Sayfa 236/355 İlkİlk ... 136186226234235236237238246286336 ... SonSon
Arama sonucu : 2834 madde; 1,881 - 1,888 arası.

Konu: NATEN - Naturel Yenilenebilir Enerji Ticaret A.Ş.

1. ## Orjinal Link: [https://www.kap.org.tr/Bildirim/965062] (https://www.kap.org.tr/Bildirim/965062) ## Dosyalar: [] (#)
    Özel Durum Açıklaması (Genel) 2021-09-23
    Dil Seçimi
    Dil seçimi
    Türkçe
    İngilizce
    Yapılan Açıklama Güncelleme mi? Evet (Yes)
    Yapılan Açıklama Düzeltme mi? Hayır (No)
    Konuya İlişkin Daha Önce Yapılan Açıklamanın Tarihi 16.09.2021 - 17.09.2021
    Yapılan Açıklama Ertelenmiş Bir Açıklama mı? Hayır (No)
    Bildirim İçeriği
    Açıklamalar
    Açıklama
    Şirketimizin %100 bağlı ortaklığı Margün Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret
    Anonim Şirketi'nin borsada satış – eşit dağıtım yöntemiyle halka arzı, Metro
    Yatırım Menkul Değerler Anonim Şirketi aracılığıyla, halka arz miktarımızdan
    daha fazla gelen taleple bugün itibarı ile başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.

Margün Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin ödenmiş sermayesi
    310.000.000 TL'den 410.000.000 TL'ye çıkartılarak artırılan 100.000.000 TL
    nominal değerli payları, pay başı 8,30 TL'den halka arz edilmiştir. Toplam
    halka arz geliri 830.000.000 TL olarak gerçekleşmiş, tahmini halka arz
    giderleri (-4.853.440 TL) düşüldükten sonra net halka arz gelirinin 825.146.560
    TL olması beklenmektedir. Halka arzda mevcut ortakların sermaye artışına
    katılımı kısıtlanarak, halka arz gelirinin tamamının Margün Enerji Üretim
    Sanayi ve Ticaret A.Ş. kasasında kalması sağlanmıştır.

Kamuoyuna ve yatırımcılarımıza saygılarımızla duyurulur.

2. Naten ,margün halka arzı ile ,yatırımcılarında büyük desteği ile nihayet çok önemli bir eşiği geçerek inorganik büyüme hedefine iyice kilitlendi.

Şirket yönetimi genel müdür değiştirmesine rağmen sağlam basmaya devam ediyor.Riskli kredi kullanımından ziyade,hazır kurulu santraller alarak ve halka açılmalarla kendi öz kaynağını oluşturmuş oldu.

Naten 825 mn luk bu dev kaynakla ,borç ödeme ,İtalya'da kendi adına santral yapımı ,hazır santral alımı gibi hedeflerini kolayca gerçekleştirebilecek ve bu suretle de şirkete devamlı bir kaynak girişi sağlayabilecektir.

Tahmin ediyorum Naten yönetiminin daha öncede açıkladığı gibi ,önümüzdeki dönemde naten ve esenboğa adınada santral alım veya yapımları olacaktır.

Görünen odurki Naten ilerleyen süreçte yine Türk şirketleri içinde daha önce olduğu gibi, en hızlı büyüme gerçekleştiren şirketler arasında yer alacaktır.

825 mn tl nin şirkete ve yatırımcılarına hayırlı olacağına inancım tamdır

Bu manada nateni yani yönetim ve ekibinin yapacaklarını ilgiyle izlemeye devam edeceğim.

Kendilerine ve yatırımcılarına başarılar ve bol kazançlar diliyorum.

3.  Alıntı Originally Posted by anyoranza Yazıyı Oku
    276 MW için değerlendirme yapmak uygun olmaz. Doğmamış çocuğa bez dikmek gibi birşey olur bu!.
    Mevcutta 118 MW işletmede projesi var. Bunu değerlemişler ve 2.457.709.911 TL bulmuşlar.. MW başı 20.828.050TL. Yani 8,5 dolar kurundan 2.450.358 DOLAR/MW....

1 MW güneş santrali hiçbir zaman bu değere ulaşmadı. En pahalı zamanlarında 1,5 milyon USD falandı. Sanki değerleme biraz aşırı pozitif olmuş gibi...

Yeni aldığı ihaleleri ise 20 kuruş/Kwh (~2,5 cent) civarında bir bedelle aldı. Yani mevcutta MW başı 13,3 centten yıllık 200000 USD gelir elde eden şirket (10 yıl için-çoğu tesis 3. 4. 5. senesinde) , yeni ihaleden aldığı projelerde MW başı 2,5 centten 38500 USD gelir elde edecek.. Yani yeni santrallerin MW başı geliri ve dolayısı ile MW başı birim değeri aynı olmayacak... Kaldı ki inşa etmek için önce para harcayacak.
    118mw üstüne ıhaleyle kazanılan 157mw ıcın ılgılı kurumla sözlesmeler ımzalandı,,yanı sızın tabırınızle cocuk doğdu,fıyat da belırlı perıyotlarla konusulacak yanı sabıt degıl,,,dıyelım değerlemeler ve özsemaye abartıldı yarısını alalım,bu ödenmıs sermayeyle yarısını aldığımız duran varlık ve özsermaye rakamında borsada örnek var mı bılmıyorum,,yarıya düsürdüğümüzü varsaydığımız rakamlarla bu gün arz edılseydı kactan arz edılırdı benım merak ettığım buydu asıl,,,bazı arkadaslar dıyorlar ya hanı 8 kat gıttı dıye,6 aylık bılanco rakamlarıyla arz edılseydı kac kat gıtmıs olacaktı bunun ıcınden cıkamadım?nerdeyse bazılarına göre suc ıslemıs kasaya 830mılyon daha koymus,bu rakam da daha hesaba dahıl değıl!,,,,,,,,,,,,,ytd

4.  Alıntı Originally Posted by hoca59 Yazıyı Oku
    118mw üstüne ıhaleyle kazanılan 157mw ıcın ılgılı kurumla sözlesmeler ımzalandı,,yanı sızın tabırınızle cocuk doğdu,fıyat da belırlı perıyotlarla konusulacak yanı sabıt degıl,,,dıyelım değerlemeler ve özsemaye abartıldı yarısını alalım,bu ödenmıs sermayeyle yarısını aldığımız duran varlık ve özsermaye rakamında borsada örnek var mı bılmıyorum,,yarıya düsürdüğümüzü varsaydığımız rakamlarla bu gün arz edılseydı kactan arz edılırdı benım merak ettığım buydu asıl,,,bazı arkadaslar dıyorlar ya hanı 8 kat gıttı dıye,6 aylık bılanco rakamlarıyla arz edılseydı kac kat gıtmıs olacaktı bunun ıcınden cıkamadım?nerdeyse bazılarına göre suc ıslemıs kasaya 830mılyon daha koymus,bu rakam da daha hesaba dahıl değıl!,,,,,,,,,,,,,ytd
    İhalelerde kazanılan yeni santraller YEKA kapsamında ve fiyat 15 yıl için sabittir. Sadece %24 TEFE, %26 TÜFE, %24 Euro, %26 DOLAR'a bağlı bir katsayı ile eskalasyonu vardır. İhaleler ortalama 20 kuruş/kwh (2,5 cent) teklifle kazanılmıştır.

Eski YEKDEM kapsamında satış rakamı 13,3 cent/kwh iken şimdi yeni kazanılan ihalelerdeki satış rakamı 2,5 cent/kwh olacaktır.

5.  Alıntı Originally Posted by anyoranza Yazıyı Oku
    İhalelerde kazanılan yeni santraller YEKA kapsamında ve fiyat 15 yıl için sabittir. Sadece %24 TEFE, %26 TÜFE, %24 Euro, %26 DOLAR'a bağlı bir katsayı ile eskalasyonu vardır. İhaleler ortalama 20 kuruş/kwh (2,5 cent) teklifle kazanılmıştır.

Eski YEKDEM kapsamında satış rakamı 13,3 cent/kwh iken şimdi yeni kazanılan ihalelerdeki satış rakamı 2,5 cent/kwh olacaktır.
    Sözleşme kapsamında kurulacak her bir GES için verilecek Lisans süresi 30 (otuz) yıldır. Sözleşme
    kapsamında kurulacak her bir Güneş Enerjisi Santrali için ödemeler, Sözleşme imza tarihinden itibaren
    ilk 15 yıl boyunca ihalenin yapıldığı tarihten itibaren 3’er (üçer) aylık dönemler halinde belirlenecek
    “güncel birim elektrik enerjisi alım fiyatları†üzerinden YEKDEM kapsamında yapılacaktır.
    2021 6 aylık faaliyet raporu sayfa 28 vallah ben faaıyet raporunun yalancısıyım,,,,ytd

6.  Alıntı Originally Posted by hoca59 Yazıyı Oku
    Sözleşme kapsamında kurulacak her bir GES için verilecek Lisans süresi 30 (otuz) yıldır. Sözleşme
    kapsamında kurulacak her bir Güneş Enerjisi Santrali için ödemeler, Sözleşme imza tarihinden itibaren
    ilk 15 yıl boyunca ihalenin yapıldığı tarihten itibaren 3â€â•er (üçer) aylık dönemler halinde belirlenecek
    “güncel birim elektrik enerjisi alım fiyatları†üzerinden YEKDEM kapsamında yapılacaktır.
    2021 6 aylık faaliyet raporu sayfa 28 vallah ben faaıyet raporunun yalancısıyım,,,,ytd
    Sn. Hoca59, sektörün içinde birisiyim ve piyasayı çok yakından takip eden ve bilen biriyim.

Aşağıdaki linkte tüm YEKA yarışmalarının sonuçlarını görebilirsiniz.
    https://www.solarbaba.com/yeka3/

Toplam 1000 MW büyüklüğündeki mini YEKA GES yarışmalarında MARGÜN ENERJİ'nin aldığı bölgeler ve kazandığı teklif fiyatları aşağıdaki gibidir.

Osmaniye-2 15 MW Margün/Naturel Enerji 18,2 krş/kwh
    Burdur-2 15 MW Margün/Naturel Enerji 19,7 krş/kwh
    Batman-2 15 MW Margün/Naturel Enerji 19,0 krş/kwh
    Antalya-3 10 MW Margün/Naturel Enerji 18,5 krş/kwh
    Ankara-2 20 MW Margün/Naturel Enerji 20,0 krş/kwh
    Ankara-1 20 MW Margün/Naturel Enerji 22,3 krş/kwh
    Aksaray-2 10 MW Margün/Naturel Enerji 23,0 krş/kwh

Fiyatlar 15 yıl için geçerlidir. YEKDEM'deki gibi her yıl tercih etme yoktur. 15 yıl bu fiyatlar geçerlidir. Fiyatlandırma TL üzerindendir ve Yukarıda bahsettiğim gibi ÜFE/TÜFE/DOLAR ve EURO'ya bağlı bir eskalasyon katsayısı ile güncellenecektir.

Yani 13,3 cent ile satış YOKTUR.... cent karşılığı satış fiyatı yaklaşık 2,5 cent/kwh civarına gelmektedir. Eskalasyon ile bu rakam üç aşağı beş yukarı usd/cent olarak her dönem aynı kalacaktır. Yani satış fiyatı mevcut santrallerin birim enerji satış fiyatının yaklaşık 5,3'te 1'i olacaktır. Tesis edilmiş olmayan/emtia fiyatlarındaki yüksek artışlarla tesis edilip edilemeyeceği dahi şüpheli olan sadece HAK olan bu mini YEKA lisanslarının halihazırdaki 1 MW piyasa değerini siz hesaplayabilirsiniz böylece...

7. YEKA GES-5 yarışma ilanı yayınlandı
    23 ayrı şehirde 1.500 MW kapasite hakkı tahsis edilecek

30 Eylül 2021
    Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB) güneş enerjisi alanındaki beşinci YEKA yarışması için ilan yayınladı.[1]

Resmî Gazetenin bugünkü sayısında yayınlanan ilana göre YEKA GES-5 yarışmaları 23 ayrı şehirdeki 76 ayrı bölgede toplamda 1.500 MW kapasite hakkı için düzenlenecek. Projeler için sağlanacak kapasite büyüklükleri ise 10, 20 ve 30 MW olarak değişecek.

YEKA Amaçlı Bağlantı Kapasite Tahsisi Yöntemi ile Yerli Malı Kullanım Karşılığı Tahsis (YMKT) Yöntemine göre gerçekleşecek yarışmalarda başlangıç tavan fiyatı 40 Türk Lirası kuruş/kWh olacak.

Kazanan projeler bağlantı kapasitelerinin her 1 MWlık bölümü için 23 Gigavat-saatlik üretimi teklif ettikleri fiyat üzerinden satma hakkı elde edecekler. Bu işlem projelerde ilk kabul işleminin yapıldığı gün başlayacak.

Yarışmalar için başvurular 12 Ocak 2022 tarihinde alınacak iken yarışma tarihi ise daha sonra duyurulacak.

23 GWh üretim değerine Türkiye'nin kuzeyinde yaklaşık 15 yılda ulaşılabilecekken güneyinde 12-13 senede ulaşılır...

8. bu ne yapıyor buralarda

Sayfa 236/355 İlkİlk ... 136186226234235236237238246286336 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •