Special Days Image
Sayfa 131/216 İlkİlk ... 3181121129130131132133141181 ... SonSon
Arama sonucu : 1727 madde; 1,041 - 1,048 arası.

Konu: Pmvr3 - tokı park mavera 3 projesi

1. Merhaba;

Konuyu 40-45. sayfalarındayken bulmuştum. O tarihten bu yana misafir olarak takip ediyordum. Bir çok kez kayıt olup yorum yapmaya niyetlendim ancak sonra vazgeçtim. En sonunda "bir iki kelam da olsa edeyim" diyerek kayıt oldum.

Ön talep toplama döneminde küçük bir miktarda gayrimenkul sertifikası alan birisiyim. Zaman içerisinde küçük miktarlarda alım yaparak maliyetimi düşürdüm. Ancak halen eksilerdeyim. Öyle her ay kenara para koymayı başarabilen birisi değilim. Gelir düzeyim buna müsait değil. O sebeple imkanım oldukça küçük küçük almaya çalışıyorum. Ben bu projenin geleceği olduğuna inanıyorum. Bu sebeple küçük de olsa satın almaya devam edeceğim. Bunun bir risk olduğunu biliyorum. İş bittiğinde yatırdığım ana para kadar parayı alamama riskim olduğunu da (sertifika hissesindeki düşüşten dolayı hesaplayarak) görebiliyorum. Ancak buna rağmen bu riski alıyor ve imkanlarım dahilinde küçük de olsa satın almaya devam etmeyi planlıyorum.

Sebebi ise küçük rakamlar ile bir başka projede yatırım imkanımın olmaması. Ve faizli sisteme bulaşmak istemiyor olmam. Kredi çekmek bana mantıklı gelmiyor, faizli sisteme dahil olmak bana (inanç açısından) doğru gelmiyor. Dolayısıyla "helal" olması sebebiyle gayrimenkul sertifikası sistemini tercih ediyorum. Keşke başka projeler de başlasa, onlara da ufak da olsa yatırım yapabilsek. Ama bu gayrimenkul sertifikası sistemi maalesef doğru kurgulanamadı. İlk olmasının getirdiği büyük çapta sorunlar ortaya çıktı. O sebeple devamını getiremediler, başka inşaat şirketleri bu işe başlayamadılar. Mevcut "PMVR3" de hepimizin bildiği gibi aşağı yönlü hareket ediyor bu sebeple. "İnşallah devletin ilgili birimlerindeki kişiler gereken müdahaleleleri yaparlar ve bu sistemi olması gerektiği noktaya taşırlar. Hem PMVR3 yatırımcıları rahat eder hem de bundan sonraki 'gayrimenkul sertifikası' yatırımlarına başlanabilir" demekten başka elimden bir şey gelmiyor. Hayırlısı olsun inşallah.

5 Şubat tarihinde Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ'ın bir açıklaması vardı. Aşağıda bunu sizlerle paylaşacağım.

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, küçük yatırımcıları sermaye piyasalarına yöneltmek için hem halka açık şirket hisselerini yaygınlaştırıcı hem de teşvik edici yeni uygulamalar yapacaklarını belirterek, "Müteahhidin ve TOKİ'nin 600 bin liraya sattığı daire borsada 400 bin lira. Buna rağmen insanlar çekiniyor." dedi.

Karadağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de bireysel küçük yatırımcıların borsadan uzak durma sebeplerini anlattı.

İnsanların bazı hususlarda çekindiğine işaret eden Karadağ, "Örneğin müteahhidin ve TOKİ'nin 600 bin liraya sattığı daire borsada 400 bin lira. Buna rağmen insanlar çekiniyor. Gerçekten konut mu, tapu verilecek mi, sanal bir şey mi, anlayamıyorlar." diye konuştu.

Karadağ, Borsa İstanbul aracılığıyla konutları doğrudan tüketiciye sunduklarını vurgulayarak, "Gerçekten tapu vereceğiz. Hatta bürokratik süreçleri azaltacağız, adresine tapusunu göndereceğiz. Şahıs bazında gayrimenkul sertifikası yatırımı yapanlar yeterli sertifikayı topladıklarında, konutu ister oturmak için kullanabilecek, isterse tapuyu almadan sertifikasını satarak kazancını realize edebilecek. Bu çok güzel bir yatırım. 600 bin liralık konutu 400 bin liraya satıyoruz, inandıramıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Borsada işlem gören gayrimenkul yatırım fonlarını ve sertifikalarını borsa yatırımcısının bildiğini fakat asıl hedef kitlenin konut yatırımcısı olduğunu ifade eden Karadağ, hedef kitleye ulaşmakta yetersiz kaldıklarını söyledi.
    Karadağ, şöyle devam etti:

"Neden yetersiz kaldık? Birincisi, şu anda satılan proje TOKİ'nin. TOKİ Başkanı diyor ki 'Ben bir de reklam mı yapacağım, ne gerek var?' Bu bizim katılmadığımız bir gerekçe. Projeyi doğru tanıtmamız lazım. İlk proje, pilot proje, doğru tanıtılacak, başarılı olacak ki diğer gayrimenkul projelerimiz borsaya gelebilsin. Zamanlama anlamında da bana göre kötü bir zamanlamaydı, referandum öncesi ülke gündeminin çok daha başka şeylerle meşgul olduğu bir dönemde insanlara duyurmakta yetersiz kaldık ama proje devam ediyor. Biz yeni projelerle gayrimenkul ve konut yatırımcısına ulaşacağımızı düşünüyoruz. Hele bir de şu anda fiyatlar çok aşağı düştü, çok avantajlı. Bu, hızla, projenin tamamlanmasına yaklaşıldıkça yukarı yönlü hareket edecektir. 2018 yılında zaten 2017'yi de belki aşarak ülkemiz gerçekten ciddi bir kalkınma sürecine, büyüme dönemine başlamış olacak. Beklentilerimiz bu anlamda pozitif. Borsa yatırımcısının da bu anlamda mağduriyetlerini gidermek, beklentilerini pozitife çevirmek lazım. Gayrimenkul sertifikası ve benzeri projelerimiz, doğru bir yaklaşım gösteriyor. Yakın vadede düzeleceğini düşünüyorum."

Not: Mesajlarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Sadece kendi görüşlerimi içermektedir.

2.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Şunu araştıracağım. Sertifikalardan kaç tanesi daireye dönüştü? Biliyorsa bir forumdaş paylaşabilir.

Yatırımcılar siteden doğrudan almak yerine neden daha ucuza borsadan almıyorlar?
    Çünkü bir çok insan "borsa, gayrimenkul sertifikası, yatırım, hisse" nedir bilmiyor. Bankalar ve yatırım şirketleri yeteri bilgilendirmeyi yapmıyor. Daha da özetlemek gerekirse; "finansal okur yazarlık yok". Dolayısıyla bu sistem bilinmediği için insanlar gidip klasik sistemle (ve daha pahalıya) ev almaya devam ediyorlar. Mavera Evleri gibi değeri yüksek (çok lüks) evleri satın alabilecek paraya sahip olanlar dahi bu finansal okur yazarlık kavramına sahip değiller. En önemli sebeplerden birisi de "güven" meselesi. Bir önceki mesajımda Borsa İstanbul Y. K. Başkanı'nın açıklamasını paylaştım. Orada kendisinin de ifade ettiği gibi "güvenemiyorlar". Bu sistemin bilinmesini, yaygınlaşmasını, düzgün işlemesini sağlayacak da bence devlet. Bankalar ve yatırım şirketleri bu işin ancak finansal okur yazarlık kısmında bir nevi "öğretmen"lik yapabilirler. Öncelikle devletin yatırım, yatırımcı, gayrimenkul sertifikası, hisse alma-satma vb. kavramların ne olduğunu halka anlatması; halkın da bunları talep etmesi lazım. Talep eden kişiler banka veya yatırım şirketlerine başvururlar. Oradan da detayları öğrenirler.

Not: Mesajlarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Sadece kendi görüşlerimi içermektedir.

Alıntı Originally Posted by Ke[R]eM Yazıyı Oku
    Çünkü bir çok insan "borsa, gayrimenkul sertifikası, yatırım, hisse" nedir bilmiyor. Bankalar ve yatırım şirketleri yeteri bilgilendirmeyi yapmıyor. Daha da özetlemek gerekirse; "finansal okur yazarlık yok". Dolayısıyla bu sistem bilinmediği için insanlar gidip klasik sistemle (ve daha pahalıya) ev almaya devam ediyorlar. Mavera Evleri gibi değeri yüksek (çok lüks) evleri satın alabilecek paraya sahip olanlar dahi bu finansal okur yazarlık kavramına sahip değiller. En önemli sebeplerden birisi de "güven" meselesi. Bir önceki mesajımda Borsa İstanbul Y. K. Başkanı'nın açıklamasını paylaştım. Orada kendisinin de ifade ettiği gibi "güvenemiyorlar". Bu sistemin bilinmesini, yaygınlaşmasını, düzgün işlemesini sağlayacak da bence devlet. Bankalar ve yatırım şirketleri bu işin ancak finansal okur yazarlık kısmında bir nevi "öğretmen"lik yapabilirler. Öncelikle devletin yatırım, yatırımcı, gayrimenkul sertifikası, hisse alma-satma vb. kavramların ne olduğunu halka anlatması; halkın da bunları talep etmesi lazım. Talep eden kişiler banka veya yatırım şirketlerine başvururlar. Oradan da detayları öğrenirler.

Aksine bizim milletde finansal okur yazarlık çok iyi de ondan millet almıyor.Bu ülkede uzanların şirketlerine el kondu şirket hissedarlarına bir kuruş ödenmedi.Adamın şirketine el koydun tamam tasfiye et sat sav milletin payını öde di mi.Yapılmadı o iş.SPK başkanının demecini okudum ,mealen diyordu ki ya adamın şirketi zor durumda bankadan kredi alamıyor git şirketini halka aç diyordu.Zor durumdaki şirkete yol gösteriyordu.Yahu bankanın kapısından giremeyen adamın hisseleri güvenilirmidir nasıl halka tavsiye edebilirsin di mi.Bu da paranın namusunu koruyacak mevkideki adam.Bu sertifikalara gelince şimdiye kadar para kazandırmadı.Ortada bu yolla ev sahibi olan falan da yok.Hele bir bitsin millet bu yolla ev sahibi olsun 2. halka arzda düşünürüz almayı.Burası Türkiye aceleye gerek yok)))))))))

Alıntı Originally Posted by HAKEM Yazıyı Oku
    Aksine bizim milletde finansal okur yazarlık çok iyi de ondan millet almıyor.Bu ülkede uzanların şirketlerine el kondu şirket hissedarlarına bir kuruş ödenmedi.Adamın şirketine el koydun tamam tasfiye et sat sav milletin payını öde di mi.Yapılmadı o iş.SPK başkanının demecini okudum ,mealen diyordu ki ya adamın şirketi zor durumda bankadan kredi alamıyor git şirketini halka aç diyordu.Zor durumdaki şirkete yol gösteriyordu.Yahu bankanın kapısından giremeyen adamın hisseleri güvenilirmidir nasıl halka tavsiye edebilirsin di mi.Bu da paranın namusunu koruyacak mevkideki adam.Bu sertifikalara gelince şimdiye kadar para kazandırmadı.Ortada bu yolla ev sahibi olan falan da yok.Hele bir bitsin millet bu yolla ev sahibi olsun 2. halka arzda düşünürüz almayı.Burası Türkiye aceleye gerek yok)))))))))
    Sayın Hakem, aşağıdaki paragrafları Ahmet Hakan`ın yazısından tırıkladım , Ahmet Hakan bu yazının sonunda ne diyor ? Neyse, çiftlik bankı kuran bildiğin aptala bile güvenip para kaptıranların ülkesi burası, bırakınız yapsınlar, bırakınız öpsünler, alan - satan halinden memnun ise size, bana ve bizim gibilere ne düşer !...

Tosun, 25 yaşında kurduğu bir alavere dalavere şirketi aracılığıyla iki yılda...

77 bin kişiden 550 milyon tokatladı.

Ve sırra kadem bastı.

*

- Biraz `din iman` dedi.

- Biraz `ülkemiz üzerinde oynanan oyunlar`dan söz etti.

- Biraz tekbir getirdi, biraz dua etti.

- Biraz Osmanlı dizileri göndermesi yaptı.

- Biraz `dış güçler`, biraz da `algı operasyonu` dedi.

Ve işi bitirdi Tosun.

Şu fotoğrafta gördüğünüz Tosun`a bakar mısınız lütfen.

Buna para kaptırılır mı yahu!

Jet Fadıl var ya Jet Fadıl...

O bile bunun yanında...

Güvenden yapılmış bir anıt gibi kalır!

*

İşte tam da bu yüzden...

Ben bu Tosun`a veryansın etmek yerine...

Buna para kaptıranlara veryansın etmek istiyorum.

*

Neredeyse `müstahaksınız` diyeceğim ama yine de kıyamıyorum.

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/...gelir-40772467

5. Aynı blok aynı cephe rezervasyon yaptırılan 12 daireyi kimlerin aldığına iyi bakmak lazım, zira bunlar toki çalışanı ya da vakıf yatırım çalışanıysa veya bunlarla bağlantılı kişilerse ortada apaçık bir suç var!!!

Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir!!!

6. Ziraat emeklilik bi bitirse de kurtulsak

7. 2 yıl sonrası için kazanç/zarar tahmininiz nedir?

Merhaba,
    Bu forumda ilk mesajım. Bu gm sertifikasını da geçen sene bu zamanda yapılan halka arz haberlerinden duydum. Her ne kadar halka arzdan sertifika almamış olsam da son 2-3 haftadır konu ile biraz ilgiliyim. Sizlerle paylaşacağım bazı tespitlerim ve size bazı sorularım var.
    Geçen yıl 42,5’den arz ettiler ve şu an 34 lira varsayarsak fiyatı şu an tam olarak %20lik bir kayıp söz konusu halka arzdan sertifika alanlar için. Gayrimenkule topraktan girince kazandırır derler ama bunun karşılığı sertifikadan ilk kez girince %20 kaybettirdi ki bu herhalde bize özgü bir durum maalesef. Halbuki sektör temsilcileri nasıl da gaz veriyor bugün aldın aldın, yarın gmenkul fiyatlarının arkasından yetişemezsin… diye. Burada bir pazarlama oyunu var gibi geliyor bana.
    Sertifikanın 1 yıllık fiyat grafiğine baktığımızda düzenli bir düşüş içinde maalesef. 3 yılın bir yılı bitti ve 2 yıl sonra bu aylarda sertifika karşılıkları yatırımcılara ödenmeye başlanacak. Sanırım en önemli ve kazın ayağının belli olacağı yer orası…
    Kap’ta yapılan son duyuruya göre
    Satışta Olan Konutların Ortalama Satış Fiyatları
    Daire Tipi Adet Toplam Satış Fiyatı (₺) Toplam Genel Brüt (m2) Ortalama Satış Fiyatları (₺) Ortalama m2 Fiyatı (₺)
    2+1 154 118.469.000,00 20.790,34 769.279,22 5.698,27
    3+1 37 38.668.000,00 6.930,77 1.045.081,08 5.579,18
    4+1 15 17.913.000,00 3.278,84 1.194.200.00 5.463,21
    5+1 51 73.163.000,00 11.711,71 1.434.568,63 6.247,00
    TOPLAM 257 248.213.000,00 42.711,66 965.809,34 5.811,36
    Satışı Gerçekleşen Konutların Ortalama Satış Fiyatları (Kümülatif)
    Daire Tipi Adet Toplam Satış Fiyatı (₺) Toplam Genel Brüt (m2) Ortalama Satış Fiyatları (₺) Ortalama m2 Fiyatı (₺)
    2+1 91 56.244.355,13 12.076,98 618.069,84 4.657,15
    3+1 43 37.062.857,85 8.012,24 861.926,93 4.625,78
    4+1 11 10.231.759,40 2.278,54 930.159,95 4.490,49
    5+1 69 81.286.154,55 15.799,96 1.178.060,21 5.144,71
    TOPLAM 214 184.825.126,93 38.167,72 863.668,82 4.842,45

Şirket elindeki 471 konutun 214ünü satmış (%45i) ve 257si satılmayı bekliyor. Liste fiyatlarının m2si 5800 lira, satılanların ortalama fiyatı da 4842 lira. Ayrıca Şubat 2018’de satılan konutların ortalama m2 fiyatları da 5044 TL’ye geliyor. (Bu arada projede 723 konut, 9 blok var. 218 konut olan 3 blok sertifikalı, 6 blok ise klasik usul satılıyor ve duyuruya göre toplamda 471 daire var. 723-218-471=34. Bu 34 daire nerede, bir bilgisi olan var mı?)

M2sini 5000 desek şu anki 3400 TL’lik sertifika fiyatına göre %47’lik bir kazanç imkanı var ki bence bu çok iyi bir oran 2 yıl için. 2 yıl sonra elde kalanların satılacağını ve o zamanki rakamın şu ankinden daha fazla olacağını varsayarsak bu kazanç oranı daha da yukarıya çıkıyor.
    Yalnız satış fiyatlarına ilişkin eski duyurulara da bakarsak her ay itibariyle konutların liste fiyatları ve ortalama satış fiyatları artıyor. Fiziki ortamda bu böyle iken gel gör ki bu gmenkullerin borsa karşılığı olan sertifikaların fiyatları istikrarlı bir şekilde düşüyor. Bu işte bir tezat var???
    Ben satış ofisine telefon açtım. Onlar tabiki kendi dairelerini satıyorlar ve bu sertifikalı daireleri pazarlamıyorlar. Konuyu ben kendilerine sordum, sertifikalı dairelerin şu an için daha ucuz olduğunu söyledim. Bunun tabiki farkındalar. Bilmiyorum onlardan şu an için klasik usul daire alanlar yan bloktan sertifika ile daha ucuza daire alınabildiğini öğrendiklerinde ne düşünecekler? Satış temsilcisi şu an için c1 blok 6 ve 7. Kattaki daireleri 1164.000den sattıklarını, peşin olursa %15 indirim ile 989bine verdiklerini söyledi. Ancak aynı daire c2 blok 6. Katta 20730 sertifika karşılığı ki şu an 710bin civarına denk geliyor. Tabi şu an satıcıların sunduğu banka kredisi imkanı var bu daireler için, ancak sertifikalı daireler için peşin para gerek. Bir de böyle bir fark var arada.
    Bence burada asıl iş, izahnamede belirtildiği üzere proje tamamlanınca yapılacak ihalelerde. 218 dairenin 12si asli edime konu edilmiş, elde var 206. Benim tahminime göre müteahhidin satış oranı %80lere ulaşınca artık müşterilerine sunacağı kat-cephe seçenekleri azalacağından sertifikaya konu olan bu 3 bloka yönlendirip “istediğin daireyi almak için gerekli sertifikayı borsadan satın al ve size bu daireyi tahsis edelim” diyebilirler ki o zaman borsadaki sertifikalara talep olmaya başlar ve fiyatı da artmaya başlar…
    Asıl iş bence 2 yıl sonra satış aşamasında bitecek. Müteahhit o zamana kadar elindeki dairelerin çoğunu satmış olacak, sertifikalı dairelerinde önemli bir kısmının henüz boşta olacağını varsayarsak acaba ihaleye yeterli talep gelmesi için yeteri kadar ilan/duyuru yapacaklar mı? Gerekli reklam ve duyuruları yapmazlarsa fazla talep gelmeyip bugünkü 5000 liralık m2 fiyatlarını da bulmayabilir. İzahnamede ilan ve başlangıç fiyatlarının nasıl olacağı detaylıca yer alıyor. Ancak özellikle 2. ve 3. ihalede başlangıç rakamlarını yeterli talep gelmediğinden oldukça düşük belirleyebilirler. Burada asıl iş müteahhitte. Ya yeterli duyuru yapar ve bu daireler güncel fiyattan satılarak (en az 5bin ve üzeri…) sertifika sahiplerine kazançla birlikte karşılıkları ödenir. Ya da müteahhidin bu işi kendi lehine kullanacağını varsayıp (kendi lehine, gm sertifikası aleyhine) yeterli duyuru ve ilan yapmadan düşük fiyatlardan bu daireleri kendi de toplayabilir (ne de olsa diğer daireleri sattığından artık elinde yeterli nakdi vardır) ve onları yine klasik usul pazarlayarak kazancını kendi cebine indirebilir.
    Mevcut durumda o projeden konut almak isteyenler için cazip ve ucuz bir durum var. Ancak çoğu sertifika sahibinin daire alıp oraya yerleşmek gibi amacının olmadığını, yatırım amaçlı bu işe girdiğini düşünürsek bu kesim için tam bir belirsizlik söz konusu.
    Eğer müteahhit gerekli cabayı gösterecek ve fiyatların makul olmasını sağlayarak sertifika sahipleri mağdur olmayacaksa bugünkü 34liralık fiyatlar da neyin nesi. Tamam, burası bir borsa ve arz talep meselesi. Keşke reel satış ile borsadaki satış arasında da bir bağ kurulsa idi ve sertifika fiyatının bu şekilde düşmesi engellenip istikrarlı bir fiyat eğrisi sağlansa idi. Şimdi 1 sene önce arzdan alanlar %20 zarar etti, bu fiyattan alıp 5binden ihale sonuçlarınırsa bu yatırımcı %47 kar edecek. Birileri zarar ederken birileri kazanacak…

“Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, küçük yatırımcıları sermaye piyasalarına yöneltmek için hem halka açık şirket hisselerini yaygınlaştırıcı hem de teşvik edici yeni uygulamalar yapacaklarını belirterek, "Müteahhidin ve TOKİ'nin 600 bin liraya sattığı daire borsada 400 bin lira. Buna rağmen insanlar çekiniyor." dedi.

Karadağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de bireysel küçük yatırımcıların borsadan uzak durma sebeplerini anlattı.

İnsanların bazı hususlarda çekindiğine işaret eden Karadağ, "Örneğin müteahhidin ve TOKİ'nin 600 bin liraya sattığı daire borsada 400 bin lira. Buna rağmen insanlar çekiniyor. Gerçekten konut mu, tapu verilecek mi, sanal bir şey mi, anlayamıyorlar." diye konuştu.

Karadağ, Borsa İstanbul aracılığıyla konutları doğrudan tüketiciye sunduklarını vurgulayarak, "Gerçekten tapu vereceğiz. Hatta bürokratik süreçleri azaltacağız, adresine tapusunu göndereceğiz. Şahıs bazında gayrimenkul sertifikası yatırımı yapanlar yeterli sertifikayı topladıklarında, konutu ister oturmak için kullanabilecek, isterse tapuyu almadan sertifikasını satarak kazancını realize edebilecek. Bu çok güzel bir yatırım. 600 bin liralık konutu 400 bin liraya satıyoruz, inandıramıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Borsada işlem gören gayrimenkul yatırım fonlarını ve sertifikalarını borsa yatırımcısının bildiğini fakat asıl hedef kitlenin konut yatırımcısı olduğunu ifade eden Karadağ, hedef kitleye ulaşmakta yetersiz kaldıklarını söyledi.
    Karadağ, şöyle devam etti:

"Neden yetersiz kaldık? Birincisi, şu anda satılan proje TOKİ'nin. TOKİ Başkanı diyor ki 'Ben bir de reklam mı yapacağım, ne gerek var?' Bu bizim katılmadığımız bir gerekçe. Projeyi doğru tanıtmamız lazım. İlk proje, pilot proje, doğru tanıtılacak, başarılı olacak ki diğer gayrimenkul projelerimiz borsaya gelebilsin. Zamanlama anlamında da bana göre kötü bir zamanlamaydı, referandum öncesi ülke gündeminin çok daha başka şeylerle meşgul olduğu bir dönemde insanlara duyurmakta yetersiz kaldık ama proje devam ediyor. Biz yeni projelerle gayrimenkul ve konut yatırımcısına ulaşacağımızı düşünüyoruz. Hele bir de şu anda fiyatlar çok aşağı düştü, çok avantajlı. Bu, hızla, projenin tamamlanmasına yaklaşıldıkça yukarı yönlü hareket edecektir. 2018 yılında zaten 2017'yi de belki aşarak ülkemiz gerçekten ciddi bir kalkınma sürecine, büyüme dönemine başlamış olacak. Beklentilerimiz bu anlamda pozitif. Borsa yatırımcısının da bu anlamda mağduriyetlerini gidermek, beklentilerini pozitife çevirmek lazım. Gayrimenkul sertifikası ve benzeri projelerimiz, doğru bir yaklaşım gösteriyor. Yakın vadede düzeleceğini düşünüyorum."

Bist başkanı burada mevcut durumdan şikayet ediyor ama durumun düzeltilmesi için en başta gayret etmesi gerekenlerden biri de kendisi…
    Sertifika ile müteahhit hem finansman yükünden kurtuluyor, hem de bu dairelerin pazarlamasından. Finansman yükünden kurtulup topraktan girenlere kazanç sağlaması tamam da pazarlama kısmı olmadığından borsa fiyatının bu şekilde sürekli geriye gelmesi yanlış. Bunun için konun aktörleri müteahhit, toki, spk ve borsa İstanbul yetkililerinin birşeyler yapması gerekiyor. Bir yandan da bu ilk sertifika ve kervan yolda düzülür mantığı ile bazı yanlışlar ilk defa tespit ediliyor. Bu durumun vakitlice düzeltilmesi gerek.

Bu arada Maslak 1453 projesine yatırım yapan Emma kendi bloğunu satıyormuş:
    https://www.emlakdream.com/emma-masl...esini-satiyor/
    Sadece destek vermek için burada olduklarını anlatan Dikmen, “Bu satışlardan Ağaoğlu’nun kasasına beş kuruş girmeyecek. B3 blokta metrekare birim fiyatları 9 bin 700 TL. Maslak 1453’ün satışlarına 2012 Kasım’da 4 bin TL’den başladık. Bugün metrekare birim fiyatları ikinci elde 12 bini buldu. Bugün satışa çıkan blokta ise metrekare birim fiyatları ortalama 9 bin 700 TL. Bu blok bu fiyata satılamaz aslında. Bana göre 15 bin TL olması gerekiyor.” dedi.
    İfadeye göre 2013te m2sini 4binden aldıkları yer şu an 9700 liradan satışa çıkmış ki aslında daha fazla bekliyorlar.

Demek ki istenirse ve uygun şartlar oluşturulursa mantıklı bir satış ve fiyat mümkün…

https://www.emlaksayfasi.com.tr/emla...or-h36286.html
    Sur yapının aralık 2017de çıkan haberine göre onlar da 3 projelerinde gm sertifikası ihracı düşünüyorlarmış. Ancak ilk sertifikanın ilk yılı böyle iken ve kesin sonucunun ne olacağı tam belli değil iken bireysel yatırımcının hiç yanaşacağını sanmıyorum. Maalesef böyle giderse bebek ölü doğar…

SONUÇ OLARAK SİZİN TAHMİN VE BEKLENTİNİZ NEDİR? MÜTEAHHİT GEREKLİ PAZARLAMA VE İLANI YAPIP MAKUL SATIŞ FİYATLARININ OLUŞMASINI SAĞLAYACAK VE SERTİFİKA SAHİPLERİNİ MAĞDUR ETMEYECEK. YA DA BANA NE, BEN KENDİ DAİRELERİMİ NASIL OLSA SATTIM VE İŞİM BİTTİ DEYİP GÖSTERMELİK İHALE YAPACAK VE OLAN YİNE KÜÇÜK YATIRIMCIYA OLACAK???

Benim tahmini biraz daha ilk şıktan yana. Bir de burada sertifika alan kurumsal yatırımcılar var (onlar da vakıf, ziraat gibi kamu kurumları). Onların da yaş tahtaya basmayacaklarını düşünüyorum ama bir taraftan da emin olamıyorum. Eğer arkaplanda bir danışıklı döğüş varsa bu kurumlar da zarara uğratılmış olacak…

8. https://gms.kap.org.tr/daireler?pid=661304&pc=PMVR3

Bu sayfada 218 dairenin 12si asli edime konu edilmiş. Buradan takip edilebilir.

Evet, birileri aynı blokta aynı cepheyi kapatmış...

Sayfa 131/216 İlkİlk ... 3181121129130131132133141181 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •