Sayfa 195/290 İlkİlk ... 95145185193194195196197205245 ... SonSon
Arama sonucu : 2314 madde; 1,553 - 1,560 arası.

Konu: KATMR - Katmerciler Ekipman

1.  Alıntı Originally Posted by creed345 Yazıyı Oku
    Merhaba, yorumunuzun bir cok yerine katiliyorum. Bir tek katilmadigim noktasi, patronun olasi %10 paya dusmesi durumunda + bedelli yapmasi halinde neden hisseyi alip goturme derdi olsun ki ? Hisseyi dagittigi %90 a kiyak mi yapacak ? Bence bu sirket artik kisir donguye girdi, her sene yalnizca spekulasyonla dalgalanacak. Kimi zaman bedelli haberiyle %200 prim, kimi zaman bir proje imzasiyla, kimi zaman lika ile ilgili bir haber ile surekli asansor gibi asagi yukari yapacak. Bu yukari asagidan da her zamanki gibi kasa kazanacak. Ytd
    %90 dağıtıp buyuk bedelliyi yaptiktan sonra geri alip topladiktan sonra gôtürür demek istemiştim... toplamak içinde şirketin biraz kötü duruma düşmesi gerekir ...

Vestel elektronik 2007 lerde 3,5 ları gördukten sonra 60 kuruşa düşmüştü.. koca vestelin ederi 90 milyon tl ye düşmuştü. Ciddi zarar acikliyordu. Ama ne oldu fedakar patron geldi % 100 sadece kendine tahsisli bedelli sermaye arttirimi yapti hisseleri 1 liradan aldi. Tahsisliye itira eden varsa gitsin piyasadan istedigi kadar hisseyi 0,65 ten alsin dedi... patron 100 milyon vestel hissesini tek bir gunde 1 liradan aldi ve sonra o vestel hissesi 17 lira oldu bugun... o gun piyasa degeri 90 milyon olan zarar eden vestel bugun senede 250 milyon kar ediyor... altin madenimi buldu petrol madenimi? O gunde tv uretiyordu bugunde ...

O hesap yani patron mali iyi dagitip bedelli ile iceri bol miktarda para alip bir de borcu size odetirse ardindan kotu gelen bilancolarla dusen piyasa fiyati ile sizdeki mali da alir vermezseniz yapar 1 liradan %1000 tahsisli sermaye arttirimi olur sizin sirketteki %90 payiniz % 9 ... sirket hissesi 1 liradan 2 liraya gittimi 4 maliyetlu sana bir sey ifade etmez ama patron 900 milyonuna 900 milyon tl daha katar... böyle dönüyor bu piyasalarda işler..,

Neyse senaryo masal kismini gectiysek bilenlere bir sorum var: 270 milyon cirosu olan bir sirketin 520 milyon stogu olmasi normalmi??? Ben uretimden sanayiden biraz anlarim... iki yillik satisi kadar stok tutan adam ya hicbir halt bilmiyordur ya da o stok rakamlari şişirmedir askında öyle bir stok yoktur...

6 aylik stok bile kotu yonetim demektir. 2 yillik satiş kadar malzeme stogu nedir. Teorik olarak Abi hic malzeme almasa iki yil durmadan satis yapabilecek boyle bir stoğu nasıl olabilir bilmiyorum yani?? Varmi bir bilginiz?

2. raporları okuyorum... şirket çok yüksek karlılıkla iş yapıyor... resmen altın yumurtlayan tavuk kesmezler... ama tam tahmin ettiğim gibi bir dönüşüm var... 2019 da ve şimdi belediyelerden iş alamıyor ki o satışlar durmuş ama savunma satışları artmış aradaki farkı kapatmış... eğer savunma işini öyle veya böyle bir tutturursa yani bir iki güzel ürünü bir oturtursa ciro patlaması ile uçup gidebilir... çok profesyonel olmasına gerek yok, fatih termini hasbelkader bir gs ekibinin başına gelmesi ve o iyi ekibin güzel bir çalışma yapıp güzel bir ürün çıkartıp tek seferlik ueafa başarısı gibi güzel bir ürün araç vs bir çıkartılrarsa onun ekmeğini en az 5-6 sene yerler ve güzel de yerler... karlılık çok yüksek ve bir damara girerlerse cirolarda yüksek olur bu işte...

şirketin içinde olmadığımdan hangi pozisyondalar böyle bir ışık varmı yokmu bilmiyorum ama bu şirketin eğer düzgün ürün yapabiliyorsa batacağını sanmam her türlü yürütür patron... savunma işinde biraz daha sivrilmesi lazım... sırf savunma için ankara da bu yıl devreye giren 14000 me2 fabrika açmış... işin geleceğine inanmasa fabrika vs uğraşmaz zaten kendi yeri var 50.000m2 kenarda bu işle de uğraşın der...

bu şirkette bir cevher var ama doğru yönetişim ile açığa çıkarabileceklermi bilmiyorum... yani misal adam reisin kızını almış ama kendisi bayraktarmı değilmi onu göreceğiz... kendisi bayraktar çıkarsa güzel bir savunma devi doğar buradan..

3. libyaya tek kalemde bu sene ilk 6 ayda 7,5 milyon dolarlık ihracat yapılmış... ilk 6 ayın toplam cirosunun %40 ı sadece bu rakam... Bu satışla %30 ihracat %70 iç piyasa rasyoları tam terse dönmüş artık %66 ihracata dönmüş...

Bu ihracat ile beraber şirketin normalde geçmiş 3 yılda faaliyet kar marjı %35 %29 %28 iken 2020 ilk 6 ayında %50,4 olmuş... bu Libya siparişi karlılığı patlatmış... arkası gelirse uçurur...

Dikkat edin burası Libya...Libya işi önemli daha bizimkiler trablusu kurtaralı kaç ay olduki adamlara 7,5 milyon dolarlık mal yapılıp satılıp fatura kesildi... libyalılar sıfırdan bir ordu kuracaklar... ya bu işin arkası 7 milyon değil 70 milyon 700 milyon dolar ise ??

4.  Alıntı Originally Posted by WellsFargo Yazıyı Oku
    libyaya tek kalemde bu sene ilk 6 ayda 7,5 milyon dolarlık ihracat yapılmış... ilk 6 ayın toplam cirosunun %40 ı sadece bu rakam... Bu satışla %30 ihracat %70 iç piyasa rasyoları tam terse dönmüş artık %66 ihracata dönmüş...

Dikkat edin burası Libya...Libya işi önemli daha bizimkiler trablusu kurtaralı kaç ay olduki adamlara 7,5 milyon dolarlık mal yapılıp satılıp fatura kesildi... libyalılar sıfırdan bir ordu kuracaklar... ya bu işin arkası 7 milyon değil 70 milyon 700 milyon dolar ise ??
    Sn. WellsFargo, yorumlarinizin alt metni asiri derecede bir umut vaad ediyor. Bu sirketten agzi dili yanan cok. Dikkat !!! Ayrica dediginiz senaryo %100 tutsa bile, sirketin "buyuk bedellisi" ve patronun alttan hisseleri toplamasi icin, dibin dibinin gorulmesi ve 2 sene daha hissenin surunmesi gerekiyor (sizin senaryonuza gore). 2 sene sonraki bu "ya tutarsa" umudu icin cok fazla insanlari heyecanlandirmamak lazim sanki ? Varsin ben kotu niyetli biri olayim ama zorlama yorumlar olmus sanki.

Bu sirketin temel analizini yapiyorsak unutmamamiz gereken gercekler var. Her sene patron pazarlamasiyla senet biraz sisirilir, sonra patron hisse satar, uzerine bedelli aciklar. Uzerine de sizin bahsettiginiz buyuk doviz borcu eklenince, bu bir kisir dongu haline geliyor. Hissenin patronlarinin yaptiklari ortadayken, iyi niyetli bazi beklentiler icerisinde olmak sadece fakir edebiyati olur. Tabii ki buyuk isler alirsa (70m dolar vs) bir anda isler donebilir, fakat bu ihtimal simdiye kadar 50-60 tane hizir zirhlisini 3 yilda teslim edememis bir firma icin ucuk hayaller. Bu arada kabaca 70 m dolarlik siparis alsa asagi yukari 200 hizir a denk gelir.

Ben bu firmanin finansal tablolarini, faaliyet raporlarini, basin organlarindaki aciklamalarini, yaptiklari isleri yaklasik 3 yildir ezbere biliyorum. Sirketin teslimatlarindan, sattiklari urunlerin birim fiyatlarina, aldiklari islerde ithal ettikleri ekipmanlardan, o islerdeki kar marjlarina kadar cok detayli calismalar yaptim. Maalesef sonuc nafile. Sonuc nafileden kastim ben kazanamadim, zarar ettim degil. Bir turlu o yuklu stoklar ciroya donmuyor, bir turlu teslimatlar zamaninda gerceklesmiyor, bir turlu ertelenmis gelirler yansimiyor, bir turlu net kar aciklayamiyorlar. Yani olmuyor olmuyor. Bu guven kaybi sirkete cok zarar verdi. Onceleri kurum/kuruluslarin hedef fiyat verdigi, sirket haberlerini paylastigi bir firma goruntusunden (bebek sirket misali) su an yalnizca yatirimci somuren, verilen sozlerin tutulmadigi bir sirket goruntusunde.

Yazilacak, cizilecek cok sey var fakat her sey burada da yazilmiyor. YTD

5.  Alıntı Originally Posted by creed345 Yazıyı Oku
    Sn. WellsFargo, yorumlarinizin alt metni asiri derecede bir umut vaad ediyor. Bu sirketten agzi dili yanan cok. Dikkat !!! Ayrica dediginiz senaryo %100 tutsa bile, sirketin "buyuk bedellisi" ve patronun alttan hisseleri toplamasi icin, dibin dibinin gorulmesi ve 2 sene daha hissenin surunmesi gerekiyor (sizin senaryonuza gore). 2 sene sonraki bu "ya tutarsa" umudu icin cok fazla insanlari heyecanlandirmamak lazim sanki ? Varsin ben kotu niyetli biri olayim ama zorlama yorumlar olmus sanki.

Bu sirketin temel analizini yapiyorsak unutmamamiz gereken gercekler var. Her sene patron pazarlamasiyla senet biraz sisirilir, sonra patron hisse satar, uzerine bedelli aciklar. Uzerine de sizin bahsettiginiz buyuk doviz borcu eklenince, bu bir kisir dongu haline geliyor. Hissenin patronlarinin yaptiklari ortadayken, iyi niyetli bazi beklentiler icerisinde olmak sadece fakir edebiyati olur. Tabii ki buyuk isler alirsa (70m dolar vs) bir anda isler donebilir, fakat bu ihtimal simdiye kadar 50-60 tane hizir zirhlisini 3 yilda teslim edememis bir firma icin ucuk hayaller. Bu arada kabaca 70 m dolarlik siparis alsa asagi yukari 200 hizir a denk gelir.

Ben bu firmanin finansal tablolarini, faaliyet raporlarini, basin organlarindaki aciklamalarini, yaptiklari isleri yaklasik 3 yildir ezbere biliyorum. Sirketin teslimatlarindan, sattiklari urunlerin birim fiyatlarina, aldiklari islerde ithal ettikleri ekipmanlardan, o islerdeki kar marjlarina kadar cok detayli calismalar yaptim. Maalesef sonuc nafile. Sonuc nafileden kastim ben kazanamadim, zarar ettim degil. Bir turlu o yuklu stoklar ciroya donmuyor, bir turlu teslimatlar zamaninda gerceklesmiyor, bir turlu ertelenmis gelirler yansimiyor, bir turlu net kar aciklayamiyorlar. Yani olmuyor olmuyor. Bu guven kaybi sirkete cok zarar verdi. Onceleri kurum/kuruluslarin hedef fiyat verdigi, sirket haberlerini paylastigi bir firma goruntusunden (bebek sirket misali) su an yalnizca yatirimci somuren, verilen sozlerin tutulmadigi bir sirket goruntusunde.

Yazilacak, cizilecek cok sey var fakat her sey burada da yazilmiyor. YTD
    senelerce hisseyi taşıyorsunuz elbette benden daha detaylı biliyorsunuzdur hisseyi o yüzden sonuç odaklı konuşalım bu hisse babamın oğlu değil para kazandırmayacağını dşünürsem bir saniye durmamam zaten burada... veya vur kaç yaparım girerim bir kar veya kötğ durum görürsem haftasına çıkarım...

o yüzden şirket iyi kötü diye değil de somut veriler üzerine konuşalım... şirketi stok maliyetine kadar biliyorsunuz madem bu libya işi nedir , kaç adet ürün hangi fiyat ile verildi ve arkası olacakmı peki ? benim hesabıma göre libya satılan ürünler %130 gibi bir kar marjıyla satılmış olmalı ki %40 ciro ile toplam karlılığı %28 den %50 ye çekmiş... saniye saniye takip ediyorsunu beni müşteri ilişkilerini rama zahmetinden kurtarın bu yılın ilk altı ayının bu bomba ihracatının detayları nedir acaba , beni aydınlatırsanız sevinirim

6.  Alıntı Originally Posted by WellsFargo Yazıyı Oku
    senelerce hisseyi taşıyorsunuz elbette benden daha detaylı biliyorsunuzdur hisseyi o yüzden sonuç odaklı konuşalım bu hisse babamın oğlu değil para kazandırmayacağını dşünürsem bir saniye durmamam zaten burada... veya vur kaç yaparım girerim bir kar veya kötğ durum görürsem haftasına çıkarım...

o yüzden şirket iyi kötü diye değil de somut veriler üzerine konuşalım... şirketi stok maliyetine kadar biliyorsunuz madem bu libya işi nedir , kaç adet ürün hangi fiyat ile verildi ve arkası olacakmı peki ? benim hesabıma göre libya satılan ürünler %130 gibi bir kar marjıyla satılmış olmalı ki %40 ciro ile toplam karlılığı %28 den %50 ye çekmiş... saniye saniye takip ediyorsunu beni müşteri ilişkilerini rama zahmetinden kurtarın bu yılın ilk altı ayının bu bomba ihracatının detayları nedir acaba , beni aydınlatırsanız sevinirim
    Bu hafta ici ozelden size konu ile ilgili bildiklerimi paylasmaya calisacagim. Musteri iliskilerini de lutfen arayin. Verdikleri (vermeyecekleri) bilgileri bir de sizden okumak isterim. İyi geceler.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Ayfongarahisar
    Gönderi
    2,164
     Alıntı Originally Posted by WellsFargo Yazıyı Oku
    libyaya tek kalemde bu sene ilk 6 ayda 7,5 milyon dolarlık ihracat yapılmış... ilk 6 ayın toplam cirosunun %40 ı sadece bu rakam... Bu satışla %30 ihracat %70 iç piyasa rasyoları tam terse dönmüş artık %66 ihracata dönmüş...

Bu ihracat ile beraber şirketin normalde geçmiş 3 yılda faaliyet kar marjı %35 %29 %28 iken 2020 ilk 6 ayında %50,4 olmuş... bu Libya siparişi karlılığı patlatmış... arkası gelirse uçurur...

Üstadım hoş geldiniz birlikte bol kazançlar dilerim... Kagıt düştüğü zaman gelip sırf iktidar kinlerinden hisseyi kötüleyen insan görünümlü şaklabanlar var onların morelinizi bozmasına müsade etmeyin çalı arkasından izlemeye devam edeceğim....
    Bildiğim tek şey, hiçbir şey bilmediğimdir...
    Namık Kemal

8.  Alıntı Originally Posted by Sasa500 Yazıyı Oku
    Üstadım hoş geldiniz birlikte bol kazançlar dilerim... Kagıt düştüğü zaman gelip sırf iktidar kinlerinden hisseyi kötüleyen insan görünümlü şaklabanlar var onların morelinizi bozmasına müsade etmeyin çalı arkasından izlemeye devam edeceğim....

Hoşbulduk ayağım uğurlu geldi :

Sayfa 195/290 İlkİlk ... 95145185193194195196197205245 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •