilinmeyen nedenlerden bir kuruş kazandırmamasını o gün de anlamamıştım bugün de anlamıyorum.

Piyasa dinamiklerini anlamak hem kolay hem de zordur. Bazen çok basit nedenlerle piyasa karşılık verir, örneğin Gerel'in imzaladığı niyet mektubu veya Aselsan'ın savunma bütçesinin artırılmasından etkilenmesi gibi.

Burada basitçe yükselen trende katılan parayı kazanır.

Çoğu zaman bu kadar basit değildir. Bankada çalıştığım dönemde kim ne hisse alıyor, ne satıyor, kim kredide kim sıkışmış, hangi haberler var görebiliyordum. Şuna da tanık oldum, Londra'dan alışveriş yapan özellikle hazine bonosu masaları direk bankanın ihale öncesi topalntısına bağlanıp bilgi alabililiyorlardı. Eski yıllarda bir ekosistem vardı, bunun içindekiler piyasaya göre çok daha avantajlıydılar.

Beklenti yönetimi öne çıkınca haberlerin gerçek ekonomik değeri bilinemez oldu, bir başka ifadeyle, herkesin aynı oyunu oynadığı dikkate alınırsa doğru seçimlerin yapılması karmaşıklaştı.

Bugüne bakıldığında hisse net gibi forumlardan temel, teknik, beklentiler vb birçok bilgi almak mümkün.En azından daha demokratik bir bilgi yayılımı var.

Sözün özü şu, benim de en eski kabulüm piyasaların daima yanlış yapabileceği idi, oysa ki yanlış kadar doğrular var ve piyasa her zaman hatalarını düzeltmeye hazır. Yatırımcılar hatalarında ısrar etmeseler daha çabuk düzelir.

Beni teskin eden bir nokta da bu hissenin sizin gibi tecrübeli yatırımcılarının olması, noreply, dudu, baygeorge, vassatu ve diğer arkadaşlar da buna dahil.

Bazen karamsarlık basıtoyoyor ama karamsar olmayalım, bekleyelim, bir somut gelişme olana kadar bekleyelim, elimizde somut veri yok. Bir iştirak zararına satılmış değil, değerlemeler gelsin görelim. Sıkıntılı durumda olan çok sektör ve hisse var, gubrf, pnsut, arclk, doas, cimsa, soda..

bizim avantajımız elimizde farklı sektörlerden altı şirket olması. Bunlardan birisi yatırımın dolar bazında 3–5 katını neden getirmesin. Önceden defalarca olmuş, yine neden olmasın.

İyi hafta sonları.

2. Nusr-et'in halka arz planları olduğu açıklandı.

http://www.hurriyet.com.tr/nusr-et-h...lecek-40713978

Bu halka arzın Londra'da yapılmasını da ihtimal olarak görmek lazım.
    Malum Ülker de benzeri bir operasyon yapmıştı.

Uğur Gürses'in yazısında bu konuya değinilmiş. ( Kredi kuruluşu Fitch neden gitti?)

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ugur-gurses/

Numnum da benzer bir yol izleyebilir mi? Açıkçası ortada bir plan görünmüyor.
    Eğer Doğuş'un planı çalışırsa aynı yoldan gitmek isteyebilirler.

İş Bankası iktidara karşı ( haklı sebeplerden dolayı) ürkek davranıyor.
    Şimdilik küçük bir ihtimal olarak kenarda dursun.

3. http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ugur-gurses/

Şimdilik küçük bir ihtimal olarak kenarda dursun.[/QUOTE]

2016 12 aylık faaliyet raporu :
    "Bağış ve Yardımlar
    2015 yılı içinde Şirket bağış ve yardım yapmamış olup, bu
    duruma ilişkin bilgi 2015 olağan Genel Kurulunda verilmiştir.
    2016 yılında ise Şirket 15 Temmuz Şehitleri Dayanışma
    Kampanyası’na 100.000,00 TL bağış yapmış olup, bu
    duruma ilişkin bilgi 2016 olağan Genel Kurul toplantısında
    verilecektir."

Haklarını vermek lazım yalakalıklarını iyi yapıyor bu yönetim 😁😁😁
    2017 yılında bağış yaptılar mı acaba 🤔?

4.  Alıntı Originally Posted by bilenbiri35 Yazıyı Oku
    http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ugur-gurses/

Şimdilik küçük bir ihtimal olarak kenarda dursun.
    2016 12 aylık faaliyet raporu :
    "Bağış ve Yardımlar
    2015 yılı içinde Şirket bağış ve yardım yapmamış olup, bu
    duruma ilişkin bilgi 2015 olağan Genel Kurulunda verilmiştir.
    2016 yılında ise Şirket 15 Temmuz Şehitleri Dayanışma
    Kampanyası’na 100.000,00 TL bağış yapmış olup, bu
    duruma ilişkin bilgi 2016 olağan Genel Kurul toplantısında
    verilecektir."

Haklarını vermek lazım yalakalıklarını iyi yapıyor bu yönetim 😁😁😁
    2017 yılında bağış yaptılar mı acaba 🤔?[/QUOTE]

konu para ise gerisi teferruat

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,074
    Hayal kurmayalim.
    Biz satmadan gitmez.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

6.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Hayal kurmayalim.
    Biz satmadan gitmez.
    Syg,
    Aman deyim satma daha alacağımız çok lot var. Emeklilik fonum henüz tamamlanmadı.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Andromeda Nova386 12'22'84'
    Gönderi
    6,806
    Biz süpermarkete yatırım yaptık , geldiğimiz noktaya bak bakkal hesabı yapmaya başladık . Yakında dilenci hesabı yaparsak şaşırmam . Borsa 120 000 e dayandı 1.57 TL ler konuşuyoruz . Geri gelirken ben göreceğim o hesapları , evdeki hesap çarşıya uydu mu diye soracağım . Bilanço yakında gelecek zarar açıklanırsa bayağı gülerim artık ( acı acı ) . Bir zamanlar sormuştum bedelli ne zaman diye Hala soruyorum . Yakındır 1 bedelli bir bedelsiz açıklamaları gelir .
    Gözde ile karşılaştıralı 1 yıl oldu .
    4% çıkış görmeyeli 2 sene oldu .
    Kira ödeyeceğimize Etilerde villa alalım diyeli 3 sene oldu
    Yukarı trend görmeyeli 4 sene oldu .

Alıntı Originally Posted by boran Yazıyı Oku
    75carpi 4esittir 300 milyon TL. Dolar bazlı% 100 büyümüş olsa olur 600 milyon.100 de nakit var oldu 700 milyon.borsa değerinin 7 katı bakkal hesabı beyle
     Alıntı Originally Posted by noreply Yazıyı Oku
    Benim yapacağım da bakkal hesabından farklı değil.

Bazı yatırımlarda para kaybedildiğini düşünüyorum. Sportive ve Numnum'a yatırım yapılan yılda her şey toz pembe görünüyordu.
    Bu iki şirkete 34 mio dolar yatırıldı. İlk değerlemeden gelen bir miktar kayıp olabileceğini düşünüyorum.

Her iki şirketin de durgun giden işler ve yüksek faizlerden zarar yazdığını ve ilave olarak 35 mio sermaye konulduğunu hatırlatıyorum. Ortopro'da geçmiş batıklar için 25 mio +17,5 mio konulduğunu not ediyorum.

Konulan sermayenin eksilenin yerine konulduğunu varsayarsak ve bir miktar da ilk değerlendirme hatası olduğunu düşünürsek
    20-25 mio dolar yatırımlardan kaybımız olduğunu varsayabiliriz.

Elbette özellikle son dönemde Tatilbudur ve Radore gibi kuvvetli büyüyen şirketler var, ne yapacağını henüz bilmediğimiz Nevotek var.

Uzun lafın kısası bugünün ekonomik değerlendirmeleriyle eldeki 20 mio dolar nakdi de gözönüne alınca 70 mio dolar civarında bir şirket değerimiz olduğunu düşünüyorum.

Asıl sorum şu; bu şirketlerin hiçbir zaman satılamayacağını varsayalım, İş Girişim açısından elde tutmaya değer, ilerde karlılık oluşturabilecek, rekabet edebilir şirketler mi, değil mi?

Yönetimin iddiası yatırımların kuvvetli olduğu yönünde, doğrulanmaya ihtiyaç var.
    AL / SAT / YAT / TUT yada Turşu kur tavsiyesi değildir, sadece FaL ve dedikodu.

8.  Alıntı Originally Posted by Baygeorge Yazıyı Oku
    Biz süpermarkete yatırım yaptık , geldiğimiz noktaya bak bakkal hesabı yapmaya başladık . Yakında dilenci hesabı yaparsak şaşırmam . Borsa 120 000 e dayandı 1.57 TL ler konuşuyoruz . Geri gelirken ben göreceğim o hesapları , evdeki hesap çarşıya uydu mu diye soracağım . Bilanço yakında gelecek zarar açıklanırsa bayağı gülerim artık ( acı acı ) . Bir zamanlar sormuştum bedelli ne zaman diye Hala soruyorum . Yakındır 1 bedelli bir bedelsiz açıklamaları gelir .
    Gözde ile karşılaştıralı 1 yıl oldu .
    4% çıkış görmeyeli 2 sene oldu .
    Kira ödeyeceğimize Etilerde villa alalım diyeli 3 sene oldu
    Yukarı trend görmeyeli 4 sene oldu .

BayGeorge bugün kuşluk vakti yazmışşsın

Bir sonraki Cuma'ya kadar mali raporlar gelir, bu yıl neler olabileceğini sonrasında konuşuruz.
    Şirket neden devekuşu gibi davranıyor anlamaya çalışırız.

Deloitte'in 2017 satın alma ve birleşmeler raporu açıklandı.
    Tamamı tekoloji alanında olmak üzere 100 (+) adet melek yatırım var. Çoğu çok küçük yatırımlar.
    Parasal olarak en büyük yatırımlar enerji alanında.
    Enerjisa halka arz için yoklama yapıyor, takip ediyorsunuzdur.

Melek yatırım şirketlerinden büyüyüp girişim sermayesi ilgi alanına girenler çıkabilir.
    Bizim yönetim kafasını gömmediyse tabii.

Sayfa 279/967 İlkİlk ... 179229269277278279280281289329379779 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •