Sayfa 106/733 ÝlkÝlk ... 65696104105106107108116156206606 ... SonSon
Arama sonucu : 5864 madde; 841 - 848 arasý.

Konu: VAKKO - Vakko Tekstil

1.  Alýntý Originally Posted by borsaci34 Yazýyý Oku
    Sirketin sahip oldugu tasinmazlar, marka ya da serefiye sonucunda sirketin finansal performansi (satis ve kar) ortaya cikiyor. O nedenle operasyonlarda kullanilan herhangi tasinir ya da tasinmaz varlik sirketin degerlemesine eklenmez. Sirketin kullanmadigi bina, arsa vb. varsa bunlar eklenebilir degere, ama Vakko'da boyle bir durum yok.

Perakende sektorundeki yuksek sezonsallik nedeniyle 12 aylik finansal performans sirketin degerini gosteren en buyuk olcu. Ornegin ilk 3 ay genelde perakende sirketi zarar eder dusuk satis ve indirimli sezon sonu satislari nedeniyle, son ceyrek ise ciddi kar yaparlar satislarin tatiller ve yeni sezon urunlerin indirimsiz fiyat ile satilmasi nedeniyle. Bu sezonsallik nedeniyle 9 aylik degil son 12 aylik satis ve kara gore gelecek yilin butcesi ve 5 yillik plan yapilir. Bu butce ve 5 yillik plan uzerinden de sirket degeri ortaya cikar.

Yukarda yazdiklarim ek bilgi idi. Asil soyledigim/soylemek istedigim, eger bir hisse satisi ya da ortaklik olursa Vakko'nun ederi 6-7 TL arasi olur diye tahmin ediyorum. Bu hisse fiyatini nasil hesapladigimi daha once detayli yazdim.
    Sevgili arkadaþým

Anlaþýlan, sen bu konularda (iþletme, muhasebe, iktisat vb) eðitim görmüþ ve de özellikle hisse deðerlemesi konusunda uzmanlaþmýþ bir borsa yatýrýmcýsý olmalýsýn. Çok güzel.

Madem, takvim yýlý bitmemiþken yani yýl içinde her hangi bir tarihte hisse devri söz konusu olduðunda, devrin gerçekleþtiði tarihten önceki son 12 ayýn FAVÖK * 16 katsayýsý (Þu 16 katsayýsý da ne kadar subjektif o da ayrý mesele ya) ile þirketin piyasa deðeri ve hisse baþý devir fiyatý rahatlýkla bulunabilir; O halde senden hassaten rica ediyorum.

"Vakko'nun hisselerinin önemli bir yüzdesinin 18.08.2017 tarihinde, yani tam da baðýmsýz denetimden geçmiþ 30.06 2017 tarihli konsolide mali tablolarýn KAP'ta yayýnlandýðý yayýnlandýðý günün ertesi gününde ve bizzat senin tarafýndan "son 12 aylýk FAVÖK *16 formülü" ile bulunacak þirket deðeri üzerinden devrinin yapýlacaðýný varsay ve lütfen bize þirketin hangi birim hisse fiyatý üzerinden devredilmesi gerektiðini hesapla ve burada açýkla."

Ýþini kolaylaþtýrayým. Ýþte sana bir önceki yýl ile kýyaslamalý 30.06.2017 tarihli mali tablolar ve dipnotlarýn bulunduðu KAP haberinin web adresi

https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/626203

Tabii bu arada sen de bize; ayný devrin þirketin tesadüfen zararlý olduðu bir 12 aylýk dönemin sonunda yapýldýðýnda þirketin piyasa deðerinin ve birim hisse fiyatýnýn ne olmasý veya nasýl hesaplanmasý gerektiðinin makul , mantýklý ve bilimsel bir izahýný yaparsýn artýk.

Eðer bunu yaparsan, ne yazýk ki çoðunlukla içi boþ lakýrdýnýn, tezahüratýn ya da küfür edebiyatýnýn sergilendiði bu forum, sayende biraz da olsa gerçek amacýna ulaþmýþ ve gerçekten de kamusal bir hizmet görmüþ olacak.

Ayrýca eðer sakýncasý yoksa yaptýðýn iþ, uðraþý ya da meslek hakkýnda üstü örtülü de olsa bilgi verebilirsen sevinirim.

SON SÖZ: Bak kardeþim, eðer senin dediðini doðru kabul edecek olursak ve hisse devir fiyatýný sadece FAVÖK'ten hareketle tespit edecek olursak, FAVÖK'ün zarar þeklinde gerçekleþtiði her hangi bir 12 aylýk dönemde: þirketi her halde ancak üzerine para vererek devretmemiz mümkün olabilirdi öyle mi?

Nasýl olsa ortada 16 ile çarpýlacak bir FAVÖK yok aksine zarar var, eee öyle ya þirketin markasý ve þerefiyesi ile sabit kýymetlerini de fiyatlamaya gerek yok. Çünkü bunlar zaten ticari operasyonlar için kullanýldýðý için (fabrika binasý ve yönetim binasý olarak) ayrýca fiyatlanmasý söz konusu deðil ve zaten bunlarýn deðeri FAVÖK'e yansýmýþ durumda. Yani FAVÖK pozitif deðilse bunlarýn deðeri de hava civa. Bedava verelim gitsin...
    Son düzenleme : Burutay; 07-12-2017 saat: 21:29.

2.  Alýntý Originally Posted by Burutay Yazýyý Oku
    Sevgili arkadaþým

Anlaþýlan, sen bu konularda (iþletme, muhasebe, iktisat vb) eðitim görmüþ ve de özellikle hisse deðerlemesi konusunda uzmanlaþmýþ bir borsa yatýrýmcýsý olmalýsýn. Çok güzel.

Madem, takvim yýlý bitmemiþken yani yýl içinde her hangi bir tarihte hisse devri söz konusu olduðunda, devrin gerçekleþtiði tarihten önceki son 12 ayýn FAVÖK * 16 katsayýsý (Þu 16 katsayýsý da ne kadar subjektif o da ayrý mesele ya) ile þirketin piyasa deðeri ve hisse baþý devir fiyatý rahatlýkla bulunabilir; O halde senden hassaten rica ediyorum.

"Vakko'nun hisselerinin önemli bir yüzdesinin 18.08.2017 tarihinde, yani tam da baðýmsýz denetimden geçmiþ 30.06 2017 tarihli konsolide mali tablolarýn KAP'ta yayýnlandýðý yayýnlandýðý günün ertesi gününde ve bizzat senin tarafýndan "son 12 aylýk FAVÖK *16 formülü" ile bulunacak þirket deðeri üzerinden devrinin yapýlacaðýný varsay ve lütfen bize þirketin hangi birim hisse fiyatý üzerinden devredilmesi gerektiðini hesapla ve burada açýkla."

Ýþini kolaylaþtýrayým. Ýþte sana bir önceki yýl ile kýyaslamalý 30.06.2017 tarihli mali tablolar ve dipnotlarýn bulunduðu KAP haberinin web adresi

Tabii bu arada sen de bize; sadece 3 aylýk bir ilave mali performanstan sonrsa ayný devri 30.09.2017 tarihli konsolide mali tablolarda oluþan FAVÖK rakamý ile yapýldýðýnda þirketin deðerinin ve birim hisse fiyatýnýn nasýl bu kadar farklýlaþabileceðinin makul , mantýklý ve bilimsel bir izahýný yaparsýn artýk.

Eðer bunu yaparsan, ne yazýk ki çoðunlukla içi boþ lakýrdýnýn, tezahüratýn ya da küfür edebiyatýnýn sergilendiði bu forum, sayende biraz da olsa gerçek amacýna ulaþmýþ ve gerçekten de kamusal bir hizmet görmüþ olacak.

Ayrýca eðer sakýncasý yoksa yaptýðýn iþ, uðraþý ya da meslek hakkýnda üstü örtülü de olsa bilgi verebilirsen sevinirim.

SON SÖZ: Bak kardeþim, eðer senin dediðini doðru kabul edecek olursak ve hisse devir fiyatý sadece FAVÖK'ten hareketle tespit edilecekse, FAVÖK'ün zarar þeklinde gerçekleþtiði her hangi bir 12 aylýk dönemde: þirketi her halde ancak üzerine para vererek devretmemiz mümkün olurdu öyle mi?

Nasýl olsa ortada 16 ile çarpýlacak bir FAVÖK yok aksine zarar var, eee þirketin markasý ve þerefiyesi ile sabit kýymetlerini de fiyatlamaya gerek yok çünkü bunlar zaten ticari operasyonlar için kullanýldýðý için (fabrika binasý ve yönetim binasý olarak) ayrýca fiyatlanmasýna gerek yok çünkü bunlarýn deðeri FAVÖK'e yansýmýþtýr. Yani FAVÖK pozitif deðilse bunlarýn deðeri de hava civa.
    Sayýn Brutay’a ve Sayýn Borsacý 34’e teþekkür ediyorum. Uzun zamandýr bu tarz eðitici bilgi yüklü atýþmalara bu forumda rastlamýyordum. 30 yýl önce Kanada’da yüksek lisans çalýþmamý yaparken, temel derslerimizden birine ayný konuda karþýt görüþlere sahip iki profesör ayný anda girip, tezlerini anlatýp, birbiriyle kavga ederdi. Biz de bu hava ve heyecana kapýlýp, kavgaya argumanlarýmýzla katýlýp, çok þey öðrenirdik. Tabi sýnýf dýþýnda herkes dostluðuna devam ederdi. Bana o günleri hatýrlattýnýz. Selamlar

3.  Alýntý Originally Posted by Burutay Yazýyý Oku
    Sevgili arkadaþým

Tabii bu arada sen de bize; ayný devrin þirketin tesadüfen zararlý olduðu bir 12 aylýk dönemin sonunda yapýldýðýnda þirketin piyasa deðerinin ve birim hisse fiyatýnýn ne olmasý veya nasýl hesaplanmasý gerektiðinin makul , mantýklý ve bilimsel bir izahýný yaparsýn artýk.

SON SÖZ: Bak kardeþim, eðer senin dediðini doðru kabul edecek olursak ve hisse devir fiyatýný sadece FAVÖK'ten hareketle tespit edecek olursak, FAVÖK'ün zarar þeklinde gerçekleþtiði her hangi bir 12 aylýk dönemde: þirketi her halde ancak üzerine para vererek devretmemiz mümkün olabilirdi öyle mi?

Nasýl olsa ortada 16 ile çarpýlacak bir FAVÖK yok aksine zarar var, eee öyle ya þirketin markasý ve þerefiyesi ile sabit kýymetlerini de fiyatlamaya gerek yok. Çünkü bunlar zaten ticari operasyonlar için kullanýldýðý için (fabrika binasý ve yönetim binasý olarak) ayrýca fiyatlanmasý söz konusu deðil ve zaten bunlarýn deðeri FAVÖK'e yansýmýþ durumda. Yani FAVÖK pozitif deðilse bunlarýn deðeri de hava civa. Bedava verelim gitsin...
    Ne anlatmaya calisiyorsun anlamadim. Varsayimlar uzerinden (zarar eden sirket vb.) konusmanin Vakko ile ne ilgisi var onu da anlamadim. Ben kendime gore bir hesap yaptim ve paylastim burada. Senin varsa bir ongorun/bir hesaplaman detaylari ile paylas, en azindan yararli bir bilgi paylasimi olur.

Ozetle dedigim/demek istedigim, eger gercekten bir hisse satisi ya da ortaklik olacaksa hissenin gidecek cok yolu var, en azindan 6-7TL'leri gorur nacizene hesabima gore. Ama bir hisse satisi ya da ortaklik haberi dusmedigi surece, buralarda hisse yerinde sayar en azindan 2017 sene sonu bilancosu gelene kadar.

4. Bugünkü alým satým grafiklerinde bir durum dikkatimi çekti; Credit Suisse birinci sýrada alým yapmaya baþlamýþ. Lütfen yanlýþ hatýrlýyorsam beni düzeltin. Hatýrkadýðým kadarýyla Birkaç ay önce Vakko’nun stratejik plan ( yabancý satýþý veya ortaklýðý içerecek þekilde) çalýþmasý yapmasý için anlaþtýðý Credit Suisse deðilmiydi? Eðer öyleyse Credit Suisse’in bu hisse alýþlarýný nasýl bir iþaret olarak algýlayalým?

5.  Alýntý Originally Posted by Akýn Tekrar Yazýyý Oku
    Sayýn Brutay’a ve Sayýn Borsacý 34’e teþekkür ediyorum. Uzun zamandýr bu tarz eðitici bilgi yüklü atýþmalara bu forumda rastlamýyordum. 30 yýl önce Kanada’da yüksek lisans çalýþmamý yaparken, temel derslerimizden birine ayný konuda karþýt görüþlere sahip iki profesör ayný anda girip, tezlerini anlatýp, birbiriyle kavga ederdi. Biz de bu hava ve heyecana kapýlýp, kavgaya argumanlarýmýzla katýlýp, çok þey öðrenirdik. Tabi sýnýf dýþýnda herkes dostluðuna devam ederdi. Bana o günleri hatýrlattýnýz. Selamlar
    Sayýn Akýn Tekrar

Diyalektik mantýk ve beyin fýrtýnasý her zaman iyidir, tabii eðer bu süreç karþýlýklý sevgi ve saygý çerçevesinde yürütülebilirse.

Bu arada muhakkak siz de biliyorsunuzdur. Bir þirketin piyasa deðerini tespit edebilmek hiç öyle kolay bir iþ deðildir ve bu amaçla konunun uzmanlarý 3 ana deðerleme yöntemi ve çok sayýda çarpan kullanmaktadýr. Öte yandan, fiiliyatta sadece bir yönteme bel baðlanmadýðý ve birden fazla yöntemle hesaplama yapýlarak bulunan deðerlerin ya en düþüðü ya da ortalamasýnýn esas alýndýðý ve eðer halka arz için fiyat tespiti yapýlýyorsa bulunan deðer üzerinden bir iskonto yapýlarak halka arza esas hisse fiyatýnýn tespit edildiði görülmektedir. Bu deðerleme yöntemleri ve ilgili çarpanlar özetle þu þekildedir.

1. Aktif bazlý deðerleme yöntemleri (geçmiþ mali performans öncelenir, defter deðeri, net aktif deðeri ve tasfiye deðeri gibi çarpanlar dikkate alýnýr.Gayrimenkul þirketleri, Yatýrým veya Holding þirketleri, Gayri-faal þirketler, Tasfiye halindeki þirketlerin piyasa deðerinin tespitinde kullanýlýr. )

2. Piyasa bazlý deðerleme yöntemleri (Mevcut durum dikkate alýnýr; F/K ve FAVÖK, firma deðeri / satýþlar ve Piyasa Deðeri /
    Defter Deðeri gibi çarpanlarý kullanýlýr.)

3. Gelir bazlý deðerleme yöntemleri ( Gelecek beklentisi esas alýnarak hesaplama yapýlýr Ýndirgenmiþ Nakit Akýþý Yöntemi, Temettü yöntemi, Gelirlerin doðrudan indirgendiði modeller kullanýlýr)

Bu konularda daha derinlemesine bilgi almak isteyenler, buraya özetlenen bilgilerin alýntýlandýðý þu sunumu okuyabilirler.

https://www.tuyid.org/files/egitimle..._Nisan2012.pdf

Yatýrým tavsiyesi deðil eðitim çalýþmasýdýr.
    Son düzenleme : Burutay; 07-12-2017 saat: 22:48.

6.  Alýntý Originally Posted by borsaci34 Yazýyý Oku
    Ne anlatmaya calisiyorsun anlamadim. Varsayimlar uzerinden (zarar eden sirket vb.) konusmanin Vakko ile ne ilgisi var onu da anlamadim. Ben kendime gore bir hesap yaptim ve paylastim burada. Senin varsa bir ongorun/bir hesaplaman detaylari ile paylas, en azindan yararli bir bilgi paylasimi olur.

Ozetle dedigim/demek istedigim, eger gercekten bir hisse satisi ya da ortaklik olacaksa hissenin gidecek cok yolu var, en azindan 6-7TL'leri gorur nacizene hesabima gore. Ama bir hisse satisi ya da ortaklik haberi dusmedigi surece, buralarda hisse yerinde sayar en azindan 2017 sene sonu bilancosu gelene kadar.
    Sadece FAVÖK'ü baz alarak hisse devir fiyatýný hesaplamak doðru deðildir, nitekim yukarýdaki mesajýmda alýntý yaparak belirttiðim gibi FAVÖK çarpaný bu konuda kullanýlan onlarca çarpan ve yöntemden sadece birisidir. Ayrýca sadece çok karlý bir dönemin FAVÖK'ü esas alýnarak yapýlan bir hesaplama yanýltýcý sonuçlar doðurabilir. Ýlaveten, senin indirgediðin þekilde sadece FAVÖK * 16 formülü ile hesaplama yapýlacaksa, þirketin FAVÖK'ünün negatif olduðu yani þirketin faaliyetinin zararla sonuçlandýðý bir dönemde þirketin deðeri ya da hisse baþý devir fiyatý nasýl hesaplanacaktýr?

Tez bu.

Peki senin anti-tez ya da cevabýn ne, birebir soruya cevap vermek yerine anlamazdan gelmek.

Neyse, seni forum üyelerinin maþer-i vicdanýna havale ediyor ve bu tartýþmayý burada sonlandýrýyorum

7.  Alýntý Originally Posted by Akýn Tekrar Yazýyý Oku
    Bugünkü alým satým grafiklerinde bir durum dikkatimi çekti; Credit Suisse birinci sýrada alým yapmaya baþlamýþ. Lütfen yanlýþ hatýrlýyorsam beni düzeltin. Hatýrkadýðým kadarýyla Birkaç ay önce Vakkoâ€℠¢nun stratejik plan ( yabancý satýþý veya ortaklýðý içerecek þekilde) çalýþmasý yapmasý için anlaþtýðý Credit Suisse deðilmiydi? Eðer öyleyse Credit Suisseâ€↞¢in bu hisse alýþlarýný nasýl bir iþaret olarak algýlayalým?

Bu günkü aracý kurum daðýlýmý

Ek 11975

Sayýn Akýn Tekrar

Bu gün Credit Suisse sadece 5.965 Lot satýþ yaptý o kadar. Ama sanýrým, daha önce Citibank Yabancý adýna yaptýðý 4 milyona lota yakýn alýmla hisseyi 4 TL.li fiyatlarýn üzerine taþýyan yine Credit Suisse idi. Nitekim 14 Eylül 2017 tarihinde Citibank Yabancýnýn takas payý 3.994.033 lot iken bu gün 1.835.917 lot'a düþmüþ durumda. Ya beklemekten sýkýldýklarý ya da bir geliþme olmadýðýný gördükleri için veya baþka bir nedenden dolayý son 1 ay boyunca Credit Suisse üzerinden neredeyse her gün satýþ yaparak lotlarýný azalttýlar ve bence hissenin fiyatýnýn 2.70 TL.li fiyatlara gerilemesine bu satýþlar ve günlükçülerin al-satlarý yol açtý. Yani kuvvetli bir alýcý olarak Citibank yabancý'nýn alým satýmlarý ile hissenin fiyatý arasýnda doðrudan bir korelasyon var gibi görünüyor. Dolayýsýyla dediðiniz gibi Citibank Yabancý adýna iþlem yapan ve ayný zamanda stratejik alternatif konusunda yetkilendirilen danýþmanlýk þirketi ile ayný uluslararasý þirketler grubunda yer alan Credit Suisse'in alým ve satýmlarý hisse fiyatý açýsýndan izlenmesi gereken önemli bir indikatör gibi görünüyor.

Bu bir yatýrým tavsiyesi deðil kiþisel kanaat ve tahmin açýklamasýdýr. Bu tip tahmin veya öngörülerde yanýlmanýn adeta esas, isabet ettirmenin ise neredeyse istisnai bir durum olduðu asla unutulmamalý ve herkes yatýrým kararýný kendi akýl ve muhakeme yeteneðine dayalý olarak vermelidir.
    Son düzenleme : Burutay; 07-12-2017 saat: 23:42.

Uzun uzun, paragraflarca yazýlarýn yazýldýðý, kiþilerin birbirleri ile bilgisini yarýþtýrmaya kalktýklarý, okumasý vakit alýcý ve zahmetli, kolay anlaþýlýr olmayan bir forum baþlýðý oldu burasý. Neyse, hissede olanlara bol kazançlar...
    Kazanmanýn anahtarý, stres altýndaki duruþunuzdur.

Sayfa 106/733 ÝlkÝlk ... 65696104105106107108116156206606 ... SonSon

Yer Ýmleri

Yer Ýmleri

Gönderi Kurallarý

• Yeni konu açamazsýnýz
  • Konulara cevap yazamazsýnýz
  • Yazýlara ek gönderemezsiniz
  • Yazýlarýnýzý deðiþtiremezsiniz
  •